Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Komunikacja -> Bagaż

Bagaż

2008-11-05 23:54:02

Tanie linie lotnicze pozwalają przeważnie zabrać mniej bagażu niż linie normalne. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na warunki przewozu i na ciężar pakowanych walizek (około 20 kg, zależy od linii lotniczych)- w przeciwnym wypadku będzie trzeba zapłacić dość wysoką cenę za każdy nadmiarowy kilogram bagażu. W skrajnym przypadku może się zdarzyć, że przewoźnik odmówi przyjęcia bagażu.

Zazwyczaj wolno zabrać ze sobą bagaż główny i bagaż podreczny. Kształt bagażu głównego nie jest zazwyczaj ograniczony (ale szczególne warunki dotyczą np. przewozu nart), wymagane jest natomiast aby bagaż podręczny był na tyle mały żeby zmieścił się do schowków. Liczba walizek głównych nie ma znaczenia (liczy się tylko waga), ale wolno zabrać tylko jedną torbę podręczną.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby w bagażu podręcznym nie znalazły się żadne ostre przedmioty (nawet malutkie nożyczki lub pilnik do paznokci), ponieważ zostaną one skonfiskowane i zniszczone. Wszystkie tego typu przedmioty mogą być przewożone, ale muszą być umieszczone w bagażu głównym.

Stosując się do tych zasad unikniemy nieprzyjemności przy odprawie - wszystkie linie lotnicze mają swoje przepisy, które są rygorystyczniee przestrzegane i zazwyczaj wdawanie się w dyskusję z urzędnikami nie ma większego sensu. Nie znaczy to jednak, że podróżujący nie ma żadnych praw - w przypadku wyraźnego zaniedbania ze strony obsługi lotniska lub przewoźnika jak najbardziej należy domagać się wypełnienia obowiązków.

Reklama ogólnosieciowa

Dla poprawy Państwa bezpieczeństwa i ochrony przed zagrożeniem płynnych substancji wybuchowych Unia Europejska (UE) wprowadziła nowe regulacje bezpieczeństwa zmniejszając dozwoloną ilość płynów dozwolonych przy odprawie. Nowe regulacje dotyczą wszystkich pasażerów wylatujących z lotnisk UE niezależnie od destynacji.

Oznacza to, że podczas kontroli bezpieczeństwa zostanie dokonana kontrola osobista i bagażu w celu sprawdzenia płynów i innych materiałów. Nowe regulacje nie ograniczają ilości płynów, które mogą zostać zakupione w sklepach po kontroli dokumentów lub na pokładzie samolotów EU.

Nowe regulacje wchodzą w życie w poniedziałek, 6 listopada 2006 na wszystkich lotniskach UE, Norwegii, Islandii i Szwajcarii do odwołania.

CO NOWEGO?

podczas pakowania

Wolno zabrać tylko niewielkie ilości płynów do bagażu podręcznego. Płyny te muszą być umieszczone w pojemnikach nie większych niż 100 ml, każdy. Wszystkie pojemniki muszą być umieszczone w jednym przezroczystym woreczku, który musi być otwierany, całkowitej pojemności nie większej niż 1 litr na pasażera.

Na lotnisku

Aby ułatwić wykrywanie płynów należy:

 • pokazać wszystkie płyny i przedstawić do sprawdzenia podczas kontroli bezpieczeństwa;
 • zdjąć marynarkę/kurtkę. Zostaną prześwietlone oddzielnie, podczas kontroli;
 • wyjąć laptopa oraz inne urządzenia elektroniczne. Zostaną prześwietlone oddzielnie.

Płyny:

woda I inne napoje, zupy, syropy

 • kremy, olejki, mleczka kosmetyczne
 • perfumy
 • spraye
 • żele, również kąpielowe
 • pojemniki pod ciśnieniem, także kremy do golenia, dezodoranty
 • pasty, także do zębów
 • mieszanki płynów
 • mascara
 • inne przedmioty o podobnej konsystencji

CO SIĘ NIE ZMIENIA?

Nadal można:

 • spakować płyny do bagażu rejestrowanego – nowe regulacje dotyczą tylko bagażu podręcznego;
 • wnieść na pokład w bagażu podręcznym lekarstwa i posiłki dietetyczne, także pokarm dla dzieci, na czas podróży. Podróżny może zostać poproszony o dowód, że są to rzeczy niezbędne;
 • kupić płyny takie jak napoje I perfumy na lotnisku po kontroli dokumentów lub na pokładzie samolotu.

Jeżeli sprzedane są one w zamkniętej i zabezpieczonej torbie, nie należy jej otwierać aż do przejścia ostatniej kontroli w przeciwnym razie zakupy mogą zostać skonfiskowane. (Jeżeli podróż odbywa się z przesiadką na lotnisku UE, nie należy otwierać torby przed sprawdzeniem na ostatnim lotnisku przesiadkowym).

Zakupione płyny mogą być dodane do ilości płynów, których pakowanie opisane jest powyżej.

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z przewoźnikiem lub biurem podróży przed wylotem. Prosimy o wyrozumiałość i współpracę z pracownikami lotniska i linii lotniczych.

Niniejszy dokument został przygotowany przez Komisję Europejską, Association of European Airlines and Airports Council International Europe.

Uwaga: Niniejszy dokument stanowi podsumowanie odpowiednich regulacji UE; nie jest to tekst prawny w całości.

źródło: SkyEurope

Oceń artykuł
(głosów: 3, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa