Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Komunikacja -> Tanie telefonowanie - Skype

Tanie telefonowanie - Skype

2008-11-06 00:44:09

Nawet po przeprowadzce do dowolnego zakątka świata wciąż możesz być w dobrym kontakcie z rodziną i znajomymi w Polsce. Dzięki programom do rozmów przez Internet pogawędzisz z nimi do woli za darmo lub za grosze

Niemal każdy, kto jest za granicą, śledzi oferty firm oferujących tańsze niż klasyczne rozmowy międzynarodowe. Promocje dla abonentów, karty zdrapki, specjalne numery... Jednak nie każdy wie, że posiadając komputer z dostępem do Internetu, można codziennie rozmawiać z rodzicami czy dziećmi nawet za darmo! A wszystko dzięki telefonii internetowej. Korzystanie z niej nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy.

Reklama ogólnosieciowa

Spróbuj, to proste
Jednym z najpopularniejszych programów służących do sieciowych rozmów jest Skype. I choć taką ofertę mają także inne komunikatory (np. Tlen czy Gadu-Gadu), warto zainteresować się Skype'em. Oferuje on bowiem najlepszą jakość połączeń telefonicznych. Znany jest też na całym świecie, co pozwala na pogawędki niezależnie od kraju, a nawet kontynentu.
Dla osób, które niemal na co dzień rozmawiają ze znajomymi zupełnie za darmo, zalety telefonii internetowej są oczywiste, a nauka korzystania z programu zajęła im niewiele czasu. Dlatego niezależnie od wieku warto spróbować porozmawiać przez Internet! Nie zrażaj się niewielkim doświadczeniem w obsłudze komputera lub nieznajomością terminologii. Zasada działania jest naprawdę prosta - po zainstalowaniu darmowego programu wystarczy wyszukać danego użytkownika i już można rozmawiać zupełnie za darmo.

Krok po kroku
Najpierw wejdź na stronę www.skype.com/intl/pl/download i pobierz program. Po uruchomieniu aplikacji instalacyjnej wszystko właściwie dzieje się samo - wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Aby rozmawiać przez Skype'a, warto zaopatrzyć się w słuchawki z mikrofonem lub głośniki. Najwygodniejsze są słuchawki z wmontowanym mikrofonikiem - takie, jakich używają w pracy telemarketerzy. Korzystanie z mikrofonu i głośniczków wmontowanych w komputer nie jest zbyt wygodne, a jakość dźwięku może być słaba.
Jeśli kupisz kamerę internetową, możesz również za darmo przeprowadzać wideorozmowy, bo taką usługę także oferuje Skype. Usługa ta wymaga nieco szybszego łącza. Jednak warto - rozmowa z oddaloną o tysiące kilometrów mamą czy przyjacielem i możliwość równoczesnego patrzenia na nich jest niezapomnianym przeżyciem.

Rozmowa niekontrolowana
Plotkując przez Skype'a, nie musisz się obawiać, że ktoś będzie cię podsłuchiwał. Aplikacja ta automatycznie szyfruje rozmowy telefoniczne. Programu tego można używać również jako czatu, a także wysyłać za jego pomocą pliki. To bardzo przydatne, kiedy chcesz rozmówcy podać adres strony internetowej, numer telefonu czy pokazać fotografię. Te dane również są szyfrowane. Jeśli nie możesz lub nie chcesz w danej chwili odebrać rozmowy, rozmówca będzie mógł się nagrać na poczcie głosowej (usługa ta kosztuje 23 zł za trzy miesiące). Nie musisz się też obawiać wyskakujących okienek reklamowych, bo w Skypie ich nie ma.
Na ogół nie powinieneś mieć problemu z jakością połączenia. Głos rozmówcy jest głośny, wyraźny i dociera bez opóźnień. Jeśli się jednak zdarzą zakłócenia, przerwij połączenie i spróbuj jeszcze raz. Warto też na czas rozmowy zawiesić inne czynności wykonywane przez komputer - nagrywanie płyty DVD czy ściąganie muzyki, bo mogą one opóźniać dźwięk i zakłócać rozmowę.

Z komputera na telefon
Co jednak zrobić, gdy osoba, z którą masz ochotę pogawędzić, nie ma Skype'a albo też nie ma dostępu do Internetu? Skorzystaj ze SkypeOut, który umożliwia dzwonienie z komputera na telefon stacjonarny lub komórkowy. Za te rozmowy trzeba już zapłacić, wykupując pakiet minut u operatora. Ta sama opłata - 8 gr za minutę (niezależnie od godzin i dni tygodnia) - obowiązuje na rozmowy z osobami z 30 krajów na świecie. W tym wypadku telefon do znajomego w sąsiednim bloku kosztuje tyle samo co do Londynu, Pekinu, San Francisco, Tajpej czy Moskwy. Trzeba się przygotować, że Skype inaczej taryfikuje rozmowy na specjalne numery, które normalnie kosztują jeden impuls. Korzystając z internetowego operatora, zapłacisz więcej. Komunikator internetowy nie zastąpi też zwykłego telefonu w sytuacjach alarmowych - kiedy trzeba szybko sięgnąć po słuchawkę. Samo uruchomienie komputera zajmuje jednak kilka chwil.

Z telefonu na komputer
Od niedawna Skype proponuje własny numer telefonu w jednej ze stref numeracyjnych 10 krajów. Jeżeli osiedliłeś się np. w Wielkiej Brytanii, możesz zamówić sobie wrocławski numer telefonu, a twoi przyjaciele z Wrocławia będą dzwonić do ciebie, płacąc jak za normalne lokalne połączenie, mimo że odbierzesz połączenie w Skypie, siedząc w brytyjskim mieszkaniu. Jeśli masz znajomych w różnych zakątkach świata i chcesz, żeby mogli oni kontaktować się z tobą, ponosząc niewielkie koszty, to możesz zamówić do 10 numerów SkypeIn w następujących krajach: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Brazylia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Hongkong, Polska, Szwecja i Szwajcaria. Oczywiście jest to usługa płatna - subskrypcja na 12 miesięcy kosztuje 30 euro (120 zł), zaś na 3 miesiące - 10 euro (40 zł).
Skype wciąż się rozwija, warto więc od czasu do czasu zaglądać na jego stronę w poszukiwaniu nowinek.

Katarzyna Bielińska

Artykuł pochodzi z:
„Praca i życie za granicą”

Oceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa