Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Edukacja -> Jak otworzyć szkółkę sobotnią

Jak otworzyć szkółkę sobotnią

2008-11-03 16:43:27

Aby założyć nową szkołę sobotnią trzeba rozpatrzyć wszystkie możliwości na danym terenie i
zastosować się w pełni do wymogów angielskich władz oświatowych. W ten sposób unikniemy
kolizji z władzami oraz zabezpieczymy naszym uczniom najodpowiedniejsze warunki do nauki.
Najlepszym dokumentem, na którym warto oprzeć naszą działalność, to książeczka wydana
przez National Resource Centre for Supplementary Education pod tytułem: ‘Start-up guide: a
guide to setting up a supplementary and/or mother-tongue school
’.
Książeczka ta zawiera wszelkie informacje potrzebne przy zakładaniu szkoły sobotniej i warto
zapoznać się z jej treścią.
Można ją otrzymać – za niewielką opłatą – pod adresem: [email protected]

Punkt 3 Statutu Polskiej Macierzy Szkolnej:
Celem Stowarzyszenia jest rozwój polskiej oświaty szkolnej i przedszkolnej, utrzymanie i pogłębianie świadomości religijnej i narodowej wśród dzieci i młodzieży, wychowanie młodego pokolenia w duchu wiary ojców, tradycji i kultury narodowej oraz wierność dla sprawy niepodległości i wolności Rzeczypospolitej Polskiej. Cel ten Stowarzyszenie urzeczywistnia według programu, który corocznie uchwala rada Stowarzyszenia.

Reklama ogólnosieciowa

Aby założyć Polska szkołę Przedmiotów Ojczystych trzeba:

 1. Zebrać rodziców zainteresowanych szkołą, przedyskutować możliwości takiej placówki i założyć Koło Rodzicielskie. Wybrać prezesa i członków Komitetu rodzicielskiego.
 2. Znaleźć nauczycieli oraz osobę, która zgodziłaby się wziąć na siebie obowiązek kierownika. Najłatwiej trafia się do ludzi, a szczególnie rodzin, poprzez najbliższą parafię polską i księdza, który może inicjatywę taką ogłosić z ambony.
 3. Znaleźć lokal w którym odbywały by się lekcje. Może to być Dom Parafialny, klub SPK, budynek angielskiej szkoły. W ostatnim przypadku trzeba przeprowadzić z angielskim kierownikiem odpowiednie rozmowy odnośnie warunków, kosztów itd. Lokal musi być bezpieczny - aby nie przekraczać angielskich wymogów Health and Safety,
 4. Nawiązać kontakt z Local Council celem zbadania możliwości jakiegoś subsydium dla Community Language School.
 5. Zwrócić się do Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS, POSK 263 King Street London W.6 ORF tel. 020 8741 1993; email) o pomoc w rozpatrzeniu wszystkich problemów związanych z założeniem szkoły i w przeprowadzeniu CBR (Criminal Records Bureau) checks dla wszystkich nauczycieli.
 6. Zbadać sprawę ubezpieczenia budynku i wszystkich, którzy z niego korzystają. Ubezpieczenie budynku może obejmować również i członków szkoły, która korzysta z budynku podczas weekendu. Jeśli nie ma takiego ubezpieczenia, względnie nie obejmuje ono dodatkowych użytkowników, trzeba skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i szkołę oraz jej uczniów i nauczycieli ubezpieczyć. Oczywiście podniesie to koszt prowadzenia szkoły ale w dzisiejszych czasach jest niezbędnym warunkiem jakiejkolwiek działalności. Żadna szkoła nie może narażać się na ryzyko kosztownej i rozwlekłej rozprawy sądowej.
 7. Można się zwrócić do takich organizacji jak Holy Family of Nazareth Educational Trust czy Grabowski Fund (szczegóły w biurze Macierzy) o dotacje na konkretny cel: zakup fotokopiarki, telewizora, podręczników dla dzieci jeśli rodzice nie mogą sobie na takowe pozwolić. Każde zgłoszenie musi jednak być porządnie udokumentowane.
 8. Ustalić formy pracy: czas trwania poranka szkolnego, długość lekcji, ilość dzieci w szkole, ilość dzieci w klasie, ilość nauczycieli; podział na zdolne i mniej zdolne dzieci; na lepiej i gorzej mówiące po polsku itd.
 9. Nawiązać kontakt z najbliższą polską parafią i lokalnym polskim proboszczem, aby mógł on nie tylko ogłaszać informacje na temat istnienia i działalności szkoły ale również by mógł prowadzić lekcje religii, przygotowywać dzieci do Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania.
 10. Ustalić Program Nauczania aby obejmował nie tylko język polski, geografię i historię ale również -jeśli to możliwe - lekcje religii, naukę śpiewu i tańca. PMS ma obecnie nowo opracowany Program Nauczania dostępny w internecie na stronie Macierzy: www.polskamacierz.org
 11. Wprowadzić kurs przygotowujący uczniów do egzaminu GCSE z polskiego (14-15 lat); AS (16 lat) i A" (17 lat). Są to egzaminy, które się zdaje w angielskim systemie egzaminacyjnym i są respektowane przez angielskie wyższe uczelnie.
 12. Włączyć się program działalności Polskiej Macierzy Szkolnej: konkursy, konferencje szkoleniowe dla nauczycieli i uczniów, ogólno-szkolona wycieczka do Laxton Hall, akademie. Można również korzystać z wydawnictw Macierzy: podręczników, świadectw, czasopism {'Dziatwa' (6-11 lat) i 'Razem Młodzi Przyjaciele' (12-16 lat)}. Macierz prowadzi również księgarnię w POSKu (Polski Ośrodek Społeczno Kulturalny) w Londynie, gdzie można nabyć wszystkie powyższe pozycje.
 13. Trzeba pamiętać, że szkoły sobotnie są instytucjami niezależnymi; nie podlegają prawnie ani PMS ani żadnej innej polskiej instytucji. Muszą więc stać się samodzielne i niezależne finansowo. To rodzicie utrzymują szkołę i zarząd Koła Rodzicielskiego, z Prezesem na czele, angażuje kierownika i zatwierdza wybór nauczycieli dokonany przez kierownika/dyrektora. Koło ustala jakie będą potrzeby szkoły i cenę jaką rodzice będą musieli płacić przysyłając dzieci do szkoły, szkoła sobotnia nie jest darmowa. Płacimy za dodatkowe lekcje gry na fortepianie, baletu czy szermierki, płacimy również za lekcje polskiego. Taka jest rzeczywistość. Trzeba opłacić wynajem budynku, ogrzewanie, ubezpieczenie, nauczycieli itp.
 14. Każda szkoła sobotnia winna mieć swój statut, według którego prowadzi swoją działalność. Może złożyć podanie do Charity Commission ( St. Alban's House, 57-6-Haymarket London SW1 Y 4QX) o charity status i może również skorzystać z numeru charity PMS (Charity Number 298254) ale musi wtedy na koniec roku budżetowego przekazać biurowi Macierzy (PMS, POSK, 238 King Street, London W.6 ORF) swoje sprawozdanie finansowe, (załącznik nr. 1)

Dla przykładu podajemy Regulamin Koła Rodzicielskiego jednej z londyńskich szkół: (załącznik nr. 2) oraz Kodeks Ucznia (załącznik nr. 3 ) i Bezpieczeństwo Dziecka (załącznik nr. 4) Dokument jest w załączniku.

żródło: www.polskamacierz.org

Załączone pliki:

Vademecum_PMS.pdf
Oceń artykuł
(głosów: 4, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (2)
POLSCOTT24 POLSCOTT24
http://polscott24...pach-kant-goni-kant/
 • 2011-11-01 17:32
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Dawid Dawid
pan Andrzej Mariusz Szumiło, który wysilił się i napisał ten ochlap, zapomnial o kilku bardzo waznych rzeczach, ktore diametralnie zmieniaja caly obraz polonijnych szkolek.

Mianowicie:

- wiekszosc tych szkolek dziala wolontaryjnie, nauczyciele nie pobieraja wyplat z tego tytulu,

- czesne, jest przeznaczana na cele edukacyjne, czyli na dzieci, rzadko kiedy na pensje (jezeli juz to na dojazdy do szkoly), jezeli pensje sa to sa z dofinansowan.

- szkolki te nie sa formalnymi instytucjami edykacyjnymi i dlatego nie podlegaja pod zadne ustawodastwo zwiazane z edukacja, gdyz szkolki te nie wystawiaja swiadectw, ktore sa powszechnie uznawalne, nawet nie maja takich praw.

- nauczyciele nie musza miec wyksztalcenia wyzszego lub odpowiedniego z nauczanym przedmiotem, a to dlatego, ze nie jest to instytucja formalnie edukacyjna. Rola szkolek polonijnych, nie jest wydawanie dyplomow i swiadectw, ale pielegnowanie jez. polskiego i historii. Do nauczania dzieci podstaw, nie trzeba miec dyplomu (bylby wskazany, ale nie obowiazkowy). Pamietajmy, ze robia to w znakomitej wiekszosci wolontariusze, jak sie komus nie podoba, to niech sie sam zaangazuje lub niech nie posyla tam dzieci.

- Szkolki dzialaja glownie w soboty po kilka godzin. Nie jest mozliwe w tym czasie przekazac dziecku materialu, ktory np. jest w brytyjskiej szkole. Zreszta nie to jest celem!

- nauczyciele, lub jak kto wolli osoby zajmujace sie dziecmi sa zobowiazane do zrobienia CRB check - co tez w wiekszosci placowek jest zrobione.

- rola i obowiazkiem rodzicow jest sprawdzenie i upewnienie sie, ze miejsce gdzie posyla dziecko mu odpowiada. Jezeli rodzic tego nie robi, to znaczy ze nie wykonuje swoich rodzicielskich obowiazkow. Zrzutowanie tego obowiazku na panstwowe instytucje jest po prostu smieszne.

- szkoly ktore dzialaja przy parafiach, autor jest po prostu hipokryta, bo tak sie sklada ze bardzo duza czesc szkol w UK jest katolicka i rodzice sie 'bija' zeby poslac tam dziecko, nawet jezeli nie sa katolikami! Autor tez zapomina, ze zycie polonijne skupia sie przy parafiach z oczywistych wzgledow. Wobec tego nic w tym dziwnego, ze powstaja tam szkolki, jezeli autorowi nie podobaja sie ich zasady to nie posylac dzieci, mamy wolnosc w koncu!

- szkolki sa prowadzone jako organizacje wolontariuszy (w bardzo wielu miastach) i z tego tytulu podlegaja obowiazkom rozliczania sie jak organizacje wolontaryjne, autor takze nie wie, lub co bardziej mozliwe udaje (w sumie to nawet nie musi) przyglupa, i pisze o niebotycznej kasie, jaka to mozna zbic na 'durnych' rodzicach i ich dzieciach! oraz z dotacji od miasta.

Brak wiedzy i prowizorka jaka towarzyszyla przy badaniu sprawy sa zadziwiajace.

Jak caly serwis jest prowadzony na zasadzie opluc, aby ogladalnosc wzrosla to gratuluje wysmienitej strategii marketingowej.
 • 2012-05-21 22:58
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa