Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Praca -> Wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy

2008-11-05 21:12:51

Jeśli zdarzy ci się wypadek podczas legalnej pracy w Wielkiej Brytanii, nie obawiaj się. Przysługują ci takie same świadczenia społeczne jak rodowitemu obywatelowi tych krajów.

Unia Europejska nie wprowadziła jednolitych zasad w razie wypadków przy pracy Jednak w ramach tzw. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, obywatele innego państwa członkowskiego są traktowani na tych samych zasadach, co rodzimi pracownicy

Jeśli pracujesz legalnie, a twój pracodawca odprowadza składki (National Insurance Contribution), możesz ubiegać się o zasiłek z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej - Industrial Injuries Disablement Benefit. Nie przysługuje on w przypadku sainozatrudnienia (self-employment).

Reklama ogólnosieciowa


Wniosek o przyznanie zasiłku należy złożyć w lokalnym biurze Job Centre Plus w ciągu 2 miesięcy od wypadku. Jego wysokość zależy od stopnia niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania. Czym innym jest tzw. Statutory Sick Pay To normalny zasiłek chorobowy wypłacany pracownikowi przez jego pracodawcę w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą niezawodową i niespowodowaną wypadkiem przy pracy. Niezdolność ta musi trwać rninimum 4 dni, wliczając weekendy i dni wolne od pracy (tzw bank holiday). Drugim czynnikiem ograniczającym jest wysokość zarobków. Uprawnieni są tylko ci pracownicy których średnia tygodniowa pensja przez ostatnie 8 tygodni przed chorobą wynosiła przynajmniej 79 funtów, nie uwzględniając zaliczek na podatki i składek National Insurance Pracodawca ma obowiązek wypłacać SSP maksymalnie przez 28 tygodni. Jego wysokość zależy od wielu czynników. Przykładowo przy pensji 82 funtów brutto zasiłek wynosi 68.20 funta. Pracownik zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy otrzymuje SSP od każdego z nich. Ważne jest aby zgłosić pracodawcy swoja, chorobę w ciągu 7 dni od jej wystąpienia. www.jobcentreplus.govuk

Iwona Brach

Artykuł pochodzi z:
„Praca i życie za granicą”

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa