Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Studiowanie w SZKOCJI

Studiowanie w SZKOCJI

2008-11-03 16:52:06

CHLUBĄ SZKOCJI SĄ KIERUNKI TECHNICZNE - NA WYSOKIM POZIOMIE MOŻNA STUDIOWAĆ NP. BIOTECHNOLOGIĘ, GENETYKĘ CZY INŻYNIERIĘ.

Studia po szkocku

Rewelacyjnie wyposażone biblioteki, dobra atmosfera, dużo czasu na wszelkie zajęcia „pozalekcyjne" - to wszystko znajdziesz na uniwersytetach w Szkocji. Co ważne - w przeciwieństwie do Anglii - możesz tu studiować za darmo.

Reklama ogólnosieciowa

Bartosz Krupski od dwóch lat jest studentem mechaniki technicznej na Uniwersytecie w Dundee. Po raz pierwszy przyjechał do Szkocji pięć lat temu na wakacje. Spędził także parę miesięcy w Londynie i stwierdził, że chce jednak studiować w Szkocji. A ponieważ w Polsce był już na drugim roku studiów na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, na University of Dundee przyjęto go od razu na drugi rok. - Wybrałem tę uczelnię, bo ma dość j dobrą renomę i spodobało mi się samo miasto. Może nie kształci się tutaj światowych sław, ale na pewno solidnych „rzemieślników", którzy nie mają potem problemu ze znalezieniem pracy - dodaje Bartek.

KUŹNIE TALENTÓW

Decydując się na studia w Szkocji, możesz wybrać jeden z 14 uniwersytetów położonych w większych miastach południowo-środkowej części oraz na wschodnim wybrzeżu kraju. Chlubą są kierunki techniczne - na wysokim poziomie można studiować np. biotechnologię, genetykę czy inżynierię. Na studentów medycyny czekają dobrze wyposażone kliniki uniwersyteckie i laboratoria. Z ofertą poszczególnych kursów na danym uniwersytecie można bez trudu zapoznać się na stronach internetowych uczelni, a jeśli brakuje jakiejś informacji, nie wahaj się napisać e-maila z pytaniami albo poprosić o wysłanie na dowolny adres w Polsce folderu z kierunkami studiów, terminami i warunkami naboru (prospectus). Wszystko za darmo.

BEZ EGZAMINÓW

Studia w Szkocji trwają przeważnie cztery lata. Studenci są oceniani w systemie punktowym. O przyjęciu na daną uczelnię decydują stopnie z egzaminu maturalnego, a niektóre uniwersytety na wybranych kierunkach organizują dodatkową rozmowę kwalifikacyjną. Rozpoczynając naukę w tej części Europy, trzeba się także wykazać odpowiednią znajomością języka angielskiego. Choć nie jest to regułą, większość uczelni wymaga zdania egzaminów Advanced Englishin ESOL, a niektóre mogą wymagać certyfikatów CES (Cambridge Proficiency in English),IELTS (International English Language Testing System) lub TOEFL (Test of English as a Foreign Language).

Podania o studia rozpatruje Rada Przyjęć do Szkół Wyższych (Universities and Collegcs Admissions Service, znana w skrócie jako UCAS). Ta instytucja zajmuje się rekrutacją na wszystkie brytyjskie uczelnie. Do niej można złożyć wniosek nawet na sześć kierunków. I to nie wychodząc z domu. - Załatwiłem wszystko przez Internet, nie ponosząc żadnych kosztów. Aby nie zaczynać studiów od początku, musiałem tylko dostarczyć do biura rekrutacyjnego na uniwersytecie przetłumaczony wyciąg z indeksu i świadectwo maturalne mówi Bartosz. Termin przyjmowania podań w UCAS mija 15 stycznia. Jednak nawet jeśli się spóźnimy, zawsze jest szansa na studiowanie w Szkocji dzięki tzw. clearingowi - naborowi „ostatniej szansy" na kierunki, na które zostały wolne miejsca.

NAUKA I PRACA

Studenci szkockich uczelni nie mogą narzekać na przeładowanie programu nauki. Zwłaszcza ci, którzy wybrali kierunki humanistyczne, są zazwyczaj mile zaskoczeni niewielką ilością zajęć (ok. 20 godzin tygodniowo). co pozwala im jednocześnie studiować i pracować. - We wszystkich pubach, restauracjach i sklepach w Dundee jest bardzo duża rotacja, ponieważ znaczną część pracowników stanowią właśnie studenci – stwierdza Bartek. Sam spędza w pracy aż 40 godzin tygodniowo, co przy 35 godzinach zajęć na uczelni tworzy dość napięty harmonogram. - Ciężko jest to czasem pogodzić, ale jak na razie daje. radę. Grunt to dobre zaplanowanie tygodnia - mówi dwudziestopięciolatek. Studiujący w Szkocji Polacy, a jest tu ich całkiem sporo, podkreślają, że studia w Szkocji mają bardzo praktyczny charakter. Kasia Raszewska, która na University of Edinburgh kształci się na pracownika socjalnego (Master of Social Work) potwierdza: - Mamy mnóstwo ciekawych wykładów i zajęć terapeutycznych - pracy grupowej, która dużo uczy o sobie i innych. Pracownikom uczelni zależy, by studenci jeszcze w czasie studiów nabywali doświadczenie zawodowe, i na wszelkie sposoby starają się im to ułatwiać Np dzięki współpracy Uniwersytetu w Dundee z firmami Wood Group czy Jaguar studenci mogą starać się o praktykę w renomowanych koncernach.

ŻYCIE ŻAKA

W Szkocji studiuje się przyjemnie. Studenci najstarszego w Szkocji uniwersytetu w St. Andrews mają zajęcia w zabytkowych, średniowiecznych budynkach, a w obrębie dziedzińca rozciągają się przepiękne ogrody. Po zajęciach mogą się włóczyć po piaszczystych plażach. - Dundee ma z kolei zupełnie inny charakter: małe miasto, ale zawsze coś się w nim dzieje - mówi Bartek. Puby, kina, kluby studenckie, a w okolicach wiele świetnych miejsc na krótkie wypady. Studia w największych miastach, Edynburgu czy Glasgow, umilają niezliczone kafejki, festiwale i liczne kontakty z ludźmi z całego świata. Bartek podsumowuje: - Uczę się samych praktycznych rzeczy. Wykładowcy są przyjaźni, niemal zawsze do naszej dyspozycji. Zapomniałem już, co znaczy stres podczas egzaminów. Nawet do pogody się już przyzwyczaiłem - śmieje się.

Jadwiga Koprowska pomaga zagranicznym studentom, pracując w uniwersyteckim Biurze Usług Doradczych oraz w Stowarzyszeniu Studentów Uniwersytetu w Dundee
Zamieszkałam w Anglii, mając 11 lat, jednak nie wybrałam żadnego ze słynnych tamtejszych uniwersytetów, ale uczelnię w szkockim mieście Dundee. Przez cztery lata studiowałam nauki europejskie. Obecnie kończę specjalizację z prawa. Ponieważ sama dobrze wiem, jak to jest zaczynać naukę w obcym kraju, chętnie pomagam studentom odnaleźć się w nowej rzeczywistości i czerpać ze studiów jak najwięcej, korzyści. Bardzo sobie chwalę, że zajęcia na uczelni nie pochłaniają całego czasu. Dlatego większość studentów może pracować na tzw. part-time, a także łączyć studia z praktykami, tzw. work experience. Po prostu gromadzić cenne doświadczenia zawodowe.
Nasze biuro organizuje dla studentów targi pracy, konwencje z udziałem organizacji edukacyjnych oraz Pracodawców. To pozwala nawiązać różne znajomości i kontakty. Pomagamy znaleźć studentom prace dorywcze, a także mieszkanie. Dla nowicjuszy organizujemy „tydzień pełen wrażeń", podczas którego mogą poznać życie studenckie w Dundee, a także zdobyć informacje, gdzie szukać pomocy oraz do których kółek tematycznych czy sportowych dołączyć. Polecam studia w Szkocji także z innego powodu. Pracownicy uniwersytetu są tu niezmiernie życzliwi. Kiedy zaczynałam studia, nie było jeszcze możliwości uzyskania ulg w opłacaniu czesnego, jakie teraz mają Polacy. Jednak od samego początku mogłam tu liczyć na pomoc i od razu poczułam się jak w domu.

Agencja SAAS: www.student-support-saas.gov.uk

Wykaz szkół wyższych: www.scit.wlv.ac.uk

Rekrutacja, informacje o uniwersytetach: www.ucas.com/studyuk

Studia w Szkocji:

  • www.educationukscotland.org
  • www.ukcosa.org.uk/

Finansowanie studiów.

Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą studiować na szkockich uniwersytetach za darmo (o ile są to pierwsze studia podejmowane w Wielkiej Brytanii). Refundacją czesnego zajmuje się rządowa agencja SAAS – Student Awards Agency for Scotland. Wniosek o pokrycie płatności za studia można wypełnić online. O decyzji zostaniesz powiadomiony listem wysłanym na domowy adres. SAAS przelewa pieniądze za studia bezpośrednio na konto uniwersytetu, na którym studiujesz, a o refundację trzeba występować corocznie. Aby otrzymać innego typu wsparcie, np. stypendium czy pożyczkę, należy przed podjęciem studiów mieszkać na Wyspach przynajmniej przez trzy lata. Kursy postgraduate (magisterskie), które kończy uzyskanie dyplomu Master of Arts lub Master of Science, oraz studia doktoranckie są płatne.

Katarzyna Bielińska

Artykuł pochodzi z:
Praca i życie za granicą
13 - 26 lipca 2006 nr 14

Oceń artykuł
(głosów: 7, średnia ocena: 4,7)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa