Reklama ogólnosieciowa
Telefon to niezbędna rzecz przy poszukiwaniu pracy za granicą. Z jakich ofert operatorów możemy skorzystać w Wielkiej Brytanii? Na co należy zwrócić uwagę kupując komórkę na abonament
Każdy kto szuka pracy, umieszcza w CV numer telefonu. Telefon komórkowy staje się niezbędnym narzędziem ułatwiającym znalezienie zatrudnienia, dzięki niemu pracodawca szybciej może skontaktować się z pracownikiem. Osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii powinny na początku kupić telefon w systemie pre-paid, czyli komórkę „na kartę". Telefon na abonament wymaga bowiem posiadania kilku dokumentów, a podłączenie telefonu stacjonarnego zajmuje sporo czasu.
Reklama ogólnosieciowa
TELEFONY STACJONARNE
Sytuacja na rynku telekomunikacyjnym w Wielkiej Brytanii jest podobna do tej w Polsce. Tak jak u nas największym operatorem jest Telekomunikacja Polska, tak na Wyspach prym wiedzie British Telecom, popularnie zwany BT. W Polsce monopol TP przełamało kilka firm - np. Netia, Tele2 czy NOM w Anglii podobnie - do popularnych operatorów należą między innymi - Virgin. Numery telefonów stacjonarnych w Londynie zaczynają się od cyfr 0208 lub 0207, a komórek od 07. Rozmowy z telefonów stacjonarnych są tańsze niż z komórkowych (pod warunkiem, że dzwonimy na stacjonarny). Warto mieć linię i płacić rachunki na swoje nazwisko. Dzięki temu można podłączyć Internet, a każdy rachunek będzie poświadczeniem naszego adresu zamieszkania (proof of UK residential adress). Instalacja łącza telefonicznego BT kosztuje 74,99 funtów. (instalacja też bywa darmowa, promocji należy szukać u różnych operatorów). To dość duży wydatek, ale z reguły niemal w każdym domu znajduje się już linia. Warto na samym początku zapytać o to właściciela mieszkania. Nowy numer lub przywrócenie starego jest bezpłatne. Jeśli jesteś pierwszy raz klientem BT, nie zdziw się, że operator będzie się chciał zabezpieczyć i zażąda kaucji lub wprowadzi limit wychodzących rozmów.
PAY AS YOU GO CZYLI KOMORKA NA KARTĘ
Oczekiwanie na podłączenie telefonu stacjonarnego może trwać ok. 2 tygodni. Dla kogoś, kto przyjechał do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy, to bardzo długo. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest telefon komórkowy. Aparat można zabrać z Polski. Jednak przed wyjazdem lepiej ściągnąć blokadę sim lock Cena takiej usługi w Polsce to 20-30 zł, w Wielkiej Brytanii zapłacimy za nią ok. 15 funtów. Jeśli mamy aparat, możemy kupić zestaw startowy pre-paid (inaczej „pay as you go"), czyli korzystać z telefonu „na kartę". To najłatwiejsza i najwygodniejsza opcja dla tych, którzy właśnie przybyli do Zjednoczonego Królestwa. Za ok. 10 funtów można kupić zestaw startowy operatora telefonii komórkowej. Razem z kartą sim otrzymasz kartę podobną do kredytowej, dzięki której można doładowywać swój telefon w sklepach firmowych, na stacjach benzynowych, w supermarketach czy sklepach off licence (monopolowych). Doładować komórkę można też w bankomacie, przez Internet, dzwoniąc do serwisu lub kupując karty ze specjalnym numerem wprowadzanym do komórki (tak jak w Polsce).
PAY MONTHLY - KOMÓRKA Z ABONAMENTEM
Ceny rozmów w systemie pre-paid są o wiele wyższe niż w telefonach na abonament Jest to jednak jedyna opcja dla tych, którzy właśnie przyjechali do Anglii. Do kupna telefonu na abonament wymagane są dokumenty, których uzyskanie zajmuje trochę czasu. Są to: proof of UK residemtial adress (potwierdzenie adresu), czyli rachunek wraz z adresem zamieszkania (za gaz, prąd, telefon z BT) oraz konto bankowe - operator może zechcieć sprawdzić zdolność kredytową (credit check). Operatorzy telefonii komórkowej prześcigają się w ofertach. Ceny abonamentów połączeń telefonicznych oraz sms-ów są do siebie porównywalne. Nie sposób powiedzieć, która sieć jest najtańsza, a która najdroższa. Operatorzy w każdym tygodniu przedstawiają nowe propozycje - mniejszy abonament przez pół roku, podwójna liczba darmowych minut, nowoczesny darmowy telefon, bezpłatne rozmowy z wybranymi numerami itp. Przykład? Sieć Three oferuje 500 min! + 100 sms-ów za 3.99 funta przez pierwsze 6 miesięcy, przez następne pół roku płacimy 30 funtów miesięcznie.
Każda sieć i taryfa ma swoje zalety i pułapki. Należy uważnie przyjrzeć się umowie, dokładnie ją zrozumieć i dopiero wtedy podpisać. Zazwyczaj przy tańszym abonamencie więcej płacimy za sms-y, z kolei jeśli mamy darmowe sms-y, to trzeba dopłacić za aparat telefoniczny Jeżeli dostaniemy telefon gratis, to darmowe rozmowy są dostępne tylko w określonych godzinach off peak (drogie rozmowy w godzinach szczytu -w ciągu dnia, tanie od wieczora do rana; każda sieć indywidualnie ustala godziny, w których obowiązuje ta zniżka). Jeśli zaś będziemy mogli dzwonić o każdej porze, to nie będą uwzględnione w darmowej ofercie np. sms-y, etc Dlatego warto zastanowić się, jak i kiedy będziemy korzystać z telefonu. W tym celu należy odpowiedzieć na pytania:
GDZIE PO TELEFON?
Jeśli zdecydujesz się podłączyć telefon BT, zadzwoń pod specjalny numer, który można znaleźć na stronie www.bt.com (wybieramy odpowiedni numer, w zależności, czy w mieszkaniu był telefon BT, czy linia innego operatora; czy zakładamy nowy lub gdy nie wiemy, czy było łącze). Telefon komórkowy kupujemy w salonie firmowym operatora bądź w sklepach oferujących telefony wszystkich sieci (np. Carphonewarehouse, Phones 4 you, Link).
Główni operatorzy telefoniczni w Wielkiej Brytanii:
- British Telecom
- Vodafone
- O2
- Orange
- T-Mobile
- Three
- Virgin
- Fresh
Katarzyna Kozak
Artykuł pochodzi z:
„Praca i życie za granicą”
Dodaj komentarz
Wybór opcji:
Publikuj bez rejestracji (akceptuje regulamin)
Nowy użytkownik - załóż konto (rejestracja w 20 sekund!)
Zarejestrowany użytkownik - zaloguj się