Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Edukacja -> Żłobki i przedszkola w Wielkiej Brytanii

Żłobki i przedszkola w Wielkiej Brytanii

2008-11-03 15:54:27

Żłobek i przedszkole w rozumieniu polskim to Nursary. Istnieją dwa typy: prywatny i państwowy.

Ośrodki prywatne są oczywiście płatne i można do nich posłać dziecko od 3 miesiąca życia. Koszt opieki nad dzieckiem jest zależny od wieku, przy czym im młodsze dziecko tym jest on wyższy i są to kwoty rzędu 400-500 funtów miesięcznie (w zależności od miasta i lokalizacji). Dziecko najcześciej może przebywac w nursary od ok. 8:00 do 17:00. Istnieje równiez możliwosc wykupienia mniejszej ilości godzin (tzw. part-time).

Ośrodki państwowe zapewniają opiekę nad dziećmi od 3-4 lat do momentu kiedy dziecko zacznie szkołe, lecz niestety tylko na 2-3 godziny dziennie.

Reklama ogólnosieciowa

Aby zmniejszyć koszty opieki nad dziećmi można wystapić do Inland Revenue o jedną z ulg podatkowych. Pierwsza z nich to Child Benefit (ok. 60 funtów na miesiąc). Druga to Child Tax Credit, której wysokość zależy od zarobków rodziców. Niestety Child Tax Credit, mimo tego, iż może pokryć cześć kosztów związanych z nursary jest silnie uzależniony od pensji i dla osób zarabiajacych w granicach średniej krajowej jest bardzo mały. Istnieje co prawda zalecenie rządu brytyjskiego, w którym częsciową opieką (kilka godzin dziennie) mają zostać objęte wszystkie dzieci od 3 roku życia, ale wdrożenie tego pomysłu w życie trwa już od kilku lat z wątpliwymi rezultatami.

Większość LEA (Local Education Authority) w Anglii i Walii oraz EA (Education Authority) w Szkocji (inspektoraty oświaty) organizuje edukację przedszkolną. Mogą to być samodzielne przedszkola (nursery schools) albo klasy przedszkolne i zerówki w obrębie szkół podstawowych. Wiele dzieci uczęszcza jednak do niezależnych, odpłatnych przedszkoli (preparatory schools). Niektóre z takich przedszkoli przyjmują specyficzną filozofię nauczania (np. metoda Montessori). Dzieci mogą również uczęszczać do grup przedszkolnych, organizowanych przez rodziców i organizacje wolontariackie.

Zaczynanie przedszkola

Dzieci zaczynają chodzić do przedszkola w wieku lat 3 lub 4. Można wybrać grupę poranną, popołudniową lub całodniową. W przedszkolu dzieci zwykle spędzaja 3 lub 4 semestry.
Dzieci mogą zostać przyjęte do przedszkoli utrzymywanych przez samorządy lokalne. Decyzję, które dziecko przyjąć podejmuje dyrektor przedszkola. Pierwszeństwo daje się dzieciom, które:

 1. mają specjalne potrzeby: wychowawcze, edukacyjne, itp.
 2. mają już w danym przedszkolu rodzeństwo
 3. maja do danego przedszkola najbliżej

Jeżeli dane przedszkole dziecka nie przyjmie, to od tej decyzji nie można się odwołać. O formularze podań należy się starać bezpośrednio w danym przedszkolu.

Aby dziecko mogło rozpocząć przedszkole na wiosnę, wówczas podanie musi zostać złożone do września poprzedniego roku. Jeśli dziecko ma rozpocząc w lecie, wowczas podanie musi zostać złożone do końca stycznia tego samego roku.

Samorządy lokalne dążą do tego, aby każde dziecko w wieku 3/4 lat miało w całości fundowane lub przynajmniej cześciowo subsydiowane miejsce w przedszkolu. Oznacza to, że oprócz utrzymywania przedszkoli, samorządy dopłacają organizacjom prywatnym i społecznym za każde dziecko w wieku lat 3 i 4, przez 3 semestry. (tzw. nursery education grant). Szkoły takie jednak muszą być zarejestrowane w danej dzielnicy. O to, czy dziecko może dostać dopłatę trzeba dowiedzieć sie na początku każdego semestru.

Każde przedszkole utrzymywane przez samorząd a także szkoły prywatne i społeczne zarejestrowane przez samorzad realizuje taki sam plan nauczania w 6 dziedzinach rozwoju dziecka w wieku 3-6 lat (tzw.foundation stage - etap podstawowy):

 1. Rozwój społeczny, emocjonalny i osobowy
 2. Komunikacja, język, czytanie i pisanie
 3. Matematyka
 4. Wiedza i rozumienie świata
 5. Rozwój fizyczny
 6. Rozwój zdolności twórczych i artystycznych

Pod koniec reception class wiedza, umiejętności i stosunek do nauki każdego ucznia zostają ocenione, co pozwala nauczycielom klas pierwszych przygotować plan na następny rok.

Nieznajomość języka angielskiego nie jest żadnym ograniczeniem - dziecku takiemu zostanie po prostu poświęcone więcej uwagi. O szczegóły należy pytać w konkretnym przedszkolu.

Oceń artykuł
(głosów: 26, średnia ocena: 3,6)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (3)
lala lala
chyba trafil sie maly blad: przedszkole to nie nursary tylko nursery hehehehe
dzieki
 • 2011-02-08 21:41
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
dora dora
jesli autor znajdzie mi nawet jedno przedszkole gdzie full time dziecka ponizej 2 roku kosztuje 400-500 to bede bardzo wdzieczna , bo ja znam ceny w okolicach 800..........
 • 2011-10-01 20:42
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
ktosTam ktosTam
Jezeli juz ktos chcial napisac artykul, to proponowalabym zaczac o znajomosci slowek angielskich. Nie ma takiego slowa jak NURSARY. Poprawna pisownia to NURSERY!!!! Poczatkowo myslalam ze to tylko literowka  na poczatku artykulu ale blad pojawia sie do samgo konca!!! wstyd!!!
 • 2012-04-13 23:10
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa