Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> O mieście -> Historia miasta

Historia miasta

2008-10-28 18:04:28

Historia Llanelli...

Reklama ogólnosieciowa

   Llanelli położone jest w południowej Walii u u ujścia rzeki Loughor do Zatoki Carmarthen. Jest to największe miasto w hrabstwie Carmarthenshire. Nieoficjalnie populacja miasta to około 60 tys. mieszkańców. Według doniesień lokalnego tygodnika LLanelli Star w mieście żyje około 10 tys. Polaków. LLanelli zajmuje obszar około 2070 ha. W mieście jak i w całym hrabstwie język walijski jest nadal powszechnie używany, urzędy a także lokalna prasa zachęca i propaguje naukę języka ojczystego.

LLanelli to historycznie górnicza miejscowość, na przełomie XIII/ XIX wieku główną gałęzią gospodarki było wydobycie węgla kamiennego a także przemysł metalurgiczny. Dzięki tym branżom rozwinęły się Llanelly i Mynydd Mawr linie kolejowe, które uruchomiono w 1803. W mieście istniał także port, który służył do transportu wydo-bywanego węgla. W drugiej połowie XIX nastąpił, znaczący postęp w produkcji cyny i produktów wytwarzanych z tego materiału. Znaczący kryzys w przemyśle nastąpił w latach 70-tych. Podobnie jak w innych miasta południowej Walii LLanelli zamknięto kopalnie a lokalny producenci nie wytrzymali konkurencji z producentami stali z Europy Środkowej. Stara tradycją, bo XIX wieczną jest   ważenie piwa w browarze Felinfoel .

    Początkowo usytuowany poza granicami miasta, obecnie Felinfoel wchodzi w granice administracyjne LLanelli. Transformacje i

, fot. Centrum handlowe LLanelli-widok ogólny
rozwój handlowy miasta rozpoczęły się na początku lat 90-tych. Główne uliczki w centrum, przekształcono w pasaże handlowe. Powstały nowe ścieżki spacerowe, odrestaurowano sklepiki, nad którymi zamontowano charakterystyczne szklane daszki, pomagające w okresach niepewnej pogody na swobodne zakupy. To okres kiedy LLanelli było nazywane zakupową stolicą hrabstwa. Do roku 2006 centrum miasta było głównym centrum handlowym (tradycja zakupów wśród Brytyjczyków jest jednym z najpopularniejszych rodzinnych zajęć), obecnie życie zakupowe i towarzyskie powoli przeniosło się do nowo powstałych centr handlowych, skupionych wokół takich supermarketów jak Tesco- Parc Trostre, czy Morrisons - Pack Pemberton. Od zeszłego roku władze miasta z przerażeniem obserwują jak pustoszeje centrum miasta. Właściciele sklepików rezygnuja ze swoich biznesów natomiast większe sklepy sieciowe dążą do przeniesienie ich do masowych centr handlowych. Takim oto sposobem Centrum LLanellli, nie bez przyczyny, nazywane jest Ghost Town. LLanelli posiada własne lokalne media: LLanelli Star – tygodnik ukazujący się od 1909 roku, lokalną rozgłośnię radiową Scarlet FM- nadającą od lipca 2002. Miasto jest także gospodarzem jednego z największych producentów niezależnych mediów Tinopolis, który produkuje programy TVw języku ang. „Tura Pytań” dla BBC i w jęz. walijskim Wedi 7 dla S4C.

 

Oceń artykuł
(głosów: 4, średnia ocena: 4,3)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa

Poradnik

Witaj w Infolinia.org

portalu społecznościowym łączącym wszystkich Polaków - tych na emigracji i tych w kraju. Nasz serwis to sieć ponad 100 stron o miastach w Wielkiej Brytanii lista

Twój panel administracyjny pozwoli Ci w łatwy i szybki sposób dotrzeć do każdego miejsca w naszym serwisie, poświęć chwilę i zapoznaj się z możliwościami, które dla ciebie stworzyliśmy, abyś nie przegapił niczego ważnego.

ok