Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Logo: Infolinia.org Zapytaj eksperta mapa galeria czat Forum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwrot podatku
Autor Wiadomość
xblock 
Rozkręca się



Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 22
Skąd: Krak?w/Cardigan
  Wysłany: Wto Cze 26, 2007 2:30 pm   Zwrot podatku

o podatkach jest wszedzie duzo, nie mowiac juz o jego zwrocie ale rozne sa wersje. Otoz mam kilka pytan ale najpierw jaka jest moja sytuacja: na poczatku kwietnia 2007 dostalem dokument P60 i zaznaczona tam kwota podatku. Chcialbym ja odzyskac wiec zadzwonilem do Revenue office i tam mi powiedzieli ze nie musze sie tam udawac osobiscie a wystarczy ze wysle im P60 + podanko w ktorym bede prosil o zwrot podatku. Dodatkowo dowiedzialem sie ze dostane nie caly podatek a tylko ok 60%. Zaznaczam ze ciagle pracuje w tej samej firmie w UK. Teraz pytanka:
1. Czemu tylko 60% podatku chca mi zwrocic?
2. Czy rzeczywiscie wystarczy ze im wysle P60 + podanko i dostane zwrot (bo inne zrodla mowia ze idzie sie osobiscie i jakies druczki wypelnia)
3. W jaki sposob ten podatek do mnie trafi (czek, przelew na konto...) i jak dlugo ta cala procedura trwa
4. I jak to wszystko ma sie do Polski tzn. odzyskam podatek tutaj tzn ze aby byc legalny musze pozniej zaplacic podatek w Polsce? Jak tak to czy scigaja pozniej za to?

To chyba tyle. Jak cos jeszcze mi wpadnie do glowy to dopisze.
Licze na pomoc rodacy :polen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
partizant 
Zaawansowany forumowicz



Wiek: 28
Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 193
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Tychy/Caerphilly
Wysłany: Wto Cze 26, 2007 8:00 pm   

1. A czemu wogóle mieliby Ci coś zwracać? Pracujesz to płacisz podatki. Więc ciesz się, że dostaniesz AŻ 60%.
Dokładniej: zakładam, że masz kod podatkowy 503L (jak pewnie większość z nas) a sprawa dotyczy rozliczenia za rok 2006/2007. Przysługuje Ci wówczas 5035 funtów dochodów zwolnionych od podatku. Następnych 2150 funtów jest opodatkowanych 10% progiem (tzw. starting rate). Dochody od 2150 do 33300 funtów opodatkowane są progiem 22% (standard rate). Każde dochody ponad tę kwotę obarczone są 40% podatkiem (higher rate).
Przykładowo więc:
zarobiłeś 20000 funtów i pobrano Ci za to 3500 funtów ZALICZKI na podatek (bo to co pobierane jest z Twojej pensji to tylko przybliżona zaliczka a nie dokładnie wyliczony podatek). 5035 Funtów z Twojego dochodu jest nieopodatkowane. Do opodatkowania pozostaje 14965 funtów. Z tego 2150 funtów jest na 10%-owym progu, czyli podatek od tego wynosi 215 funtów. Od reszty dochodu (12815 funtów) podatek wynosi 22%, czyli 2819.30 funtów. Suma podatku wymaganego do zapłaty wyniosła: 215+2819.30=Ł3034.30. Zapłaciłeś Ł3500, więc do zwrotu Ł465.7.
Powyższy przykład ma jedynie charakter poglądowy. Być może odejmuje się od tego jakieś koszta manipulacyjne, koszty uzykania przychodów itd, a naliczana dla dochodu 20000 zaliczka na podatek może być inna. Generalnie im mniej zarabiasz, tym większy będziesz miał zwrot podatku (bo tym mniejsza część Twojego dochodu będzie wogóle podlegała opodatkowaniu).

2. Tak wystarczy. Inne źródła kłamią ;) . Pracowałem kiedyś tylko w okresie wakacyjnym (jeszcze za czasów studenckich) i po skończonej pracy dostałem P45. Na przedniej stronie zaznaczyłem w kółeczko wartość zapłaconego podatku i napisałem: "Can I have it back plz? I'm a foreign student ;) ". Takie podanie wystarczyło.

3. Ja dostawałem czekiem (w dodatku wysłanym za free do Polski), ale z tego co pamiętam można sobie zażyczyć przelewem na konto.

4. Tak, musisz zapłacić podatek w Polsce za poprzedni rok. Nie musisz natomiast płacić już podatku za okres od 1 stycznia tego roku. Możesz zrobić rozliczenie na podstawie ostatniego payslipa z poprzedniego roku. Polecam zlecić to profesjonalnej firmie - skasują Cię 100 zł, ale tyle ulg Ci uwzględnią, że wyjdzie Ci mała dopłata albo nawet zwrot w Polsce :laugh: . Czy ścigają? Owszem. Jak kupisz dom, droższy samochód, czy cokolwiek droższego, albo też założysz firmę, to sprawdzą źródło dochodów. Jako, że takowego nie znajdą to Ciebie o nie zapytają. Od nieujawnionych dochodów obowiązuje 75%-owa stawka podatkowa. Ja bym nie ryzykował, tymbardziej że - jak wspomniałem - zapłacisz tego podatku niewiele.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
xblock 
Rozkręca się



Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 22
Skąd: Krak?w/Cardigan
Wysłany: Sro Cze 27, 2007 8:52 am   

Dzieki partizant za prawie zadawolajaca mnie odpowiedz:) W Polsce za 2006 rok sie rozliczylem i jeszcze PITa nie odeslali wiec powinno byc OK. Ale:
partizant napisał/a:
A czemu wogóle mieliby Ci coś zwracać? Pracujesz to płacisz podatki.

Czyli nie powinienem dostac zwrotu. Bo pracuja ze mna Anglicy, ups... Walijczycy i im podatku nie zwroca. Ale jak juz odbiore te obiecane 60% :) to czy jak pozniej w Polsce kupie sobie limuzyne to bede mogl powiedziec ze pracowalem legalnie w UK i dlatego mam pieniadze?
_________________
Veni Vidi Vici a teraz chce wracac!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
partizant 
Zaawansowany forumowicz



Wiek: 28
Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 193
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Tychy/Caerphilly
Wysłany: Sro Cze 27, 2007 1:56 pm   

xblock napisał/a:
Czyli nie powinienem dostac zwrotu.

Powinieneś dostać tyle, ile nadpłaciłeś. Możesz sobie obliczyć tę sumę korzystając z zamieszczonego przeze mnie wcześniej przykładu.
xblock napisał/a:
pracuja ze mna Anglicy, ups... Walijczycy i im podatku nie zwroca

Albo musi im być pobierana mniejsza zaliczka na podatek, albo nawet nie wiedzą, że przysługuje im zwrot, albo mają inny kod podatkowy, albo... albo nie wiem ;) . Każdego obowiązują te same zasady. Niezależnie od nacji.
xblock napisał/a:
Ale jak juz odbiore te obiecane 60% :) to czy jak pozniej w Polsce kupie sobie limuzyne to bede mogl powiedziec ze pracowalem legalnie w UK i dlatego mam pieniadze?

No pewnie, że będziesz mógł powiedzieć. Tylko, że jeżeli nie zapłacisz za te zarobionoe pieniądze podatku w Polsce, to 75% Twojej limuzyny zostanie zabrane do skarbca państwa. To sobie daleko nie pojedziesz :laugh: .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
xblock 
Rozkręca się



Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 22
Skąd: Krak?w/Cardigan
Wysłany: Sro Cze 27, 2007 3:19 pm   

Chwila chwila!!
partizant napisał/a:
jeżeli nie zapłacisz za te zarobionoe pieniądze podatku w Polsce

Ale od 1.01.2007 juz nie musze nic placi polskiemu rzadowi, nawet jesli zarabie setki tysiecy funtow!! Przynajmniej tak mi sie wydaje. Przeciez skonczylo sie podwojne opodatkowanie!
partizant napisał/a:
Powinieneś dostać tyle, ile nadpłaciłeś.

Nic nie nadplacilem. Znam ten schemat o ktorym pisales i jak wzialem kwote brutto miesiaczna i wyliczylem z tego netto wg schematu, ktory podales wychodzi dokladnie (co do kilku pensow) tyle ile dostaje na moje konto w banku. Wiec by wynikalo ze nie place extra tax'u... Chyba musze jeszcze raz porozmawiac z tym gosciem z Revenue :Thinking:
_________________
Veni Vidi Vici a teraz chce wracac!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
partizant 
Zaawansowany forumowicz



Wiek: 28
Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 193
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Tychy/Caerphilly
Wysłany: Sro Cze 27, 2007 3:44 pm   

1.
xblock napisał/a:
Ale od 1.01.2007 juz nie musze nic placi polskiemu rzadowi, nawet jesli zarabie setki tysiecy funtow!! Przynajmniej tak mi sie wydaje. Przeciez skonczylo sie podwojne opodatkowanie!

No to przecież napisałem Ci w pierwszym poście!:
partizant napisał/a:
Nie musisz natomiast płacić już podatku za okres od 1 stycznia tego roku.

2.
xblock napisał/a:
Nic nie nadplacilem. Znam ten schemat o ktorym pisales i jak wzialem kwote brutto miesiaczna i wyliczylem z tego netto wg schematu, ktory podales wychodzi dokladnie (co do kilku pensow) tyle ile dostaje na moje konto w banku.

No to jak znasz ten schemat to po co pytasz? Jeżeli jest tak jak piszesz to nie dostaniesz zwrotu. Bo niby z jakiej racji? Że jesteś Polakiem? Chyba, że Ci jakieś ulgi przysługują (małżeństwo, dzieci, status materialny itp). Ale nie wiem, czy to się da załatwić 'po fakcie'.

P.S. Trochę szacunku dla naszego czasu! Zadajesz pytania i nawet nie raczysz dokładnie przeczytać odpowiedzi (przypadek 1), albo pytasz o rzeczy, na które już znasz odpowiedź (przypadek 2).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
xblock 
Rozkręca się



Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 22
Skąd: Krak?w/Cardigan
Wysłany: Sro Cze 27, 2007 4:27 pm   

partizant napisalem:
xblock napisał/a:
W Polsce za 2006 rok sie rozliczylem i jeszcze PITa nie odeslali wiec powinno byc OK.

Wiec wynika ze za 2006 jestem ok a ty pozniej napisales ze
partizant napisał/a:
Tylko, że jeżeli nie zapłacisz za te zarobionoe pieniądze podatku w Polsce, to 75% Twojej limuzyny zostanie zabrane do skarbca państwa.

wiec zaczalem myslec ze czegos nie rozumiem. To do 1.
A co do dwojki to kilka dni temu zadzownilem do Revenue, podalem moj NIN i zapytalem jak i ile podatku moge odzyskac. Facet powiedzial ze wystarczy podanko + P60 i zapytal jaka mam kwote na P60 w jednej z rubryk. Powiedzialem ze £1000. A on na to ze dostane zwrot ok £600. No i tu sie pojawiaja moje watpliwosci. Bo skoro place normalny podatek to skad ten zwrot? Czy to oznacze ze jak odbiore te £600 to bede musial wtedy nawet za okres 1.01.2007 - 31.03.2007 rozliczyc sie w Polsce. Nie kumam tego. Nie wiem czemu jest 60% bo tak na prosty rozum (chociaz w finansach czesto wszystko jest pokrecone) to jak chce wziac podatek to albo calosc (£1000) i rozliczam sie w Polsce albo nic i jestem platnikiem podatku w UK. Nie wiem czy wystarczajaco jasno w tej chwili okreslilem moje watpliwosci. Mam nadzieje ze tak:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
partizant 
Zaawansowany forumowicz



Wiek: 28
Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 193
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Tychy/Caerphilly
Wysłany: Sro Cze 27, 2007 5:09 pm   

Jeszcze raz przytoczę:
partizant napisał/a:
Nie musisz natomiast płacić już podatku za okres od 1 stycznia tego roku

A co do reszty to wyślij ten P60 i zobaczysz ile dostaniesz. Nie wydaje mi się, żeby osoba z którą rozmawiałeś w Inland Revenue mogła Ci powiedzieć ile dostaniesz zwrotu tylko na podsawie zapłaconego podatku. Wydaje mi się, że musi jeszcze wiedzieć jakie były Twoje zarobki brutto, choć mogę się mylić.
xblock napisał/a:
tak na prosty rozum (chociaz w finansach czesto wszystko jest pokrecone) to jak chce wziac podatek to albo calosc (£1000) i rozliczam sie w Polsce albo nic i jestem platnikiem podatku w UK.

Za okres do 31 grudnia 2006 rozliczasz się i w UK i w Polsce - podwójne opodatkowanie. Nie mają tu nic do rzeczy ewentualne zwroty nadpłaconego podatku lub dopłaty. Te kwestie rozstrzygasz z każdym z państw z osobna. Czyli niezależnie od tego czy IR zwróci Ci te Ł600 czy nie (albo zwróci Ci inną kwotę) i tak musisz się rozliczyć w Polsce. Ale tylko za okres do 31 grudnia 2006. Za resztę rozliczasz się tylko w UK.
Aha, i jeszcze jedno:
xblock napisał/a:
Bo skoro place normalny podatek to skad ten zwrot?

Nie płacisz normalnego podatku tylko zadatek na poczet podatku. Nie wiem jak dokładnie obliczana jest kwota zadatku, ale widocznie jest ona trochę zawyżana, co po podsumowaniu roku podatkowego daje Ci zwrot nadpłaconego podatku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
xblock 
Rozkręca się



Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 22
Skąd: Krak?w/Cardigan
Wysłany: Sro Cze 27, 2007 5:15 pm   

Dzieki wielkie partizant za cierpliwosc i pomoc:) Jak juz bedzie po wszystkim albo jak bede wiedzial wiecej to na pewno dopisze to do tego posta.
Pozdrowionka
_________________
Veni Vidi Vici a teraz chce wracac!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Reklama