Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Praca -> Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych

2008-11-06 00:02:31

Zdobądź Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Zwiększysz wtedy szanse na znalezienie lepszej pracy za granicą

 

ECDL (European Computer Driving Licence) poświadcza znajomość podstaw technik informacyjnych, usług w sieci informatycznej, przetwarzania tekstów, arkuszy kalkulacyjnych, baz danych, grafiki menedżerskiej i prezentacyjnej. Został opracowany przez Unię Europejską. Certyfikat uważany jest przez pracodawców za miernik umiejętności potencjalnego pracownika.

Reklama ogólnosieciowa

DLA KOGO CERTYFIKAT?
Aby otrzymać certyfikat, trzeba zdać siedem egzaminów, jeden teoretyczny i sześć praktycznych. Moduły można zdawać w dowolnej kolejności, jeden egzamin trwa 45 minut. W tym czasie zdający musi rozwiązać 30 zadań. Egzamin zostanie zaliczony, gdy poprawnie udzieli 75 proc. odpowiedzi. Zdany egzamin jest zapisywany w Europejskiej Karcie Umiejętności Komputerowych, którą zdający otrzymuje przed pierwszym egzaminem. Od zaliczenia pierwszego modułu są trzy lata na zdanie pozostałych części. Po zdaniu wszystkich egzaminów karta EKUK jest wysyłana do polskiego biura ECDL w Lublinie i zamieniana na certyfikat.

Z KIM SIĘ SKONTAKTOWAĆ?
Każdy zainteresowany certyfikatem powinien skontaktować się z egzaminatorem najbliżej swojego miejsca zamieszkania (dokładna lista znajduje się na stronie www.ecdl.com.pl). Z egzaminatorem ustala się czas i miejsce zdawania. Podchodzić do egzaminu może każdy w wieku od 8 do 80 lat. Egzamin może się odbyć, gdy zgłosi się minimum 10 osób. Na certyfikat czeka się ok. trzech tygodni. Dokument jest ważny bezterminowo. W Polsce wydaje go Polskie Towarzystwo Informatyczne.

SZKOLENIA, OPŁATY
Karta i certyfikat kosztują 50 zł. Zniżka przysługuje uczniom, studentom i szkołom realizującym program Interklasa. Zdawanie jednego modułu kosztuje 30 zł.
Do egzaminów można przygotowywać się na kursach, ale szkolenia nie są obowiązkowe. Kursy organizują firmy lub szkoły. Biorący udział w szkoleniu może liczyć na zwrot kosztów, co jednak jest uzależnione od programu pomocowego (a tym zajmują się niezależne od PTI firmy szkolące).

Agata Krzywdzińska
Dr Marek Miłosz, Ogólnopolski Koordynator ECDL

W Polsce ostatnio mamy coraz więcej próśb o jak najszybsze wydanie certyfikatu, chociaż zdarza się, że niektórzy pracodawcy nie wiedzą o jego istnieniu. Sytuacja wygląda znacznie lepiej na Zachodzie: przykładowo w Irlandii co dziesiąty obywatel ma certyfikat ECDL, a w Wielkiej Brytanii dokument posiada blisko 1,5 mln osób. Egzaminy można zdawać również poza Unią i wtedy otrzymuje się certyfikat ICDL, czyli International Computer Driving Licence. Certyfikaty są zwykle dwujęzyczne (oprócz angielskich, irlandzkich i francuskich). Ogólnie egzaminy cechuje wysoki procent zdawalności (ok. 90 proc.), przy czym odsetek ten jest mniejszy wśród studentów.

Polskie Biuro ECDL
Rynek 8, 20-111 Lublin
tel. (81) 441 50 16
www.ecdl.com.pl

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 1)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (1)
Jak tylko widzę, że coś zostało opracowane przez UE, scyzoryk mi się otwiera w kieszeni.
  • 2010-08-03 03:21
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa