Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka
 Ogłoszenie 
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi serwisami Klany, Randka oraz Wspólna podróż
Znalezionych wyników: 10
Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: ubezpieczenie rodzinne
Andy10

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 40

PostForum: Zapytaj eksperta - Inwestycje   Wysłany: Wto Sty 18, 2011 10:58 am   Temat: ubezpieczenie rodzinne
Witaj Michale , jestem jednym z wielu polskich konsultantow ubezpieczeniowych pracujacych dla ubezpieczycieli w Anglii , czesc informacji o ofercie firmy z ktora wspolpracuje , prezentuje w panelu zapytaj eksperta -inwestycje –ubezpieczenia na zycie w Anglii , posylam Ci w PW pigulke informacyjna –skondensowana porcje wiedzy o ofercie ubezpieczeniowej jesli odpowiesz na moje pytania z czesci koncowej zrobie Ci symulacje sum i skladek roznych ubezpieczen , jesli beda dla Ciebie interesujace pomyslimy o spotkaniu ,pozdrawiam Andrzej (Andy10)
  Temat: kupno domu w Anglii
Andy10

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 1429

PostForum: Zapytaj eksperta - Nieruchomości   Wysłany: Czw Gru 30, 2010 8:27 pm   Temat: kupno domu w Anglii
Witam w odpowiedzi na pytania przysylane mi w PW napisze kilka zdan na temat kredytow hipotecznych . Kredytów hipotecznych udzielają: budowlane kasy oszczędnościowe, banki , firmy ubezpieczeniowe , deweloperzy -duże przedsiębiorstwa budowlane mogą udzielić kredytu hipotecznego na własne, nowo wybudowane domy, wyspecjalizowane spółki udzielające kredytów hipotecznych.
Jaki kredyt otrzymamy z banku zalezy od naszej sytuacji finansowej i kryteriow ustalonych przez banki (lending policy) , kazdy bank ma rozne indywidualne kryteria przyznawania kredytu hipotecznego , klienci majacy dobra historie kredytowa ,przyzwoity credit score maja wieksze szanse otrzymac kredyt z nizszym oprocentowaniem niz klienci majacy problemy ze splata innych wczesniejszych pozyczek . Kryzys finansowy spowodowal wycofanie sie bankow z atrakcyjnych ofert 100% kredytu , 3 lata temu moi znajomi dostali kredyt na dom w Coventry na 110% wartosci , obecnie wiekszosc bankow oczekuje 15%-20% wkladu wlasnego , im wyzszy wklad wlasny tym lepsze warunki (czytaj nizsze oferowane oprocentowanie) , jak to dziala –oprocentowanie idzie w gore wraz ze stosunkiem wielkosci kredytu do wartosci domu (loan to value - LTV) , jesli kredyt wynosi np.70% wartosci domu oprocentowanie bedzie nizsze niz gdy kredyt ma pokryc 85% wartosci domu. Osoby majace wczesniejsze roznorakie problemy ze splata kredytow czy pozyczek w innych bankach typu: spoznione lub niezaplacone raty , egzekucyjne tytuly sadowe (CCJ) County Court Judgement , osoby ktorym ustalono indywidualne warunki kredytowania- Individual Voluntary Arrangement (IVA) , ktore maja niski credit score , bankruci , moga otrzymac kredyt na niestandardowych warunkach z wysokim oprocentowaniem lub otrzymac odmowe udzielenia kolejnego kredytu ze wzgledu na wysokie ryzyko splaty , poniewaz nie kazdy rodzaj problemow ze splata ma ten sam ciezar gatunkowy , banki w swoich regulaminach okreslaja klasy albo poziomy , przyblize je tutaj – Poziom 1 -bank na bazie zlozonych przez kredytobiorcow dokumentow dokonuje oceny profilu kredytowego , wczesniejsze problemy ze splata innych kredytow nie pozwalaja na standardowe warunki (najlepsze) , bank oczekuje sporego wkladu wlasnego np. 20%-30%-40% ,oprocentowanie jest wysokie np.6,5% -7% rocznie

Poziom 2 –maksymalny poziom kredytu to 80% wartosci domu, ale oprocentowanie bedzie wyzsze od poziomu 1 np. 7,5% wplyw na to maja nasze spoznione splaty na kartach kredytowych , przekraczanie limitu debetu, egzekucyjne tytuly prawne (CCJ) do 3k funtow

Poziom 3 – to klienci ktorzy w przeszlosci oglosili bankructwo lub bank przejal ich nieruchomosc z powodu nie splacania kredytu, jesli wogole zostana zakwalifikowani do kolejnego kredytu to na najgorszych warunkach adekwatnych do wysokiego ryzyka splaty kolejnego kredytu.
Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Pią Gru 31, 2010 11:37 am ]
Witaj olaboga , pytales mnie o innych rodzajach kredytow hipotecznych, oto wklejam odpowiedz znaleziona w necie na takie pytanie

VARIABLE RATE (zmienna stopa procentowa)
Płatności kredytowe mogą wzrastać lub maleć wraz ze zmianą stóp procentowych kredytodawcy. Zmiany te są spowodowane głównie wahaniami bazowej stopy oprocentowania Bank of England.

CAPPED RATE (z ustaloną górną granicą stopy oprocentowania)
Kredyt podobny do kredytu variable rate, przy czym stopa oprocentowania nie przekroczy z góry ustalonego maksymalnego limitu przez określony okres czasu.
Miesięczne płatności kredytowe mogą się nadal wahać i iść w górę lub w dół, ale ten rodzaj kredytu daje Państwu pewność, iż niezależnie od tego jak ukształtują się stopy procentowe, stopa kredytu nie przekroczy ustalonej granicy.
Czasami stopa procentowa nie może spaść poniżej z góry określonego dolnego limitu- taki rodzaj kredytu znany jest jako 'collar rate'.
Kredytodawca może pobrać opłatę za zaaranżowanie takiego kredytu.
Mogą wystąpić kary za wcześniejszą spłatę kredytu.

FIXED RATE (stała stopa oprocentowania)
Daje możliwość ustalenia niezmiennej stopy oprocentowania na dowolny okres czasu od 1 roku do 25 lat, jednakże każdy kredytodawca może mieć jedynie ograniczony zakres dostępnych opcji. Generalnie, im krótszy jest okres stałej stopy procentowej, tym niższe jest oprocentowanie kredytu. Opcja ta może być bardzo korzystna w przypadku wysokiego kredytu lub napiętego budżetu, ponieważ gwarantuje, że miesięczne płatności kredytowe nie wzrosną przez określony czas. Pod koniec tego okresu kredytodawca może zaproponować opcję przedłużenia kredytu ze stałą stopą procentową, w przeciwnym wypadku obowiązywać zacznie zmienna stopa procentowa ustalana przez bank, czyli tzw. variable rate.
Kredytodawca może pobrać opłatę za zaaranżowanie takiego kredytu.
Mogą wystąpić kary za wcześniejszą spłatę kredytu.

DISCOUNTED RATE (stopa dyskontowa)
Przez ograniczony okres czasu kredytodawca zaoferuje dyskonto od jego standardowej zmiennej stopy oprocentowania - variable rate.
Generalnie, im krótszy okres takiego dyskonta, tym większy upust.
Kredytodawca może pobrać opłatę za zaaranżowanie takiego kredytu.
Mogą wystąpić kary za wcześniejszą spłatę kredytu.

BASE RATE TRACKER
Kredytodawca ustala stopę podążającą bezpośrednio za stopą bazową Bank of England, w formie upustu od tej stopy lub dodanej do niej przez kredytodawcę marży.
Bank of England rewiduje stopę bazową co miesiąc, co jednakże niekoniecznie musi się wiązać ze zmianą stopy oprocentowania.
Bank może pobrać opłatę za zaaranżowanie takiego kredytu.
Mogą wystąpić kary za wcześniejszą spłatę kredytu.

FLEXIBLE MORTGAGE
Ten typ kredytu pozwala na zróżnicowanie płatności kredytowych w ramach określonych parametrów, czyli umożliwia dokonywanie nadpłat w celu pomniejszenia wartości długu lub gromadzenie kapitału, który można wybrać w przyszłości.
Cechą niektórych produktów może być również możliwość tymczasowego zaprzestania płatności kredytowych, czyli tzw. payment holidays (wakacje kredytowe). W tym celu konieczne może być zgromadzenie wystarczającej ilości kapitału poprzez dokonywanie nadpłat. W trakcie wakacji kredytowych kredytodawca może nadal naliczać odsetki od dłużnego kapitału. Większa elastyczność płatności może umożliwić wcześniejszą spłatę kredytu, pod warunkiem dokonywania nadpłat.

CASH BACK MORTGAGE
Polega na wypłacie, najczęściej z chwilą rozpoczęcia kredytu, jednorazowej kwoty pieniędzy ustalonej zazwyczaj jako procent od kwoty kredytu (cash back).
Mogą wystąpić kary za wcześniejszą spłatę kredytu.
W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu koniecznym może być zwrot kwoty wypłaconej Państwu w ramach tego programu kredytowego.

BUY TO LET MORTGAGE
Jest to typ kredytu pozwalający na sfinansowanie kupna nieruchomości pod wynajem.
Właściciel odpowiedzialny jest za dokonywanie miesięcznych płatności kredytu nawet w przypadku braku dochodu z wynajmu.
Kwota otrzymywanego czynszu może przewyższać kwotę raty kredytu, co pozwala na pokrycie kosztów zarządzania i utrzymania nieruchomości.
Nie ma żadnej gwarancji, że możliwe będzie nieprzerwane wynajęcie nieruchomości, oraz, że dochód z jej wynajęcia wystarczy na pokrycie miesięcznej płatności kredytowej.

Pozdrawiam Andy
  Temat: Odszkodowania za szkode na zdrowiu na drodze prawnej
Andy10

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 103

PostForum: Biznes w Wielkiej Brytanii   Wysłany: Sob Gru 18, 2010 12:04 pm   Temat: Odszkodowania za szkode na zdrowiu na drodze prawnej
Witam , jesli poniesliscie szkode na zdrowiu w wyniku wypadku w pracy czy wypadku drogowego typu uraz glowy , uraz ciala , rak , nog i jestescie zdecydowani walczyc na drodze prawnej o uzyskanie odszkodowania powierzajac sprawe prawnikom prosze o kontakt na PW , pozdrawiam Andy

Odpowiadam na pytanie cytuje…. Andy a powiedz duza jest roznica w kwocie jaka zaoferuje firma ubezpieczeniowa bezposrednio a taka wywalczona przez prawnikow?

Trudno jest na tak sformuowane pytanie jednoznacznie odpowiedziec , powiem tak , nie wszyscy posiadaja wypadkowe polisy na zycie , jesli taka maja i np. kucharz w pracy poslizgnie sie na sliskiej podlodze w kuchni , zlamia noge czy reke to majac polise wypadkowa dostanie swiadczenie rzedu kilkuset funtow chyba , ze zlamanie jest skomplikowane , z przemieszczeniem kosci wtedy wiecej zalezy to od poziomu wykupionej ochrony max do 5000 funtow , a wiec idzie na dlugotrwale leczenie + rehabilitacja –nie wszyscy pracodawcy wyplacaja przez dlugi kilkumiesieczny okres swiadczenie chorobowe (sick pay) , niektorzy pracodawcy wcale nie placa chorobowego jak za czas pracy a wiec zostaje tylko SSP(statuatory sick pay) z ubezpieczenia ale jest tego tylko 97 funtow tyg. Podsumowanie tej sytuacji – poszkodowany z polisa wypadkowa w reku dostanie swiadczenie od ubezpieczyciela a co z osoba ktora nie ma polisy wypadkowej , idzie na zwolnienie lekarskie i nie nalezy jej sie zadoscuczynienie za cierpienie i bol bo kto to ma je wyplacic , pracodawca najczesciej umywa rece i udaje , ze jego to nie dotyczy , to problem pracownika . W takiej sytuacji ma sens staranie sie o odszkodowanie od pracodawcy wynajmujac firme prawnicza dzialajaca na zasadzie no win no fee czyli nie wygraja nie ma zaplaty , jesli sprawa jest ewidentna i bezsporna , ze wypadek nastapil w miejscu pracy , sa na to swiadkowie , dokumentacja medyczna , sa spore szanse , ze pracodawca zawrze ugode z prawnikami i wyplaci poszkodowanemu uzgodniona sume (z obowiazkowej polisy ktora musi miec kazdy pracodawca) , jesli nie zawrze ugody sprawa zakonczy sie w sadzie gdzie koszty beda zdecydowanie wyzsze dla strony przegranej (oprocz odszkodowania bedzie musial zaplacic koszty wynajetych przez poszkodowanego prawnikow +koszty sadowe) , final sprawy moze miec tez przykre konsekwencje dla pracownika w postaci rozwiazania umowy o prace (kontraktu) po powrocie do pracy .
Pytasz jak jest roznica w kwocie , poszkodowany z polisa wypadkowa –kilkaset funtow max 5 tysiecy , poszkodowany bez polisy O (nic) , poszkodowany ktory zdecyduje sie wynajac prawnikow moze liczyc na wyzsze sumy odszkodowania , podam kilka przykladow –powazne urazy dloni, nadgarstka , ramion –ok 30k , powazne urazy konczyn dolnych –nog,stopu ,kolana 15 do 35k funtow . Pozdrawiam Andy

PS jesli macie jakies pytania w tym temacie , piszcie do mnie wysylajac PW (prywatna wiadomosc)

[ Dodano: Sob Gru 18, 2010 3:40 pm ]
Witam ponownie , jeden z forumowiczow napisal do mnie podajac w watpliwosc wysokosc sum odszkodowania wynegocjowanego przez prawnika dla ofiar wypadku drogowego ,oto moja odpowiedz cytuje ….wysokosci odszkodowania to sprawa umowna , nie ma sztywnych kwot za to tyle za tamto tyle , dlatego podaje sie orientacyjne kwoty ,czasem sa one wyzsze czasem nizsze , czasem oczekiwania poszkodowanych sa wygorowane a material zebrany przez prawnika aby udowodnic komus bezspornie wine zbyt slaby i wtedy ustala sie kwote odszkodowania w drodze negocjacji a nie sztywnych zadan , nie jestem prawnikiem i nie bronie ich tutaj. Standardowo procedura zaczyna sie od sprawdzenie zasadności roszczeń o odszkodowanie.
Osobą najbardziej kompetentną do przeprowadzenia tej oceny jest doświadczony prawnik który będzie potrafił w należyty sposób ocenić sprawę i okoliczności wypadku , zweryfikuje zasadność ubiegania się o odszkodowanie bez pobierania żadnych opłat. W ten sposób poszkodowany uzyska odpowiedzi na następujące pytania:
-Czy może ubiegać się o odszkodowanie,
-Jakie są szanse na zakończenie sprawy sukcesem,
-Jakie przybliżone odszkodowanie moze uzyskac.
Po dokonaniu tej oceny prawnik podejmie decyzję o tym czy moze podpisać umowę w oparciu o zasadę „no win no fee”, a poszkodowany zdecydujecie czy interesuje go współpraca na takich zasadach. Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Nie Gru 19, 2010 10:48 am ]
Witam w mrozny zimowy niedzielny poranek u mnie w Birmingham za oknem -10C , napisze dzisiaj kilka zdan na temat jak dlugo trwaja procedury prawne zanim otrzyma sie odszkodowanie . Czas jest uzależniony od złożoności sprawy. Jak szybko dostaniesz odszkodowanie zależy od typu wypadku i czasu w jakim uda się zebrać i przeanalizować dokumentację (dokumentacje medyczna , zeznania swiadkow,ekspertyzy bieglych itp.). Podam konkretny przyklad mojego znajomego ktoremu zginal tragicznie brat potracony przez samochod kiedy wracal w nocy z pracy ,sprawca uciekl z miejsca wypadku , policja potrzebowala az 6 miesiecy sledztwa aby znalesc sprawce i udowodnic mu wine na podstawie fragmentow samochodu znalezionych na miejscu i nagran monitoringu , sad potraktowal mlodego pijanego angielskiego sprawce wyjatkowo lagodnie bo byl to jego pierwszy konflikt z prawem, a ze w wyniku jego glupoty zginal czlowiek to trudno . Prawnik wynajety przez rodzine zmarlego ponad 3 miesiece walczyl o skompletowanie kopii akt sprawy z policji ,prokuratury i sadu ,sprawa nadal nie jest zakonczona trwaja negocjacje , jak sie zakoncza poinformuje was . Najdłuższa procedura dotyczy wypadków w pracy, ponieważ ubezpieczyciel pracodawcy ma aż 3 miesiące na ustosunkowanie się do roszczenia. Procedura nie kończy się w momencie akceptacji odpowiedzialności finansowej przez ubezpieczyciela czy sprawcę. W tym momencie zaczynaja się negocjacje wysokości przyznanego odszkodowania. Dopiero po udanych negocjacjach dochodzi do wypłaty roszczenia i zakończenia postępowania. W przypadku rażącej różnicy zdań z drugą stroną dochodzi do postępowania sądowego, w toku którego prawnicy na podstawie zebranej dokumentacji udowadniaja przed sądem swoje racje , co zazwyczaj skutkuje powiększeniem kwoty odszkodowania ale wydluza czas o kolejne miesiace (6-12 miesiecy), pozdrawiam Andy

[ Dodano: Wto Gru 21, 2010 11:14 am ]
Witam ,odpowiadam na pytania zadane mi w PW dotyczace odszkodowan za utrate zdrowia w wyniku wypadku. Procedure rozpoczyna wypelnienie formularza zgloszeniowego z waszymi podstawowymi danymi takimi jak imie ,nazwisko, telefon kontaktowy ,email, adres zamieszkania z kodem pocztowym oraz krotkim opisem wypadku (gdzie ,kiedy , przebieg wypadku,odniesieone obrazenia) . Po przeslaniu formularza prawnicy przeanalizuja okolicznosci wypadku i poinformuja o mozliwosci dochodzenia odszkodowania . Jesli prawnicy zdecyduja , ze jest szansa uzyskania odszkodowania , podpisuje sie umowe i pelnomocnictwo do reprezentowaniu w waszym imieniu . Ustawodawstwo brytyjskie dotyczące finansowania spraw roszczeniowych z tytułu obrażeń ciała umożliwia by prawnicy zajmujący się tego typu sprawami prowadzili je w oparciu o zasadę ‘no win, no fee’. Oznacza to, że klient nie ponosi żadnych kosztów z tytułu prowadzonej w jego imieniu sprawy o odszkodowanie powypadkowe, bez względu na to, czy ją ostatecznie wygra czy też nie. Dopiero bowiem po zakończeniu prowadzonej sprawy zarówno honorarium prawnika, jak i wszystkie inne poniesione przez niego koszty pokrywa w całości strona przeciwna (najczęściej jest to firma ubezpieczeniowa sprawcy wypadku). Zgodnie z ustawodawstwem brytyjskim strona przegrana jest bowiem zobowiązana uiścić zarówno własne koszty prawne, jak również te należące do strony, która daną sprawę wygrała.
Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Czw Gru 23, 2010 11:08 am ]
Witam , napisze dzisiaj kilka zdan na temat odszkodowania za wypadek w pracy . Moj znajomy z Manchesteru pracujacy jako fitter na budowie ulegl wypadkowi , ucinajac na pile elektrycznej trzy paliczki (koncowki palcow) lewej reki , o bolu z tym zwiazanym nie bede pisal , pracodawca natychmiast zwolnil go z pracy , umywajac rece jakby to go wcale nie obchodzilo i nie bylo wypadku na budowie. Leczenie trwalo kilka miesiecy , w tym czasie moj znajomy nie pracowal , a jedynym swiadczenie bylo glodowe SSP (statuatory sick pay), brak dochodu z powodu wypadku przyspieszylo jego decyzje powrotu do Polski , przed wyjazdem skontaktowal sie z jedna z wielu reklamujacych sie w necie i prasie kancelarii prawnych specjalizujacych sie w odszkodowaniach powypadkowych , ku jemu zdziwieniu sprawa po 4 miesiacach zakonczyla sie wynegocjowana ugoda z ubezpieczycielem bylego pracodawcy i wyplata odszkodowania (ok 12k). Wiekszosc spraw ktore podejmuja sie prawnicy jest rozstrzygana poza sadem w wyniku negocjacji z pracodawca lub jego ubezpieczycielem , do sadu trafiaja sprawy gdy nie da sie ustalic odpowiedzialnosci za wypadek lub gdy strony nie moga dojsc do porozumienia w sprawie wysokosci odszkodowania . Jesli ulegliscie wypadkowi w czasie pracy w Anglii a teraz mieszkacie w Polsce i nie minelo od wypadku 3 lata , mozliwe jest nadal dochodzenie w sprawie odszkodowania od bylego pracodawcy , bedzie sie to wiazalo z koniecznoscia kilkukrotnego przyjazdu do Anglii ( na komisje lekarska , na rozprawe sadowa) , jesli sprawa bedzie wygrana w sadzie do sumy odszkodowania prawnicy beda wnioskowac o pokrycie zwrotu kosztow podrozy. Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Czw Gru 23, 2010 9:54 pm ]
Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia...
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.
Rodzinnych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia - oby były piękne, bez zmartwień i trosk oraz pomyslnosci w Nowym 2011 roku
skladam wszystkim czytajacym moje posty , Andy10

[ Dodano: Czw Gru 30, 2010 1:41 pm ]
Witam , odpowiadam na pytanie dotyczace wypadkow w pracy . Jesli w wyniku wypadku w pracy doznales obrazen , uszczerbku na zdrowiu , uszkodzenia ciala z winy pracodawcy prawdopodobnie nalezy Ci sie odszkodowanie. Kazdy angielski pracodawca musi wykupic obowiazkowe ubezpieczenie z ktorego pokrywane sa odszkodowania , przepisy w zakresie bezpieczenstwa w pracy Health and Safety (H & S) klada nacisk na pracownikow i pracodawcow aby byly one przestrzegane . Obowiazkiem pracodawcy jest zapewnic bezpieczenstwo pracownikom i minimalizowac niebezpieczenstwa w trakcie jej wykonywania , dla nowoprzyjetych pracownikow wymagane sa szkolenia wstepne (induction) , szkolenia z przepisow H&S , pracownicy powinni poznac zagrozenia na stanowisku pracy czytajac Risk Assessment i Method Statements. Pracodawca powinien zapewnic bezpieczne warunki pracy , kiedy dochodzi do wypadku w pracy ustala sie czy powyzsze warunki zostaly spelnione przez pracodawce ,czesto posrednia przyczyna wypadku sa zaniedbania bezpieczenstwa przez pracodawce . Prawnicy zanim podejma sie w waszym imieniu wystapienia do pracodawcy lub jego ubezpieczyciela o odszkodowanie musza zgromadzic mocny material dowodowy , przejrzec dokumentacje medyczna poszkodowanego , dotrzec do swiadkow wypadku , przeczytac zapisy w ksiazce wypadkowej Accident Book- po zamknieciu dochodzenia powypadkowego w pracy i dopiero wtedy wystepowac z roszczeniami w stosunku do pracodawcy .Pozdrawiam Andy

P.S. odpowiadajac Agnieszce z Irlandii , niestety Irlandia i Szkocja maja odrebne systemy prawne , a firma z ktora wspolpracuje obsluguje klientow wylacznie z Anglii i Walii , nie jestem prawnikiem i moja wiedza w zakresie odszodowan jest ograniczona.
  Temat: Polskojezyczny doradca ubezpieczeniowy
Andy10

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 175

PostForum: Biznes w Wielkiej Brytanii   Wysłany: Pią Gru 17, 2010 9:09 pm   Temat: Polskojezyczny doradca ubezpieczeniowy
Napisze kilka zdan na temat ubezpieczenia od utraty dochodu na wsutek wypadku lub dlugotrwalej choroby nazywa sie ono ubezpieczenie dochodów - Income Protection,
Income protection jest jednym z najważniejszych ubezpieczeń w UK. Jego celem jest zapewnienie stałego - miesięcznego dochodu w przypadku, gdy nie jesteś w stanie pracować ze względu na wypadek lub też długotrwałą chorobę. W zależności od wykupionego ubezpieczenia, może ono wypłacać odszkodowanie nawet do wieku emerytalnego - w większości przypadków 65-tego roku życia. Natomiast ogólnie przyjętą regułą jest, że ubezpieczenie dochodów wypłacane jest do momentu wystąpienia pierwszego z następujących zdarzeń:
1.Powrotu do zdrowia, 2-konca okresu ubezpieczenia, 3-smierci osoby ubezpieczonej W przypadku większości polis typu income protection, miesieczne odszkodowanie (monthly benefit) jest uzależnione od wysokości wynagrodzenia osoby ubezpieczonej. W zależności od ubezpieczyciela, miesięczne odszkodowanie może wynosić do 65% miesięcznych dochodów brutto. Uważnie rozważ wszystkie "za" i "przeciw" zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie dochodów. Postaraj dowiedzieć się jak długo otrzymywać będziesz wynagrodzenie od swojego pracodawcy jeśli nie jesteś w stanie pracować. W jakich sytuacjach income protection jest szczególnie przydatne?
• osoby samo-zatrudnione (self-employed)
• osoby samodzielnie wychowujące dzieci - utrata dochodu spowodowana np. wypadkiem oznacza pozostawienie opieki nad dziećmi komu innemu oraz związane z tym koszty
• osoby będące jedynymi żywicielami rodziny - w przypadku kiedy jedyna osoba pracująca w rodzinie traci dochód, cała rodzina cierpi na tym finansowo. Znajdują się w sytuacji w której nie są w stanie opłacic domu, wyżywienia oraz rachunków
Firma z ktora wspolpracuje jako konsultant oferuje product - Income Protection, ktory wyplaca tzw „zastepczy dochod” gdy ubezpieczony ulegnie wypadkowi lub zachoruje i nie jest zdolny do pracy. Produkt ten sprzedawany jest w unitach, gdzie kazdy unit ma wartosc 100F(funtow). Ubezpieczony moze otrzymywac miesieczne odszkodowanie w wysokosci od 100F do 5000F, zalezy od ilosci wykupionych unitow, przez okres 1 roku lub 2 lat. Suma miesiecznego odszkodowania nie moze jednak przekroczyc 50% miesiecznego wynagrodzenia jakie otrzymuje klient, a wiec ubezpieczenie to zalezne jest od dochodow klienta. Mamy tutaj 2 podstawowe opcje:
• day one cover – odszkodowanie wyplacane od pierwszego dnia niezdolnosci do pracy, pod warunkiem, ze ubezpieczony nie jest zdolny do pracy przez co najmniej 5 dni roboczych, szczegolnie polecane dla osob self-employed, ktore nie moga liczyc na to, ze ich pracodawca wyplaci im wynagrodzenie chorobowe,
• 8 weeks deferred cover - odszkodowanie wyplacane od 9 tygodnia niezdolnosci do pracy, jest to opcja polecana, szczegolnie klientom, ktorzy maja wyplacane wynagrodzenie chorobowe przez pracodawce (np. 2 miesiace),
Dalej wybieramy jak dlugo chcemy, zeby takie odszkodowanie bylo nam wyplacane. Mamy do wyboru 1 rok lub 2 lata.Skladki zaczynaja sie od 10F na miesiac
Ubezpieczony jest objety ochrona 24 godziny na dobe, 365 dni w roku, pod warunkiem, ze jest rezydentem UK ( mieszka i pracuje w Uktu placi podatki ,ma swoje konto bankowe, ma swojego GP itd). Pozdrawiam Andy

PS wiecej o ubezpieczeniach na zycie w Anglii znajdziecie na moim forum -zapytaj eksperta-inwestycje-ubezpieczenia na zycie w Anglii ,zapraszam

[ Dodano: Czw Gru 23, 2010 7:48 am ]
Firma z ktora wspolpracuje ma w ofercie następujące ubezpieczenia :
1-ubezpieczenie wypadkowe Accident Protection
2-ubezpieczenie od utraty dochodu na skutek choroby lub wypadku –Income Protection
3-ubezpieczenie od chorob krytycznych –Critical Illness
4-ubezpieczenie zycia –Life Protection z mozliwymi opcjami

Kazde z tych ubezpieczen spelnia inna role
•ubezpieczenie wypadkowe (Accident Protection)chroni od skutkow nieszczesliwych wypadkow , zlaman, trwalego inwalidztwa, śmierci w wypadku, ubezpieczenie kosztuje od 5F do max 25F miesięcznie (poziom ochrony okresla sie w unitach od 1 do 5 unitow 1U=5F). W tym ubezpieczeniu oprocz wyplaty odszkodowania za utrate zdrowia ubezpieczyciel wyplaca świadczenia za pobyt w angielskim szpitalu od 50F do 250F dziennie w zależności jaki się wybierze poziom ochrony , w tym ubezpieczeniu za dodatkowa niska miesieczna skladke (od 1F do max 5F) chronione sa dzieci ubezpieczonego doroslego , jest to bardzo popularne ubezpieczenie dla wszystkich , zdrowych , chorych ,palących ,niepalących , bez badan medycznych dziala od chwili podpisania wniosku, maksymalny czas ochrony do 65 urodzin.

* ubezpieczenie od utraty dochodow (Income Protection) daje pieniadze jeśli w wyniku choroby lub wypadku przestajesz pracowac , zarabiac pieniadze na zycie, max świadczenie to 50% placy przed choroba wyplacane do czasu powrotu do pracy , przez 1 rok lub max 2 lata , do wyboru sa dwie opcje daty rozpoczecia swiadczenia ,opcja drozsza swiadczenie platne od 1 dnia choroby (min 5 dni choroby-potwierdzonej przez lekarza) lub opcja tansza swiadczenie wyplacane z opoznieniem 8 tyg.(2 miesiace) korzystne jeśli pracodawca placi chorobowe przez pierwsze 2 m-ce choroby, wyplata zaczyna sie od 9 tygodnia , minimalna skladka 10F miesiecznie .Firma dokonuje przegladu istniejacych polis co 5 lat i podnosi skladki dostosowujac do wieku klienta. Dlugoletni klienci otrzymuja upusty w skladce -powyzej 5lat upust 15%,-powyzej 10lat 25% -powyzej 15lat upust 40% skladki miesiecznej.

*ubezpieczenie od chorob krytycznych (Critical Illness) daje pieniadze ubezpieczonemu do reki aby mogl uregulowac swoje finanse zanim umrze kiedy zachoruje na jedna z wielu chorob krytycznych (zagrazajacych zyciu) wymienionych w warunkach ogolnych do polisy np raka a lekarze daja choremu 12 miesiecy zycia , max suma ubezpieczenia to 300.000F, minimalna skladka 10F/m . Okres ubezpieczenia od 5 do 35 lat , ochrona do 65 roku zycia ubezpieczonego.

*ubezpieczenie zycia (Life cover only) daje pieniadze rodzinie ubezpieczonego po jego śmierci , max suma to 850.000F , min skladka 10F/m, Ubezpieczenie moze miec stala sume ubezpieczenia (Level Term) przez caly okres trwania polisy, okres ubezpieczenia 5-35 lat , ochrona do 70 roku zycia ubezpieczonego . Sa jeszcze możliwe rozne warianty np. polisa powiazana ze splata kredytu hipotecznego lub nie powiazana z kredytem . Jesli splacacie raty kapitalowe i odsetki mozliwa jest o wiele tansza opcja (decreasing) ze zmniejszajaca sie suma ubezpieczenia rowna zmniejszajacemu sie zadluzeniu w banku.
Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Pią Gru 24, 2010 11:02 am ]
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragnę przesłać Wam serdeczniejsze życzenia.
Niech nadchodzące Święta będą dla Was wszystkich niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień.
Życzę, aby odbyły się w spokoju, radości wśród rodziny, przyjaciół oraz wszystkich bliskich Wam osób. Niech przy Waszych wigilijnych stołach zasiądzie szczęście, radość, miłość, spokój i życzliwość. I niech zostaną ... na długo ... na zawsze.Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzę dużo zdrowia i szczęścia.
Andrzej (Andy10)
  Temat: kupno domu w Anglii
Andy10

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 1429

PostForum: Zapytaj eksperta - Nieruchomości   Wysłany: Czw Paź 28, 2010 7:39 pm   Temat: kupno domu w Anglii
Witam ,
Odpowiadajac Oli napisze slow kilka o dylematach osob które po raz pierwszy ubiegają sie o kredyt hipoteczny (First Time Buyers) co wybrac Fixed czy Tracker Mortgage. Nie mam zamiaru przekonywac Was ktore rozwiazanie jest lepsze , to Wasza decyzja i pieniadze. Opisze pokrotce na czym polegaja roznice .

Fixed Mortgage-inaczej oprocentowanie stale przez okreslony poczatkowy okres splaty kredytu ( roznie w roznych bankach zazwyczaj dwa, trzy czasem piec lat ),oprocentowanie i rata miesieczna sa stale w tym okresie. Wzrosty i spadki w stopach procentowych nie mają wpływu na splate miesiecznej raty Waszego kredytu, przez co mozecie z góry zaplanować swoje przyszłe wydatki. Opcja ta jest częstym wyborem wśród osób, które chcą być pewne, że za kilka miesięcy nie czeka ich przykra niespodzianka w formie podwyższonej raty. A oto wady i zalety tego typu splaty kredytu
-zalety -rata pozostaje stała przez określony okres, mozna zaplanowac staly wydatek w domowym budzecie, a
-wady-opcja drozsza od trackera, malo ekonomiczna podczas malejacych stop procentowych.

Tracker Mortgage –jest to kredyt z oprocentowaniem zmiennym, mocno powiazanym ze stopa bazowa Banku Anglii (Bank of England Base Rate-BBR), przykladowo oprocentowanie moze wynoscic BBR+1% lub 2% przez dwa , trzy , piec lat lub dluzej. Sa to kredyty dla osob ktore nie boja sie ryzykowac, ze w przyszlosci raty miesieczne wzrosna jesli stopy procentowe Banku Anglii wzrosna. Aktualnie sa one na historycznie niskim poziomie 0,5% w zwiazku z kryzysem , ale juz niebawem byc moze juz w tym lub przyszlym roku zaczna roznac , przed kryzysem podstawowa stopa procentowa utrzymywala sie na poziomie 5% .
-zalety tego wariantu -nizsze raty podczas malejacych stop procentowych , zalezne od Bank of England Base Rate,
-wady –nie wiadomo jak wysokie oprocentowanie bedzie w przyszlosci.

Posumowujac moj 4 letni okres splaty kredytu hipotecznego, po 2 letnim poczatkowym okresie splaty z niskim oprocentowaniem (3,84%), moj bank zaproponowal mi podwyzke oprocentowania nieomal o 100% -skok na 7,15% , zdecydowalem sie zmienic bank i zawrzec nowa umowe (remortgage ) na pozostale lata splaty , sprawdzilem oferty kilku bankow i zdecydowalem sie na bank HSBC ktory zaoferowal mi oprocentowanie 5,89% w sierpniu 2008 , wybralem trackera bo tylko tylko ten wariant splaty pozwala splacic zadluzenie przed czasem bez dodatkowych kosztow. Prowizja banku jest znosna 0,89% + BBR wtedy 5%, dzisiaj 0,5% od marca 2009 czyli moje oprocentowanie to 0,89%+ 0,50%=1,39% ,wedlug prognoz ekonomistow stopy zaczna powoli rosnac a wiec moja rata miesieczna takze. Troche wiecej szczegolow -dotyczacych mojego kredytu hipotecznego.
Pierwszy kredyt udzielil mi bank Alliance & Leicester w kwocie 90k na 15 lat, przy niskim preferencyjnym oprocentowaniu w pierwszym 2 letnim okresie, rata wynosila ok 700F dokladnie 696,48. Po 2 latach splaty, bank ten zaproponowal mi splate reszty kredytu podnoszac odsetki do 7,15%,co wydalo mi sie szokujaco duzo i postanowilem zmienic bank kredytujacy. Podsumowanie tego okresu 24 miesiace x 696,5= 16.716F tyle bank pobral przez DD, z tego ok 8700F to odsetki i ok 8000F to raty kapitalowe. Sprawdzilem oferty innych bankow i zdecydowalem sie na bank HSBC, ktory zaoferowal mi oprocentowanie 5,89%, poniewaz w tym czasie mialem firme typu company ltd. i spodziewalem sie zyskow pozwalajacych na zwiekszona splate zadluzenia wybralem wariant splaty kredytu -tracker, tylko ten wariant pozwala splacic zadluzenie przed czasem bez dodatkowych kosztow. W tym wariancie wysokosc odsetek zalezna jest od stopy bazowej Banku Anglii ktora wtedy (sierpien 2008) wynosila 5% + 0,89% to prowizja banku ,razem 5,89%, wysokosc raty miesiecznej 753,52F w tym 383,74F to odsetki (kredyt 82k na 13 lat), wkrotce przyszedl kryzys gospodarczy i Bank Anglii reagujac na niego obnizal stopy procentowe, juz od pazdziernika 2008 obnizalo sie oprocentowanie mojego kredytu skutkujac obnizke miesiecznej splaty, przedstawie Wam jak to wygladalo w czasie :
Sierpien 2008,oprocentowanie-5,89% , rata m-c753,52 ,odsetki-383,7
Wrzesien2008 5,89% / 753,5 /383,7
Pazdziernik2008 5,39% / 732,5 / 373,0
Listopad2008 3,89% /672,1 / 300,6
Grudzien 2008 2,89% /615,1 /206,8
Styczen2009 2,39% / 615,1 /175,8
Luty 2009 1,89% /596,9 /137,7
Marzec 2009 1,39% /579,3 /91,0
Kwiecien2009 1,39% /579,3 /91,0
Od marca 2009 po dzis(30/10/2010) place miesiecznie nadal 579,3F, moje zadluzenie wynosi obecnie niecale 69k. Podsumowujac ten okres w splacie zadluzenia, uwazam, ze moja decyzja o zmianie Banku i wariantu splaty byla korzystna, oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze kiedy wyjdziemy jako kraj(UK)z kryzysu stopy procentowe ponownie wzrosna, byc moze wroca do poprzedniego poziomu 5%, na dzis place mniej o ok 174F miesiecznie w stosunku do pierwszych rat w tym banku z sierpnia 2008.
Pozdrawiam z Birmingham Andy(Andrzej)

[ Dodano: Pią Lis 19, 2010 12:16 pm ]
Wracajac do tematu kupna domu , zdecydowalem się opisac ten skomplikowany , dlugotrwaly i kosztowny proces , ponieważ pamietam jak bardzo potrzebowalem informacji na ten temat i jak trudno było znalesc cos na ten temat w naszym jezyku , dopiero spotkanie z obcymi osobami które były troche zorientowane przetarlo mi oczy na co się porywam . A dzisiaj mieszkam sobie z rodzina we wlasnym domu i jest super , jestesmy o wiele spokojniejsi ,mielismy z zona już naprawde dosyc uzerania się z przypadkowymi ,obcymi ludzmi którzy tu w Anglii pokazali swoje prawdziwe oblicze , reprezentujac soba chyba wszystko co najgorsze, od niesamowitych brudasow poprzez zlodziei zywnosci , narkomanow i alkoholikow , a my stanowimy normalna rodzine która przyjechala tutaj w poszukiwaniu pracy i lepszego godnego zycia.

Aby zaczac powaznie myslec o kupnie domu trzeba na wstepie zrobic podsumowanie swoich mozliwosci finansowych (ile masz kasy na koszty zwiazane z kupnem , gotowka na wplate wlasna (depozyt) . Kryzys finansowy spowodowal usztywnienie polityki kredytowej przez banki ,udzielajace kiedys 100% kredytu , korzystajac z internetowych kalkulatorow mozna wyliczyc miesieczne koszty raty kredytu ,ale to nie wszystko w budzecie wydatkow trzeba pamietac o kosztach ubezpieczenia domu ,ubezpieczenia zycia lub dochodu (aby byly pieniadze na splate kiedy zachorujesz na dluzej , utracisz dochody czy na wypadek smierci) , musisz uwzglednic w wydatkach koszty podatku miejskiego (council tax) , oplaty za media-prad ,gaz , wode, ale tez miec pieniadze na zycie , zakupy zywnosci itp.
Koszty procedury kupna to znaczaca pozycja ,skladaja sie na nia wydatki na prawnika ,ekspertyzy , oplaty skarbowe (stamp duty),prowizja dla posrednika(agencji nieruchomosci) itp.
Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Sro Lis 24, 2010 12:15 pm ]
Witam , dzisiaj napisze o cenach domow w moim miescie (Birmingham),oraz o trendach w kredytowaniu kupna domow . Ceny domow w dzielnicy w ktorej mieszkam (wschodnia czesc Birmingham –odleglosc od centrum 12 mil (20km) w ciagu ostatnich kilku lat ceny stale rosly , przedstawie Wam jak wzrastala wartość (terraced house 3 bedroom to typ mojego domu srodkowy tarasowiec-specyfika angielska , dom w zabudowie ciaglej,3 sypialniowy) , pokaze Wam jak wzrastaly ceny takich domow w ostatnich latach : 2000-53k (k-tysiace funtow) , 2001-54k , 2002-62k , 2003-73k , 2004-93k , 2005-106k , 2006-103k, 2007-110k , 2008-114k, 2009-105k. Tendencja wzrostowa zostala zatrzymana pod koniec roku 2008, jednak spadek cen nie był jakis drastyczny , oscylowal w granicach ok. 10% , dzisiaj na mojej ulicy sa do sprzedania 3 domy ( 3 sypialniowe tarasowce )w cenach od 105k do 140k-(cena zalezna od standardu wykonczenia i wyposazenia), a wiec ceny w stosunku do sierpnia 2006 kiedy ja kupilem swój dom za 100k praktycznie się nie zmienily , sadze, ze bez problemu sprzedałbym dzisiaj oczywiście teoretycznie swój dom za nieco ponad 100k a wiec bez straty w stosunku do ceny kupna , domy o wartosci ok 200k i wyzej zanotowaly spadek wartosci ok 10-15% , horrendalnie wysokie ceny domow/mieszkan w Londynie o ok 20-25% .
Kredytobiorcy maja do wyboru dwie opcje czy splacaja kredyt w opcji raty kapitalowe i odsetki (repayment) lub wylacznie odsetki ,roznica jest zasadnicza , po splaceniu rat i odsetek w calosci dom przestaje byc bankowym zastawem kredytowym i staje sie wlasnoscia wlascicieli , w opcji splaty wylacznie odsetek (interest only) , splaca sie tylko odsetki od kredytu a na koniec okresu kredytowania trzeba splacic w calosci kapital .
W ostatnich latach zdecydowanie wzrosla ilosc kredytobiorcow wybierajcych opcje splaty kredytu - interest only –czyli splaty tylko odsetek bez rat kapitalowych , az 4 na 10 hipotek zostalo tak zawartych. Wielu kredytobiorcow liczylo na staly ,coroczny wzrost wartosci zakupionej w kredycie nieruchomosci i zdecydowali sie na opcje splaty tylko odsetek planujac sprzedaz nieruchomosci kiedy ich cena bedzie odpowiednio wysoka aby zarobic na roznicach cen , niewielu przewidywalo, ze rynek moze sie zalamac i ceny zamiast systematycznie rosnac ,spadna o 20-25% w ciagu ostatnich 2 kryzysowych lat 2008-2009 , wedlug regulatora runku finansowego Financial Services Authority (FSA) aż 4,2 milionów kredytobiorców musi stawić czoła problemom zwiaznym ze splata takich kredytow ,spadek cen domow pociagnal za soba spadek ceny wynajmu tych domow z ktorego to wynajmu splacano takie kredyty , wielu z kredytobiorcow-inwestorow musi poczekac conajmniej kilka lat az ceny ponownie wzrosna aby zrealizowac plan sprzedazy z zyskiem ,co zwolni trend zakupu kolejnych domow w tym celu. Kryzys (credit crunch) mial jeszcze inny wymiar, wzrosla stopa bezrobocia , ok 2 miliony 500 tysiecy brytyjczykow jest bez pracy , czesc z nich splaca kredyty hipoteczne i stanelo przed problemem splaty zadluzenia , to taka bomba z opoznionym zaplonem , rynek kredytow wciaz nie jest stabilny, chociaz sa pierwsze oznaki ozywienia ,wzrasta ilosc udzielonych kredytow , niestety dzisiaj (listopad 2010) aby dostac kredyt trzeba zgromadzic minimum 10-15-20% wartosci kupowanego domu , banki nie udzielaja juz kredytow na 100% wartosci , jesli macie jakies pytania w tym zakresie chetnie odpowiem , pozdrawiam Andrzej (Andy)

[ Dodano: Pią Gru 10, 2010 4:05 pm ]
Witam , przedstawiam Wam przykladowe symulacje dla dwoch typowych kwot kredytu 100k, 125k (k-tysiace funtow) i przy roznych odsetkach , raty miesieczne będą się ksztaltowaly nastepujaco w zaleznosci od dlugosci splaty krdytu w latach (10,15,20,25,30,35) , przykład kredyt 125 tysiecy funtow na 15 lat będzie miesiecznie kosztowal od 987 do 1122 funtow miesiecznie w zaleznosci od wariantu kredytu i warunkow oferowanych przez bank im wyzszy zgromadzicie wklad wlasny tym lepsze warunki kredytu otrzymacie od Banku
Loan amount (£)100000
rate(%) 4,99, 5,99, 6,99
term(years) 10,15,20,25,30,35
10lat 4,99%-£1060, 5,99%-£1109 6,99%-£1160
15lat 4,99%-£790 5,99%-,£843, 6,99%- £898
20lat 4,99%-£659 5,99%-,£715 , 6,99% -£774
25lat 4,99%-£584 , 5,99%-£643 , 6,99% £706
30lat 4,99%-£536 , 5,99%-£598 , 6,99% £664
35lat 4,99%- £508 , 5,99%-£569 , 6,99% £638

Loan amount (£) 125000
rate(%) 4,99 5,99 6,99
term(years) 10,15,20,25,30,35
10 lat 4,99% £1325 , 5,99%- £1387, 6,99%- £1450
15 lat 4,99% £987 , 5,99% £1054 , 6,99%- £1122
20 lat 4,99% £824 , 5,99% £894 , 6,99%- £968
25 lat 4,99% £738 , 5,99% £804 , 6,99%- £882
30 lat 4,99% £670, 5,99% £748 , 6,99%- £830
35 lat 4,99% £635 , 5,99% £711 , 6,99%- £797

A teraz krotki komentarz na temat ochrony splaty kredytu hipotecznego. Ceny domow w Wielkiej Brytanii sa horrendalnie wysokie , nierzadko za dom w oplakanym stanie , do generalnego remontu , z wymiana instalacji elektrycznej , wodnej czy gazowej nie mówiąc o wymianie podlog , okien trzeba zapłacić prawie 100k poza Londynem ( w Londynie sa abstrakcyjnie wysokie). Polacy slyna ze tego , ze potrafia zrobic mnóstwo rzeczy sami bez wynajmowania drogich fachowcow , po najniższych kosztach, z pomoca rodziny,znajomych .
Biorac na siebie duzy ciezar splaty kredytu często zapominamy o waznej rzeczy jaka jest ubezpieczenie zycia osoby , najczęściej jest to mezczyzna , ktory zarabia pieniadze na wszystko , na utrzymanie rodziny , splate kredytu itp. Wyobrazcie sobie co się stanie kiedy ten jedyny żywiciel rodziny , straci dochod w związku z wypadkiem , długotrwałym leczeniem, czy tragiczna smiercia. Dla rodziny to katastrofa , nie ma z czego splacac kilkuset funtowej miesięcznej raty kredytu , pieniędzy starcza zaledwie na podstawowe wydatki ,aby tego uniknąć trzeba pomysle o tym wczesniej i do wydatkow miesiecznych dodac jeszcze jedna pozycje składke na ubezpieczenie zycia . Podstawowym zabezpieczeniem kredytu jest ubezpieczenie zycia głównego kredytobiorcy lub często małżeństwa , wyplacane po śmierci ubezpieczonego pozwoli splacic zobowiązania dla banku i rodzinie nie grozi eksmisja , pozwoli rodzinie zyc w miare normalne do czasu az niepracujaca zona znajdzie prace , pieniedzy starczy na wykształcenie dzieci itp. Standardowym zabezpieczeniem sa dwie polisy, jedna to ochrona zycia i druga to polisa od chorob krytycznych , czasem polisa wypadkowa . W temacie o ubezpieczeniu na zycie na tym forum pisalem już o tym , zapraszam tam to zajrzenia. Ubezpieczenia typu ochrona zycia (Life Cover) chroni rodzine przed finansowym krachem po smierci osoby ktora zarabia na wszystko , a ubezpieczenie od chorob krytycznych wyplacane jest ubezpieczonemu za jego zycia, kiedy zapadnie na jedna z wielu zagrażającym zyciu chorobe , odszkodowanie przyda się na pokrycie kosztow leczenia lub przydadza się rodzinie pieniadze utracone z powodu powaznej choroby typu wylew, zawal, rak (lista jest dluzsza) przez ubezpieczonego . Suma ubezpiecznia powinna pokrywac sume kredytu ale zaleca się żeby pokrywala również co najmniej 5 letni dochod rodziny.Wariantow jest wiele może to być ubezpieczenie z suma malejaca wraz z malejącym kredytem lub stala przez caly czas trwania polisy lub rosnaca z podwyzszana (indeksowana)corocznie o inflacje skladka i suma . Dobry doradca ubezpieczeniowy powinien zrobic najpierw solidna analize finansowa potrzeb rodziny i zaproponowac rozwiazania na miare możliwości , pozdrawiam zainteresowanych tematem , Andy
  Temat: Budujemy dom w Anglii
Andy10

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1783

PostForum: Zapytaj eksperta - Nieruchomości   Wysłany: Wto Sie 17, 2010 2:09 pm   Temat: Budujemy dom w Anglii
witaj Erni
trudno tak jednoznacznie odpowiedziec na Twoje pytanie na podstawie skapych informacji , proponuje nie kombinowac tylko udac sie do lokalnego urzedu i po prostu zapytac na co dostaniesz planning permission , zapytac o warunki zabudowy w twoim miescie , z tym jest bardzo roznie , spotkalem sie z odmowa postawienia malego budynku gospodarczego z tylu z bryla budynku mieszkalnego . Szerokosc dzialki moze byc problemem w uzyskaniu pozwolenia , nie wiem czy na sasiednich dzialkach stoja domki ,czy ich boczne okna wychodza na twoja dzialeczke? jesli wymiary dzialki (szerokosc) spelni minimalne wymagania nie ma znaczenia jak nazwiesz ten domek i tak bedzie to malutki (wymiarami ) domek dla hobbitow( z filmu Wladca Pierscieni) ,zycze powodzenia i napisz pare slow po spotkaniu w Planning Department lokalnego councilu , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Pią Sie 20, 2010 4:05 pm ]
Witam fanow tematu , oto test ze znajomosci jezyka budowlanego i zagadnien zwiaznych z budowa domu , odpowiedzi mozecie przysylac do mnie na PW lub odpowiadac na forum

1-Stan zero to:
A-koniec budowy(masz zero na koncie i same dlugi)
B-wykonany strop nad piwnica lub plyta podlogi parteru
C-poczatek budowy –nic jeszcze nie jest zrobione

2-Czy media w budownictwie to :
A-radio, prasa ,telewizja
B-osoby pomagajace w kontakcie ze zmarlymi
C-gaz ,woda , energia elektryczna

3-Inwestor zastepczy to inaczej :
A-szwagier zastepujacy inwestora w czasie urlopu
B-inspektor nadzoru inwestorskiego
C-firma wynajeta do pelnienia obowiazkow inwestora do konca budowy

4-Obiekt malej architektury to:
A-dom o powierzchni ponizej 35m2
B-smietnik, piaskownica
C-dom zaprojektowany przez malego, slabego architekta

5-Czy poziomnica to:
A-warstwica linia na planie laczaca punktyo tej samej wysokosci nad poziomem morza
B-przyrzad sluzacy do wyznaczania linii poziomych/pionowych
C-pozioma porecz na rusztowaniu

6-Chudy beton to:
A-cienka (2-4cm)warstwa betonu
B-beton o niskiej wytrzymalosci
C-kolega z budowy na diecie

7-Okreslenie slepy kosztorys oznacza , ze:
A-wykonal go niedowidzacy kosztorysant
B-kosztorys nie zawiera informacji co obejmuje tylko cene koncowa
C-kosztorys nie zawiera cen a jedynie wykaz robot i materialow

8-Czy okreslenie 15% spadku oznacza :
A-to samo co nachylenie o kacie 15stopni
B-15cm spadku na kazdym metrze
C-ze babcia cie jednak lubila mniej niz myslales

9-Czy podklad to :
A-cienka warstwa betonu wyrownawczego na ktory kladzie sie terakote
B-mapa geodezyjna w skali 1:500 sluzaca do projektowania
C-posilek murarza w piatek wieczorem po pracy , przed...

10-Polpoziom to:
A-cos co jest prawie w poziomie (odchylka nie wieksza niz 1 cm na metrze)
B-inaczej polpietro czyli przesuniecie stropow w pionie o pol kondygnacji
C-pol poziom, pol pion czyli nachylenie 45stopni

11-Stopa to :
A-wymiar powszechnie stosowany przy okreslaniu wymiarow domow szkieletowych
B-to co sie podnosi wykonawcy po otrzymaniu twojej zaliczki (s.zyciowa)
C-fundament pod slup12-Czy wience to;
A-elementy stosowane do konczenia pokrycia dachu (inaczej zwieczenie)
B-zelbetowe ramy opasujace budynek na poziomie stropu
C –dyskretna forma wyrazenia uznania dla wykonawcy

13-Siding to:
A-chinska sztuka budowania „saj-ding”
B-amerykanska elewacja z desek
C-plastikowa pozioma pokrywa zewnetrzna

14-Czy wiezba to :
A-sposob wiazania pretow zbrojeniowych
B-strzecha po goralsku
C-drewniana konstrukcja dachu

15-Czy suchy tynk to:
A-tynk po 3 dniach od polozenia na scianie
B-tynk gipsowy z agregatu
C-tynk z plyt gipsowo-kartonowych

16-Czy rynna :
A-biegnie pionowo po scianie
B-biegnie poziomo pod okapem
C-biegnie pod okapem z lekkim spadkiem

17-Lawa kominiarska to:
A-tradycyjna nazwa miejsca siedzenia kominiarzy
B-rodzaj mini pomostu umocowany na stale na dachu
C-fundament pod komin (lawa)

18-Czy Max to:
A-pustak ceramiczny o wymiarach 19x19x29cm
B-bloczek gazobetonu o podwojnej wielkosci
C-imie psa

19-Podciag to :
A-urzadzenie do podnoszenia materialow na gorna kondygnacje
B-glowna belka nosna na ktorej oparte sa belki lub plyty stropu
C-urzadzenie pomagajace w utrzymaniu formy niezbednej przy budowie

20- Do kredytu na budowe domu rozlozonego na 30 lat pasuje okreslenie :
A-niesplacalny
B-hipotetyczny
C-hipoteczny


Pozdrawiam ,Andy

[ Dodano: Sro Sie 25, 2010 3:06 pm ]
Witam , przedstawie wam dzisiaj nowoczesna technologie szybkiej budowy wlasnego domu z elementow prefabrykowanych , niestety w Polsce nie w Anglii

Oto troche informacji na ten temat:
Budowa domu w technologii scian prefabrykowanych ktore wykonuje sie w fabryce a na wczesniej przygotowanym placu budowy z gotowym juz fundamentem nastepuje szybki montaz gotowych elementow budynku. Pod względem użytkowym takie domy nie różnią się później od tradycyjnych, a jakością mogą je znacznie przewyższać. Metoda ta pozwala zbudowac pod klucz na gotowo do zamieszkania parterowy dom w ciagu miesiaca , jeśli nie chcemy czekać miesiącami na dom, tracić czasu na doglądanie budowy i użerać się z robotnikami, dom modulowy z elementow prefabrykowanych jest idealnym rozwiazaniem . Wyobrazcie sobie uciążliwości związane z tradycyjnym sposobem budowania: ślamazarnych, niesubordynowanych wykonawców, przerwy technologiczne i niepotrzebne przestoje, czasochłonne oczekiwanie na zamówiony towar, kłopoty z pogodą, usterki i ich mozolne naprawy. Nie każdy ma wystarczająco silne nerwy i dużo wolnego czasu. Coraz częściej podpatrujemy niemieckich lub skandynawskich sąsiadów i decydujemy się na domy z modułowe z prefabrykatów. Są one droższe od tych wznoszonych metodą gospodarczą, gdy zatrudniamy kilka ekip do różnych zadań. Jeśli jednak porównamy budynek kupowany od dewelopera i dom budowany kompleksowo, przez jedną profesjonalną firmę, różnica w cenie nie będzie już tak drastyczna, a niejednokrotnie dom prefabrykowany okaże się tańszy. W ogólnym bilansie najbardziej liczy się jakość takich domów oraz rekordowo krótki czas ich przygotowania, zmontowania i wykończenia. Domami prefabrykowanymi nazwamy te , których większość elementów powstała w zakładzie wytwórczym. Mówiąc elementy mam na myśli gotowe części budynku, ściany, duże fragmenty stropów, a nawet przestrzenne moduły stanowiące całość, połowę, jedną trzecią lub ćwiartkę domu. Wszystkie firmy zajmujące się produkcją i montażem domów prefabrykowanych oraz modułowych mają przynajmniej kilka własnych projektów, niektóre dysponują całkiem pokaźną ich kolekcją, a są i takie, które korzystają z projektów dużego biura specjalizującego się w projektach gotowych. Za taki projekt zawsze musimy zapłacić, choć niektóre firmy włączają jego cenę do ogólnej sumy za dom. Praktyka ta nie odnosi się do domów modułowych. W ich przypadku trudno mówić o projekcie z prawdziwego zdarzenia, gdyż zazwyczaj ogranicza się on do takiej a nie innej konfiguracji dwóch lub więcej modułów. Firmy zajmujące się prefabrykatami nie mają też nic przeciwko temu, żeby klient zgłosił się do nich z projektem zamówionym indywidualnie. Dostosują go do potrzeb własnej technologii, za dodatkowa opłata rzedu 4-7 tys zlotych.

Teraz krotko o wadach i zaletach domow z elementow prefabrykowanych:

Wady: - wymagany jest dobry dostęp na plac budowy dla ciezkiego sprzetu samochodow ciezarowych i dzwigu , - musimy miec duza kwote zgromadzona na poczatku inwestycji ,za domek trzeba najpierw zaplacic a pozniej nastepuje montaz - koszt jest większy niż w przypadku domu budowanego metodą gospodarczą, - będziemy musieli zaufać firmie, bo praktycznie trudno będzie skontrolować poprawność prac,

Zalety: - to najkrótsza droga do własnego domu, - poszczególne elementy poddawane są surowej kontroli techniczne - budynek jest objęty gwarancją i wszelkie usterki będą naprawione na koszt firmy, - dom jest zbudowany fachowo, bo robotnicy są wyspecjalizowani w danej technologii, - pogoda ma mniejszy wpływ na przebieg budowy, - nie musimy zatrudniać inspektora nadzoru, - prace są czyste, więc posesja nie wymaga po budowie gruntownego sprzątania, - nie martwimy się ryzykiem kradzieży materiału lub narzędzi, - możemy zamówić dom całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania.

W nastepnym poscie podam toche wiecej informacji technicznych na temat technologii scian prefabrykowanych , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Pon Wrz 06, 2010 7:54 pm ]
Witam obiecalem wam j troche wiecej informacji na temat budowy domu z prefabrykatow informacje te pochodza ze strony internetowej producenta.
Ściany zewnętrzne spełniają zadanie osłony przestrzeni budynku zarówno przed wpływem czynników atmosferycznych jak i przed innymi uciążliwymi lub szkodliwymi wpływami środowiska. Składają się one z dwóch lub większej liczby warstw, przy czym ich dobór wynika z wymogów funkcjonalnych przegrody oraz właściwości zastosowanych w niej materiałów. W prawidłowo skonstruowanej ścianie budynku warstwa wewnętrzna spełnia zadanie konstrukcyjne (nośne i usztywniające), a ze względu na zapewnienie właściwego mikroklimatu, powinna możliwie dużo akumulować ciepła. Natomiast fakturowa warstwa zewnętrzna spełnia zadanie osłony izolacji termicznej przed wpływami atmosferycznymi i szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Kierując się tymi zasadami w prefabrykowanym budynku jako ściany zewnętrzne zastosowano elementy warstwowe, składające się z betonowej warstwy wewnętrznej nośnej o grubości 15 cm, izolacji termicznej ze styropianu FS-15, grubości 15 cm oraz 4 centymetrowej warstwy zewnetrznej z betonu architektonicznego , laczna grubosc sciany to 34cm . Beton architektoniczny gwarantuje dotrzymanie parametrów trwałości i wytrzymałości przy równoczesnym uzyskaniu estetycznych powierzchni, niewymagających pokrycia warstwą tynków lub innych powłok wykończeniowych . Technologia produkcji pozwala na elastyczność w projektowaniu i produkcji, co umożliwia realizację roznych pomysłów architektów. Beton architektoniczny może być dowolnie kształtowany oraz mieć dowolną fakturę i kolor. Beton taki może naśladować naturalne materiały min. takie jak kamień i drewno Prefabrykowane elementy z betonu architektonicznego mają bardzo dobre parametry techniczne są odporne na działanie deszczu, mrozu, czynniki agresywne i inne . Mogą być stosowane zimą i latem w czasie wysokich temperatur. Takie elementy produkowane w zakładach mają idealne wymiary, założony wygląd i parametry wytrzymałości oraz trwałości. Fakturowa warstwa zewnętrzna spełnia zadanie osłony izolacji termicznej przed wpływami atmosferycznymi i szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego (min. grzyby ,wykwity soli,. zawilgocenie, destrukcje mrozowe). Betonowa warstwa fakturowa w pełni zabezpiecza przed niszczącym wnikaniem wody w głąb ściany, nie ulegnie zniszczeniu na skutek działania mrozu i promieni słonecznych. Dzięki zastosowaniu betonu o zwartej strukturze wykazuje zdolność polegającą na łatwym spłukaniu osiadających zanieczyszczeń. Te parametry jakościowe przekładają się na późniejsze cechy użytkowe elewacji i całego budynku, a więc samooczyszczenie, nie porastają glonami, algami, pleśnią oraz nie brudzą się. Trwałość związana jest również z tym, że beton jest zdecydowanie bardziej odporny na działania termiczne i chemiczne niż faktury wykonane z innych materiałów. Z obserwacji wynika, że na tynkach cienkowarstwowych występują często złuszczenia, pęcherze w powierzchni wyprawy, spękania, rozwój roztoczy i obsypywanie się wyprawy wskutek otarcia oraz erozja wywołana czynnikami mechanicznymi.
Zalety
-Warstwa fakturowa wykonana z betonu architektonicznego przez długie lata pozostaje w niezmienionym stanie i nie potrzebuje żadnych konserwacji.
-Warstwa elewacyjna chroni przed przemiennymi cyklami pola temperatury skutecznie zabezpieczając styropian przed starzeniem i pogorszeniem właściwości fizycznych .
-Konstrukcja ścian zewnętrznych została tak zaprojektowana żeby wyeliminować mostki termiczne, przez które przenika bardzo dużo ciepła, znacznie obniżając izolacyjność termiczna całej ściany. Dotyczy to zwłaszcza nadproży, ościeży okiennych i drzwiowych.
-Energia związana z ogrzewaniem ma największy udział w kosztach eksploatacji i zależy przede wszystkim od rozwiązań przestrzennych oraz technicznych całego budynku, jak również jego poszczególnych części składowych. Uwzględniając aktualne wymagania normowa w tym zakresie ściany zewnętrzne budynku zaprojektowane zostały o współczynniku przenikania ciepła U=0,25 W/(m2K).
W nastepnym poscie podam ceny 3 roznych pod wzgledem wielkosci powierzchni uzytkowej typowych domkow ,kontaktowalem sie telefonicznie i meilowo z firma poniewaz jestem zainteresowany kupnem takiego domku ,pozdrawiam Andy , czekam na wasze opinie

Witam , teraz szczegoly techniczne trzech typowych domkow budowanych w systemie prefabrykowanych scian zewnetrznych
Domek 1 (maly) o wymiarach zewnetrznych
9 x 9m , budynek parterowy, niepodpiwniczony ,skladajacy sie z duzego salonu + 2 sypialnie + kuchnia z jadalnia + lazienka na parterze
Kubatura budynku- 357,63m3 ,
Powierzchnia zabudowy- 91,012m2
Powierzchnia uzytkowa- 75,36m2
Kat nachylenia dachu 20 stopni ,dach czterospadowy
Wysokosc budynku 4,86m ,
Wymiary wewnetrzne pow.uzytkowej budynku
(w zaokragleniu tzn. salon 24m2 –oryginalnie 24,189m2)
Salon- 24m2
Sypialnia duza – 20m2
Sypialnia mala – 11m2
Kuchnia otwarta z jadalnia -7,5m2
Lazienka-4m2
Przedpokoj-4m2
Kotlownia-3,0m2 (miejsce dla kotla CO+zbiornika cwu)
Sien wejsciowa-2,4m2
A teraz ceny :
stan surowy otwarty-115.267 +7%vat(123.335)
stan surowy zamkniety-137.187+7%vat (146.600)
Pod haslem stan surowy zamkniety nalezy rozumiec kompletny domek z dachem z dachowki cementowej lub ceramicznej + kpl. orynnowanie + zainstalowanymi 5-komorowymi bialymi oknami PCV i drzwiami zewnetrznymi + wewnetrzne scianki dzialowe. Technologia budowy jest nastepujaca , firma wykonuje fundamenty , stawia gotowe elementy scian zewnetrznych i wewnetrznych, przykrywa zbrojonym stropem ,nastepnie dostarczana jest czesciowo -gotowa drewniana wiezba dachu , ktora firma przykrywa wybrana przez klienta dachowka (cementowa lub ceramiczna w wybranym kolorze) , firma montuje okna PCV i drzwi zewnetrzne , to wszystko jest wliczone w cene stanu surowego zamknietego , Wykonczenie budynku na gotowo czyli polozenie instalacji elektrycznych ,wodnych i centralnego ogrzewania moze byc wykonane oddzielnie przez profesjonalne firmy wspolpracujace z producentem jako odrebna umowa w ktorej okresla sie zakres i koszty.

Domek 2 (sredni) o wymiarach zewnetrznych 11,5x11,5m budynek parterowy, niepodpiwniczony, skladajacy sie z duzego salonu + 3 sypialnie + kuchnia z jadalnia + lazienka
Kubatura budynku-583,62m3 ,
Powierzchnia zabudowy 143,76m2
Powierzchnia uzytkowa 122,24m2
Kat nachylenia dachu 20 lub 30 stopni ,dach czterospadowy
Wysokosc budynku 5,30 ,
A teraz ceny :
stan surowy otwarty-165.638 +7%vat(177.238)
stan surowy zamkniety-202.970+7%vat (216.200)

Domek 3 (duzy) parterowy z poddaszem uzytkowym , niepodpiwniczony, skladajacy sie z duzego salonu + 3 sypialnie +kuchnia z jadalnia + lazienka na parterze oraz 3 sypialnie z lazienka na poddaszu uzytkowym, domek o wymiarach zewnetrznych 11,5x11,5m Kubatura budynku-648,32m3 ,
Powierzchnia zabudowy 143,76m2
Powierzchnia uzytkowa 178,79m2
Kat nachylenia dachu 35 stopni ,dach czterospadowy
Wysokosc budynku 7,10
A teraz ceny :
stan surowy otwarty-193.389 +7%vat(206.926)
stan surowy zamkniety-233.873+7%vat (249.300) .

Domek maly i sredni moze byc gotowy do zamieszkania w miesiac , domek duzy w 1,5 miesiaca. Do kosztow calkowitych nalezy doliczyc cene transportu z fabryki w centralnej Polsce (Torun) do miejsca budowy + vat , koszt transportu na odleglosc 200-250 km ok 5.000 PLN.
W nastepnym poscie podam troche szczegolow o technologii scian prefabrykowanych , pozdrawiam z Birmingham , Andy

[ Dodano: Sro Wrz 22, 2010 3:07 pm ]
Cytuje opracowania producenta .......
Prefabrykaty najwyższej jakości wykonywane są w nowoczesnej fabryce pod ścisłym nadzorem technicznym. Spełniają wszystkie aktualne normy techniczne. Precyzja wykonania sprawia, że budowa domu jest prosta i szybka. Wszystkie elementy zaopatrzone są w otwory i kanały służące poprowadzeniu instalacji elektrycznej,wodnej i co, co zdecydowanie skraca czas robót wewnatrz budynku . Wewnętrzne powierzchnie ścian są gładkie, nie wymagają więc tynkowania, a wykończenie polega jedynie na ich pomalowaniu. Montaż elementów obywa się na wcześniej przygotowanych fundamentach lub płycie fundamentowej i trwa zaledwie kilka godzin(10h). Elementy nie muszą być sezonowane, więc po zakończeniu montażu można natychmiast przystąpić do dalszych prac. Dzięki precyzji konstrukcji oraz trójwarstwowym ścianom, nasze domy zapewniają znakomity komfort mieszkalny oraz dobry mikroklimat. Nowoczesna prefabrykacja jest ekologiczna, współcześnie używany beton nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, nie jest promieniotwórczy, chroni przed naturalnym tłem promieniotwórczym ziemi, jest odporny na działanie pleśni i grzybów oraz odporny na gryzonie. Budynki wykonane w tym systemie spełniają wszystkie wymogi stawiane w normach i rozporządzeniach dotyczących nowo powstających budynków. Budynki wykonywane z elementów prefabrykowanych powstają na deskach projektantów, większa część prac wykonywana jest w zakładach produkcyjnych pod ścisłym nadzorem technicznym, co gwarantuje bezpieczeństwo i doskonałą jakość.Podobne technologie są bardzo popularne w krajach wysoko rozwiniętych i z powodzeniem sprawdzone zostały na wielu kontynentach i w różnych warunkach klimatycznych.

ZALETY SYSTEMU
Prefabrykacja to oszczędność Prefabrykacja to najnowocześniejszy i najszybszy sposób budowy. Na plac budowy, zamiast cegieł, cementu piasku, stali, itp. przywozi się gotowe elementy wyprodukowane wcześniej i składa się wg indywidualnego projektu. Dzięki temu gotowy, wykończony dom może stanąć w jeden miesiąc.
Nowoczesny beton jest lepszy niż stare cegły. Prefabrykowana ściana trójwarstwowa produkowana jest wg. nowoczesnej technologii dzięki czemu ściany są idealnie gładkie a krawędzie proste. Trójwarstwowa ściana doskonale izoluje przed hałasem, ma także świetne właściwości izolacyjne, dzięki czemu latem w domu jest chłodno, zimą zaś zapobiega ulatnianiu się ciepła. Wewnętrzne ściany mają wysoką zdolność do akumulowania ciepła i stabilizowania wilgotności powietrza, dzięki temu oddają ciepło wówczas, gdy ogrzewanie jest wyłączone. Znakomicie nadają się dla alergików. Trójwarstwowa ściana zewnętrzna grubości 34 cm daje opór cieplny taki, jak 50 cm ściany z czerwonej cegły. Zewnętrzne elementy elewacyjne wykonane są z betonu architektonicznego. Mogą mieć dowolną barwę , kształt i fakturę. Są niezwykle trwałe, odporne na warunki pogodowe. Wszystkie materiały stosowane w prefabrykacji są całkowicie bezpieczne, nie wydzielają zapachów, są niepalne, nie emitują żadnych substancji czy promieniowania. Nowoczesna prefabrykacja to nie tylko szybkość wykonania, ale także wysoka jakość. Poszczególne elementy wykonane są niezwykle dokładnie i pasują do siebie niczym klocki lego. Montaż na placu budowy jest najprostszą czynnością w czasie budowy. W tradycyjnym budownictwie wszystko zależy od kunsztu murarza, a dobrych mistrzów trudno znaleźć. W prefabrykacji wszystko zależy od kunsztu projektantów i urządzeń najnowszej generacji, które produkują poszczególne elementy.
Architektura Produkcja elementów odbywa się na podstawie projektów architektonicznych dzięki temu indywidualne pomysły mogą być realizowane bez żadnych ograniczeń. Architekci powszechnie korzystają z prefabrykacji , a nowoczesny beton nazywany jest kamieniem XXI wieku.
Koszty utrzymania i eksploatacji Energia związana z ogrzewaniem ma największy udział w kosztach eksploatacji. Domy takie są energooszczędne i tanie w eksploatacji. Płyta warstwy fakturowej wykonana z betonu przez 50 lat pozostanie w niezmienionym stanie i nie potrzebuje żadnych konserwacji , w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych systemów ociepleń, które po kilku latach wymagają nakładów finansowych związanych z renowacją powłok malarskich i napraw częstych destrukcji.
Niewatpliwie jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych metod budowy wlasnego domu ,ciekaw jestem waszych opinii na ten temat , otwieram dyskusje prosze o argumenty za i przeciw takiej technologii .

Poprosilem pana Jaroslawa-specjaliste ds. kalkulacji i ofertowania reprezentujacego - producenta domow z prefabrykatow o troche szczegolow technicznych dotyczacych przygotowania scian , gotowych elementow domu do uzbrojenia w media (prad ,wode, gaz ,co, kanalizacje) po montazu domu. Juz w fazie projektowania domu uwzglednia sie te elementy ulatwiajace montaz mediow w gotowym domku aby do minimum zminimalizowac koniecznosc np.kucia w scianach otworow na gniazda , wylaczniki elektryczne czy rurki instalacyjne w ktorych pozniej prowadzone sa kable pod instalacje elektryczna , lub bruzdy w scianach do skrycia rurek zasilajacych w wode urzadzenia kuchni czy lazienki.
A oto garsc informacji na ten temat:
cytuje.....
1. INSTALACJE ELEKTRYCZNE:
W ścianach warstwowych oraz w ścianach pełnych umieszczone są rurki pod instalacje elektryczne oraz puszki elektryczne fi 60 mm pod montaż osprzętu (gniazda wtyczkowe, włączniki). Schemat prowadzenia instalacji: Zasilanie poszczególnych obwodów prowadzone jest w warstwach podłogowych z rozdzielni zawsze przy ścianach w osłonach stosowanych w budownictwie tradycyjnym. W przypadku gniazdek elektrycznych ,,podchodzi'' się przewodami pod przygotowaną w dolnej krawędzi ściany bruzdę z wystającą rurką zatopioną w prefabrykacie. Bruzda w stadium eksploatacji jest zakryta warstwami podłogowymi (najczęściej projektowana dolna krawędź ściany -0,15m poniżej podłogi). W przypadku punktów świetlnych trasa przewodów analogicznie, z tym, że rurka w ścianie prowadzona jest przez
całą wysokość ściany i wychodzi ponad górną krawędź konstrukcji stropu (na odpowiedniej wysokości rurka przecina puszkę pod montaż włącznika). Zasilanie punktów świetlnych od dołu, z wyjściem na strop, następnie przewody rozprowadzane na stropie do poszczególnych punktów (przewierca się strop w punkcie projektowanego punku świetlnego i sprowadza przewód w dół). Średnice rurek – fi 28mm lub fi 22. W przypadku rozprowadzenia przewodów z rozdzielni – fi 47mm. W sposób analogiczny zasilanie następnych kondygnacji. Ważnym elementem w projektowaniu jest układ warstw na stropie (min. 8cm, np. styropian 2-3cm, szlichta 4-5cm, gotowa podłoga 1,5-2cm). Chodzi o to, by warstwy te przykryły podejście do kanałów od dołu ściany.
2. INSTALACJE WODNE
W ścianach projektowane są bruzdy pod podprowadzenie rurek do urządzeń sanitarnych. W przypadku wielu kondygnacji pion zasilający prowadzony w szachcie. Rozprowadzenie tradycyjnie w warstwach stropu i podejścia w ścianach w postaci bruzd do szpachlowania. Miejsca bruzd to najczęściej albo pasma robocze w kuchni albo w miejscach wykończenia płytkami (łazienka).
3. INSTALACJE KANALIZACJI
Piony prowadzone w szachtach (np. dodatkowy przewód w kominie). Pionowe odprowadzenia w bruzdach w ścianach, poziome odprowadzenia w warstwach podłogi na gruncie (pod podkładem betonowym). Pozostałe instalacje (gazowe, grzewcze) prowadzone tradycyjnie w możliwością przygotowania bruzd w ścianach pod podejścia.

W kolejnym poscie wroce do omowienia energooszczednosci takiego domu, pozdrawiam
Andy

[ Dodano: Sro Paź 06, 2010 8:54 am ]
Witam, jak wazne jest jest dobre ocieplenie budynku pokaze diagram utraty ciepla w zimie z nieocieplonego domu budowanego tradycyjnie , utrata ciepla w procentach
-nieocieplony dach-25%
-nieocieplone sciany zewnetrzne-35%
-nieocieplone fundamenty-15%
-nieszczelne okna-10%
-nieszczelne drzwi-15%
Odpowiedz jest prosta , aby uniknac tak duzych straty energii cieplnej trzeba ocieplac budynek ,najlepiej uwzglednic to juz w fazie projektowej. Nowe budynki energooszczedne sa bardzo szczelne ,wrecz hermetyczne , musza miec zainstalowana wentylacja wymuszona aby bylo czym oddychac i odprowadzac wilgoc z powietrza , najlepiej z rekuperatorem odzyskujacym cieplo z ogrzanego powietrza zanim zostanie ono wydmuchane na zewnatrz budynku.
A teraz krotkie podsumowanie kiedy warto budować domy prefabrykowane . Domy prefabrykowane to propozycja dla wszystkich, którzy nie chcą czekać miesiącami na dom i tracić czasu na doglądanie budowy, czy zaopatrywanie jej w materiały budowlane.To propozycja dla wszystkich, którzy nie chcą tracić roku, dwóch lat lub więcej na życie w ciągłej gotowości inwestorskiej i skazać się na uzależnienie od takiego przedsięwzięcia. Warto kupić dom prefabrykowany -gdy budowa sposobem gospodarczym zmusiłaby nas do zmiany trybu pracy lub niosła ryzyko kłopotów związanych z obowiązkami zawodowymi; -jeśli dysponujemy odpowiednią kwotą i nie chcemy przetrzymywać jej zbyt długo, narażając się na spadek wartości złotówki; -jeżeli z powodów zawodowych, osobistych lub rodzinnych musimy szybko wprowadzić się do domu; -kiedy mamy trudności ze znalezieniem kompetentnych ekip wykonawczych i czujemy, że brak nam fachowego przygotowania do skoordynowania wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych; -gdy działka, na której będzie budowany dom, jest zlokalizowana daleko od aktualnego miejsca naszego pobytu.
Nie warto kupować domu prefabrykowanego -jeżeli nie dysponujemy od razu całą potrzebną sumą i chcemy finansować budowę etapami; -jeśli mamy czas i zapał do sprawowania pieczy nad budową; -gdy mamy wystarczającą wiedzę i doświadczenie, żeby nie bać się podejmowania decyzji dotyczących budowy i umieć zapanować nad inwestycyjnym żywiołem; -kiedy możemy wiele prac przeprowadzić we własnym zakresie; -jeśli mieszkamy w pobliżu miejsca budowy i ciągłe kontrole przebiegu robót oraz zaopatrywanie robotników nie są dla nas uciążliwe.

Dzisiaj krotko o zaletach i wadach budowy domu w technologi tradycyjnej z uzyciem ciezkich materialow budowlanych ,cegiel ,bloczkow betonowych ,pustakow.

ZALETY
Mocna konstrukcja. Pozostaje odporna nawet przy nieodpowiednim użytkowaniu domu, np. w przypadku zalania na skutek pęknięcia instalacji itp.
Odporność na ogień. Uwzględniając niepalność podstawowych materiałów konstrukcyjnych (z wyjątkiem drewnianych poddaszy). Jednak nie trzeba z tego wnioskować, że domy drewniane są łatwopalne. Jeśli mowa o bezpieczeństwie (zagrożenie pożarowe), to odporność na ogień domów drewnianych, postawionych w technologii szkieletowej, jest podobna do domów murowanych: i w jednych, i w drugich jednakowo łatwo pali się w pierwszej kolejności ich wyposażenie i dobytek gospodarzy. W domach drewnianych szkielet zabezpieczony jest płytami kartonowo - gipsowymi, a kolumny i belki wyłożone wełną mineralną. Jednak na skutek długotrwałego oddziaływania ognia drewno zaczyna w końcu się żarzyć, a murowana ściana - nie, jednak ona również traci odporność w wielogodzinnym pożarze. Duża szerokość stropu. W domach murowanych dominują stropy do szerokości 6 metrów, jednak coraz częściej wykorzystuje się częściowo zmontowany strop, którym można przekryć pomieszczenia o szerokości do 7 m . Duża akumulacja ciepła. Rozgrzany mur i strop w danym stopniu utrzymują stałą temperaturę również po wyłączeniu ogrzewania albo przy nagłym spadku temperatury na zewnątrz. Łatwo dostępne główne materiały budowlane duza popularność tych materiałów , istnieje sporo dużych sklepów i magazynów sprzedających podstawowe materiały budowlane. Duże rozpowszechnienie. Na kontynencie europejskim technologia murowana jest wykorzystywana od wieków, dlatego często nazywa się ją tradycyjną. Możliwość „rozciągnięcia" czasu budowy o kilka lat . Ta cecha, związana jest z czesta praktyką długotrwałej budowy we wlasnym zakresie systemem gospodarczym w zwiazku z oszczędnym finansowaniem.

WADY
Stosunkowo długi czas budowy: od 6 do 12 miesięcy, a często i dłużej(2-5 lat). Oczywiście, odpowiednio organizując budowę, murowany dom można postawić i w ciągu trzech miesięcy. Mając na uwadze wilgotność technologii - prace murarskie, betonowanie, tynkowanie itp., nie jest możliwe zamieszkać w takim domu wcześniej niż po pół roku od początku budowy, chyba że postanowilibyście budynek osuszyć za pomocą dmuchaw, co pustoszy kieszeń właściciela.
Duży ciężar domu. Do budowy murowanego domu używa się ciężkich materiałów; wpływa to na dosyć drogi ich transport do miejsca budowy, jak również wymaga mocnych dzwigow ,tasmociagow transportujacych materialy w miejscu budowy. Grube wewnętrzne ściany domu. Chcąc osiągnąć dobrą izolację cieplną, minimalna grubość ścian używając materiałów jednego rodzaju i wielowarstwowych, składających się z konstrukcji nośnej i warstwy izolacyjnej - sięga 36 - 38 cm, a wewnętrznych ścian z dodatkową warstwą wykończenia murowanego - do 50 cm.Ciężko wymurować ściany zewnętrzne bez miejsc słabszej izolacji cieplnej (mostki cieplne), przez które ciepło łatwo ucieka z domu (np. w ścianach w miejscach mocowania stropu).
Konieczność osuszania domu. W związku z wilgocią technologii, która pojawia się na skutek prac murarskich, tynkarskich i betonowania, nie od razu można zacząć prace końcowe, a jeśli takie prace będą wykonywane nie odczekawszy technologicznie ustalonego czasu, ich jakość będzie gorsza.
Mylne przekonanie o łatwości budowy. Często ludzie, po przepracowaniu roku jako pomocnicy murarza, już w następnych latach otwierają własną firmę budowlaną. Oczywiście, wyniki bywają żałosne. Na szczęście, wiedza inwestorów, a przede wszystkim - konkurencja na rynku eliminuje takich budowlańców-samouków. Duża chłonność nakładów pracy i materiałów. Technologia murarska wymaga (już nawet pod względem wagi) dużej ilości materiałów, i choćby z tego powodu jest droga. O tym, że jest szeroko rozpowszechniona, przesądza sytuacja na rynku pracy, duża dostępność materiałów i ograniczona liczba inwestorów. Sezonowość głównych prac budowlanych. Prace murarskie, betonowanie i tynkowanie można praktycznie wykonywać tylko mając gwarancję, że w okresie ich realizacji temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni. Trudności rekonstrukcji i modernizacji. Zmiana funkcji budynku albo modernizacja instalacji są zazwyczaj związane ze skomplikowanymi pracami burzenia, które wymagają dużego nakładu pracy, a tym samym są drogie, poza tym przez dłuższy czas nie pozwalają na normalne zamieszkiwanie domu. Pozdrawiam , Andy

[ Dodano: Sro Paź 20, 2010 9:35 pm ]
Witam , ostatnio jestem bardzo zajety, sorry, ze sie nie odzywalem , dzisiaj napisze kilka zdan na temat wyboru architekta, najlepszym miejscem do poszukiwania dobrego architekta jest CIAT (Chartered Institute of Architectural Technologists) adres www.ciat.org.uk , jego czlonkowie zapewniaja oczywiscie odplatnie ,profesjonalna obsluge techniczna nie tylko przy planach budowy domu ale rozbudowy/przebudowy istniejacych domow . Wszyscy architekci w UK musza musza byc zarejestrowani w (ARB) Architects Registration Board oraz przestrzegac scislego kodeksu postepowania . Niektorzy architekci naleza do RIBA (Royal Institute of British Architects), www.architecture.com gwarantujace najwyzszy (czytaj najdrozszy w kosztach ) poziom profesjonalizmu w branzy. W czym mozemy liczyc na pomoc architekta , jego praca to nie tylko wyrysowanie planow waszego przyszlego domu zgodnie z prawem budowlanym ale czasem poprzez swoje kontakty pomaga znalesc dzialke, kontroluje koszty budowy (od poczatku po zakonczenie), czasem kieruja projektem , nadzorujac budowe aby przebiegala ona zgodnie z przepisami budowlanymi i bezpieczenstwem pracujacych na budowie , dobry architekt oczywiscie nie jest tani ,ale profesjonalista znajacy sie na rzeczy potrafi sporo pieniedzy zaoszczedzic , doradzajac sprawdzonych dostawcow i solidne firmy budowlane ,uniknac bledow i pulapek finansowych w czasie budowy . Gdzie znalesc praktycznie takiego fachowca , popytajcie na rynku lokalnym , poszukajcie nowo budowane domy w okolicy i porozmawiajcie z inwestorami , jesli zdecydujecie sie na wspolprace musicie miec zaufanie do architekta i czuc sie swobodnie w czestych kontaktach , koszt oplaty za uslugi architekta jest niemaly siegajacy kilku tysiecy funtow i trzeba go uwzglednic w budzecie planowanej budowy domu. Oplaty zaleza od tego jak bardzo architekt jest zaangazowany i jak dlugo mu to zajmie, od konsultacji waszych pomyslow , szkicow, po pomoc w uzyskaniu zezwolenia budowlanego , opracowania kompleksowych rysunkow budowlanych po nadzor i zarzadzanie budowa.
Architekci moga pobierac oplaty za swoje uslugi na wiele sposobow np. przez ustalenie stawki godzinowej pracy nad projektem, oplaty zryczaltowanej za szereg roznych czynnosci lub ustalenia procentowego wynagrodzenia od kompleksowych kosztow budowy domu . Wszystkie te ustalenia pomiedzy wami a architektem sa wynikiem negocjacji i sa zapisane w szczegolowej umowie podpisanej przez strony na poczatku wspolpracy. Pozdrawiam , Andy

[ Dodano: Sro Lis 10, 2010 2:40 pm ]
Witam , dostalem wczoraj meila od forumowiczki w ktorym pyta o programy wsparcia ze strony rzadu dla wlascicieli domow ,w zakresie dzialan energooszczednych w Anglii , potraktujcie to jako ciekawostke z dalekiego kraju w ktorym mieszka prawie million Polakow.

Na Wyspach Brytyjskich dzialaja programy wsparcia dla osob myslacych o zmniejszeniu zuzycia energii w swoich domach odrebne dla Anglii i Szkocji , przyblize Wam te programy .
Programu Warm Front jest dostepny w Anglii lub Warm Deal w Szkocji. Dofinansowanie z tych programow obejmuje doradztwo w zakresie oszczędzania energii, dwie żarówki energooszczędne oraz w zależności od rodzaju budynku finansowanie lub wspolfinansowanie kosztow izolacji (strychu, ścian zewnetrznych , zbiornika z ciepłą wodą, uszczelnienie przed przeciągami) i systemy grzewcze (piecyki gazowe z termostatem, ogrzewanie gazowe, centralne lub olejowe. W Anglii suma dofinansowania z tego programu moze wyniesc az do 4000 funtow , kto moze z niego skorzystac –wlasciciele budynkow lub wyjatkowo wynajmujacy od wlascicieli budynkow , generalnie ludzie zarabiajacy malo , korzystajacy z roznego rodzaju benefitow (zasilkow) jest ich wiele roznych ale dla porzadku wymienie je • Working Tax Credit (z dochodem poniżej 15,460 funtow i zawierający dodatek „disability element”)
• Child Tax Credit (z dochodem ponizej 15,460 funtow)
• Attendance Allowance
• Disability Living Allowance
• Income Support (wraz z Disability Premium)
• Housing Benefit (wraz z Disability Premium)
• Council Tax Benefit (wraz z Disability Premium)
• War Disablement Pension (wraz z Mobility Supplement lub Constant Attendance Allowance)
• Industrial Injuries Disablement Benefit (wraz z Constant Attendance Allowance) lub jesli masz dziecko poniżej 16 lat lub jesteś w ciąży oraz dodatkowo pobierasz jeden z zasiłków:
• Income Support
• Council Tax benefit
• Housing Benefit
• income-based Jobseeker’s Allowance
• Pension Credit (Savings or Guarantee elements) lub

- masz 60 lat lub więcej i dodatkowo pobierasz jeden z zasiłków:
• Pension Credit (Savings or Guarantee elements)
• Council Tax Benefit
• Housing Benefit
• income-based Jobseeker’s Allowance
O dofinansowanie mogą starać się również osoby nie pobierające żadnych zasiłków. Decyzja zostanie podjęta w oparciu o indywidualną sytuację osoby ubiegającej się. Jeśli okaże się, że kwalifikujesz się do otrzymania dotacji , wystarczy zaaranżować spotkanie z rzeczoznawcą, który w pierwszej kolejności upewni się, że ona Ci przysługuje . Następnie rzeczoznawca stwierdzi jakich napraw i ulepszeń należy dokonać w twoim domu, omówi je z Tobą i poprosi o wypełnienie formularza. Ostatnim etapem jest docieplanie domu, które zostanie przeprowadzone przez wykwalifikowaną ekipę. Jak się mozesz sie ubiegać o dofinansowanie ? , telefonicznie pod numerem: 0800 316 2805 ( 8am do 6pm, pon – pt) Więcej informacji można znaleźć na stronie www.direct.gov.uk . W Szkocji w programie Warm Deal dostepna kwota dofinansowania jest zdecydowanie mniejsza (jakos mnie to nie dziwi ) dofinansowanie w wysokości do 500 funtów na izolację strychu, ścian, zbiornika z ciepłą wodą, rur lub uszczelnienie przed przeciągami. Jeśli koszty ocieplenia domu przewyższy kwotę 500 funtów resztę trzeba dopłacic z własnej kieszeni, oczywiście po uprzedniej konsultacji.

Tyle teraz bo musze wrocic do pracy , jak bede mial wiecej czasu w nastepnym poscie napisze o metodach ocieplenia domu , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Pią Gru 10, 2010 2:39 pm ]
Witam dzisiaj powroce do kwestii kupna odpowiedniej dzialki, gruntu pod budowe , kupno atrakcyjnej dzialki graniczy nieomal z cudem, dzialek na sprzedaz jest malo , ceny astronomiczne , aby znalesc odpowiedni grunt trzeba sie do tego gruntownie przygotowac , zarejestrowac sie na roznych portalach internetowych, gdzie oferowane sa domy lub ziemia, kupowac magazyny budowlane typu Self Build czy Build It , przeszukiwac oferty agencji nieruchomosci , stronki z aukcjami nieruchomosci np. Barnard Matthews, zarejestrowac sie na stronce typu www.repossessedhousesforsale.com i wyszukiwac tam wszystkie grunty na sprzedaz na wszystkich aukcjach w UK w necie znalesc firmy specjalizujace sie w sprzedazy gruntow lub posredniczacych w odplatnym wyszukiwaniu gruntow . Ziemia na aukcjach jest w nizszych cenach ale zeby ja kupic musisz miec gotowke a nie liczyc na kredyt bankowy , aby dobrze kupic trzeba by wydac kilkaset funtow na survey oferowanej dzialki bez gwarancji , ze ja wylicytujesz na aukcji. Surveyor zbada, czy ziemia nie lezy na terenach powodziowych i czy jest odpowiednio blisko podlaczenia mediow (wody, gazu, pradu etc). Prawnik wyszuka wszystkie informacje na temat gruntu w lokalnym urzedzie (councilu), odnosnie np. historycznych aplikacji o pozwolenia na budowe, czy pod ziemia nie ma kopalni i wszystko chcesz wiedziec o gruncie.
Niektore grunty sprzedawane aukcjach maja juz planning permission, ale musisz zwrocic uwage, czy sa to detailed planning permission czy outlined planning permission. Te szczegolowe opisuja dokladny projekt domu ze szczegolami, wiec nie wybudujesz sobie domu jaki wymarzyles a tylko domek typowo angielski . Natomiast outline planning permission opisuje generalnie, ze np. mozesz postawic jednokondygnacyjny dom z czerwonej cegly z dwoma sypialniami ale projekt jest uzalezniony od ciebie. No i w koncu sa grunty bez planning permission w ogole i wtedy masz najwieksze pole do manewru, a w najgorszym wypadku, jesli lokalny council niezaakceptuje twoich projektow, skladasz aplikacje o
projekt domku angielskiego i sprzedajesz ponownie ziemie na aukcji z malym zyskiem szukajac innej dzialki . Dobrym pomyslem jest tez kupno na aukcji starego zniszczonego domu typu detached - wtedy latwiej jest uzyskac planning permission . Jesli podejmiecie decyzje o samodzielnej budowie domu mozecie byc przytloczeni perspektywa zamiany pomyslu w rzeczywistosc. Na wstepnym etapie musicie podjac wazna decyzje jaki ten dom ma byc , maly ,sredni czy duzy , parterowy czy pietrowy , ile bedzie mial pokoi –sypialn , lazienek itp. Najlepiej miec gotowe dobrze przemyslane z kalkulatorem w reku zalozenia co do wielkosci domu , dzialki, szacunkowych kosztow budowy itp. Niezlym rozwiazniem jest budowa domu szkieletowego (kit house), niektorzy przedsiebiorcy budowlani lub dostawcy artykulow budowlanych maja w swojej ofercie wiele standardowych projektow ktore moga sie wam spodobac i zaoszczedza sporo pieniedzy na architekta , jesli chcecie uzyc polskich planow , musiecie w budzecie przewidziec koszty ekspertyzy architektonicznej i ewentualnych zmian dostosowujacych sie do angielskich realiow. Lokalni urzednicy w ratuszu podadza wam namiary na architektow i miejscowe firmy budowlane, pamietaj , ze bedziecie musieli zlozyc w lokalnym urzedzie aplikacje o zgode na plany budynku i na sama jego budowe. Planowanie na wstepnym etapie musi byc zrobione porzadnie i realistycznie a zawarte w nim informacje co musi byc zrobione , kiedy i przez kogo, od znalezienia dzialki po termin wprowadzenia sie do wybudowanego domu. Odpowiedzcie sobie uczciwie czy macie wystarczajace umiejetnosci oraz doswiadczenia aby samodzielnie wykonac pewne etapy budowy , czy mozecie liczyc na wsparcie przyjaciol i znajomych, rodziny ,niektore specjalistyczne prace beda musieli wykonac , murarze , tynkarze, elektrycy , hydraulicy itp. Nie zapomnijcie ujac ich prac w harmonogramie , dobrym rozwiazaniem jest wynajecie praktyka-konsultanta od ukladania planow budowy i poszczegolnych jej etapow, unikniecie pulapek i niezaplanowanych kosztow, w pozniejszym etapie wynajecie doswiadczonego kierownika budowy ktory bedzie nadzorowal postep prac , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Nie Gru 12, 2010 9:11 am ]
Witam , ktos mnie pytal o promieniotworczosc materialow budowlanych , wszystko mozna znalesc w necie to niewyczerpana kopalnia wiedzy, ok przyblize Wam kilka pojec mowiacych o poziomie promieniowania materialow budowlanych i jego wplywie na nasze zdrowie oraz innych zagadnieniach , lekcje fizyki czas zaczac na poczatek slow kilka o jednostce – Siwert (Sv) z ukladu SI, okreslajacej wplyw dzialania promieniowania jonizujacego na organizmy zywe. Siwert jest dużą jednostką - u człowieka już po przekroczeniu dawki skutecznej 1 Sv promieniowania gamma dla całego ciała może wystąpić ostry zespół popromienny, mogący prowadzić do śmierci. Dlatego też stosuje się mniejsze jednostki używając przedrostków SI: milisiwerty (1 mSv=10-3 Sv) i mikrosiwerty (1 μSv=10-6 Sv). Promieniowanie jonizujące jest stale obecne w środowisku naturalnym człowieka, zawsze i wszędzie. Jest to spowodowane głównie wszechobecnością radioizotopów różnych pierwiastków w przyrodzie oraz promieniowaniem kosmicznym. Naturalne promieniowanie jonizujące środowiska jest głównym sprawcą mutacji w genach organizmów żywych, czyli jednym z czynników ewolucyjnych, którym zawdzięczamy faunę i florę taką, jaką znamy. Statystyczna roczna dawka promieniowania naturalnego wynosi 2,4 mSv . Promieniowanie jonizujące, ze względu na jego destrukcyjne oddziaływanie z żywą materią, jest przedmiotem zainteresowania radiologii – w celu ochrony przed nim (ochrona radiologiczna), w celach leczniczych i diagnostycznych (radioterapia, medycyna nuklearna).Substancje emitujące promieniowanie jonizujące nazywamy promieniotwórczymi. Kazdy material uzywany w budownictwie , kamien , glina , piasek ma swoj naturalny niski stopien promieniotworczosci z tych materialow sa produkowane materialy budowlane (wyroby ceramiczne)-cegly ,pustaki ,dachowki itp. Poziom wzrasta na skutek procesow technologicznych np. promieniotworczosc popiolow po spalaniu wegla , uzywanych pozniej do produkcji jako wypelniacz bloczkow betonowych czy gazobetonowych lub innych pochodnych wyrobow. Podam konkretny przyklad na bazie moich doswiadczen zawodowych (przez kilkanascie lat nadzorowalem prace moich ludzi obslugujacych takie urzadzenia)- wegiel kamienny do spalania po uprzednim zmieleniu w mlynach kulowych uzywany w duzych kotlowniach weglowych gromadzi sie w zasobnikach przykotlowych gdzie jego poziom mierzy sie przy pomocy czujnikow promieniotworczych , po spaleniu w kotle , czasteczki pylu sa odlaczane ze spalin w gigantycznych elektrofiltrach ,gromadza sie w zbiornikach zsypowych ponizej elektrofiltra , ich poziom w zbiorniku jest kontrolowany czujnikami izotopowymi ,specjalnej konstrukcji pompy powietrzne w ktorych poziom napelnienia mierzy sie przy pomocy czujnikow izotopowych wydmuchuja pyl z pomp systemem rurociagow czasem na odleglosc kilkuset metrow napelniajac olbrzymie ( wys 20-30m.) zbiorniki pylowe w ktorych poziomy mierzy sie przy pomocy calego zespolu czujnikow izotopowych , stamtad pyly ladowane sa do cisnieniowych cystern kolejowych i wywozone do producentow materialow budowlanych ktorzy uzywaja je jako dodatek w procesie technologicznym produkcji materialow budowlanych miedzy innymi ,bloczkow ,cegiel ,pustakow itp. Oczywiscie nie znaczy to , ze czlowiek mieszkajacy w domu zbudowanym z takich wyrobow od razu swieci w ciemnosci na skutek pochlonietej dawki promieniowania , jednak podwyzszony poziom promieniowania ma wplyw na zdrowie mieszkancow takiego domu. Wyniki badan w tym zakresie naukowcy dowolnie interpretuja ,podam przyklad jakiś czas temu badano wpływ róznych materialow budowlanych na szczury, zamknięto je w kilku odrebnych klatkach ktore wyłożono warstwami roznych materialow budowlanych-drewnem , terrakota, betonem ,ceglami , zaobserwowano ,że szczury w klatce z ceramiki nie rozmnażają się ,pomyślano sobie, ze powodem jest szkodliwe promieniowanie a po głębszej obserwacji zauważono , ze powodem braku potomstwa okazała się śliskość terrakoty- poprostu szczury slizgaly sie po gladkiej terakocie w czasie kopulacji . Wracaja do podanych wczesniej parametrow oczywiste jest , ze im nizszy podany poziom promieniotworczosci materialow budowlanych tym lepiej dla przyszlych mieszkancow domow wybudowanych z nich , pozdrawiam z Birminghami Andrzej (Andy)

[ Dodano: Pon Gru 20, 2010 9:31 am ]
Witam , wracam do postow omawiajacych technologie budowy domu , dzisiaj krotko o dachu . Przez dach z wnętrza budynku do otoczenia przenika około 10 – 25% ciepła. Z tego względu konieczne jest zapewnienie właściwej termoizolacji nie tylko ścian i fundamentów, ale też pokrycia dachowego. Cieplo ulatujac z domu przenika przez ściany, fundamenty, okna, dach oraz odprowadzane jest z wnętrza budynku poprzez otwory wentylacyjne. Dlatego tak ważna jest termoizolacja tych wszystkich elementów . W przypadku ścian, optymalnym rozwiązaniem jest budowa w technologii trójwarstwowej, której konstrukcja powinna być oparta na materiałach budowlanych o dobrych wskaźnikach przewodzenia ciepła. Podobnie w przypadku dachów – zastosowanie odpowiedniego materiału pokryciowego i izolacyjnego ograniczy przenikanie ciepla z wewnatrz na zewnątrz budynku. W przypadku dachu termoizolacja zależy przede wszystkim od dwóch elementów. Pierwszym z nich, mającym największy wpływ na minimalizację strat ciepła, jest właściwy materiał izolacyjny. Ze względu na korzystne parametry techniczne oraz niewielki ciężar, najczęściej stosowana jest wełna mineralna , należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie warstwy izolacyjnej przed działaniem wilgoci – zawilgocona wełna nie będzie spełniać swych funkcji. Z tego powodu stosuje się membrany, które nie tylko uniemożliwiają przedostawanie się wody opadowej pod pokrycie, ale też chronią izolację przed parą wodną pochodzącą z wnętrza pomieszczeń. Kolejnym waznym czynnikiem ograniczajacym straty ciepla jest pokrycie dachu , korzystnie oceniane sa przez fachowcow dachowki ceramiczne ,poniewaz sa one grubsze od blachodachowki a ich wlasciwosci izloacyjne zdecydowanie przewyzszaja inne materialy pokryciowe dachu np. pape czy blachy . W zaleznosci od rodzaju funkcji poddasza ( mozliwe wersje to poddasze uzytkowe-strefa mieszkalna , lub poddasze nieuzytkowe –strych , pusta przestrzen) stosuje sie rozne warianty termoizolacji. W przypadku poddasza mieszkalnego ocieplenie welna mineralna dachu stosuje sie pod powierzchnia dachu w konstrukcji dachu wypelniajac przestrzen pomiedzy krokwiami gruba warstwa (15-20-25-30cm )welny mineralnej , w przypadku strychu nieuzytkowego , na strop kladzie sie gruba warstwe welny mineralnej lub styropianu pozostawiajac pomiedzy ocieplonym stropem a dachem warstwe zimna rezygnujac z ocieplania dachu. W budownictwie energooszczednym laczna grubosc ocieplenia dachu wynosi ok 30 cm ,stosujac dwie warstwy welny mineralnej ,jedna wypelnia przestrzen pomiedzy krokwiami (konstrukcja nosna dachu) a druga warstwa jest kladziona w sposob ciagly izolujac rowniez krokwie przez ktore tracone jest cieplo .Konczac omawianie tematu izolacji dachu nalezy wspomniec o tym , ze dobrze ocieplony dach chroni przed znaczna utrata ciepla na jesieni i w zimie ale tez zapobiega przed nadmiernym przegrzewaniem w lecie kiedy slonce nagrzewa dach do wysokich temperatur , ma to szczegolne znaczenie jesli poddasze jest uzytkowe , komfort mieszkania w silnie nagrzanym pomieszczeniu jest o wiele nizszy . Pozdrawiam Andy
  Temat: zwiedzamy miasta angielskie
Andy10

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 517

PostForum: Turystyka ogólnie   Wysłany: Sob Cze 05, 2010 7:00 am   Temat: zwiedzamy miasta angielskie
witam , mam na imie Andrzej (Andy10) w wolnym czasie (weekendy) zwiedzam Anglie , zdjecia prezentuje na portalu dla milosnikow podrozy i fotografii www.andy.obiezyswiat.org
,odwiedzilem juz wiele miast angielskich , lubie zwiedzac stara historyczna Anglia jest piekna , czesto oddzielnie od miasta prezentuje stare katedry , kazde miasto jest przezemnie opisane z krotka historia wlacznie , zapraszam do zwiedzania ,pozdrawiam z Birmingham Andy

Na poczatek moje miasto Birmingham
Historia miasta jest podobna do wielu innych miast angielskich ktore Wam juz pokazywalem , niewiele informacji udalo sie zdobyc historykom i archeologom o poczatkach , wiadomo , ze byl tu rzymski oboz wojskowy wokol ktorego powstala osada , Pierwsza wzmianka o miescie pochodzi z roku 1086 zapisana w Domesday Book mowiaca o malej osadzie targowej.To miasto mialo swoj rozkwit dopiero w czasach angielskiej rewolucji przemyslowej , a wspolczesne prawa miejskie uzyskalo po raz kolejny dopiero w 1889 roku , jako duze silnie rozwiniete przemyslowo miasto ze zdominowana produkcja zbrojeniowa w czasie 2 wojny swiatowej bylo wielokrotnie celem niemieckich skoncentrowanych atakow bombowych w poczatkach wojny z Anglia , a w pozniejszym okresie na miasto spadaly niemieckie rakiety V1 i V2 wystrzeliwane z terenu polnocnej Francji , zginelo wtedy wielu mieszkancow a dziesiatki domow zostalo zburzonych , to spowodowalo po zakonczeniu wojny potrzebe odbudowy i przebudowy miasta , zbudowano wiele nowych budynkow ale miasto nazwano ”betonowa pustynia”. Pod koniec XX wieku centrum miasta zostało ponownie poważnie przebudowane, co uczyniło z niego nowoczesny ośrodek miejski, który okreslany jest mianem "drugiego miasta" Wielkiej Brytanii. Miasto jest rozlegle terytorialnie, jest stolica hrabstwa metropolitarnego West Midlands , a osrodek skupiajacy okoliczne miasta jest drugi pod wzgledem ludnosci po Londynie , zamieszkuje go ok. 5 milionow ludzi. Miasto jest wielokulturowe , znaczacy procent mieszkancow urodzilo sie poza Anglia i mowi ok 60 roznymi jezykami , w wielu miejscach spotyka sie informacje w roznych jezykach i nie sa to wylacznie europejskie jezyki , ok 10% ludnosci to muzulmanie z wielu krajow ,w tym miescie jest wiecej meczetow niz kosciolow katolickich czy anglikanskich. W scislym centrum znajduje sie kilkanascie luksusowych hoteli gdzie nocleg kosztuje od 100 funtow do 1000 funtow za noc. W samym centrum miasta przy Victoria Square gdzie znajduje sie ratusz jest punkt od ktorego mierzone sa odleglosci do innych miast angielskich. W centrum znajduje sie pokazany na kilku zdjeciach ICC ( International Convention Centre) zaprojektowane przez Artec Consultants Inc z Nowego Jorku, a jej otwarcie nastąpiło w 1991 Posiada 2262 miejsc siedzących na czterech piętrach. Od roku 2001 dysponuje 6000 piszczałkowymi organami. W Symphony Hall oferowany jest rozmaity program - muzyka klasyczna, jazz, folk, rock, pop oraz występy kabaretowe. Season Concert International promuje orkiestry oraz muzyków z całego świata . Symphony Hall jest odwiedzana przez około 370 tysięcy osób w ciągu 320 wydarzeń w roku. Orientacyjne ceny biletów od 8 do 50 funtow od osoby.
Napisze jeszcze krotko o wspolczesnym symbolu miasta Bullringu i stojacym przed nim pomnikiem admirala Nelsona ktory jest na pierwszym zdjeciu nowej galerii . Posag z brazu Horatio Nelsona –angielskiego bohatera byl pierwszym pomnikiem finansowanym z publicznych pieniedzy (skladek mieszkancow Birmingham), zostal wykonany w roku 1809 i odsloniety niedlugo po wizycie Nelsona w miescie zanim poplynal walczyc z flota Napoleona . Nelson stoi w mundurze , jedna reka wsparty na kotwicy statku HMS Victory. Pomnik stoi na prostym postumencie w otoczeniu zelaznej balustrady . 25 pazdziernika 2009 roku odbyla sie uroczysta ceremonia z okazji 200 lecia odsloniecia pomnika , miasto wybilo z tej okazji pamiatkowe medale z Nelsonem . Pomnik stoi w poblizu Bullringu i kosciola sw Marcina(St Martin)
A teraz o Bullringu zdan kilka ,na poczatek troche o historii tego miejsca. W roku 1154 Peter de Bermingham , lokalny właściciel ziemski, uzyskał Karte Praw Targowych od króla Henryka II , tak rozpoczela sie historia lokalnego targu w osadzie ktora przybrala nazwe od nazwiska wlasciciela. W poczatkowym okresie handlowano glownie welna (jako ciekawoste przytocze, ze dla Petera pracowalo .... czterech tkaczy, kowal, krawiec .. takie byly poczatki . A teraz przyblize Wam skad wziela sie nazwa Bull Ring – Anglia to nie goraca Hiszpania slynaca z corridy –walki bykow , ale w zwiazku z gwaltowna rozbudowa miasta i zwiekszajacym sie zapotrzebowaniem na swieze mieso , czesc placu targowego przeznaczono na plac do przechowywania bydla na rzez , a zabudowania wokol placu mialy kulisty ksztalt stad wziela sie nazwa ring a , ze w srodku placu znajdowaly sie byki na rzez stad juz blisko do nazwy Bull Ring. Wspolczesnie to miejsce wyglada zupelnie inaczej , zbudowano tam gigantyczny hipermarket oddany do uzytku w 2003 roku zajmujacy kubature 1miliona 348 tysiecy 718 metrow kwadratowych w tym 125 tysiecy m2 zajmuje powierzchnia sklepowa , ponad 160 sklepow i ok 50 milionow klientow rocznie . Zapraszam do zwiedzania ,pozdrawiam Andy

Liczba mieszkańców city: ok. 1mln. (2003), zespół miejski - 2 mln 575
tys. (2003) Cały ośrodek metropolitalny (wraz z m.in. Coventry, Wolverhampton, Dudley, Walsall) jest drugim pod względem ludności (po Londynie) w Wielkiej Brytanii – zamieszkuje go ok. 5 mln osób.
Birmingham jest glownym miastem hrabstwa West Midlands (Srodkowo-Zachodnia Anglia), zamieszkalego przez ok 8 mln osob. W 2007 roku 73,8% społeczeństwa to ludzie zdolni do pracy – to poniżej średniej krajowej. W 2007 roku było tu 6,2% bezrobotnych, 73,2% zatrudnionych i 21% nieaktywnych zawodowo, brakuje danych na temat jak wyglada to obecnie w dobie kryzysu. Ta niezwykle zróżnicowana etnicznie i kulturowo metropolia zajmuje powierzchnie ok 270 km2, gestosc zaludnienia wynosi ok 3649 osob na km2, znaczaca ilosc mieszkancow to Hindusi ok 20%.
Rozbudowany przemysl oraz zdecydowanie niższe koszty utrzymania w stosunku do Londynu przy porównywalnie wysokich zarobkach to glowny powod przyjazdu dziesiatek tysiecy Polakow (wedlug roznych szacunkow mieszka i pracuje tutaj od 60 do 100 tysiecy naszych rodakow .

Birmingham to ważny ośrodek: przemysłowy
(m.in. zakłady samochodowe Rovera i Jaguara ,fabryka czekolady - Cadbury),
kulturalny (stad pochodza muzycy Led Zeppelin oraz slynna City of Birmingham Symphony Orchestra,
akademicki (trzy uniwersytety),
miasto znane jest z systemu kanałów, bardziej rozbudowanego niż wenecki. W miescie znajduje sie Klub Polski , sklepy z polska zywnoscia ,wiele polskich firm uslugowych, w Kosciele odbywaja sie polskie msze.

Atrakcje miasta

Birmingham Museum & Art Gallery
Muzeum ze znanymi kolekcjami malarstwa - największa na świecie kolekcja Edwarda Burne-Jones’a.
Czynne codziennie do godz. 17,wstęp bezpłatny.

Birmingham Thinktank www.thinktank.ac/visit/
Muzeum nauki, najnowsze muzeum w mieście, część kompleksu Millennium Point w centrum miasta. Jedną z atrakcji jest kino IMAX oraz planetarium. Na czterech piętrach mieści się 10 galerii tematycznych.


Jewellery Quarter
Dzielnica jubilerów, największa w Europie, której historię można poznać w znajdującym się tam Museum of the Jewellery Quarter.
Czynne cały rok od wtorku do soboty w godzinach 11.30-16.00

Sarehole Mill
XVIII-wieczny młyn wodny. 300 metrów od tego miejsca mieszkał przez pewien okres swojego dzieciństwa słynny pisarz J.R.R. Tolkien (widział nawet młyn z okna swojego domu). Miejsce to jest często odwiedzane przez jego miłośników.
Czynne od 8 kwietnia do 29 października bez poniedziałków, w godzinach 11.30-16.00.

Gun Quarter
Dzielnica produkcji broni, niegdyś największy ośrodek tego typu w Anglii. Obecnie broń jest produkowana w tych zakładach, już nie na tak wielką skalę.

Barber Institute of Fine Arts
Galeria sztuki oraz sala koncertowa. Można zobaczyć znane prace Vincenta van Gogh’a oraz Pabla Picasso, a także jeden z największych i najlepszych zbiorów monet na świecie. Czynne codziennie do godz. 17.
Wstęp bezpłatny na wystawy stałe oraz płatny na wystawy tymczasowe.

Muzeum historii czekolady oraz firmy Cadbury. www.cadburyworld.co.uk
Zwiedzający mają okazję dowiedzieć się, jakie są poszczególne etapy produkcji czekolady. Muzeum znajduje się dzielnicy Bournville. jest to jedna z popularniejszych atrakcji w Anglii:

Stadion Villa Park
Z Birmingham pochodzą dwie bardzo znane drużyny piłkarskie: Aston Villa oraz Birmingham City ze swoimi stadionami Villa Park oraz St. Andrews. Ten pierwszy to jeden z największych stadionów w Anglii.

Sutton Park i inne
Birmingham posiada parki o łącznej wielkości 8000 akrów. Największy z nich to Sutton Park o powierzchni 2400 akrów, co czyni ten park największym miejskim parkiem w Europie. Inny duży i znany park to Cannon Hill Park.

Birmingham Botanical Gardens
Warto również wybrać się do ogrodu botanicznego , bogata kolekcja kwiatow, krzewow

St Philip's Cathedral
Katedra świętego Filipa z XVIII w. położona w samym centrum biznesowym miasta, znajduje się na angielskiej liście najważniejszych zabytków (klasa 1). Znajdują się tutaj przepiękne witraże, znane na całym świecie autorstwa Sir Edwarda Burne-Jones'a. Katedra zaprojektowana została w stylu angielskiego baroku przez Thomasa Archer’a.

National Sealife Centre www.birminghamboxoffice.co.
Akwarium z ponad 60 różnymi wystawami. Jedna z nich to legendarne, zatopione miasto- Atlantyda. Wielką atrakcją jest także 360 stopniowy akrylowy tunel, całkowicie przezroczysty z fantastycznym widokiem na rekiny, żółwie i różnego rodzaju stwory morskie.

[ Dodano: Sob Cze 05, 2010 11:31 am ]
Witam a teraz troche informacji o miescie Bath

Bath należy do dziesiątki najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Wielkiej Brytanii, a tamtejsze łaźnie przyjmują najwięcej gości spośród wszystkich płatnych zabytków poza Londynem (bilet wstepu-11 funtow). Mimo tych tłumów miasto nie zatraciło swej niepowtarzalnej atmosfery. Miasto jest przestronne dzięki rozległym parkom, położonym między kompleksami budynków z okresu Regencji. Bath to kolebka monarchii angielskiej. Obecnie jest centrum kulturalnym, uniwersyteckim i turystycznym - rocznie odwiedza je 3 800 000 osób.

Bath położone jest w hrabstwie Avon w południowo-zachodniej Anglii , ok 100 mil od Londynu , liczy obecnie ok. 90 tys. mieszkańców . Bath zawdzięcza swą nazwę i sławę gorącym źródłom, jedynym na terenie Anglii. Kąpali się już w nich Celtowie, aczkolwiek łaźnie z prawdziwego zdarzenia powstały dopiero w czasach rzymskich ok. roku 70. W XVII-XVIII wieku wielu bogatych ludzi odwiedzało Bath aby zaznać zdrowotnych kąpieli w ciepłych basenach zbudowanych na styl romański, za czasów georgiańskich miasto stało się popularnym ośrodkiem wypoczynkowym, wierzono, iż woda mineralna z Bath jest lekarstwem na rozmaite przypadłości. Zwyczaj picia i kapania się w mineralnych wodach przyczyniło się do zbudowania wielu uzdrowisk w Brytanii. W roku 1987 miasto Bath uzyskało status miejsca dziedzictwa światowego i jest zabytkiem kultury UNESCO. Architektonicznie wspaniałe, jednolita zabudowa pochodzi z XVIII wieku i jest dziełem Ralpha Allena i architektów Johna Wooda ojca i syna. Klasycystyczna lekkość i elegancja oto całe Bath.

Laznie rzymskie w Bath naleza do jednych z najlepiej zachowanych wykopalisk archeologicznych w Europie. W Bath sa 3 gorace zrodla , najwieksze z nich to tak zwane -Swiete Zrodlo, z ktorego goraca woda wyplywa z glebokosci 3 tys m. w ilosci 1.250,000 litrow dziennie w stalej temperaturze 46,5 C. zawierajac 43 mineraly. Laznie i swiatynie wybudowano wokol tego zrodla.
Rzymskie uzdrowisko w Bath (Aquae Sulis) powstalo po inwazji Rzymian na Brytanie w roku 43 ne. Rzymianie zbudowali Laznie ok 75 roku , nazwa pochodzi od imienia celtyckiej bogini Sulis ktora porownywano do rzymskiej bogini Minerwy. Na polnoc od zrodla wybudowano otoczony kolumnada dziedziniec ze swiatynia Sulis-Minerwy a na poludniu wybudowano lecznicze laznie . Swiete Zrodlo mialo podwojna funkcje , bylo miejscem kultu , do ktorego wrzucano dary dla Sulis-Minerwy a jednoczesnie pelnilo ono role zbiornika goracej wody poniewaz bylo to swiete miejsce plywanie w nim bylo zabronione. Po odejsciu Rzymian w IV wieku , swiatynie zburzono a laznie ulegly zawaleniu i zostaly pogrzebane. W XII wieku bezposrednio nad Swietym Zrodlem wybudowano Laznie Krolewska ktora sluzyla do kapieli leczniczych. W XVIII wieku kiedy popularne stalo sie picie wod mineralnych, obok lazni wybudowano pijalnie (Pump Room). Laznie Rzymskie odkryto na poczatku XVIII wieku ale nie zdawano sobie sprawy z ich wielkosci, dopiero w latach 80 XIX wieku odkopano wieksza czesc Lazni i ujawniono prawdziwa skale tego miejsca. W podziemiach Lazni mozna ogladac artefakty z czasow rzymskich np.fragmenty frontonu swiatyni z glowa Gorgony , zlocona glowe bogini Sulis-Minerwy z brazu ,oltarze, plyty nagrobne, oraz przedmioty znalezione w swietym zrodle ,a takze modele swiatyni i wiele innych . W korytarzu obok Swietego Zrodla mozna ogladac kolekcje monet , tabliczek z klatwami rzucanymi do zrodla odkryte w latach 1979-80 . Obszar pod pijalnia wod odkopano niedawno w latach 1981-1983 , odkryto wowczas brukowany rzymski dziedziniec przed swiatynia i czesc schodow prowadzacych do swiatyni , ktora jest obecnie niedostepna , wykonana z brazu zlocona glowa Minerwy pochodzi z naturalnej wielkosci posagu ktory stal niegdys w swiatyni.
Woda ze Swietego Zrodla wyplywa do zbiornika pochodzacego z czasow rzymskich, nad zrodlem Rzymianie wzniesli sklepiony dach . Ok 1100 roku na gruzach rzymskich lazni zbudowano Laznie Krolewska ktora wielokrotnie modyfikowano. Dzisiejszy budynek pochodzi w wiekszosci z XVIII wieku . Obecnie woda w glownym zbiorniku o zielonkawym zabarwieniu utrzymywana jest na tym samym poziomie co w czasach rzymskich. Laznia otoczona jest schodkami prowadzacymi na dno zbiornika (1,60m). Dno zbiornika wylozone jest gruba warstwa olowiu z czasow rzymskich , po kazdej stronie Wielkiej Lazni znajduja sie nisze w ktorych kapiacy mogli siadac i rozmawiac, w czesci polnocnej znajduje sie fontanna. Wschodnia Laznia pierwotnie skladala sie z dwoch basenow zasilanych z Wielkiej Lazni rurami z olowiu, na kamiennych lawach siedzialo sie po szyje w wodzie. Zachodnia Laznia byla okragla z zimna woda w ktorej kapiacy zanurzali sie po wyjsciu z goracych lazni, byly jeszcze inne pomieszczenia z lazniami parowymi i tureckimi .
Laźnie rzymskie, to kompleks obiektów ulokowanych na rozległym terenie, dostępnych dla wszystkich o określonych godzinach. Przy wejściu do term, w westybulu casparius przyjmował od wchodzących pieniądze, kosztowności do depozytu. W skład pomieszczeń wchodziły szatnie (apodyterium) , baseny z zimną wodą (frigidarium) , baseny z gorącą wodą (calidarium), łaźnie: sucha (laconicum) , parowa (sudationes) sale masażu (oleoterion), w których namaszczano ciała olejkami oraz sala do wypoczynku (tepidarium) .Termy zaopatrywane były akweduktami w źródlaną wodę. Pomieszczenia z basenami i sala do wypoczynku były ogrzewane gorącym powietrzem rozprowadzanym w przestrzeni pod podłogą. Poza tymi pomieszczeniami, w skład Lazni wchodziły takie pomieszczenia przeznaczone dla wypoczywających i chcących podyskutować, biblioteki, pokoje muzyczne. Obiekty rozmieszczone były wśród zieleni. Same pomieszczenia miały bogatą dekorację. Ściany wykładane były marmurem, zdobione malowidłami, posadzki wykładane były mozaikami. W pomieszczeniach ustawiano rzeźby, zieleń itp.

Pierwszy kosciol anglo-saksonski powstal w tym miejscu w 757 roku , w roku 1066 Wilhelm Zdobywca -normanski krol Anglii polecil zbudowac duza katedra, ktorej budowa zakonczyla sie w 1090 roku z uplywem wiekow katedra popadla w ruine , obecna Katedra zostala zbudowana w roku 1499 na miejscu wczesniejszych kosciolow i jest pieknym przykladem angielskiego gotyku. Mozna zwiedzac wieze po wejsciu 212 stopni aby obejrzec panorama miasta . Bath Abbey jest jednym z ostatnich wielkich sredniowiecznych kosciolów Angielskich. Fronton Zachodni przedstawia sen który przysnil sie zalozycielowi Abbey w ktorym aniol schodzi z nieba po drabinie. Biskup Oliver King, zdecydowal sie zbudowac katedre na ruinach wczesniejszej normanskiej katedry, w tym miejscu przez przeszlo dwanascie i pól wieku staly trzy rózne koscioly. Wstep do kosciola jest bezplatny , dobrowolna skladka wynosi 2,5 funta lub 5 funtow jesli chce sie zwiedzic rowniez wieza z dzwonnica . Zapraszam do zwiedzania tego miasta , zdjecia znajdziecie na www.andy.obiezyswiat.org
Pozdrawiam z Birmingham Andy

[ Dodano: Nie Cze 27, 2010 8:03 am ]
Witam dzisiaj troche informacji o barokowym palacu -Blenheim Palace , do obejrzenia zdjec z Palacu , zapraszam na www.andy.obiezyswiat.org

Blenheim Palace to wspanialy przykład świeckiej architektury barokowej w Anglii jest gniazdem rodzinnym Churchillów, książąt Marlborough , jednocześnie pomnikiem gloryfikującym zwycięstwo Anglików nad Francuzami . Ta ogromna barokowa budowla oszałamia rozmachem. Pałac usytuowany jest niedaleko Oxfordu (8mil-13km) w poblizu historycznego miasteczka Woodstock (slynnego z wielkiego koncertu rockowych gwiazd w latach 70 –tych), a cała posiadłość mieści się na ponad 2.100 akrach wyjątkowo malowniczych terenów. Wokół rezydencji rozciągają się nieomal po horyzont krotko przystrzyżone trawniki oraz sztuczne jezioro. Pałac otaczają ogrody w stylu włoskim oraz stylizowane na ogrod francuski - wodne tarasy. Niedaleko od Palacu usytuowany jest tajemniczy ogrod (Secret Garden) z ozdobnymi krzewami, kolorowymi kwiatami i stawem posrodku w ktorym plywaja duze kolorowe ryby, w innej czesc ogromnego parku mozna podziwiac uroki okraglego Ogrodu Rozanego (Rose Garden) otoczonego wokol zywoplotem. Na zwiedzających czeka też Marlborough Maze (labirynt z podstrzyżonego żywopłotu , niezwykle modny w XVIII wieku). Malowniczości dodaje ogromne, sztuczne jezioro z romantyczna kaskada wodna (Grand Cascade), roznica poziomow pomiedzy jeziorem a rzeka Glyme wynosi ok. 10 metrow-woda spada z wysokosci i rozbija sie na kamieniach. Kaskada odlegla jest ok 1 mili od palacu, prowadza do niej alejki spacerowe po parku w ktorym pelno jest roznych gatunkow starych gigantycznych drzew. Można spędzić tu cały dzień odkrywając coraz to inny szczegół architektoniczny, doskonale harmonizujący z atmosferą miejsca. W 1987 roku uznano Palac i otaczajacy go park za obiekt światowego dziedzictwa kultury. Wnętrze pałacu kryje wiele atrakcji, po schodach wchodzi sie do holu (Great Hall) oficjalnej części siedziby, zwiedzanie zaczyna sie od parteru, na prawo od wejscia znajduje kilka pokoi poswieconych Winstonowi Churchilowi słynnemu mężowi stanu, mozna tam zobaczyc oryginalne lozko na ktorym urodzil sie wczesniej o kilka tygodni niz planowano w listopadową noc roku 1874 (30 Listopad 1874 o godzinie 1.30 w nocy ), w czasie pobytu na balu w Palacu jego rodzicow (nie należący do głównej linii spadkobierców), doceniono jednak wagę wydarzenia i do tej pory przechowuje się pamiątki po nim : pukiel włosów, niemowlęcą koszulkę oraz papucie i piżamę w tym samym kolorze ze złotymi monogramami, prócz wystawy upamiętniającej biografię, mozna obejrzec rysunki i obrazy namalowane przez uzdolnionego Winstona, lub obejrzec osobiste listy do rodzicow z czasow szkolnych czy duza kolekcje olowianych zolnierzykow ktorymi lubial sie bawic maly Winston, oraz kolekcję butelek z ulubionymi trunkami juz starszego Winstona . W Świątyni Diany, Sir Winston Churchill oświadczył się swojej przyszłej żonie Clementine, swiatynia znajdujace sie w ogrodach pałacowych. Cały parter wraz z dwudziestometrowym hallem, to imponująca galeria sztandarów, kamiennych popiersi i portretów sławnych wojskowych, a tkaniny zdobiące poszczególne gabinety wskrzeszają zwycięskie bitwy. Zwiedzajac parter przechodzi sie przez szereg duzych komnat z niezwykle bogato zdobionymi sufitami i scianami pelnymi obrazow pierwszych i kolejnych wlascicieli palacu . W jednej z komnat znajduje sie bogaty zbior porcelanowej zastawy stolowej z Sèvres i Meissen znalazła się tam także waza ofiarowana kolejnemu właścicielowi przez króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. . Po przejsciu przez szereg duzych palacowych komnat wchodzi sie do dlugiej biblioteki (Long Library) majacej 55 metrow dlugosci w ktorej znajduja sie na roznych poziomach tysiace starych ksiag. Na pierwszym piętrze czeka na zwiedzających niezwykle sugestywna inscenizacja historii rodu Churchillów oraz losy samej rezydencji(Untold Story). Anglicy po mistrzowsku wręcz przygotowują takie wystawy, dzieki multimedialnej technice, udało się ożywić postacie sprzed 300 lat oraz wirtualnie uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach z życia sławnej rodziny. Ruchome manekiny, pokazuja bohaterów historii rodziny.Głównym narratorem i przewodnikiem jest glos wieloletniej służącej księżnej Sary, małżonki Johna Churchilla. John Churchill, w czasie wojen o sukcesję hiszpańską, wsławił się niezwykłym męstwem odniósłszy zwycięstwo nad armią francuską pod Blenheim, miejscowosci leżącej w Bawarii nad Dunajem(stad nazwa Palacu). Zwyciestwem w tej bitwie, zmienił on losy ówczesnego świata, gdy 13 sierpnia 1704 roku zniweczył marzenia francuskiego krola Ludwika XIV o panowaniu nad Europą. Właśnie wtedy królowa Anna ofiarowała Johnowi posiadłość the Manor of Woodstock i tytuł księcia Marlborough. Pałac miał być nagrodą wdzięcznej monarchini, ale takze pomnikiem zwycięstwa i gloryfikacji narodu angielskiego. Zarówno zewnętrzna ornamentyka, jak i symbolika większości wnętrz nie pozwalają ani przez chwilę zapomnieć o charakterze budowli. Na głównym dziedzińcu z wieży zegarowej jednego ze skrzydeł pałacu, spoglądają na nas z góry angielskie kamienne lwy dzierżące w potężnych łapach galijskie koguty. W pałacowych ogrodach roi się od rzeźb wojowników i bogatej ornamentyki militarnej, w znacznej odleglosci od palacu za kamiennym mostem (Grand Bridge) znajduje sie kolumna zwyciestwa (Column Victory ) 40 metrowej wysokosci dorycka kolumna z orlami zbudowana w 1730 roku, w swojej symbolice wyraźnie nawiązuje do triumfalnego zwycięstwa. Główny architekt palacu John Vanbrugh, nosił się z ambicjami prześcignięcia samego pałacu w Wersalu, chcąc w ten sposób podkreślić wyższość zwycięzców nad przegranymi. Pałac ukończono po 15 latach budowy i wielu konfliktach architekta z klotliwa zona Johna -Sara Churchil (Księżna Sarah w ciągu całego życia wytoczyła ponad 400 procesów). Losy rodziny i pałacu splatają się, a kolejne lata to rozkwit, upadek oraz ponowny rozkwit . Po śmierci Johna Churchilla (ktory nie dozyl zakonczenia budowy Palacu), z braku męskiego potomka, właścicielką posiadłości została najstarsza córka Henrietta, czyniąc prawdziwą rewolucję w angielskim prawodawstwie (zwyczajowo dobra rodzinne dziedziczył zawsze najstarszy, męski potomek rodu). Z kolei, George Spencer, czwarty tytularny książę, zasłynął jako uzdolniony astronom przyjaciel króla Georga III. Niestety następny potomek uszczuplił beztrosko majątek sprzedając między innymi rodzinnego Boccaccia i 4000 woluminów z książęcej biblioteki. Kolejni spadkobiercy również wyprzedawali po trosze bezcenne zbiory. Dzieło zniszczenia zakończył siódmy tytularny książę wyprzedając całą resztę wyposażenia pałacu, która i tak nie pokryła wszystkich długów. Tak więc Charles Richard John, dziewiąty spadkobierca, odziedziczył kompletnie zrujnowanąi pusta posiadłość, ożenił się z bogatą Amerykanką, córką magnata kolejowego Vanderbilta , spożytkował wniesione wiano przez zone na ponowne urządzenie opustoszałego pałacu. Zrealizował też swoje marzenie i udekorował wnętrza wzorując się na wystroju Wersalu . Przyszła księżna, Consuela, gorąco namawiana przez matkę do małżeństwa, otrzymała tak pożądany przez Amerykanów tytuł szlachecki i uratowała pałac przed całkowitym upadkiem. W 1906 roku małżeństwo zakończyło się rozwodem. Książę nie marnował czasu i powtórnie ożenił się z inną Amerykanką, dawną przyjaciółką Consueli. Jego nowa żona zasłynęła wśród potomnych jako ekscentryczna pani domu. Między innymi, po ślubie wprowadziła zwyczaj jadania kolacji z mężem trzymając rewolwer przy swoim nakryciu. Choć cała posiadłość, zarówno budynki jak i otoczenie są symbolem chwalebnych dla Anglików wydarzeń historycznych, to twórcom projektu udało się uniknąć patosu. Blenheim Palace jest wspaniałą barokową budowlą, a otaczające ją drzewa, trawniki i jezioro podkreślają nie tylko architekturę lecz i piękno natury. Dlatego miejsce to przyciąga nieustannie rzesze turystów z całego świata. Miniaturowy pociąg ktorego przystanek poczatkowy znajduje sie w poblizu glownego wejscia do Palacu (a bilet wliczony w cene zwiedzania) popularny wśród wszystkich grup wiekowych, łączy pałac z ogrodami zabaw dla dzieci (Pleasure Gardens )odleglymi ok 1 mili od Palacu, gdzie znaleźć można między innymi: labirynt -Marlborough Maze, The Butterfly House, Lavender Garden .
Palac jest udostepniany dla zwiedzajacych prawie przez caly rok w godzinach od 10 do 18 ale bilety wstepu sa drogie –dla doroslych 17,50 funta, dzieci do lat 5 bezplatnie, w cenie jest wliczony parking dla samochodow, adres internetowy palacu www.blenheimpalace.com , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Sob Wrz 11, 2010 8:18 pm ]
Bridgnorth to male historyczne miasto lezace w dzielnicy Shropshire w dolinie rzeki Severn, godzine jazdy samochodem od Birmingham .

Miasto ma ok 13.000 mieszkancow i ze wzgledu na polozenie w stosunku do rzeki dzieli sie na Gorne miasto (High town) i Dolne miasto (Low town) polaczone kolejka linowa.
Gorne miasto stoi wysoko na piaskowej skale po prawej stronie rzeki z ruinami zamku , trzema kosciolami i wieloma starymi domami, pubami a Dolne miasto bylo kiedys kwitnacym portem rzecznym nad najdluzsza rzeka Anglii Severn.

Pierwsza historyczna wzmianka jest z roku 895 informujaca ,ze Dunczycy (Wikingowie) zalozyli oboz warowny na niskim brzegu rzeki , w 912 roku waleczna corka krola Mercji Ethelfleda zbudowala drewniany fort na prawym wysokim brzegu rzeki ,co bylo obrazliwe dla Wikingow , po spaleniu fortu w tym samym miejscu powstal pozniej murowany zamek. Miasto zostalo zalozone przez Normanow, Rogera de Montgomera i jego syna Roberta de Belesme ktorzy zbudowali na wzgorzu zamek warowny otoczony murem z kosciolem i domami dla mieszczan w obronie przed atakami z Walii.Juz w nastepnym roku 1102 miasto zostalo wlaczone do korony i stalo sie miastem krolewskim ,krol Henry I przyznal miastu przywileje a jego nastepca Henry II je potwierdzil.
Krol Henry III przyznal miastu wiecej praw i wolnosci, od roku 1295 miasto delegowalo 2 poslow do Parlamentu, od roku 1867 do dzisiaj miasto ma 1 swojego reprezentanta w Parlamencie.

Jako ciekawostke podam , ze w czasie II wojny swiatowej na podstawie dokumentow niemieckich z roku 1941, Niemcy planowali po zwycieskiej inwazji na Anglie utworzyc w dwoch cichych malych miasteczkach (Bridgnorth i Ludlow) swoja centrale na Anglie ze wzgledu na centralne polozenie, wiejskie lokalizacje , dobrej sieci polaczen kolejowych i pobliskiego lotniska.

Miasta sa polaczone unikatowa w Anglii srodladowa kolejka linowa (Bridgnorth Cliff Railway) zbudowana w roku 1892 i dzialajaca nieprzerwanie do dzis wozaca w gore i dol co kilka minut mieszkancow i turystow na dystansie 111 stop (cena w dwie strony 1 funt). Dwa wagony sa prowadzone po rownoleglych torach polaczone linami napedzane duzym silnikiem elektrycznym , kiedy jeden wagon zjezdza w dol , drugi pnie sie pod stroma gore.

Krol Charles I podczas pobytu w miesie , zachwycony widokiem z zamku na rzeke i dolne miasto wyrosle wokol portu zawolal ,ze widok jest **najlepszym w moim krolestwie**.
Niestety zamek zostal wysadzony w powietrze w czasie wojny domowej (Civil War) przez parlamentarzystow i dzisiaj mozemy ogladac tylko ruiny zamku, wybuch zgromadzonego prochu w specjalnie wykutym w skale tunelu pod zamkiem musial byc bardzo silny skoro ruiny sa takich duzych rozmiarow, nachylone pod katem 15 stopni (solidnie kiedys budowano zamki ).
Do atrakcji miasta zalicza sie reaktywowana kolej zelazna z zabytkowymi parowozami z lat 40 ubieglego wieku biegnaca na dlugosci 16 mil wzdluz doliny rzeki Severn do Kidderminster o nazwie (Severn Valley Railway) , do malutkiej stacyjki przechodzi sie dlugim zelaznym mostem w poblizu wzgorza zamkowego.

Miasto jest male ale zadbane , szczyci sie piecioma zlotymi medalami nadanymi przez Anglie dla najladniejszych starych miasteczek i kilkoma srebrnymi w konkursie europejskim , mozna w nim zwiedzac stare jaskinie mieszkalne , ogladac kilkusetletnie kamienice czy ratusz (Town Hall ), koscioly a dla spragnionych w miescie czynnych jest 27 starych , historycznych pubow o wdziecznych nazwach –Golden Lion , King`s Head itp.
Na przestrzeni wiekow w miescie urodzili sie lub mieszkali slawni mieszkancy wsrod nich byli biskupi, pisarze, lekarze , uczeni-noblisci.

W poblizu miasteczka w Daniels Mill znajduje sie zabytkowy mlyn mielacy od setek lat zboze na pelnoziarnista make z olbrzymim zeliwnym kolem wodnym o wysokosci 38ft.( ok 12metrow), bedacy w posiadaniu rodziny mlynarzy od 200 lat, mozna go zwiedzac a nawet kupic na miejscu prawdziwa make.
Inna atrakcja niedaleko miasta jest Rays Farm w ktorym zgromadzono oryginalne rzezby w drewnie ,stojace w roznych miejscach farmy ,niektore wysokie na 8ft.(ok 2m.)

Zapraszam do wycieczki po miasteczku i okolicy .

[ Dodano: Pią Gru 10, 2010 4:13 pm ]
CAMBRIDGE
Cambridge to slynne miasto uniwersyteckie w poludniowej Anglii , glowne miasto hrabstwa Cambridgeshire polozone nad rzeka Cam ok 50 mil (80 km) od Londynu. Cambridge jest siedziba najstarszego uniwersytetu w Anglii, zalozonego w 1209 roku , ktory w tym roku obchodzi rocznice 800 lecia , jest on uwazany na rowni z Oxfordem za jeden z najlepszych uniwersytetow w Europie i na swiecie , aktualna liczba studentow 22 000 . Na uniwersytet składa się 30 niezależnych kolegiów miedzy innymi Peterhouse, Corpus Christi, King's, Queen's, Trinity, Magdalene, Christ's , rozsianych po całym mieście. Większość kolegiów w Cambridge jest koedukacyjna. Najsłynniejszym z nich jest King's College zbudowane w 1441 roku przez Henryka VI , jako jedna z pierwszych szkół zaczęła przyjmować na nauki kobiety oraz uczniów ze środowisk nie mających tradycyjnie szans na edukację. Mimo upływu ponad 500 lat, najważniejszym z warunków wstąpienia do College’u jest talent i nieprzeciętne zdolności do nauki i prowadzenia badań naukowych. W St John's College znajduje się Brigde of Sighs (Most Westchnień) wzorowany na weneckim oryginale. Największym ze wszystkich kolegiów jest Trinity College, założony w 1546 r. przez Henryka VIII. Clare College przypomina solidny renesansowy pałac. Najstarsze budynki Pembroke College pamiętają XIV w. Najstarszym ze wszystkim kolegiów jest Peterhouse, pochodzący z 1284 r. Budynki uniwersyteckie to wspaniale osiągnięcia angielskiej architektury, architektoniczne perełki – niektóre z nich, pokryte bluszczem ochraniają urocze kapliczki, aule i biblioteki, wiele jest niedostepnych dla zwiedzajacych Cambridge jest centrum nowoczesnej nauki i rozwoju intelektualnego elity świata. Studenci przyjeżdżają do Cambridge po nauki z wielu krajow swiata Miasto jest waznym osrodkiem naukowym , turystycznym i przemyslowym Nazwa Cambridge pochodzi od rzeki Cam, przepływającej przez miasteczko, stawiano na niej wiele mostów, które oglądać można do dzisiaj.
Uczelnia slynie tez z corocznej rywalizacji osemek w wioslarstwie pomiedzy uniwersytetami Cambridge-Oxford, dziala tam najstarsze wydawnictwo na swiecie –Cambridge University Press zalozone w 1584 roku . W Cambridge znajduje sie wiele zabytkow architektonicznych najslynniejsze z nich to King's College z późnogotycką kaplicą oraz Trinity College, Trinity Hall, budynki uniwersytetu, palac senatu .King’s College Wysoka na 24 metry kaplica w King’s College jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli na świecie. Pomimo zewnętrznej integralności budynek kryje w swoim wnętrzu cechy trzech różnych okresów architektonicznych, gdyż prace nad nim toczyły się długimi latami, po śmierci Króla Henryka VI. Obok działalności akademickiej w Cambridge prowadzone są prace badawcze w różnych dziedzinach nauki - np. ma tam swą siedzibę założone w 1871 roku, Laboratorium Cavendisha, słynne z badań nad atomem czy strukturą DNA, na liście laureatów Nagrody Nobla jest aż 90 absolwentów uczelni. Turysci odwiedzający miasto chetnie spędzają czas pływając w plaskodennych lodkach podobnych do gondoli po rzece z przewodnikiem (45 minut-10funtow) podziwiając przy tym uroki architektoniczne miasta od strony rzeki, ogladajac piekne zielone tereny na tylach zabytkowych collegow schodzacych ku leniwie plynacej rzece Cam. W Cambridge panuje iście naukowa atmosfera, którą dopełniają liczne sklepy z umundurowaniem charakterystycznym dla danej szkoły, bilioteki oraz księgarnie. Wąskie uliczki wypełnione są niedużymi sklepikami oraz kafejkami i restauracjami. Fenomen Cambridge polega na tym, ze kazdy moze znalesc tu cos dla siebie , jednym wystarczy podziwiac zabytkowe budowle spacerujac uliczkami miasta , inni moga zaglebiac sie w niezwykle bogate zbiory zgromadzone w muzeach, lub odpoczywac w ciszy plynac lodka po rzece albo zwiedzac liczne puby ,kafejki

Atrakcje Cambride
Botanic Garden (http://www.botanic.cam.ac.uk/)
Ogrod Botaniczny zostal zalozony ponad 160 lat temu ( otwarty w 1846 roku), gosci kazdego roku ok 130 000 zwiedzajacych , zgromadzono tam ponad 8000 gatunkow roslin, kwiatow, krzewow, drzew rosnacych w roznych naturalnych warunkach od lasow tropikalnych po pustynie, w lecie spacer alejkami ogrodowymi to wspanialy relaks, powietrze nasycone jest zapachami kwiatow, eksploduje kolorami .

Fitzwilliam Museum (www.fitzmuseum.cam.ac.uk)
W muzeum znajduja sie bardzo bogate zbiory dziel sztuki starozytnej z Egiptu, Grecji, Rzymu, oraz rzezby, meble, ceramika , okazy sztuk orientalnej , obrazy , rysunki , monety , medale .....

Museum of Archaeology and Anthropology (www.maa.cam.ac.uk)
Posiada bardzo liczne zbiory archeologiczne z calego swiata

Museum of Zoology (www.zoo.cam.ac.uk/museum/)
Muzeum zawiera bardzo bogate zbiory zoologiczne od pre-historii , po czasy wspolczesne , zbiory ptakow , muszli , szkieletow roznych zwierzat (ogromny szkielet wieloryba przy wejsciu )

Museum of Classical Archaeology (www.classics.cam.ac.uk/museum/)
Muzeum zawiera arcydziela starozytnosci, najwiekszy zbior odlewow gipsowych posagow greckich i rzymskich na swiecie

Museum of the History of Science (www.hps.cam.ac.uk/whipple/)
Muzeum zgromadzilo bogate zbiory instrumentow naukowych od sredniowiecza po wspolczesnosc , lunety, teleskopy, mikroskopy

The Sedgwick Museum of Earth Sciences (www.sedgwickmuseum.org)
Muzeum pokazuje historie zycia na ziemi w ciagu ostatnich 500 milionow lat, olbrzymie morskie gady, dinozaury, skamienialosci sprzed milionów lat.

The University Library (www.lib.cam.ac.uk)
Biblioteka uniwersytecka zawiera jeden z najwiekszych zbiorów rekopisow i ksiazek w swiecie
Pozdrawiam Andy
  Temat: Budujemy dom w Anglii
Andy10

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1783

PostForum: Zapytaj eksperta - Nieruchomości   Wysłany: Nie Mar 28, 2010 10:45 am   Temat: Budujemy dom w Anglii
Witam , rozpoczynam nowy cykl postow zwiazanych z budowa wlasnego domu w Anglii. Na poczatek kilka slow o roznicach w jednostkach miary , w Anglii wciaz popularne sa miary imperialne (imperial measurces) odmienne od system metrycznego stosowanego w Europie i na swiecie , zamiast centymetrow , metrow , kilometrow jednostek dlugosci do ktorych jestesmy przyzwyczajeni , Anglicy wciaz uparcie uzywaja cali (inch)-1cal=2,54cm, yardow-(1 yard=36 in=0,9144m) i mili (1 mila angielska=1760yardow=1.6093km ) okreslajac dlugosc, w okresleniu powierzchni uzywaja cali ,yardow i mil kwadratowych, w okreslaniu powierzchni gruntow uzywaja jeszcze okreslenia- akr(acres) 1-akr to 0,405 hektara czyli ok 4050 m2, przypomne dla porzadku , ze hektar to 10.000m2 obrazowo dzialka o wymiarach 100 x 100m. Dosc o miarach , specjalnie przyblizylem te pojecia poniewaz przymierzajac sie do budowy wlasnego domu trzeba zaczac od kupna gruntu i tutaj spotkacie jednostki ktore wyzej wymienilem. Posrednicy badz wlasciciele gruntow na sprzedaz uzywaja roznych miar w okreslaniu ich powierzchni, teraz bedzie latwiej sie poruszac w tej materii. W nastepnym poscie troche informacji na temat cen uwaga sa szokujaco wysokie ,oczywiscie wsrod tych oferowanych na sprzedaz gruntow wystepuja takze znaczne roznice cenowe , zalezy czy jest to grunt w miescie, czy odrolniona ziemia na wsi z prawem zabudowy, pozdrawiam Andy

[ Dodano: Pon Mar 29, 2010 1:47 pm ]
Witam , pierwszym krokiem przed podjeciem decyzji o budowie jest gruntowne przemyslenie tematu z dlugopisem i kalkulatorem w reku , przed Wami wazne dezyzje , gdzie chcecie budowac swoj dom , jaki on bedzie ,chodzi o wielkosc maly, sredni, duzy ,parterowy, parterowy z poddaszem mieszkalnym , pietrowy ,ile macie gotowki na inwestycje , jakie macie szanse kredytu bankowego na budowe i wiele wiele innych pytan. Kiedy bedziecie juz znali odpowiedzi na wiekszosc pytan , bedziecie znali wasze mozliwosci finansowe w tym kredytowe mozna zaczac poszukiwanie miejsca gdzie dom ma stanac, w realizacji planu budowy wlasnego domu jest kupno odpowiedniej dzialki , zadanie najwazniejsze i najtrudniejsze, dzialka moze kosztowac od 35-50% calkowitego budzetu zwiaznego z budowa domu, pozniej podam kilka przykladow cen dzialek z rejonu gdzie mieszkam West Midlands. Do wyboru macie dwie opcje kupna dzialki :
1-Dzialki z gotowym pozwoleniem na budowe , z mozliwymi mediami w granicach dzialki-bardzo drogie !!
2-Dzialki bez zezwolenia ,duza oszczednosc ale bez gwarancji, ze pozwolenie zostanie Wam przyznane.
Dzialki na sprzedaz obok istniejacych juz innych domow zwieksza prawdopodobienstwo udzielenia zgody przez urzad na pozwolenie na budowe , poza tym latwiej i tanie bedzie sie podlaczyc do istniejacych w poblizu mediow (energii elektrycznej i wody), dzialki mozecie poszukiwac w necie , jest wiele stron oferujacych ziemie na sprzedaz wystarczy wpisac w google -land for sale uk- i juz sie pokaza sie firmy oferujace posrednictwo pomiedzy sprzedajacym ziemie a kupujacym np. http://www.uklanddirectory.org.uk
Wystarczy wpisac rejon Anglii , typ dzialki i ogladacie pierwsze oferty.Wazne aby szukac dzialek ktore maja szanse uzyskania pozwolenia na budowe , w UK mozna kupic ziemie rolna , nieuzytki , jeziora , ale prawdopodobienstwo, ze uzyskacie pozwolenie na budowe na ziemi uprawnej jest stosunkowo niskie i pieniadze moga byc wyrzucione w przyslowiowe bloto. Niektorzy z posrednikow skasuja was na dzien dobry za prawo obejrzenia ziemi ktora oferuja do sprzedazy ,ostroznie .
Oto kilka przykladow cen dzialek w West Midlands w rejonie Birmingham
1-Rednall Rubery , Worcestershire male miasteczko niedaleko Birmingham z pozwoleniem na zabudowe bez okreslenia wielkosci 59.000F
2-Sheldon dzielnica Birmingham, West Midlands , cena 155k , istniejaca dzialka moze byc podzielona z prawem zabudowy,latwy dostep do mediow.
3-Solihull ,West Midlands dobra dzielnica dla bogatych na wschodzie Birmingham , malenka dzialka o powierzchni 190 m2 posiada pelne pozwolenie na budowe ,obecnie stoja na niej garaze do rozbiorki ,cena do negocjacji
4-Male miasteczko niedaleko Coventry o nazwie Nuneaton , 500m2 ,cena 30k ,pozwolenie na budowe domku jednorodzinnego ale nabywac bedzie musial wykonac ogrodzenie i inne czynnosci wobec sprzedajacego grunt.
Sadze, ze wystarczy na teraz ,temat nabycia ziemi pod budowe bedzie sie pojawial w nastepnych postach , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Czw Kwi 01, 2010 7:37 am ]
Witam, o pozwoleniu na budowe napisze oddzielnie ,teraz o kosztach poczatkowych zakup dzialki zaczyna generowac koszty , koszty , koszty, oto kilka pozycji kosztow , grunt na ktorym stanie dom wymaga na poczatek site survey , okreslenie granic dzialki , pomiary, mapki –koszt ok 300-500F . Starajac sie o pozwolenie na budowe byc moze potrzebne beda badania archeologiczne przed udzieleniem zgody i rozpoczeciem prac (mozliwy koszt ok 3000F) , moga byc tez potrzebne badania gleby co moze pociagnac nastepne koszty ok 1000F , konsultacje projektu budowlanego przez uprawnionego inzyniera to kolejny koszt ok 200-300F , zakup dzialki jest obciazony oplata sadowa w wysokosci do 1000F, ponadto zakup dzialki o wartosci powyzej 60.000F jest obciazony oplata skarbowa w wysokosci 1% , powyzej 250.000F –do 3% wartosci i powyzej 500.000F -4% wartosci, oprocz tego istnieje wymog , zeby wszystkie transakcje zakupu gruntow byly zarejestrowane w HM Land Registry oplaty za rejestracje w rejestrach zaczynaja sie od 40F za zakup dzialki ponizej 40.000F do maksymalnej wysokosci 800F przy transakcji powyzej 1mln F. To jeszcze nie koniec oplat –posrednik uczestniczacy w procesie kupna sprzedazy oczekuje 1% do 1,5% wartosci transakcji powiekszony o VAT, jaki z tego wniosek jesli planujecie taka inwestycje radze oszczedzac , oszczedzac. Rocznie ok 20.000 osob rozpoczyna budowe wlasnego domu w Anglii , stanowi to ok 12% ilosci mieszkan budowanych rocznie w UK ,samodzielna budowa daje przecietnie ok 30% oszczednosci w stosunku do kupna istniejacych nowo wybudowanych domow , oczywiscie znajac nasza przedsiebiorczosc mozna jeszcze wiecej zaoszczedzic odbierajac zyski deweloperom specjalizujacym sie w budownictwie indywidualnym , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Czw Maj 06, 2010 3:19 pm ]
Witam , budowa wlasnego domu to marzenie wielu z nas , dzisiaj na poczatek slow kilka o finansowaniu takiej inwestycji , duzy wklad pracy wlasnej , pomoc rodziny , znajomych, polskich budowlancow to realne oszczednosci w kosztach budowy w stosunku do zlecenia w calosci budowy angielskiej firmie budowlanej . Finansowanie budowy to duzy problem i bez pozyczek sie nie obejdzie no chyba, ze zarabiacie naprawde duze pieniadze i macie spore konto w banku ,czego wam zycze. Pozyczki dla budujacych samodzielnie dom nazywaja sie (self-build mortgage) i glowna roznica pomiędzy pożyczką dla budujących samodzielnie dom a kredytem na zakup domu (house purchase mortgage) jest taka, że w przypadku budowy domu pieniądze są wypłacane wraz z kolejnymi etapami budowy, a nie za jednym razem jak przy kupnie domu przelewane na konto sprzedajacego . Są dwa rodzaje pożyczek, których możecie wykorzystac. Pierwszy to tradycyjna pożyczka, wypłacana w częściach, po ukończeniu każdego kolejnego etapu budowy. Drugi to system wypłacania pieniędzy "z góry", przed każdym etapem budowy, nie trzeba wówczas łączyć pożyczek. Etapy budowy mogą być z góry ustalone lub nie, ale zazwyczaj jest ich pięć i zależą od typu budowy. Niewiele firm zajmujących się udzielaniem pożyczek oferuje pożyczki wypłacane "z góry", ponieważ wiąże się to z dużym ryzykiem. Jeśli chcecie zostać w obecnym domu podczas budowy kolejnego, musicie dowiedzieć się, co pożyczający Wam pieniądze sądzi o dodatkowym zastawie na obecnym domu. Ponadto, musicie być pewni, że jesteście w stanie opłacić obydwa zastawy. Ponad 30 banków oraz firm budowlanych udziela pożyczek pod zastaw ludziom budującym samodzielnie domy. Możecie otrzymać pomiędzy 25% a 80% wartości działki budowlanej i pomiędzy 65% a 95% na koszty budowy.W nastepnym poscie kilka rad zwiazanych z poszukiwaniem odpowiedniej dzialki na ktorej stanie Wasz domek , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Czw Maj 13, 2010 1:30 pm ]
Witam, skroty obok informacji o sprzedazy dzialki informuja o typie pozwolenia na budowe
OPP - Outline Planing Permission
DPP - Detailed Planing Permission
OPP - zawiera ogolna zgode na wybudowanie budynku i jego kubature. Nie jest podstawa do rozpoczecia budowy , wymagana jest DPP .
DPP – to zezwolenie budowlane z gotowym projektem. Mozna zaczynac budowe natychmiast po kupieniu dzialki.
Teraz kilka rad zwiazanych z poszukiwaniem odpowiedniej dzialki-gdzie szukac? , mniej proceduralnych formalnosci jest jesli kupicie dzialke na ktorej stoja juz stare budynki do wyburzenia , poszukajcie na portalach internetowych specjalistycznych firm pomagajacych wybrac dzialke pod wlasna budowe(self build) ,warto skontaktowac sie z lokalnymi posrednikami , agencjami nieruchomosci(estates agency) , skontaktujcie sie z wlasnym Urzedem (councilem) byc moze maja dzialki na sprzedaz , zapytajcie firmy budowlane specjalizujace sie w budownictwie indywidualnym czy maja jakies wlasne dzialki na sprzedaz lub wiedza od swoich klientow o planowanej sprzedazy , poszukajcie w necie indywidualnych sprzedajacych wpisujac w wyszukiwarke google haslo --land for sale uk—ostatnio znalazlem na eBayu kilka interesujacych dzialek w dobrej czytaj niskiej cenie , wiele z nich to grunty rolne ,czesto pastwiska a wiec zanim kupicie taka dzialke nalezy wszystko dokladnie sprawdzic czy lokalny urzad zgodzi sie na budowe domu w tym terenie , poszukajcie kontaktu z innymi osobami planujacymi budowe domu moze wspolnie zakupicie wieksza dzialke a potem ja podzielicie , kiepskie rozwiazanie ale mozliwe to kupno ziemi na wsi od farmerow i proba uzyskania pozwolen na budowe na tym terenie –moze sie to okazac prawdziwym wyzwaniem albo droga do piekla (road to hell). Zbierzcie jak najwięcej informacji, na przykład, z biura wyceny Valuation Office Agency (VOA), która sporządza raporty dwa razy w roku oraz prowadzi dział zajmujący się budynkami mieszkalnymi, który dostarcza informacji takich jak ceny oraz plany na terenie całego UK. Rejestr Gruntów online umożliwi Wam przeszukiwanie go w celu odnalezienia informacji o właścicielach ziemi w Anglii i Walii, które można wyszukiwać po adresie , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Czw Maj 20, 2010 1:06 pm ]
Witam , jeśli masz plany, by samemu postawić dom, to pierwszym krokiem po zaplanowaniu budżetu i finansów jest znalezienie i kupno działki budowlanej. Zanim zakupisz działkę, upewnij się, że posiada ważne pozwolenie na planowanie zabudowy. Lecz pamiętaj - pozwolenie na planowanie budowy nie oznacza, że będzie można działkę zabudować. Grunt z takim pozwoleniem może mieć szczegolne warunki które mogą ograniczać pole manewru, jeśli działka znajduje się nad starymi tunelami, wtedy jej zabudowa może okazać się kosztowna. Aby się przekonac o rzeczywistej wartości dzialki trzeba będzie wydac pierwsze pieniadze na wycenę działki (survey) , ktora wyjaśni, czy działka nadaje się pod zabudowę oraz zawierać będzie informacje o wcześniejszych zagadnieniach, takich jak stare fundamenty, studnie, doprowadzenie wodociągów i inne. Dobrym rozwiązaniem jest kupno działki, na której już stoi walący się budynek, który możesz zastąpić nowym. Chociaż koszty początkowe takiej działki mogą być wyższe niż pustej, możesz zyskać z istniejącego dostępu do połączeń kablowych, elektryczności i gazu, instalacji kanalizacyjnej oraz wodociągowej , co zaoszczędzi znacznych sum pieniędzy pozniej . Zanim zaczniesz wydawać jakiekolwiek pieniądze, zdobądź jak najwięcej informacji o wszystkich aspektach budowy, aby nie popełnic kosztownych błedow. Pamiętaj, że będziesz musiał złożyć aplikację o zgodę na plany budynku i na samą jego budowę do lokalnego urzędu. Musisz ostrożnie zaplanować Twój budżet, abyś wiedział, ile będzie kosztowało Cię przedsięwzięcie w całości. Bank udzielający pożyczki na budowe zapyta, czy opłaciłeś wszystkie koszty, takie jak: koszt zakupu gruntu, materiałów budowlanych, wydatki prawne , czy masz pieniadze na oplacenie pensji dla zatrudnionych przez ciebie pracowników budujących twój dom itp. Upewnij się, że wiesz, co możesz zrobić w pełni samodzielnie, a co nie, zatrudnij architekta, nadzorcę robot ziemnych czy budowlanych (kierownika budowy), musisz zatrudnić dobrych pracowników, żeby zminimalizować ryzyko. Prawdopodobnie pożyczysz dużą ilość pieniędzy, którą będziesz musiał spłacić, niezależnie od tego, co się stanie z budynkiem. Uzyskanie odpowiedniego ubezpieczenia oraz gwarancji jest również szczególnie ważne, abyś nie miał dużych strat, gdyby coś poszło źle. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę pewną ilość pieniędzy na pokrycie nieprzewidzianych wydatków, które mogą się pojawić(ok.15%-budzetu). Jeśli masz umiejętności budowlane, ale nie chcesz robić wszystkiego sam, możesz zatrudnić robotników, którzy wykonają tylko najbardziej techniczne prace, elektryczne czy hydrauliczne . Budowa domu może być satysfakcjonująca, lecz również stresująca. Musisz wszystko dokładnie zaplanować na początku Twojego projektu. Plany te są kluczowe, ponieważ większość domów budowanych samodzielnie zmienia się podczas projektowania, przykładowo możesz zdecydować się na przemieszczenie okna lub na zamianę pomieszczenia użytkowego na pokój. Najlepiej byłoby, gdyby zmiany były nieznaczne i nie obciążały zbytnio Twojego budżetu (kazde odstępstwo od zatwierdzonego przez urzad planu to dodatkowe koszty i czas na uzyskanie akceptacji), pośpieszne i byle jakie planowanie poprowadzi do zwiększenia kosztów i opóźni datę ukończenia budowy, pozdrawiam Andy

[ Dodano: Wto Cze 22, 2010 5:53 am ]
Od dzisiaj bede Wam dozowal male porcje wiedzy o przygotowaniach do zyciowej inwestycji jak moze byc samodzielna budowa domu w UK , tematy beda sie mieszac , dzisiaj wroce do planowania finansow budowy . Pisalem juz wczesniej , ze budowa domu to wyzwanie tylko dla orlow , orlow z kasa , stare ludowe przyslowie mowi , ze jak sie nie ma miedzi to sie na d… siedzi , moj znajomy , niestety nie Polak ,wybudowal na 2 sasiadujacych dzialkach ktorych byl wlascicielem rownolegle 3 nowe duze domy w konstrukcji tradycyjnej , nieodbiegajacej od standardow ksztaltu i wielkosci na tej ulicy (2 kondygnacje, 5-sypialni, 2 lazienki itp.) , zapytalem go dlaczego 3 naraz , odpowiedzial bo to taniej , po zakonczeniu budowy sprzedal je na pniu zarabiajac srednio 50k na jednym (ceny sprzedazy ok 320k.), wrocimy do realiow , zeby myslec o budowie musimy oszczedzac ,oszczedzac jak najwiecej , najlepiej jesli za wlasne srodki kupimy grunt i pieniadze wystarcza na wczesne etapy budowy (oplaty prawne ,plany, pierwsze prace ziemne, zakup materialow), a ziemia na ktorej postawimy dom bedzie zastawem (zabezpieczeniem kredytu na finansowanie budowy). Dla budujacych samodzielnie na szczescie sa firmy ktore oferuja programy finansowo-hipoteczne np. Accelerator , wspierajacy finansowanie juz od wczesnego etapu budowy . Akcelerator jest dobrym rozwiązaniem dla wielu ktorzy maja niewielka kwote od kilkunastu do kilkudziesieciu tysiecy funtow na poczatkowe koszty budowy i chca zachowac gotowke jako fundusz interwencyjny w pozniejszych etapach budowy. Firma BuildStore ma 10 letnie doswiadczenie w doradztwie najlepszego rodzaju finansowania wlasnej budowy , wystarczy zadzwonic na numer 0845 223 4888 , przedstawic swoje plany, ile macie gotowki , gdzie i jak duzy chcecie zbudowac dom itp a oni oferuja pomoc w wyborze odpowiedniego dla Was sposobu finansowania budowy, w maksymalnym wymiarze mozna otrzymac pomoc do 95% kosztow zakupu gruntu i do 95% kosztow budowy-oczywiscie tak wysoki procent pozyczanych kwot musi sporo kosztowac. Z programu Accelerator dzieki ktoremu mozemy uzyskac znaczne srodki na finansowanie budowy domu, skorzystalo ponad 13.000 osob budujacych swoje domy . Srednia cena budowanego 3 sypialniowego domu z zakupem ziemi to ok 230k przy czym koszt zakupu ziemi to prawie polowa kosztow budowy , statystycznie ok 100k a koszt budowy 100-130k . Akcelerator daje pieniadze przed kazdym etapem budowy , masz gotowke na pokrycie kosztow robocizny i materialow przed rozpoczeciem pracy ,oczywiscie banki kredytujace zastrzegaja sobie prawo sprawdzania przez rzeczoznawce postepow budowy zgodnie z harmonogramem zanim uruchomia nastepna rate platnosci.
Konczac ten watek nalezy podkreslic zalety takiego rozwiazania ,wysoki procent finansowania zakupu gruntu pod budowe i samej budowy (do 95%) pozwala rozpoczac projekt z zaangazowaniem tylko 5% wlasnych srodkow ,to znaczy , ze budujacy nie musi sprzedawac domu w ktorym teraz mieszka aby miec srodki na budowe nowego domu , platnosci przed kolejnym etapem budowy pozwala na zakup za gotowke materialow budowlanych i zmniejsza ryzyko opuszczenia budowy przez budowlancow niezadowolonych z opoznien platnosci za prace. Wspolpraca z roznymi towarzystwami budowlanymi wystepujacymi jako kredytodawca(lender) pozwala wybrac optymalny rodzaj splaty ze stosunkowo niskimi stopami procentowymi. Niektorzy pozyczkodawcy pozyczaja pieniadze tylko na zakup gruntow ktore maja pozwolenie na budowe . Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Nie Lip 04, 2010 4:07 pm ]
Witam, jesli podejmiecie decyzje o samodzielnej budowie domu mozecie byc przytloczeni perspektywa zamiany pomyslu w rzeczywistosc. Na wstepnym etapie musicie podjac wazna decyzje jaki ten dom ma byc , maly , sredni czy duzy , parterowy czy pietrowy , ile bedzie mial pokoi –sypialn , lazienek itp. Najlepiej miec gotowe dobrze przemyslane z kalkulatorem w reku zalozenia co do wielkosci domu , dzialki, szacunkowych kosztow budowy itp. Niezlym rozwiazniem jest budowa domu szkieletowego (kit house), niektorzy przedsiebiorcy budowlani lub dostawcy artykulow budowlanych maja w swojej ofercie wiele standardowych projektow ktore moga sie wam spodobac i zaoszczedza sporo pieniedzy na architekta , jesli chcecie uzyc polskich planow , musiecie w budzecie przewidziec koszty ekspertyzy architektonicznej i ewentualnych zmian dostosowujacych sie do angielskich realiow. Lokalni urzednicy w ratuszu podadza wam namiary na architektow i miejscowe firmy budowlane, pamietajcie , ze bedziecie musieli zlozyc w lokalnym urzedzie aplikacje o zgode na plany budynku i na sama jego budowe. Planowanie na wstepnym etapie musi byc zrobione porzadnie i realistycznie a zawarte w nim informacje co musi byc zrobione , kiedy i przez kogo, od znalezienia dzialki po termin wprowadzenia sie do wybudowanego domu. Odpowiedzcie sobie uczciwie czy macie wystarczajace umiejetnosci oraz doswiadczenia aby samodzielnie wykonac pewne etapy budowy , czy mozecie liczyc na wsparcie przyjaciol i znajomych, rodziny ,niektore specjalistyczne prace beda musieli wykonac , murarze , tynkarze, elektrycy , hydraulicy itp. Nie zapomnijcie ujac ich prac w harmonogramie , dobrym rozwiazaniem jest wynajecie praktyka-konsultanta od ukladania planow budowy i poszczegolnych jej etapow, unikniecie pulapek i niezaplanowanych kosztow, w pozniejszym etapie wynajecie doswiadczonego kierownika budowy ktory bedzie nadzorowal postep prac . Wroce do kwestii kupna odpowiedniej dzialki, gruntu pod budowe , kupno atrakcyjnej dzialki graniczy nieomal z cudem, dzialek na sprzedaz jest malo , ceny astronomiczne , aby znalesc odpowiedni grunt trzeba sie do tego gruntownie przygotowac ,zarejestrowac sie na roznych portalach internetowych, gdzie oferowane sa domy lub ziemia, kupowac magazyny budowlane typu Self Build czy Build It , przeszukiwac oferty agencji nieruchomosci , stronki z aukcjami nieruchomosci np. Barnard Matthews, zarejestrowac sie na stronce typu www.repossessedhousesforsale.com i wyszukiwac tam wszystkie grunty na sprzedaz na wszystkich aukcjach w UK. Ziemia na aukcjach jest w nizszych cenach ale zeby ja kupic musisz miec gotowke a nie liczyc na kredyt bankowy , aby dobrze kupic trzeba by wydac kilkaset funtow na survey oferowanej dzialki bez gwarancji , ze ja wylicytujesz na aukcji. Surveyor zbada, czy ziemia nie lezy na terenach powodziowych i czy jest odpowiednio blisko podlaczenia mediow (wody, gazu, pradu etc). Prawnik wyszuka wszystkie informacje na temat gruntu w lokalnym samorzadznie, odnosnie np. historycznych aplikacji o pozwolenia na budowe, czy pod ziemia nie ma kopalni i wszystko chcesz wiedziec o gruncie.
Niektore grunty sprzedawane aukcjach maja juz planning permission, ale musisz zwrocic uwage, czy sa to detailed planning permission czy outlined planning permission. Te szczegolowe opisuja dokladny projekt domu ze szczegolami, wiec nie wybudujesz sobie domu jaki wymarzyles (np.w stylu dworku polskiego) a tylko domek typowo angielski . Natomiast outline planning permission opisuje generalnie, ze np. mozesz postawic jednokondygnacyjny dom z czerwonej cegly z dwoma sypialniami ale projekt jest uzalezniony od ciebie. No i w koncu sa grunty bez planning permission w ogole, i wtedy masz najwieksze pole do manewru, a w najgorszym wypadku, jesli samorzad niezaakceptuje twoich projektow, skladasz aplikacje o projekt domku angielskiego i sprzedajesz ponownie ziemie na aukcji z malym zyskiem szukajac innej dzialki . Dobrym pomyslem jest tez kupno na aukcji starego zniszczonego domu typu detached - wtedy latwiej jest uzyskac planning permission
Pozdrawiam, Andy

[ Dodano: Nie Lip 11, 2010 3:02 pm ]
Witam , marzen o wlasnym przyszlym domku ciag dalszy , czym sie kierowac szukajac dzialki pod przyszly dom. Pisalem juz ze znalezienie dzialki to nielatwa sprawa ale zanim zaczniemy ja szukac powinnismy juz wiedziec jaki dom na niej zbudujemy , maly pietrowy z niewielkim ogrodkiem czy duzy parterowy z garazem albo pietrowy z garazem w piwnicy . Najwazniejsza jest lokalizacja ,decydujac sie na dom parterowy , niepodpiwniczony potrzeba wiecej powierzchni niz na dom pietrowy, w planach zabudowy terenu na ktorym chcemy kupic dzialke dostepnych w councilu mozemy sprawdzic ograniczenia np.maksymalna powierzchnie zabudowy, wyglad domu, ilosci pieter, kat nachylenia dachu itp. Nalezy zdecydowac czy chcemy mieszkac w miescie blisko komunikacji ale byc narazeni na halas czy poza jego granicami i korzystac z wlasnego dojazdu .Czy chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, sklepow , najblizszego wjazdu na autostrade, czy może trochę dalej, ale za to mieć w pobliżu las, tereny spacerowe, pola uprawne ze spacerujacymi bazantami . Szukając działki zaobserwujmy jakie domy są w pobliżu oraz co będziemy widzieć z okien naszego przyszłego domu . Czy w pobliżu znajduje się wysypisko śmieci (uciazliwy przykry zapach szczegolnie w lecie), czy jest linia kolejowa (glosny hałas), zakłady przemysłowe, linia wysokiego napięcia, stacja benzynowa. Lokalizacja ma wielki wplyw na wartosc domu jesli kiedys zdecydowalibysmy sie go sprzedac, adres z dobrym kodem pocztowym ma tu niemale znaczenie.
Wymiary dzialki , jeżeli działka ma szerokość powyżej 18 m możemy na niej zmieścić dom o szerokości 10 m, czyli typowy, często pojawiający się w katalogach projektów gotowych. Jeśli działka jest wąska i ma 16 m szerokości lub jest jeszcze węższa, będziemy się musieli ograniczyć z wyborem projektu . Największej działki wymaga dom parterowy niepodpiwniczony z garażem, trochę mniej miejsca zajmie dom parterowy z garażem w piwnicy, zaś najmniej dom piętrowy. Najbardziej pożądanym kształtem działki jest kwadrat. Łatwo wtedy usytuować każdy rodzaj domu. Największym zaś problemem jest działka nieregularna, nieduża. Wybierając działkę patrzmy na jej usytuowanie względem stron świata. Najłatwiej zaplanować dom , gdy ulica przebiega wzdłuż jej północnej granicy. Wtedy wejście do domu, wjazd do garażu, pomieszczenia gospodarcze, ewentualnie kuchnie- planujemy od strony północnej. Salon, jadalnia, taras powinny być dobrze oświetlone i ciche, dlatego dobrze aby znajdowały się od południa i zachodu, zaś sypialnia powinna mieć okna na wschód. Taras przylegający do salonu powinien być połączony kompozycyjnie z ogrodem i lekko zacieniony tak, aby można było również z niego korzystać w dni deszczowe i przy upalnym słońcu. Niebagatelne znaczenie ma również rodzaj gleby na wybranej przez nas działce. Zawsze, przed dostosowaniem projektu gotowego do warunków miejscowych, robi się badania geotechniczne, które pozwolą określić jaki powinien być fundament domu. Lepsze do budowy domu są gleby piaszczyste i żwirowe, niż gliniaste. Są też grunty, których należy unikać tj. stare wysypiska śmieci, grunty organiczne (torfy). Fundament musi być wykopany w gruncie stałym. Przeszkodą w kopaniu fundamentów mogą być też wody gruntowe znajdujące się na niewielkiej głębokości, gdyż trzeba będzie wykonać odwodnienie terenu. Warunki gruntowo- wodne możemy pobieżnie sami określić patrząc na roślinność działki. Jeżeli rosną skrzypy, wierzby, olchy- to gleba jest gliniasta, a wody gruntowe wysoko, jeżeli rosną sosny, szczaw polny- to gleba jest piaszczysta. Wiosna to dobra pora aby udać się na poszukiwania w terenia naszej przyszlej dzialki zanim zarosnie . Napisze klika slow na temat koniecznosci ochrony kredytow jakie zaciagniecie na finansowanie budowy wlasnego domu. Jesli decydujecie sie na budowe bez zgromadzenia znacznych srodkow wlasnych (pieniedzy) planujac zaciagniecie wysokiego kredytu hipotecznego czy to na budowe czy rowniez na zakup gruntow powinniscie w preliminarzu przyszlych wydatkow uwzglednic niemala kwote miesieczna na ubezpieczenie splaty tych kredytow , bo co by sie stalo jesli w wyniku wypadku (nie wazne gdzie) utracilibyscie staly dochod finansujacy zycie rodziny i wspierajacy budowe , tragedia , oprocz klopotow zdrowotnych szybko nastapia klopoty finansowe , bo jest to prawdopodobnie wasze najwieksze zobowiazanie finansowe a skrajne konsekwencje za niewywiazywania sie z terminow platnosci to zajecie przez bank nieruchomosci ,czy ziemi objetej zastawem. Ubezpieczyc sie mozna na 2 sposoby , kupujac polise ochrony dochodow (Income Protection ) ktora za kilkadziesiat funtow miesiecznej skladki da wam do 50% utraconego dochodu w skutek dlugotrwalej choroby (max czas wyplaty to 2 lata) lub w drugim sposobie kupujac polise laczaca ochrone zycia z chorobami krytycznymi ,gdzie suma ubezpiecznia jest wysokosc waszego zadluzenia bankowego , pozdrawiam Andy
  Temat: kupno domu w Anglii
Andy10

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 1429

PostForum: Zapytaj eksperta - Nieruchomości   Wysłany: Nie Mar 28, 2010 10:42 am   Temat: kupno domu w Anglii
Witam zainteresowanych kupnem wlasnego domku , przed wami kilka waznych decyzji :
1-wybor wielkosci domu (ilosc sypialni)
2- rodzaj zabudowy
3-limit kasy na kupno
teraz o wyborze wielkosci domu , szukalismy z zona malego domku max 3 sypialnie tylko dla naszej rodziny (dwa lata mieszkania w duzym wynajetym od Hindusa domu w gronie przecietnie 10-12 obcych osob wystarczylo ) a wiec domek maly i wlasny, tylko dla nas , wybralismy domek w zabudowie laczonej tarasowiec (3 bedroom terraced house), a teraz o kasie ustalilismy z zona , ze nasz maksymalny limit to 100.000 funtow, zaoszczedzilismy na kupno 10.000 funtow a wiec interesowal nas kredyt 90.000 , dostalismy go od razu bez problemu w banku ALLIANCE & LEICESTER PLC , wybralismy opcje max 15lat splaty (ok 700 funtow miesiecznie ),koszt kredytu to ok 42.000 funtow czyli splacimy po 15 latach 132.000 funtow ,znacznym kosztem niezbednym do kredytu jest ubezpieczenie kredytobiorcow na wypadek smierci badz powaznych zachorowan determinujacych zdolnosc zarobkowania i splate rat kredytu , laczne koszty kredytu+ubezpieczenia + koszty (podatek miejski,rachunki za wode ,gaz,prad, telefon internet itp ok 250 funtow miesiecznie ) ok 1100F miesiecznie a wiec widzicie , ze koszty sa znaczne ale nie chce was straszyc i odradzac wam decyzje o kupnie wlasnego domku. Na poczatek troche o zdolnosci kredytowej , bankowy standard to suma 3 letnich lacznych naszych dochodow , ale nie do konca w naszym przypadku laczne dochody to ok 25k funtow rocznie a wiec jesli bank trzymalby sie scisle przepisow to otrzymalibysmy ok 75k kredytu a my potrzebowalismy 90k i dostalismy ,dla banku wazne jest posiadanie dokumentacji o saldzie podstawowego rachunku bankowego (wplywy ,wydatki )im dluzszy staz konta tym lepiej oraz posiadanie wlasnego kapitalu . Sadze, ze na dzisiaj wystarczy ,w nastepnym poscie napisze o problemach z prawnikami , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Pon Mar 29, 2010 3:45 pm ]
Witam , dzisiaj krotko o czasie zalatwiania transakcji kupna domu , musicie uzbroic sie w cierpliwosc -minimalny czas oczekiwania na zamkniecie formalnosci przez prawnikow to od 5 do 10 tygodni jesli sprawy sa proste i wystepuje tylko sprzedajacy i kupujacy , jesli w sprawie uczestnicza nastepni sprzedajacy to czas sie wydluza ( jest to tak zwana transakcja wiazana *chain*czyli kiedy sprzedajacy nam dom jednoczesnie kupuje nastepny dom korzystajac z tego samego prawnika ) w naszym przypadku wlasnie tak było i czekalismy na final czyli –completion date- ok. 20 tygodni , prawie 5 miesiecy! , ponieważ sprawy bardzo się przeciagaly i nie wiadomo było kiedy się skoncza zaczelismy z zona reagowac dosyc nerwowo , oberwalo się prawnikowi i pracownikom agencji nieruchomosci . Prawnikowi powiedzialem , ze nie jestem zadowolony z jego serwisu i wlasciwie za co mu place kilkaset funtow jeśli nie potrafi mi odpowiedziec kiedy zamkniecie kupna , na dodatek okazalo się, ze zaginely gotowe dokumenty i trzeba je odtwarzac , ponieważ nie chcial pozniej ze mna rozmawiac zagrozilem sekretarce, ze przyjade tam i spotkam się z wlascicielem kancelarii jego szefem żeby zlozyc skarge na jego opieszalosc , powiedzialem mu , ze w Polsce takie sprawy zalatwia się w kilka dni a nie kilka miesiecy to odpowiedzial mi , ze zyjemy w Anglii i tu sprawy zalatwia się wedlug procedur które trwaja. W agencji nieruchomosci powiedzialem im , ze daje im max dwa tygodnie na zalatwienie spraw i oddanie mi kluczy do domu bo w przeciwnym razie rezygnuje z ich uslug i szukam innego domu i lepszej agencji , no ale dosc narzekania , w koncu wszystko się udalo i moglismy się wprowadzic do wlasnego domku-co za ulga mowie wam warto było czekac.....
Nastepnym razem napisze cos o rzeczywistych kosztach zwiazanych z zakupem , rodzajach kredytow hipotecznych itp. Pozdrowka Andy

[ Dodano: Czw Kwi 01, 2010 7:46 am ]
Witam nieliczne grono zainteresowanych kupnem domu
zgodnie z obietnica dzisiaj troche informacji o wariantach kredytu hipotecznego:
-variable rate mortgage(kredyt o zmiennym oprocentowaniu) – oprocentowanie kredytu jest sztywno połączone ze stopami procentowymi banku narodowego (Bank of England);
- standard rate mortgage (kredyt o standardowym oprocentowaniu) – oprocentowanie kredytu jest zazwyczaj trochę wyższe niż narodowe stopy procentowe;
- fixed rate mortgage (kredyt o ustalonym oprocentowaniu) – niezależnie od narodowego oprocentowania miesięczne spłaty pozostają stałe;
- capped rate deal (kredyt o ograniczonym oprocentowaniu) – oprocentowanie takie może się wahać, jednak zagwarantowane jest, że nie wzrośnie powyżej pewnego z góry określonego poziomu;
- flexible mortgage (kredyt elastyczny) – pozwala na spłacanie miesięcznych rat w dowolnej wysokości, opuszczenie raty za jeden miesiąc, lub nawet wyjęcie gotówki z kredytu.
- offset mortgage (kredyt offsetowy) – wszelkie oszczędności mogą zostać użyte do zmniejszenia odsetek od kredytu.
Są dwa sposoby spłacania kredytu:
spłata wartości (repayment) ,miesięczne raty są wyliczone w taki sposób, by częściowo spłacały wartość kredytu, a częściowo odsetki. Po okresie spłaty (np. 20 lat) cały kredyt wraz z odsetkami jest spłacony
spłata odsetek (interest only).
spłaca się tylko odsetki, a po okresie kredytowym pełna kwota kredytu pozostaje nadal do spłacenia. Oczywiście miesięczne raty są niższe, po okresie kredytowym trzeba oddać bankowi pełną kwotę.

A teraz wykaz bankow i towarzystw budowlanych udzielajacych kredytow hipotecznych: nazwa i adres strony www.
Catholic Building Society -www.catholicbs.co.uk
Chelsea Building Society -www.thechelsea.co.uk
Cheltenham & Gloucester -www.cheltglos.co.uk
Chesham Building Society -www.cheshambsoc.co.uk
Cheshire Building Society -www.thecheshire.co.uk
Clay Cross Building Society -www.derbyshire.org/clay-cross/mortgage.htm
Clydesdale Bank -www.clydesdalebank.co.uk
Coventry Building Society -www.coventrybuildingsociety.co.uk
Darlington Building Society -www.darlington.co.uk
Derbyshire Building Society -www.thederbyshire.co.uk
Direct Line -www.directline.com
Dudley Building Society -www.dudleybuildingsociety.co.uk
Dunfermline Building Society -www.dunfermline-bs.co.uk
Egg -www.egg.om
First Direct -www.firstdirect.com
First National Mortgage Company -www.fnmc.co.uk
Furness Building Society -www.furnessbs.co.uk
Hanley Economic Building Society -www.thehanley.co.uk
Harpenden Building Society -www.harpenden-bs.co.uk
Hinckley & Rugby Building Society -www.hrbs.co.uk
Holmesdale Building Society -www.holmesdale.org.uk
HSBC -www.banking.hsbc.co.uk
igroup -www.igrp.co.uk
Intelligent Finance -www.if.com
Ipswich Building Society -www.ipswich-bs.co.uk
Kensington Mortgage Company -www.kmc.co.uk
Kent Reliance Building Society -www.krbs.co.uk
Lambeth Building Society-www.lambeth.co.uk
Leeds & Holbeck Building Society-www.leeds-holbeck.co.uk
Leek United Building Society -www.leekunited.co.uk
Legal & General -www.landg.co.uk
Loughborough Building Society -www.theloughborough.co.uk
Manchester Building Society -www.themanchester.co.uk
Mansfield Building Society -www.mansfieldbs.co.uk
Market Harborough Building Society -www.mhbs.co.uk/mortgages.html
Marsden Building Society -www.marsdenbs.co.uk
Melton Mowbray -www.mmbs.co.uk
Mercantile Building Society-www.mercantile-bs.co.uk
Mortgage Express -www.mortgage-express.co.uk
National Counties Building Society-www.ncbs.co.uk
Nationwide Building Society -www.nationwide.co.uk/mortgage
NatWest Mortgage Services -www.natwest.com
Newbury Building Society -www.newbury.co.uk
Northern Bank -www.nbonline.co.uk
Northern Rock -www.northernrock.co.uk
Norwich and Peterborough Building Society-www.npbs.co.uk
Nottingham Building Society-www.thenottingham.com
Paragon Mortgages -www.paragon-mortgages.co.uk
Penrith Building Society -www.penrithbuildingsociety.co.uk
Portman Building Society -www.portman.co.uk
Principality Building Society -www.principality.co.uk
Prudential -www.pru.co.uk
Royal Bank of Scotland -www.rbs.co.uk
Saffron Walden Herts & Essex BS -www.swhebs.co.uk
Sainsbury's Bank -www.sainsburysbank.co.uk
Scarborough Building Society -www.scarboroughbs.co.uk
Scottish Building Society -www.scottishbldgsoc.co.uk
Scottish Widows Bank -www.scottishwidows.co.uk
Skipton Building Society -www.skipton.co.uk
Stafford Railway Building Society -www.srbs.co.uk
Standard Life Bank -www.standardlifebank.com
Stroud & Swindon Building Society-www.stroudandswindon.co.uk
Sun Bank -www.sunbank.co.uk
Tipton & Coseley Building Society -www.tipton-coseley.co.uk
UCB Home Loans -www.ucbhomeloans.co.uk
Universal Building Society -www.theuniversal.co.uk
Virgin -www.oneaccount.com
Wesleyan Homeloans -www.wesleyan.co.uk
West Bromwich Building Society -www.westbrom.co.uk
The Woolwich -www.thewoolwich.co.uk
Yorkshire Bank -www.ybonline.co.uk
Yorkshire Building Society -www.ybs.co.uk

Na koniec krotki komentarz poniewaz zainteresowanie tematem jest niewielkie zastanawiam się nad celowoscia kontynuacji tego cyklu , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Sro Cze 02, 2010 3:40 pm ]
Witam –czym rozni się kwotacja zrobiona w banku od kwotacji przedstawionej przez brokera –kwotacja bankowa jest prosta jak kalkulatory on-line (powiedz ile chcesz kredytu ,na jaki czas splaty to polaczone z aktualna oferta procentowa banku i zwyklym programem kalkulacyjnym da natychmiastowa odpowiedz . Program który uzywa broker jest bardziej rozbudowany ,sklada się z kilkudziesieciu pytan ,oprocz danych osobowych sa tam pytania o udokumentowane payslipami dochody(to wazne bo pozniej będą potrzebne do kopiowania dla banku), pytania o wydatki ,oplaty które się ponosi miesiecznie ,oszczednosci ,pytania o miejsce pracy, status zatrudnienia (pracownik agencyjny, samozatrudniajacy się ,pracownik etatowy z kontraktem terminowym) ,pytania o oczekiwana kwote kredytu , czas splaty itp. i wiele wiele innych , a wiec do spotkania należy się dobrze przygotowac i mieć wszystko pod reka ,po wypelnieniu wszystkich rubryk broker laczy się z netem i wrzuca dane na serwer obslugujacy kilkadziesiat bankow już po chwili mamy wykaz bankow które mogą udzielic nam kredytu w oczekiwanej kwocie z jednoczesna kwotacja -wysokoscia oprocentowania w pierwszym okresie kredytu-2-3 lat , wysokoscia rat miesiecznych , calkowitymi kosztami obslugi kredytu itp. pozostaje tylko wybierac .Należy pamietac , ze jest to bardzo wstepna szacunkowa ocena naszej zdolnosci do splat przyszlego kredytu, jeśli z udzialem brokera wybierzemy jakas oferte on po skontaktowaniu się z wybranym bankiem przedstawi nam do podpisu na drugim spotkaniu wnioski o przyznanie kredytu na formularzach wybranego banku ,poprosi o wszystkie dokumenty finansowe ,payslipy ,wyciagi z banku ,ksero paszportow i inne. Bank na podstawie dokumentow dostarczonych przez brokera wyda w ciagu 2 tyg. wlasciwa wstepna decyzje kredytowa bo ostateczna decyzja będzie po zapoznaniu się dokumentami dotyczacymi nieruchomosci czyli z searchingu oraz ekspertyzy niezaleznego eksperta potwierdzajacej rzeczywista wartosc domu i dzialki.
Ja znalazlem swoj dom na portalu --www.rightmove.co.uk
To swietny portal ze stale aktualizowana oferta kilkudziesieciu tysiecy domow w Anglii w którym zamieszcza czesc swoich ofert ok. 50% agencji nieruchomosci , nasz dom wybralem jako jeden z 15 innych interesujacych ofert z tego czasu (marzec 06), obejrzalem osobiscie , czasem z zona 11 domow i zdecydowalem o wyborze tego w którym teraz mieszkamy . Dom niezbyt stary 36 letni ,3 sypialnie,odnowiony ,czysty , czesciowo wyposazony (niezle meble w kuchni z pralka i lodowko-zamrazarka , w salonie kpl. ze skory, lozka ,zaluzje w oknach (cena wywolawcza wynosila 100k ale udalo mi się utargowac w dyskusji z wlascicielami 1000 funtow. Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Wto Cze 22, 2010 6:10 am ]
Na poczatku tego procesu musisz wiedziec jak kwote możesz przeznaczyc na kupno domu czyli okreslic swój limit ,oczywiście musisz zostawic drobne na koszty(ok 2k-3k funtow),zebrac kase na tzw. udzial wlasny(aktualnie min 10% w niektorych bankach 20%wartosci domu), sondazowo wybierz się do twojego banku i popros o kwotacje kredytu , niezaleznie od banku spotkaj się z brokerem znajdziesz ich w necie lub w niemal kazdej agencji nieruchomosci i popros o pomoc w ustaleniu twojej zdolnosci kredytowej (opisywalem jak to wyglada w jednym z postow),jeśli będziesz już znala twoje mozliwosci finansowe(kredytowe),poszukaj kilku dobrych agencji nieruchomosci np.(DIXON),zdecyduj się gdzie chcesz mieszkac,najlepiej wybierz się do oddzialu tej agencji w dzielnicy która cie interesuje i zglos swoje zainteresowanie kupnem domu do kwoty.....niezaleznie od tego poszukaj w necie atrakcyjnych ofert na portalu www.rightmovie.co.uk lezacych w twoich mozliwosciach finansowych ,jeśli znajdziesz cos interesujacego zglos się do agencji oferujacej ten dom i popros o pomoc agencji w wyborze brokera, prawnika itp.na pewno nie odmowia ci pomocy bo dla nich jestes klientem który zostawi kase a druga kase dostana od sprzedajacego dom. Z kupnem domu wiaza się niezbedne dwa ubezpieczenia pierwsze to zwykle ubezpieczenie NW-(nieszczesliwe wypadki) dotyczace domu czyli na wypadek pozaru ,zalania, upadku samolotu itp. jest to standardowe ubezpieczenie i kosztuje od 15 do 30 funtow miesiecznie (im drozszy dom tym wyzsza suma ubezpieczenia wiec wyzsza skladka (w moim przypadku 15 funtow miesiecznie), suma ubezpieczenia budynku 300k (buildings sum insured) i suma ubezpieczenia wyposazenia budynku 50k(contens sum insured). Drugim bardzo waznym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie zycia kredytobiorcow na czas splaty kredytu (mortgage protection) ,to ubezpieczenie jest znacznie drozsze od ubezpieczenia budynku i ma na celu ochrone kredytobiorcow w czasie gdy sa zadluzeni ,trwa on dokladnie tyle lat ile trwa splata kredytu, chronione jest zycie i zdrowie obojga kredytobiorcow, inaczej mowiac jeśli w okresie splaty kredytu jedno ze wspolmalzonkow powaznie zachoruje lub w wyniku wypadku nie będzie w stanie dalej pracowac i uczestniczyc solidarnie w splacie kredytu lub w skrajnym przypadku umrze to firma ubezpieczeniowa wypaca swiadczenie z ktorego spadkobiercy splacaja pozostala kwote kredytu wraz z odsetkami i dom staje się wylaczna wlasnoscia kupujacych , to bardzo istotne zabezpieczenie na przyszlosc i minimalizujace ryzyko utraty domu w przypadku nieszczesliwych zdarzen w przyszlosci (w okresie kredytowania –15-20 i wiecej lat)Ubezpieczenie to obejmuje (life cover,critical illness cover,accident sickness ),skladka miesieczna ubezpieczenia zalezy od wieku kredytobiorcow,czy pala papierosy,jaki maja ryzykowny zawod ,jak suma kredytu ma być chroniona itp. Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Sro Paź 20, 2010 9:44 pm ]
Witam forumowiczow interesujacych się kupnem domu.
Napisze o zagrozeniu zwiazanym z kupnem domu , najpowazniejsze to niepewnosc o losy naszego zakupu az nieomal do konca procesu kupna jak już wiecie bardzo rozciagnietego w czasie(a dokladnie do dnia wymiany kontraktow kupna -sprzedazy), otoz sprzedajacy dom może w kazdej chwili wycofac swoja oferte sprzedazy bez uzasadnienia nawet jeśli my czyli kupujacy ponieslismy już wstepne wydatki zwiazane z kupnem (searching-poszukiwania w rejestrach i roznych firmach informacji o domu ,valuation-wycena rzeczywistej rynkowej wartosci dzialki z domem , czasem jest to kilkaset funtow czasem wiecej ),a wiec zalecam grzecznosc i ostroznosc w kontaktach ze sprzedajacymi, żeby ich nie zrazic do siebie ,bo możemy stracic szanse kupna wymarzonego domu i troche gotowki , na koniec reke po czek wyciagnie prawnik (solicitor).Czasem sprzedajacy nie powiedza calej prawdy o faktycznym stanie prawnym domu i dopiero z wyciagu z Land Registry możemy się dowiedziec , ze hipoteka jest obciazona , ze sprawy wlasnosci nie sa zamkniete(np. po podziale spadku) .To, ze w Anglii w sprawie zakupu domu wynajmuje się prawnikow ma zalete ,bo to oni biora odpowiedzialnosc za sprawdzenie wszystkiego przed zaplata , prawnikow wynajmuja obie strony tzn. sprzedajacy swojego a kupujacy swojego prawnika i co ciekawe obowiazuje zakaz kontaktow kupujacego z prawnikiem sprzedajacych (sprawdzalem)a wiec jeśli oni cos spieprza to możemy ich pozwac do sadu .

Napisze kilka zdan na temat zakupu domu na licytacjach. Z licytacjami domow wiaze się koniecznosc posiadania wolnej gotowki na koncie , ponieważ maksymalny czas na zaplate po wygranej licytacji to 4 tygodnie, nie otrzymamy kredytu bankowego w takim czasie , startujac w licytacji ,czasem trzeba wplacic ok. 15 procent startowej wartosci licytowanego domu ,ale glowne ryzyko to kupuje się tak naprawde kota w worku , informacje o licytowanej nieruchomosci sa skromne, niepelne i czasem o prawdziwym statusie prawnym nieruchomosci dowiadujemy się po czasie kupna (podobnie jak z licytacja samochodow-mój pierwszy w Anglii samochod kupilem na licytacji w ktorej sprzedaje się 200 samochodow w 4 godziny, prowadzacy licytacje opowiada o samochodzie , samochod wjezdza do pomieszczenia i nastepuje szybka licytacja ale dopiero przy odbiorze albo jak w moim przypadku po kilku dnich okazalo się , ze samochod dobrze wygladajacy ma wade ukryta silnika (peknieta glowice) i nie ma mozliwosci zwrotu .Z domami kupowanymi na szybko bez ogladania domu i dokumentow a tylko prospektu licytacyjnego jak się za niego zaplaci jest podobnie , niewatpliwie zaleta kupna jest atrakcyjna cena oscylujaca ok. 50 procent wartosci rynkowej w mysl zasady szybka sprzedaz niska cena. Czytalem ostatnio w gazecie ,ze wartosc udzielonych kredytow hipotecznych wAnglii w ubieglym roku wyniosla 33 miliardy 100 milionow funtow ,banki duzo i chetnie pozyczaja pieniadze na kupno domow, wracajac do aukcji domow wiele firm prowadzacych aukcje oczekuje rejestracji on-line kandydata na klienta ,czasem oplaty za serwis, dostep do baz danych oferowanych domow ,terminow licytacji itp. zreszta zobaczcie sami , podaje kilka adresow internetowych aukcji nieruchomosci:
http://www.ukauctioneers.com
http://www.sevres-te.net
http://www.property-auctions.net
http://www.cheapproperty.net
http://www.cottages4you.co.uk
http://www.nestoria.co.uk/east-sheen/house/buy
http://www.propertyauctionnews.co.uk
  Temat: ubezpieczenia na zycie w Anglii
Andy10

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 604

PostForum: Zapytaj eksperta - Inwestycje   Wysłany: Sob Mar 27, 2010 7:23 am   Temat: ubezpieczenia na zycie w Anglii
Witam rozpoczynam nowy temat –ubezpieczenia na zycie w Anglii, temat ktory moze Was zainteresowac. W tym temacie bede przyblizal Wam tematyke ubezpieczen zyciowych, planuje cyklicznie dokladac nowe informacje i odpowiadac na wasze pytania. Jesli bedziecie potrzebowac pomocy w tym zakresie, porady, sprawdzenia tego co juz macie, kalkulacji kosztow ubezpieczenia waszego zycia lub lub ochrony Waszego kredytu hipotecznego –sluze pomoca, zapraszam osoby zainteresowane wspolpraca, tworze zespol. Czy znacie piosenke zespolu Golden Life –Zycie choc piekne tak kruche jest....przytocze fragment refrenu ..zycie, choc piekne, tak kruche jest, wystarczy jedna chwila by zgasic je, zycie, choc piekne, tak kruche jest, zrozumial ten kto otarl się o śmierć…… Zdarzenia losowe nie omijają nikogo z nas i prawdopodobnie to tylko kwestia czasu, że życie, pisząc swój scenariusz, postawi nas wobec problemu wiążącego się ze stratą zdrowia nie wspominając o samym życiu. Gdybyśmy znali te scenariusze, gdybyśmy wiedzieli kiedy i co się nam wydarzy, istnienie firm ubezpieczeniowych straciłoby sens. Na poczatek opisze poczatki ubezpieczen w historii ludzkosci, starozytnosci, sredniowieczu, przyblize poczatki w Anglii. W kolejnych odcinkach przedstawie Wam najpopularniejsze rodzaje ubezpieczen zyciowych w Anglii, postaram sie opisac w sposob prosty rzeczy dosyc skomplikowane.
Pozdrawiam z Birmingham, Andy

[ Dodano: Sob Mar 27, 2010 7:43 am ]
Obiecalem , ze napisze pare slow o historii i poczatkach ubezpieczen. Pierwsze ubezpieczenia pojawily sie w starozytnosci w Egipcie, kamieniarze pomagali sobie wzajemnie w pokrywaniu kosztow pogrzebow. Już za czasów Hammurabiego (ok. 2 tys. lat p.n.e.) znane były umowy uczestników karawan w krajach Bliskiego Wschodu, w których zobowiązywali się oni wspólnie pokrywać ewentualne szkody, poniesione przez każdego uczestnika takiej umowy. Przedmiotem umów były przede wszystkim szkody poniesione w zwierzętach jucznych. Jeżeli jeden z uczestników umowy stracił zwierzę juczne, pozostali członkowie składali odpowiednią sumę, która miała tę stratę wyrównać. Taki sam charakter posiadały umowy zawierane pomiędzy żydowskimi posiadaczami osłów w Palestynie, które przewidywały, że o ile osioł ucieknie, padnie, zostanie ukradziony lub rozszarpany przez dzikie zwierzęta, utrata ta będzie zrekompensowana w naturze.
W starozytnym Rzymie w X-XI wieku popularna byla tzw. pozyczka morska z ubezpieczeniem zaciagana przez kapitanow na budowe nowych statkow i kupcow na zakup towarow, byla ona wyzej oprocentowana od zwyklych pozyczek ale wlasciciel statku nie byl zobowiazany do zwrotu pozyczki kiedy zostal napadniety przez piratow, porwany lub statek sie rozbil. Ten typ pozyczki stracil na znaczeniu w XIII wieku w wyniku wydania Bulli papieskiej zakazujacej pobierania odsetek (lichwy), dowodem zawarcia takiej umowy bylo pokwitownie (po wlosku –polizza) od ktorego powstala nazwa polisa, najstarsza udokumentowana umowa ubezpieczenia pochodzi z Genui z roku 1347. W Rzymie wyplacano w ramach pomocy wzajemnej zasilki pogrzebowe czy swiadczenia, czesto dozywotne dla bylych legionistow. W sredniowieczu cechy rzemieslnikow i kupcow wyplacaly potrzebujacym czlonkom cechu, chorym, zniedoleznialym pomoc finansowa za ich zycia a po smierci wspomagaly rodziny w kosztach pochowku. W sredniowieczu pojawily sie tez pierwsze zblizone do dzisiejszych ubezpieczenia rentowe i posagowe np. zawierano umowe, ze klasztor otrzymuje majatek wzamian za dozywotnia rente wyplacana darczyncy. Ubezpieczenia posagowe mialy nastepujaca konstrukcje, kosciol otrzymywal w drodze darowizn i zapisow majatki ziemskie i zobowiazywal sie do wyplacania dozywotnich rent ofiarodawcom lub ich dzieciom ale jesli uposazeni zmarli kapital stawal sie wlasnoscia kosciola. W XVI wieku pojawily sie ubezpieczenia morskie, obejmowaly one zycie marynarzy, kapitanow statkow i ich pasazerow, czesto kupcow, na wypadek smierci lub napadu piratow, dotyczyly rowniez ubezpieczenia statku i jego ladunku. We Francji i innych krajach europejskich w XVII wieku popularne byly firmy do ktorych wplacalo sie pieniadze wzamian za dozywotnia rente, wysokosc renty byla zalezna od ilosci zyjacych wplacajacych skladke.
Pozdrawiam, Andy

[ Dodano: Nie Mar 28, 2010 8:26 am ]
Witam , wielu z Was czytajacych te slowa zastanawia sie nad sensem kupna polisy, czasem decydujecie sie kupic cos taniego , najtanszego na rynku, zeby zaspokoic wlasne sumienie, to nie jest najlepsze rozwiazanie, dobrze dobrana ochrona z wlasciwa suma ubezpieczenia to wlasciwy kierunek myslenia , profesjonalny konsultant ubezpieczeniowy powinien zaczac rozmowe od zrobienia rzetelnej analizy finansowej waszej rodziny, okreslic potrzeby i poszukac rozwiazania na przyszlosc, to tak jak krawiec, zeby uszyc dobrze skrojony garnitur pobierze dokladne wymiary, czy lekarz specjalista najpierw przeprowadzi z wami wywiad medyczny zanim co wam przepisze no chyba, ze jest to lekarz konowal z dalekiego kraju, ten zapisze wam paracetamol. Ubezpieczenia to bardzo obszerny temat, wiele osob czuje potrzebe posiadania ubezpieczenia ale nie wie dokladnie czego chce. Kiedy zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia na życie musimy wybrać odpowiednią wysokość sumy ubezpieczenia , taką, która na wypadek śmierci zabezpieczy niezbędne potrzeby rodziny. Wielu ludzi ubezpiecza się na wypadek śmierci na sumę 50-100 000F, ale dla wielu rodzin jest to kwota niewystarczająca. Określając tą kwotę musimy wziąć pod uwagę nasze obecne potrzeby finansowe, pomnożyć je przez kolejnych 12 miesięcy i minimum 10 lat nie zapominając przy tym, że te potrzeby mogą się zmienić. Wiekszosc ochronnych ubezpieczen zyciowych można by przyrównać do samochodowego ubezpieczenia OC , jeśli zdarzy się wypadek ubezpieczyciel zwroci pieniadze w postaci odszkodowania wam i innym poszkodowanym w wypadku ale jeśli wypadek się nie zdarzy składki nie sa zwracane poszly na ochrone ryzyka , w zwykłych ubezpieczeniach zyciowych jest podobnie , wybierzecie ubezpieczenie terminowe np.na 10 lat i w tym czasie nic wam się zlego nie stalo, polisa się skonczy i nie ma zwrotu skladek , tylko w ubezpieczeniach z elementami inwestycyjnymi można liczyc na zwrot czesci powtarzam czesci wpłaconych skladek ale z tym tez jest roznie w czasach kryzysu. Pozdrawiam i zycze milego dnia , Andy

[ Dodano: Pon Mar 29, 2010 1:06 pm ]
Ciag dalszy histori ubezpieczen na zycie..

Pierwsza znana udokumentowana umowa ubezpieczenia na życie została zawarta 18 czerwca 1583 r. z Office of Insurance z siedzibą w Londynie, a ubezpieczonym był obywatel Londynu William Gybbons. W umowie przewidziano sumę ubezpieczenia w wysokości 382 funtów, 6 szylingów i 8 pensów, która miała być wypłacona w przypadku zgonu ubezpieczonego w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy. W XVI w. w Anglii zawierane były ubezpieczenia na życie związane z zaciągniętą przez ubezpieczonego pożyczką, a suma ubezpieczenia ustalana była w wysokości długu. Dalszy rozwój ubezpieczeń na życie, który nastąpił na przełomie XVII i XVIII w., wynikał z szerszego zastosowania matematyki ubezpieczeniowej powstała wówczas nauka rachunku prawdopodobieństwa, opracowano też pierwsze tablice śmiertelności. W 1699 r. w Anglii został utworzony pierwszy komercyjny zakład ubezpieczeń Society of Assurances for Widows and Orphans który zajmował się wyłącznie ubezpieczeniami na wypadek śmierci. W XVIII w. powstawały kolejne zakłady ubezpieczeń w Anglii, ale również w USA i Francji. Dynamiczny rozwój ubezpieczeń na życie nastąpił w XIX w. i dotyczył nie tylko Europy i USA, ale również Japonii. Początkowo rozwijały się zakłady ubezpieczeń oparte na wzajemności, później w formie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, a następnie powstawały spółki akcyjne. Rozwój ubezpieczeń na życie został zahamowany w okresie I wojny światowej i po jej zakończeniu, co było spowodowane przede wszystkim postępującą inflacją powodującą dewaluację wypłacanych świadczeń. Kolejny kryzys ubezpieczenia na życie przeżyły w okresie II wojny światowej. Po jej zakończeniu nastąpił dalszy bardzo dynamiczny rozwój ubezpieczeń na życie, na który wpłynęła m.in. bardzo ścisła współpraca zakładów ubezpieczeń z innymi instytucjami finansowymi, takimi jak banki i fundusze inwestycyjne. Pozdrawiam, Andy

[ Dodano: Wto Mar 30, 2010 10:33 am ]
ciag dalszy informacji o ubezpieczeniach.....
Kiedy podjęliśmy już decyzję o ubezpieczeniu naszego życia, następnym krokiem jest zrobienie rozeznania na rynku i wybór ubezpieczyciela. Dobrze jest poznac oferty różnych firmy ubezpieczeniowych, dokładnie zapoznać się z ich ofertą. Kiedy już zdecydujemy, w jakiej firmie chcemy się ubezpieczyć, na spotkaniu z agentem po pelnym przedstawieniu oferty wypełniamy wniosek o ubezpieczenie wraz z ankietą medyczną. Badania medyczne nie są warunkiem zawarcia każdej umowy ubezpieczenia na życie, decyduje o tym wiek ubezpieczonego lub suma ubezpieczenia albo rodzaj ubezpieczenia. Zdarza się , że jeśli klient zatai swój zly stan zdrowia, a śmierć nastąpi w krótkim okresie czasu od zawarcia umowy, firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty świadczenia. Wniosek ubezpieczeniowy trafi do rąk specjalisty zatrudnionego przez firmę ubezpieczeniową, który stosując metody rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, oblicza ryzyko wypadków losowych i wysokość związanych z tym składek ubezpieczeniowych, wykorzystując znajomość matematyki finansowej, statystki, teorii ryzyka, demografii oraz rachunkowości ubezpieczeniowej. Po zaopiniowaniu przez aktuariusza wniosku, firma ubezpieczeniowa przysyła polisę, w ciagu 2 do 6 tygodni, która jest prawnym potwierdzeniem zawartej umowy.
Pozdrawiam , Andy

[ Dodano: Sro Mar 31, 2010 9:49 am ]
Witam , wiele z oferowanych w Anglii ubezpieczen sa to tylko polisy ochronne czyli skladka to zaplata za ryzyko chronienia na okreslona kwote , nic się tam nie odklada , nie inwestuje , polisa nie ma wartości odstapienia tzn. kiedy po kilku latach ochrony (placenia skadek) zrezygujecie przerywając płatności przez DD polisa upadnie i to wszystko. Dzisiaj napisze o ubezpieczeniu wypadkowym (Accident Protection) , jest to bardzo popularne w Anglii , rowniez wsrod Polonii , tanie , bez badan medycznych, szybko dostępne ubezpieczenie-ochrona zaczyna sie od momentu podpisania wniosku ubezpieczenie wypadkowe, ktore wyplaca jednorazowe odszkodowanie w razie wypadku. Nie ma znaczenia wiek klienta , dochody, zdrowie , jest zarowno dla palacych i niepalacych, zdrowych, chorych jednym slowem dla kazdego. Konstrukcja tego ubezpieczenia jest taka, ze klient kupuje tyle ochrony na ile go stac , jest ono sprzedawane w unitach (poziomach ochrony od 1do 5 ).Ceny zaczynaja sie od 5Fmiesiecznie za 1unit , 10F za 2 unity,15F za 3unity, 20F za 4 unity,maksymalnie 25F za najwyzszy poziom –unit 5. Co za ta skladke otrzymacie :

- Accidental permanent injuries – powazne zranienia w wyniku wypadku , takie jak utrata konczyny, utrata wladzy w konczynie, lokciu, kolanie, nadgarstku itp, utrata organow wewnetrznych( np. nerki, pluca itp), utrata mowy, slepota ( na jedno oko lub calkowita), gluchota (na jedno ucho lub calkowita) utrata jezyka, utrata palcow przy rekach lub nogach, poparzenia III stopnia i inne

- Accidental Total Permanent Disablement – calkowita, trwala niezdolnosc do pracy (przykladowo za 1 unit odszkodowanie 50.000F za 5 unitow odpowiednio 250.000F)

- Broken bones- zlamania kosci (np.nogi, reki, kolana, szyi, biodra, czaszki, nadgarstka itd.)przykladowo za zlamana reke 1 unit odszkodowanie 1.000F za 5 unitow odpowiednio 5.000F)

- Accidental death benefit - smierc w wyniku nieszczesliwego wypadku (przykladowo za 1 unit odszkodowanie 50.000F za 5 unitow 250.000F )

- Hospitalisation - pobyt w szpitalu w wyniku choroby lub wypadku, firma wyplaca za 1 unit odszkodowanie 50F za kazdy dzien pobytu w szpitalu(24godziny) , 5 unitow-250F za dzien) .
Za niewielka dodatkowa oplata jest mozliwosc dokupienia dodatkowych opcji:
* Funeral benefit – zasilek pogrzebowy,max 2.500F
* Child cover benefit – ubezpieczenie dzieci ubezpieczonego, pod warunkiem, ze dziecko jest w wieku od 6 miesiecy do 17 lat (lub 22 jesli dalej sie uczy), wyplacane jest odszkodowanie w wysokosci od 10-20% sumy odszkodowania jaka otrzymalaby osoba dorosla .Ubezpieczenie dziala na calym swiecie, 365 dni w roku, 24h na dobe. Jutro opisze na czym polega ubezpieczenie na zycie (life cover) ile kosztuje i co w zamian otrzymasz , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Czw Maj 06, 2010 3:16 pm ]
Wiedzy o podstawach ubezpieczen ciag dalszy……
Konstrukcja ubezpieczenia na życie nie jest skomplikowana. Sprowadza się do zasady, że o wysokości składki, opłacanej przez klienta, decydują następujące czynniki:
• wiek ubezpieczonego,
• zakres i wysokość ochrony ubezpieczeniowej,
• czas trwania umowy.
Osoby młode, mające mniejsze prawdopodobieństwo ryzyka chorób i śmierci, płacą niższe składki. W zasadzie firmy ubezpieczeniowe oczekują opłacania składki rocznej, istnieje jednak możliwość jej spłaty w ratach miesięcznych. Ubezpieczenie na życie często obwarowane są koniecznością wypełnienia szczegółowej ankiety medycznej. Firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają w ten sposób własny interes, zapobiegając w ten sposób ewentualności ponoszenia większego ryzyka. Decyzja o zawarciu umowy ubezpieczenia na życie musi być dokładnie przemyślana. Czasem slyszy sie o problemach wynikających z uzyskaniem sumy ubezpieczenia po śmierci bliskiej nam osoby. W takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe tłumaczą się tym, że osoba ubezpieczona w momencie podpisywania umowy zataiła istotne informacje na temat swoich chorób czy innych problemów zdrowotnych. Dobrze jest więc przyjrzeć się dokładnie ogólnym warunkom ubezpieczenia, które są integralną częścią polisy ubezpieczeniowej, by wykluczyć w przyszłości takie niespodzianki. Kiedy podjęliśmy już decyzję o ubezpieczeniu naszego życia, następnym krokiem jest zrobienie rozeznania na rynku i wybór ubezpieczyciela. Dobrze jest poznac oferty różnych firmy ubezpieczeniowych, dokładnie zapoznać się z ofertą. Kiedy już zdecydujemy, w jakiej firmie chcemy się ubezpieczyć, na spotkaniu z agentem wypełniamy wniosek o ubezpieczenie wraz z ankietą medyczną. Badania nie są warunkiem zawarcia każdej umowy ubezpieczenia na życie, decyduje o tym wiek ubezpieczonego lub suma ubezpieczenia albo rodzaj ubezpieczenia. Zdarza się i tak, że jeśli klient zatai swój stan zdrowia, a śmierć nastąpi w krótkim okresie czasu od zawarcia umowy, firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty świadczenia. Wniosek ubezpieczeniowy trafi do rąk specjalisty zatrudnionego przez firmę ubezpieczeniową, który stosując metody rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, oblicza ryzyko wypadków losowych i wysokość związanych z tym składek ubezpieczeniowych, wykorzystując znajomość matematyki finansowej, statystki, teorii ryzyka, demografii oraz rachunkowości ubezpieczeniowej. Po zaopiniowaniu przez aktuariusza naszego wniosku, towarzystwo ubezpieczeniowe przysyła nam polisę,w ciagu 3 do 6 tygodni która jest prawnym potwierdzeniem zawartej umowy , pozdrawiam z Birmingham , Andy

[ Dodano: Czw Cze 03, 2010 9:48 am ]
ciag dalszy informacji o ubezpieczeniach..... Kiedy podjęliśmy już decyzję o ubezpieczeniu naszego życia, następnym krokiem jest zrobienie rozeznania na rynku i wybór ubezpieczyciela. Dobrze jest poznac oferty różnych firmy ubezpieczeniowych, dokładnie zapoznać się z ofertą. Kiedy już zdecydujemy, w jakiej firmie chcemy się ubezpieczyć, na spotkaniu z agentem wypełniamy wniosek o ubezpieczenie wraz z ankietą medyczną. Badania nie są warunkiem zawarcia każdej umowy ubezpieczenia na życie, decyduje o tym wiek ubezpieczonego lub suma ubezpieczenia albo rodzaj ubezpieczenia. Zdarza się i tak, że jeśli klient zatai swój stan zdrowia, a śmierć nastąpi w krótkim okresie czasu od zawarcia umowy, firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty świadczenia. Wniosek ubezpieczeniowy trafi do rąk specjalisty zatrudnionego przez firmę ubezpieczeniową, który stosując metody rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, oblicza ryzyko wypadków losowych i wysokość związanych z tym składek ubezpieczeniowych, wykorzystując znajomość matematyki finansowej, statystki, teorii ryzyka, demografii oraz rachunkowości ubezpieczeniowej. Po zaopiniowaniu przez aktuariusza naszego wniosku, towarzystwo ubezpieczeniowe przysyła nam polisę,w ciagu 3 do 6 tygodni która jest prawnym potwierdzeniem zawartej umowy. Rocznie dziesiątki tysięcy osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia na życie. Dlaczego? Bez wątpienia dlatego, by w razie nieszczęśliwych wypadków lub problemów zdrowotnych zabezpieczyć finansowo siebie i najbliższych. Każdy dodatkowy klient to dla firm ubezpieczeniowych dodatkowy zysk, ponieważ ubezpieczenia nie są za darmo. Aby zachęcić klientów do ich kupowania, projektuje się coraz to ciekawsze programy ubezpieczeń, łączące w sobie podstawowe ubezpieczenia z najróżniejszymi kombinacjami umów dodatkowych.
Wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ubezpieczenia na życie, okazuje się bowiem, że ludzie, zapytani o to, co cenią sobie w życiu najbardziej udzielają jednoznacznej odpowiedzi - życie. Wartość mienia, domu czy samochodu, też ma duże znaczenie, lecz mniejsze. Przeważająca liczba osób, zdecydowanych na ubezpieczenie, zastanawia się nad wysokością sumy ubezpieczenia, składki oraz rodzajem opcji dodatkowych, nie poddając w wątpliwość zasadności samego ubezpieczenia.
Pozdrawiam z Birmingham , Andy

[ Dodano: Sob Cze 12, 2010 5:34 pm ]
ciag dalszy informacji ogolnych o ubezpieczeniach....
Rocznie dziesiątki tysięcy osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia na życie. Dlaczego? Bez wątpienia dlatego, by w razie nieszczęśliwych wypadków lub problemów zdrowotnych zabezpieczyć finansowo siebie i najbliższych. Każdy dodatkowy klient to dla firm ubezpieczeniowych dodatkowy zysk, ponieważ ubezpieczenia nie są za darmo. Aby zachęcić klientów do ich kupowania, projektuje się coraz to ciekawsze programy ubezpieczeń, łączące w sobie podstawowe ubezpieczenia z najróżniejszymi kombinacjami umów dodatkowych. Wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ubezpieczenia na życie, okazuje się bowiem, że ludzie, zapytani o to, co cenią sobie w życiu najbardziej udzielają jednoznacznej odpowiedzi - życie. Wartość mienia, domu czy samochodu, też ma duże znaczenie, lecz mniejsze. Przeważająca liczba osób, zdecydowanych na ubezpieczenie, zastanawia się nad wysokością sumy ubezpieczenia, składki oraz rodzajem opcji dodatkowych, nie poddając w wątpliwość zasadności samego ubezpieczenia.

Slow kika o brytyjskim rynku finansowo-ubezpieczeniowym....
Regulacje dotyczące rynku finansowego w Wielkiej Brytanii powstały w wyniku długoletniego rozwoju oraz są uważane za jedne z najbardziej wyważonych tak by pogodzić stabilność systemu z dynamiką rozwoju. Rynek finansowy jest bardzo konkurencyjny i znany z innowacji finansowych. Sukcesy banków i ubezpieczycieli brytyjskich w skali międzynarodowej można po części przypisać ustawodawstwu, które pozwalało na innowacje i przedsiębiorczość. Pierwsza z nich to Financial Services Act z 1986, która zobowiązywała banki do wyboru jednej z dwóch możliwych ról: agenta tylko jednej firmy lub roli niezależnego brokera. Ciekawą innowacją był np. Building Societes Act z 1986 r., który zrównał pozycję konkurencyjną towarzystw budowlanych i banków komercyjnych, a oprócz tego prawo to dopuszczało dla tych podmiotów posiadanie własnej firmy ubezpieczeniowej oraz możliwość przekształcenia towarzystwa w bank komercyjny. Wzmocniło to konkurencję na rynku usług finansowych.Trzy największe banki komercyjne Wielkiej Brytanii (Barclays, National Westminster i Lloyds TSB) są konglomeratami finansowymi. Oferują one większość usług bankowości inwestycyjnej poprzez swoje placówki oraz każdy z nich jest zaangażowany w ubezpieczenia. Banki wchodzą w ubezpieczenia poprzez tworzenie nowych podmiotów zajmujących się tym procesem. Na rynku brytyjskim dochodzi coraz częściej do przejmowania kapitałowego towarzystw ubezpieczeniowych przez banki. Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Wto Cze 22, 2010 6:15 am ]
Co to jest ubezpieczenie?
Ubezpieczenie to nic innego jak rodzaj umowy pomiędzy klientem a ubezpieczycielem. Klient zobowiązuje się do regularnego płacenia składek, w zamian za co ubezpieczyciel gwarantuje opiekę i ochronę w przypadku, gdy dojdzie do wydarzenia uwzględnionego w umowie (polisie ubezpieczeniowej). Często zadajemy sobie pytanie czy warto jest się ubezpieczać. Często o wyborze ubezpieczenia decyduje jego cena. Na pewno musimy porównać ceny polis dostępnych na rynku, bo mogą się znacznie różnić. Czasami warto zapłacić więcej. Nigdy nie wiemy, co stanie się w przyszłości z naszymi dochodami, więc warto w ten sposób się zabezpieczyć. Jedno jest pewne – wybór odpowiedniej polisy, to ważna decyzja, której nie powinniśmy podjąć pod wpływem chwili czy emocji. Trzeba przejrzeć oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych lub spotkać się z dobrym agentem . Wybór nie jest prosty. Dlatego dobry doradca, po rozmowie z klientem powinien mu zaproponować odpowiednią dla niego polisę. Gdy już zdecydujemy się na konkretną polisę musimy wybrać sumę ubezpieczeniową. Warto przede wszystkim dobrze przyjrzeć się swoim dochodom i kondycji finansowej. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw potrzeb klientów i ciągle udoskonalają swoje oferty. Dostępne są ubezpieczenia dla całej rodziny, które chronią współmałżonków i ich dzieci.

Polisy na życie i od chorób krytycznych
Koszty pogrzebu w UK lub sprowadzenia zwłok do Polski to średnio ponad 6 000 funtów. Dodaj do tego kredyty i pożyczki, które zaciągnąłeś na rozwój swojej firmy. Jeśli nie chcesz obarczać kosztami rodziny, już zacznij na to oszczędzać, lub...Przyzwyczailiśmy się do myśli, że polisa na życie jest luksusem, na który niewielu może sobie pozwolić. Tak przynajmniej wygląda to w Polsce. Koszty takiej polisy na życie w UK są ponad 8 razy niższe! To szczególnie uderzające, gdy weźmie się pod uwagę wysokość zarobków w obu krajach. Tego rodzaju ubezpieczenie na życie jest niezbędne wszystkim, którzy w razie, gdyby ich zabrakło, chcą zagwarantować swoim najbliższym bezpieczeństwo finansowe i lepszą przyszłość. Pomaga spłacić zobowiązania finansowe, jak kredyty i pożyczki, które zostawia po sobie osoba ubezpieczona, oraz zapewnić dzieciom dobry start w dorosłe życie. Koszt kilku funtów miesięcznie sprawił, że taka forma ubezpieczenia cieszy się w UK największą popularnością. Większość z nas nie myśli zbyt często o śmierci. Bardziej realne wydają się inne niebezpieczeństwa, które mogą zburzyć spokój w rodzinie.
Rak, wylew, zawał serca, poparzenia trzeciego stopnia, utrata wzroku lub słuchu, złamanie kręgosłupa. To tylko kilka chorób krytycznych, które mogą nas dotknąć. Wiąże się to z miesiącami spędzonymi w szpitalu, długotrwałym leczeniem, bólem i cierpieniem fizycznym i emocjonalnym. Nie możemy być pewni, że unikniemy choroby lub wypadku, możemy jednak zabezpieczyć się finansowo na tę ewentualność.
Ubezpieczenie na życie (Life Insurance)

Głównym założeniem ubezpieczenia na życie (life insurance )jest zapewnienie wcześniej określonej kwoty pieniężnej Twojej rodzinie lub osobie przez Ciebie wyznaczonej w przypadku Twojej śmierci. To na co zostaną przeznaczone pieniądze zależy już od osoby, która je otrzyma. Ubezpieczając się, najczęściej chcemy zabezpieczyć swoich bliskich przed skutkami finansowymi w przypadku utraty jednego z żywicieli rodziny.Ubezpieczenie na życie nie jest obowiązkowe w Wielkiej Brytanii. Banki jednak często zachęcają swoich kredytobiorców aby upewnili się, że posiadają ubezpieczenienie od śmierci. Powód jest prosty - jeśli kredyt został zaciągnięty wspólnie z małżonkiem lub inną osobą, cała odpowiedzialność spłaty tego kredytu przechodzi na osobę pozostałą przy życiu. Jest to niemałym problemem ponieważ utracony został dochód drugiej osoby, która jak dotychczas wspólnie spłacała ten kredyt. Jeśli kredyt zaciągnięty został tylko przez jedną osobę, np. samotnego rodzica, najbardziej prawdopodobną sytuacją jest przejęcie nieruchomości przez bank ze względu na małe prawdopodobieństwo kontynuacji spłaty tego kredytu przez dzieci.

[ Dodano: Sro Wrz 22, 2010 6:26 am ]
Rocznie dziesiątki tysięcy osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia na życie. Dlaczego? Bez wątpienia dlatego, by w razie nieszczęśliwych wypadków lub problemów zdrowotnych zabezpieczyć finansowo siebie i najbliższych. Każdy dodatkowy klient to dla firm ubezpieczeniowych dodatkowy zysk, ponieważ ubezpieczenia nie są za darmo. Aby zachęcić klientów do ich kupowania, projektuje się coraz to ciekawsze programy ubezpieczeń, łączące w sobie podstawowe ubezpieczenia z najróżniejszymi kombinacjami umów dodatkowych.
Wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ubezpieczenia na życie, okazuje się bowiem, że ludzie, zapytani o to, co cenią sobie w życiu najbardziej udzielają jednoznacznej odpowiedzi - życie. Wartość mienia, domu czy samochodu, też ma duże znaczenie, lecz mniejsze. Przeważająca liczba osób, zdecydowanych na ubezpieczenie, zastanawia się nad wysokością sumy ubezpieczenia, składki oraz rodzajem opcji dodatkowych, nie poddając w wątpliwość zasadności samego ubezpieczenia.

Napisze kilka zdan na temat ubezpieczenia od utraty dochodu na wsutek wypadku lub dlugotrwalej choroby nazywa sie ono ubezpieczenie dochodów - Income Protection,
Income protection jest jednym z najważniejszych ubezpieczeń w UK. Jego celem jest zapewnienie stałego - miesięcznego dochodu w przypadku, gdy nie jesteś w stanie pracować ze względu na wypadek lub też długotrwałą chorobę. W zależności od wykupionego ubezpieczenia, może ono wypłacać odszkodowanie nawet do wieku emerytalnego - w większości przypadków 65-tego roku życia. Natomiast ogólnie przyjętą regułą jest, że ubezpieczenie dochodów wypłacane jest do momentu wystąpienia pierwszego z następujących zdarzeń:
1.Powrotu do zdrowia, 2-konca okresu ubezpieczenia, 3-smierci osoby ubezpieczonej W przypadku większości polis typu income protection, miesieczne odszkodowanie (monthly benefit) jest uzależnione od wysokości wynagrodzenia osoby ubezpieczonej. W zależności od ubezpieczyciela, miesięczne odszkodowanie może wynosić do 65% miesięcznych dochodów brutto. Uważnie rozważ wszystkie "za" i "przeciw" zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie dochodów. Postaraj dowiedzieć się jak długo otrzymywać będziesz wynagrodzenie od swojego pracodawcy jeśli nie jesteś w stanie pracować. W jakich sytuacjach income protection jest szczególnie przydatne?
• osoby samo-zatrudnione (self-employed)
• osoby samodzielnie wychowujące dzieci - utrata dochodu spowodowana np. wypadkiem oznacza pozostawienie opieki nad dziećmi komu innemu oraz związane z tym koszty
• osoby będące jedynymi żywicielami rodziny - w przypadku kiedy jedyna osoba pracująca w rodzinie traci dochód, cała rodzina cierpi na tym finansowo. Znajdują się w sytuacji w której nie są w stanie opłacic domu, wyżywienia oraz rachunków
Firma z ktora wspolpracuje jako konsultant oferuje product - Income Protection, ktory wyplaca tzw „zastepczy dochod” gdy ubezpieczony ulegnie wypadkowi lub zachoruje i nie jest zdolny do pracy. Produkt ten sprzedawany jest w unitach, gdzie kazdy unit ma wartosc 100F(funtow). Ubezpieczony moze otrzymywac miesieczne odszkodowanie w wysokosci od 100F do 5000F, zalezy od ilosci wykupionych unitow, przez okres 1 roku lub 2 lat. Suma miesiecznego odszkodowania nie moze jednak przekroczyc 50% miesiecznego wynagrodzenia jakie otrzymuje klient, a wiec ubezpieczenie to zalezne jest od dochodow klienta. Mamy tutaj 2 podstawowe opcje:
• day one cover – odszkodowanie wyplacane od pierwszego dnia niezdolnosci do pracy, pod warunkiem, ze ubezpieczony nie jest zdolny do pracy przez co najmniej 5 dni roboczych, szczegolnie polecane dla osob self-employed, ktore nie moga liczyc na to, ze ich pracodawca wyplaci im wynagrodzenie chorobowe,
• 8 weeks deferred cover - odszkodowanie wyplacane od 9 tygodnia niezdolnosci do pracy, jest to opcja polecana, szczegolnie klientom, ktorzy maja wyplacane wynagrodzenie chorobowe przez pracodawce (np. 2 miesiace),
Dalej wybieramy jak dlugo chcemy, zeby takie odszkodowanie bylo nam wyplacane. Mamy do wyboru 1 rok lub 2 lata.Skladki zaczynaja sie od 10F na miesiac
Ubezpieczony jest objety ochrona 24 godziny na dobe, 365 dni w roku, pod warunkiem, ze jest rezydentem UK ( mieszka i pracuje w Uktu placi podatki ,ma swoje konto bankowe, ma swojego GP itd). Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Sro Paź 06, 2010 8:40 am ]
Dzisiaj napisze kilka zdan na temat ubezpieczenia zycia (Life Protection).
Life Protection – zabezpieczenie zycia bliskim na wypadek zachorowanie na chorobe smiertelna lub smierci ubezpieczonego. Polecane dla rodzin z dziecmi, ze wzgledu na ich specyfike (zabezpieczenie przyszlosci rodzinie)
Wszystkie firmy ubezpieczeniowe, dziela ta grupe na 3 glowne podgrupy:
• Ubezpieczenie na zycie (life cover only) – wyplaca odszkodowanie w wypadku smierci ubezpieczonego (w Alico max. suma ubezpieczenia do 850.000F, okres ubezpieczenia – kazdy okres od 5-35 lat, wygasa gdy ubezpieczony osiagnie 70 lat
• Ubezpieczenie od chorob smiertelnych (critical illness cover only) – wyplaca odszkodowanie gdy ubezpieczony zachoruje na jedna z wymienionych chorob smierlelnych (patrz policy Terms & Conditions), (W Alico max. suma ubezpieczenia do 300.000F, okres ubezpieczenia – kazdy okres od 5-35 lat, wygasa gdy ubezpieczony osiagnie 65 lat
• Ubezpieczenie na zycie lub chorobe smiertelna (life cover or early critical illness cover ) wyplaca odszkodowanie w wypadku smierci ubezpieczonego lub wystapiania jednej z wymienionych wczesniej chorob krytycznych, cokolwiek wystapi wczesniej,(w Alico max. suma ubezpieczenia do 300.000F, okres ubezpieczenia – kazdy okres od 5-35 lat, wygasa gdy ubezpieczony osiagnie 65 lat)
Odnosnie wszystkich trzech opcji klient moze wybrac tzw Level term insurance gdzie suma ubezpieczenia pozostaje bez zmian przez okres ubezpieczenia lub jezeli klient wybiera to ubezpieczenie, zeby zabezpieczyc Mortgage –istnieje mozliwosc wybrania opcji Decreasing term insurance, gdzie suma ubezpieczenia maleje przez okres ubezpieczenia, wraz z malejaca suma pobranego kredytu. Zalecane jest aby ubezpieczyc sie na zycie w wysokosci 10-krotnosci swoich rocznych zarobkow. Jezeli chodzi criticall illness to zaleca sie ubezpieczenie na kwote 5-krotnosci swoich rocznych zarobkow. Skladki zaczynaja od 10F na miesiac.

Odpowiadam na pytania dotyczace ubezpieczenia ASU
Payment protection insurance, w skrócie PPI albo też zwane ASU (accident, sickness and unemployment, czyli wypadek, choroba i bezrobocie) jest ubezpieczeniem, które zadba o spłatę rat kredytu hipotecznego, kredytu komercyjnego lub kart kredytowych w razie nieszczęśliwego wypadku, choroby czy niezawinionego zwolnienia z pracy. Ubezpieczyciel będzie wypłacał określoną kwotę raz na miesiąc przez wcześniej ustalony czas (zazwyczaj 12 lub 24 miesiące). Jeśli obawiasz się, że w razie jakiegoś nieszczęścia twoje oszczędności nie będą w stanie pokryć spłat kredytów, powinieneś zastanowić się na wykupieniem takiej polisy. Accident, sickness and unemployment policies – ubezpieczenie wypadkowe,chorobowei w razie utraty pracy Polisa ta, nazywana również payment protection insurance, jest zabezpieczeniem spłacania rat kredytu mieszkaniowego lub innych zobowiązań w przypadku, gdy utracimy zdolność spłat z powodu wypadku, choroby lub zwolnienia z pracy. Z reguły wypłaty rozpoczynają się w miesiącu następującym po tym, jak przestaniemy osiągać przychody i są wypłacane zazwyczaj przez rok lub dwa.Procedura starania się o tego typu ubezpieczenie jest prosta i nie wymaga podawania żadnych detali medycznych.

Ciekawostka ktora znalazlem w necie na temat rent kapitalowych w Wielkiej Brytanii. Rynek rent w Wielkiej Brytanii składa się z dwóch segmentów – rynku obowiązkowego i dobrowolnego. Dominują obowiązkowe renty dożywotnie (compulsory-purchase market), związane z rynkiem oszczędności emerytalnych. W Wielkiej Brytanii rentę dożywotnią można nabyć bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej lub za pomocą pośrednika. W tym ostatnim przypadku pobierana jest jednorazowa prowizja (commission) lub opłata okresowa (fee). Zazwyczaj koszty te są już wliczone do stawek rentowych (annuity rates) określających, jaką miesięczną kwotę można uzyskać dożywotnio za dany kapitał .W przypadku niektórych agencji mogą być jeszcze pobierane dodatkowe opłaty za pośrednictwo. Część z pośredników finansowych oferuje możliwość zapłaty okresowej, zamiast prowizji jednorazowej – w takim przypadku klient otrzymuje zwrot prowizji uwzględnionej w kwotowaniu. Angielski urząd nadzoru usług finansowych (Financial Services Authority) oferuje tablice porównawcze (dostępne na stronie www.fsa.gov.uk/tables), w których umieszczone są stawki rentowe oferowane przez autoryzowane firmy ubezpieczeniowe. Przykładowo, niepalący mężczyzna przechodzący na emeryturę w wieku 65 lat, który chce nabyć stałą rentę dożywotnią na jedno życie, o nominalnej stałej wypłacie z gwarantowanym 5-letnim okresem wypłat otrzyma za 10 000 funtów kapitału kwotę w wysokości 52,5-58,0 funtów miesięcznie, w zależności od firmy . Koszt 5-letniego okresu gwarancji wypłat w przypadku renty o stałej nominalnej wypłacie wynosi dla mężczyzn około 0,5 funta miesięcznie . Kwotowania stawek rentowych oferowanych w Wielkiej Brytanii są ważne przez okres 7-28 dni (FSA). Oferty są tym korzystniejsze, im wyższa jest kwota oszczędności. Przeciętne dalsze trwanie życia w Wielkiej Brytanii, dla mężczyzny 65-letniego wynosiło 16,6 lat, czyli 199 miesięcy . Aktuarialna stawka dla wspomnianej powyżej renty, uwzględniająca zyski z inwestycji na poziomie 2% realnie rocznie, wynosi ok. 56 funtów. Pozdrawiam, Andy

[ Dodano: Sro Paź 20, 2010 9:51 pm ]
Wielu z was oczekuje szybkiej rady jakie ubezpieczenie kupic , powtarzam Wasza decyzja o kupnie ubezpieczenia to dopiero pierwszy krok we wlasciwym kierunku , nastepny krok to wybor rodzaju ubezpieczenia , jaka ono ma spelnic role, na jaka sume sie ubezpieczyc, tu zalecam rozwage i przemyslenie zanim podejmiecie decyzje skutkujaca platnoscia miesiecznych skladek przez lata , dziala to w dwie strony tzn. albo bedziecie niedoubezpieczeni , suma ubezpieczenia bedzie zbyt niska w stosunku do rzeczywistych potrzeb lub skladka bedzie zbyt wysoka i szybko zrezygnujecie z jej platnosci zrywajac polise.
Wywazona, swiadoma decyzja to gwarancja stabilnosci ubezpieczenia na dlugie lata , niektorzy agenci zwabieni wizja duzej prowizji beda Was namawiac na placenie absurdalnie wysokiej skladki bez rozeznania waszych potrzeb, mozliwosci finansowych itp. Wczoraj odpowiadajac na prywatne wiadomosci pisalem o tym, ze potrzebuje wiecej informacji aby zaproponowac cos właściwego, potrzebuje informacji o waszym statusie materialnym tzn. jaki jest Wasz dochod roczny, ile miesiecznie wydajecie na codzienne wydatki –zywnosc , czynsz, kredyty , ile Wam zostaje wolnych srodkow , ile moglabyscie przeznaczyc na dodatkowa miesieczna platnosc skladki , co dla Was jest wazniejsze w ochronie i o jakiej sumie ubezpieczenia myslicie -100k czy wiecej? . Pytan będzie wiecej , to tyle na poczatek , szczere odpowiedzi ulatwia nam wspolnie podjecie wlasciwego wyboru ubezpieczenia dla Was.

Ubezpieczenie typu wypadkowego jest rozwiazaniem dobrym ale nie doskonalym , tanie , bez dodatkowych badan, szybkie ,z niezlymi sumami odszkodowania (przyklady podalem wyzej),nie rozwiazuje roznych Waszych potrzeb, przemyslcie to prosze

[ Dodano: Sro Paź 20, 2010 9:52 pm ]
Witam , nasze życie i zdrowie to podstawowe wartości dla każdego człowieka. Za nic nie chcemy ich stracić, aby żyć na odpowiednim poziomie i zapewnić podstawowe warunki sobie i swoim najbliższym- podejmujemy pracę. Dzięki niej zarabiamy pieniądze, dzięki którym możemy zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim. Aby nie doszło do sytuacji, w której nasza choroba czy śmierć nie przyczyniła się do sytuacji, w której nasza rodzina zostanie bez środków do życia- ubezpieczamy się na życie. Ubezpieczenie to nie sprawi,że będziemy zdrowi ani nie zapobiegnie naszej smierci. Może jednak sprawić, że w razie wystąpienia takiej sytuacji, nasz rodzinny budżet zostanie uratowany. Ogromy wpływ na wysokość placonej składki ma wiek ubezpieczonego , czas trwania ochrony i wysokość sumy ubezpieczenia , pisalem już wczesniej,ze z wiekiem w którym zawieramy umowe wzrasta ryzyko ubezpieczenia co przeklada się na wysokość składki a jeśli dodatkowo ubezpieczony pali papierosy, podbija stawke ryzyka znacznie, żeby nie być gołosłownym , podam kilka konkretnych przykładów .

Terminowe Ubezpieczenie na Zycie typu Life Protection, okres ubezpieczenia 30 lat , przykladowa suma ubezpieczenia 100 tysiecy funtow, osobno podam dane dla palących i niepalących, mezczyzn

Wiek 20lat , palacy,terminowe-30lat ,skladka 16F/m-c , suma 100k
25lat,palacy,term-30lat,skl. 21F/m-c,suma100k
30lat ,palacy,term-30lat,skl. 31F/m-c,suma100k
35lat,palacy,term-30lat,skl 51F/m-c,suma 100k
40lat,palacy,term-25lat,skl 69F/m-c ,suma 100k
45lat,palacy,tem-20 lat,skl 98F/m-c ,suma 100k
50lat,palacy,term-15lat,skl 143F/m-c ,suma 100k
55lat,palacy,term-10lat,skl 225F/m-c,suma 100k

A teraz te same parametry wiekowe, mężczyzni , czasu trwania polisy, sumy ubezpieczenia zmienia się tylko jedno -NIEPALACY

20lat,niepalacy,term-30lat,skl10F/m-c,suma125k
25lat,term-30lat,skl 11F/m-c ,suma 100k
30lat,term-30lat,skladka 16F/m-c,suma 100k
35lat,term-30lat,skaldka 25F/m-c,suma 100k
40lat,term-25lat,skladka 33F/m-c,suma 100k
45lat,tem-20 lat,skladka 45F/m-c,suma 100k
50lat,term-15lat,skladka 64F/m-c ,suma 100k
55lat,term-10lat,skladka 98F/m-c,suma 100k

Jak widac niepalący placa o polowe mniej od palących, młodsi wielokrotnie mniej od starszych, jutro podam konkretne wyliczenia skladek dla palących i niepalących kobiet w tych samych przedziałach wiekowych ,wnioski wyciagnijcie sobie sami , pozdrawiam Andy

[ Dodano: Czw Lis 04, 2010 7:05 am ]
Witam , przedstawie Wam dzisiaj tablice trwania zycia Polakow. Statystycznie Polski facet dozywa nieco ponad 72 lata ,oczywiście sa wyjatki , zdarzaja się wprawdzie rzadko ale jednak żyjący stu-latkowie, natomiast kobiety zyja statystycznie dłużej od mężczyzn o kilka lat przeciętnie ok. 80,5 lat. Sredni wiek zycia kobiet i mężczyzn ulega stopniowemu wydłużaniu z powodu lepszej profilaktyki zdrowotnej , w ciagu ostatnich 5 dekad (50lat) srednio zycie Polakow wydłużyło się o ok. 10 lat. Dlugosc trwania zycia ma wpływ na ocene ryzyka jakie ponosi firma ubezpieczeniowa gwarantując wyplate sumy ubezpieczenia co odczuwamy namacalnie w naszej kieszeni przy placeniu składki miesięcznej ,generalnie mlodzi zdrowi bez nalogu palenia maja stosunkowo niskie ryzyko śmierci w stosunku do dojrzalych 50 latkow z nalogami . Ubezpieczenie na życie często obwarowane są koniecznością wypełnienia szczegółowej ankiety medycznej, od której uzależnione jest skierowanie nas na dodatkowe badania lekarskie. Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają w ten sposób własny interes, zapobiegając w ten sposób ewentualności ponoszenia większego ryzyka. Badania nie są warunkiem zawarcia każdej umowy ubezpieczenia na życie,często decyduje o tym na przykład wiek ubezpieczonego lub suma ubezpieczenia. Zdarza się i tak, że jeśli klient zatai swój stan zdrowia, a śmierć nastąpi w krótkim okresie czasu od zawarcia umowy, firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty świadczenia.

Tablice trwania zycia Polakow mezczyzni

Pierwszy slupek to wiek 20,25,30,35.....lat
Drugi to prawdopodobienstwo zgonu
Trzeci do ilosc lat do przezycia
czyli 20-latek ma statystycznie przed soba jeszcze 52,08 lat zycia a jego prawdopodobienstwo zgonu wynosi 0,00112%
Wiek Prawd.zgony Ilosc lat do przezycia
20- 0,00112 -52,08
25 -0,00111 -47,36
30 -0,00143 -42,63
35 -0,00211 -37,96
40 -0,00340 -33,42
45 -0,00578 -29,08
50 -0,00932 -25,04
55 -0,01380 -21,32
60 -0,01958 -17,89
65 -0,02732 -14,73
70 -0,03840- 11,83
75 -0,05624- 9,22
80 -0,08560 -6,99
85 -0,12858 -5,21
90 -0,18724- 3,83
95 -0,26511 -2,80
100- 0,36062 -2,06

Tablice trwania zycia Polakow - kobiety

Pierwszy slupek to wiek 20,25,30,35.....lat
Drugi to prawdopodobienstwo zgonu
Trzeci do ilosc lat do przezycia

20- 0,00027- 60,62
25- 0,00027 -55,69
30 -0,00038- 50,78
35 -0,00059 -45,88
40 -0,00106 -41,05
45 -0,00195 -36,31
50- 0,00330 -31,73
55- 0,00521 -27,32
60- 0,00777 -23,09
65 -0,01097 1-9,04
70 -0,01669 -15,14
75 -0,02951 -11,54
80- 0,05508-8,46
85- 0,09699 -6,05
90 -0,15803 -4,26
95 -0,24311 -2,98
100- 0,35024 -2,10

A teraz napisze kilka zdan na temat ubezpieczenia od chorob krytycznych
Co to jest ubezpieczenie od chorób krytycznych? Choroba to taka dolegliwość której nie jesteśmy w stanie przewidziec. To sytuacja w trakcie której dochodzi do nieprzewidzianych wydatków na leczenie, które uszczuplaja nasz budżet domowy, ale pojawia się zagrożenie, że poważna choroba może stać się przyczyną naszej śmierci. Nic więc dziwnego, że ludzie próbują się jakoś zabezpieczyć nawet na ewentualność wystąpienia konkretnych chorób, chociaż początkowo nic może nie wskazywać, że mogą nas one dotknąć w przyszłości. Rodzajem ubezpieczeń, jaki wybieramy na wypadek zachorowania na określone choroby, to ubezpieczenie od chorób krytycznych (Critical Illness Insurance). Ubezpieczenie to jest umową pomiędzy osobą ubezpieczoną a firma ubezpieczeniowa w ktorej ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłacenia określonego odszkodowania w przypadku, gdy u osoby ubezpieczonej zdiagnozuje się jedną z wcześniej wymienionych chorób krytycznych np. ja mam ubezpieczenie od chorob krytycznych w kwocie 20k , jesli zachoruje na jedna z wymienionych w warunkach ogolnych do polisy, chorobe firma wyplaci mnie w gotowce 20k ktore moga sie przydac na leczenie. Oczywiście, nie ma nic za darmo, za obietnicę wypłaty odszkodowania osoba ubezpieczona zobowiązana zostaje do placenia czasem niemalej regularnej składki ubezpieczeniowej. Problem chorób krytycznych (poważnych) został zauważony głównie w krajach anglosaskich. Określenie Critical Illness (krytyczna choroba) pochodzi właśnie z tych terenów. Mianem tym określa się choroby, które stanowią poważne zagrożenie dla życia pacjenta, niekoniecznie prowadzą do jego śmierci. Ich poważnym skutkiem ubocznym jest powstanie sytuacji, w której chory niezdolny jest do samodzielnego wykonywania pracy zarobkowej-czyli po prostu dochodzi do utraty źródła dochodów. Wśród chorób o charakterze krytycznym najczęściej wymienia się nowotwór, zawal lub wylew. Ryzyko występowania chorób krytycznych w krajach takich jak Wielka Brytania- jest nieco nizsze niz w Polsce, to jednak duży odsetek osób, które zachorują na nowotwór niestety umiera. Prawdopodobienstwo przezycia choroby krytycznej jest dosc niskie, dlatego coraz więcej osób pragnie się jakoś zabezpieczyć na wypadek jej wystąpienia. Takim właśnie zabezpieczeniem są ubezpieczenia od chorób krytycznych. Ubezpieczenia od chorób krytycznych obejmują swoją ochroną ubezpieczeniową zarówno ryzyko tego, że dana choroba krytyczna dotknie właśnie nas, jak również wszelkie działania, które niezbędne będą do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, w tym także przeszczepy organów- zabieg, który może uratować nasze życie. Ubezpieczenie od chorób krytycznych funkcjonuje zarówno jako oddzielny produkt, jak również jako dodatek do różnorodnych zobowiązań długoterminowych, takich jak na przykład splata kredytu hipotecznego w polaczeniu z polisa typu (Life cover). Każdy może sobie zatem wybrać właściwą dla siebie opcję. Ubezpieczenia pełnią bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas, bez nich nasze życie stałoby się finansowo nieprzewidywalne każdego dnia obawialibyśmy się o zdrowie i życie swoje i naszych najbliższych. Balibyśmy się, że w razie wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji, zostaniemy bez środków do życia.

Pozdrawiam i czekam na Wasze pytania ,Andy

[ Dodano: Pią Lis 26, 2010 9:08 pm ]
Rynek ubezpieczeniowy w Wielkiej Brytanii jest scisle regulowany przez FSA(Financial Services Authority)ktora powołana jest do kontrolowania jakości w finansach do ktorych zaliczaja sie tez ubezpieczenia . FSA prowadzi rejestr agentów, a towarzystwa ubezpieczeniowe wpłacają za każdego agenta stosowne opłaty przejmujac pelna odpowiedzialnosc za agenta ,dlatego firmy bardzo skrupulatnie sprawdzaja kandydatow na agentow , szczegolnie CRB-criminal record, rekomendacje, historie zadluzen w bankach itp.zanim zaprosza do wspolpracy. FSA raz na dwa lata wizytuje firmy ubezpieczeniowe sprawdzajac procedury , badajac skargi klientow itp. Jest to conajmniej dziwne, ze w UK , kraju nieomal dwukrotnie wiekszym od Polski pod wzgledem ludnosci (ok 61 milionow mieszkancow) jest tylko ok 35 tysiecy agentow i brokerow ubezpieczeniowych . W Polsce liczba agentow ubezpieczeniowych przekracza 250 tysiecy + blizej nieokreslona armia tak zwanych przedstawicieli handlowych oferujacych ubezpiecznia na zycie nie majac licencji PUNU (Panstwowego Urzedu Nadzoru Ubezpieczen). Wsrod brytyjskich agentow ubezpieczeniowych pracuje garsta Polakow, wedlug szacunkow ok 100, a potencjalnych zainteresowanych ubezpieczeniem rodakow zyje tu kilkaset tysiecy , dlatego nie jest latwo znalesc kogos z branzy mowiacego po polsku.

Slow kilka na temat najlepiej sprzedajacego sie ubezpieczenia wypadkowego (Accident Protection) . Ubezpieczyciel nie pyta o wasz wiek, stan zdrowia, historie medyczna z ostatnich lat, o to czy palicie i pijecie alkohol, a ubezpieczenie dziala od podpisania wniosku. W tym ubezpieczeniu obok odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu na wskutek wypadku (za co konkretnie odpowiada jest opisane w Warunkach Ogolnych do polisy) jest mozliwosc uzyskania swiadczenia za pobyt w angielskim szpitalu, za kazdy pobyt w szpitalu w zwiazku z wypadkiem jest wyplacane swiadczenie ale pobyt w szpitalu spowodowany choroba lub zabiegiem (nie wypadkiem) jest mozliwe dopiero po 12 miesiacach trwania polisy. Po tym okresie karencyjnym, nie wazne ile razy w szpitalu i z jakiego powodu klient sie znajdzie, firma wyplaca odszkodowanie. Musicie uswiadomic sobie to, ze ubezpieczyciel zabezpiecza sie w ten sposob przed wyludzeniami, kazdy, kto ma zaplanowana operacje, czy zabieg wykupowalby sobie takie ubezpieczenie.... jest to dobry produkt, szczegolnie dla osob, ktore maja jakies problemy zdrowotne . U takich osob jest duze prawdopodobienstwo pobytu w szpitalu, moze nawet klika razy w zyciu. Po okresie pierwszych 12 miesiecy trwania polisy , firma wyplaca odszkodowanie za kazdy dzien pobyt w szpitalu, nie wazne ile razy dany klient sie w szpitalu znajdzie. Ubezpieczenie dziala na calym swiecie, jezeli chodzi o hospitalizacje (pobyt w szpitalu) to musi ona miec miejsce w szpitalu w UK. Jezeli klient np zlamie sobie noge czy reke na wakacjach w Hiszpanii i bedzie to jakies skomplikowane zlamanie wymagajace pobytu w hiszpanskim szpitalu przez 3 dni. W tym wypadku firma wyplaci odszkodowanie za zlamanie, ale nie za te 3 dni w hiszpanskim szpitalu. Pozdrawiam Andy

[ Dodano: Pią Gru 10, 2010 2:11 pm ]
Witam , dzisiaj opisze i wymienie co to sa choroby krytyczne. O chorobach krytycznych (Critical Illness) pisalem juz wczesniej ale przypomne , choroby krytyczne stwarzaja powazne zagrozenie zycia osoby ubezpieczonej , czasem niestety koncza sie smiercia . Najczesciej w skrocie wymieniane choroby krytyczne to nowotwor, zawal serca lub wylew ale to tylko czesc z listy chorob , firmy ubezpieczeniowe maja rozne wlasne listy chorob krytycznych od kilkunastu pozycji po kilkadziesiat . Ochrona w takim ubezpieczeniu obejmuje rowniez dzialania medyczne w celu ratowania zycia takie jak przeszczepy organow. Ubezpieczenie to dziala jako odrebny produkt lub laczony jest z ubezpieczeniem zycia , rozni sie od teminowego ubezpieczenia zycia (gdzie suma ubezpieczenia wyplacana jest rodzinie po smierci ubezpieczonego) tym, ze tutaj suma ubezpieczenia wyplacana jest za zycia ubezpieczonego i po potwierdzonym zdiagnozowaniu choroby z listy chorob objetych ochrona, moze zostac wyplacona, przyda sie na koszty leczenia lub uzupelni brakujacy dochod zwiazany z dlugotrwala utrata pracy w zwiazku z choroba.
Oto wykaz podstawowych chorob krytycznych:
Choroba Alzheimera (Alzheimers Disease)
Przeszczep Aorty( Graft Surgery )
Guz mozgU (Brain Tumour)
Rak ( Cancer)
Spiaczka (Coma)
Przeszczep Bypass (Coronary Artery Bypass Graft )
Choroba Creutzfeldta-Jakoba (Creutzfeldt-Jakob Disease)
Atak serca (Heart Attack)
Wymiany lub naprawy zastawki serca (Heart Valve)
Transfuzja krwi (Renal)
Utrata słuchu (Loss of Hearing)
Utrata kończyny (Loss of Limbs)
Utraty wzroku ( Loss of Sight)
Utrata mowy (Loss of Speech)
Przeszczep glownych organow (Major Organ Transplant)
Stwardnienie rozsiane (Multiple Sclerosis)
Paraliż (Paralysis)
Choroba Parkinsona( Parkinsons Disease)
Udar (Stroke)
Poparzenie ciala (Third Degree Burns)
Pelna niepelnosprawnosc (Total Permanent Disablement)
Ubezpieczenie to nie obejmuje choroby i smieci w wyniku zakażenia wirusem HIV. Maksymalna suma ubezpieczenia od chorob krytycznych (Critical Illness) w Alico to 300.000 funtow.
Pozdrawiam , Andy

[ Dodano: Pon Gru 20, 2010 9:24 am ]
Witam, aby uzmyslowic Wam jak wazne dla ubezpieczycieli jest Wasze zdrowie , przytocze tu bardzo skrocona serie pytan z ankiety medycznej wniosku ubezpieczeniowego , na ktore musicie szczerze odpowiedziec.
1-waga ,2-wiek , 3-czy palisz papierosy,cygara ,fajke,lub uzywasz tytoniu do zucia, gum do zucia z nikotyna lub plastry z nikotyna
4-tygodniowe srednie spozycie alkoholu (ile wypijasz kieliszkow wina , wodki, ile piwa
5-czy ktos z twojej najblizszej rodziny , rodzice, bracia , siostry, zmarli przed ukonczeniem 65 roku zycia ,cierpieli na: raka, cukrzyce, zawal serca, stwardnienie rozsiane, bialaczke, guz mozgu ,choroby serca . Jesli rodzice niezyja jaka byla diagnoza ich smierci
6-czy cierpisz na jedna z chorob:
nadcisnienie ,niedocisnienie, ,podwyzszony cholesterol , choroby zyl, tetnic, padaczke, paraliz, dretwienie konczyn, zaburzenia widzenia, zawroty glowy, chroniczne zmeczenie , kazda postac choroby psychicznej wymagajacej leczenia szpitalnego lub skierowania do psychiatry, astme, zapalenie oskrzeli lub zaburzenia ukladu oddechowego, zapalenie stawow ,reumatyzm , bole w klatce piersiowej ,kolatanie serca
7-czy cierpisz na: powiekszenie gruczolow,tarczycy,prostaty,zaburzenia menstruacyjne-(dotyczy tylko kobiet),zaburzenia czynnosci watroby,trzustki ,zoladka,jelit,nerek, pecherza moczowego
8-czy cierpisz na: Problemy z nosem,gardlem, uszami,oczami,
zaburzenia napadowe,drgawki,dretwienie,utraty przytomnosci,bol plecow ,wypadniecie dysku miedzykregowego,ograniczona ruchomosc stawow kostek,nadgarstkow,loki ,kolan,
9-czy odczuwasz niepokoj ,depresje,stress,szum w uszach ,czy chorowales na grype A1H1(swinska grype)
Czy kiedykolwiek miales pozytwywny wynik testu HIV/AIDS , WZW-typu B lub C, choroby przenoszone droga plciowa, czy kiedykolwiek uzywales amfetaminy,marihuany innych narkotykow,czy byles leczony z uzaleznien narkotykowych…….
Jak widzicie lista pytan jest bardzo dluga, rzadko zdarzaja sie ludzie zdrowi w 100% , kazde powazne odstepstwo od normy (choroba) moze skutkowac odmowa ubezpieczenia lub podwyzszeniem skladki miesiecznej ze wzgledu na podwyzszone ryzyko, ubezpieczyciela interesuje okres 5 lat wstecz , takie pytania dotycza starania sie o ubezpieczenie zycia (Life Protection/Critical Ilness i Income Protection) nie dotycza ubezpieczenia wypadkowego Accident Protection, pozdrawiam Andy
 
Skocz do:  
0

| Furniture Hire |
Strona wygenerowana w 4,49 sekund. Zapytań do SQL: 16
Reklama