Ogłoszenie 
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi serwisami Klany, Randka oraz Wspólna podróż

Poprzedni temat «» Następny temat
pytanie do p.Pawla Wasowicza
Autor Wiadomość
olaboga 
Rozkręca się


Dołączył: 21 Gru 2010
Posty: 24
Skąd: Swansea (Walia)
Wysłany: Wto Sty 11, 2011 1:30 am   pytanie do p.Pawla Wasowicza

Witam
Zamierzam zalozyc firme w UK, branza czyszczenie i mycie <innowacyjnym > sposobem od tapicerki po fabryke miesa. Musze zakupic maszyny na raty lub wziac w leasing.
W zwiazku z tym mam pare pytan:
1. Jaka forma prawna bylaby najdogodniejsza? samozatrudnienie? moze jakas inna?
2. Na co zwrocic uwage biorac cos w leasing? Moze lepiej na raty?
3. Jakies dotacje z Unii, dla rozpoczynajacych dzialalnosc? Moze wsparcie dla projektow pro-ekologicznych?
4.Wskazowki dla poczatkujacego? czego unikac?

pozdrawiam
 
 
polpen 
Ekspert w Infolinia.org


Dołączył: 20 Cze 2008
Posty: 77
Skąd: Middlesbrough (Anglia)
Wysłany: Sro Sty 12, 2011 9:34 pm   

Witam i dziekuje za pytanie.

1. Proponuje jedna z dwu opcji. Samozatrudnienie - wiaze sie z minimalnymi wymaganiami rejestracji. Wystraczy 1 telefon do Inland Revenue i firma jest zarejestrowana i moze Pani rozpoczac dzialalnosc. W zasadzie moze Pani juz rozpoczac dzialalnosc i zarejestrowa firme w przeciagu 3 miesiecy od daty rozpoczecia dzialalnosci. Rozlicza sie Pani z urzedem skarbowym w UK raz do roku. Jeden podstawowy mankament samozatrudnienia to to, ze odpwiada Pani wlasnym majatkiem za ewentualne niepowodzenie przedsiewziecia lub ewentualne roszczenia stron trzecich. Jezeli jednak dopiero zaczyna Pani dzialalnosc i inwestuje Pani niewiele to samozatrudnienie bedzie dobrym rozwiazaniem.
Druga opcja to zalozenie firmy. Wiaze sie to z troche wiekszym wysilkiem administracyjnym (trzeba zarejestrowac firme w Companies House, wybrac nazwe napisac tzw. Memorandum of Articles i prowadzic bardziej scisla ksiegowosc). Nie jest to tak skopilkowane jak wyglada ale jednak wymaga wiekszego zachodu nizsamozatrudnienie.
2. Jezeli chodzi o spray leasingu to niestety nie bardzo sie orientuje. Jezeli chodzi o "branie na raty" to prosze najpierw sprawdzic czy otrzyma Pani kredyt i na jakich warunkach. Prosze zapytac w swoim banku
3. Dofinansowanie z Uni jest mozliwe ale trzeba miec bardzo sprecyzowane cele jak ta dzialalnosc ma wygladac i musi Pani srawdzic z jakiego ewentualnie programu mogalby sie Pani ubiegac o dotacje. Polecam www.businesslink.co.uk to strona o wszelakich dotacjach i pomocy dla poczatkujacego biznesu.
4.Jezeli chodzi o moje porady i wskazowki to biorac pod uwage wlasne doswiadczenie:
a) po prostu prosze zaczac prowadzic dzialalnosc a pozniej martwic sie o spray formalne. Moze Pani myslec o wszelkich formalnosciach jak zacznie Pani otrzymywac jakis dochod
b) Najwazniejszy klient - czy mam Pani jakies zlecenia? Moze pani finansowac sprawy dzialnosci z pierwszych wplywow
c) Jezeliby sie dalo prosze zaczac dzialalnosc bez zakupu maszyn. Jezeli jednak sa one niezbedne do prowadzenie dzialalnosci to uwazam ze nie wazne jak pozyska Pani srodki na dzialalnosc, wazne aby je Pani w ogole dostala. Co nie jest wcale takie proste. Z kredytem moze byc problem bo banki teraz znacznie bardziej skrupulatnie podchodza do udzielania pozyczek wiec moze leasing?

Pozdrawiam

w razie dalszych pytani prosze o kontakt.

Pawel
Polpen

[ Dodano: Sro Sty 12, 2011 9:35 pm ]
Witam i dziekuje za pytanie.

1. Proponuje jedna z dwu opcji. Samozatrudnienie - wiaze sie z minimalnymi wymaganiami rejestracji. Wystraczy 1 telefon do Inland Revenue i firma jest zarejestrowana i moze Pani rozpoczac dzialalnosc. W zasadzie moze Pani juz rozpoczac dzialalnosc i zarejestrowa firme w przeciagu 3 miesiecy od daty rozpoczecia dzialalnosci. Rozlicza sie Pani z urzedem skarbowym w UK raz do roku. Jeden podstawowy mankament samozatrudnienia to to, ze odpwiada Pani wlasnym majatkiem za ewentualne niepowodzenie przedsiewziecia lub ewentualne roszczenia stron trzecich. Jezeli jednak dopiero zaczyna Pani dzialalnosc i inwestuje Pani niewiele to samozatrudnienie bedzie dobrym rozwiazaniem.
Druga opcja to zalozenie firmy. Wiaze sie to z troche wiekszym wysilkiem administracyjnym (trzeba zarejestrowac firme w Companies House, wybrac nazwe napisac tzw. Memorandum of Articles i prowadzic bardziej scisla ksiegowosc). Nie jest to tak skopilkowane jak wyglada ale jednak wymaga wiekszego zachodu nizsamozatrudnienie.
2. Jezeli chodzi o spray leasingu to niestety nie bardzo sie orientuje. Jezeli chodzi o "branie na raty" to prosze najpierw sprawdzic czy otrzyma Pani kredyt i na jakich warunkach. Prosze zapytac w swoim banku
3. Dofinansowanie z Uni jest mozliwe ale trzeba miec bardzo sprecyzowane cele jak ta dzialalnosc ma wygladac i musi Pani srawdzic z jakiego ewentualnie programu mogalby sie Pani ubiegac o dotacje. Polecam www.businesslink.co.uk to strona o wszelakich dotacjach i pomocy dla poczatkujacego biznesu.
4.Jezeli chodzi o moje porady i wskazowki to biorac pod uwage wlasne doswiadczenie:
a) po prostu prosze zaczac prowadzic dzialalnosc a pozniej martwic sie o spray formalne. Moze Pani myslec o wszelkich formalnosciach jak zacznie Pani otrzymywac jakis dochod
b) Najwazniejszy klient - czy mam Pani jakies zlecenia? Moze pani finansowac sprawy dzialnosci z pierwszych wplywow
c) Jezeliby sie dalo prosze zaczac dzialalnosc bez zakupu maszyn. Jezeli jednak sa one niezbedne do prowadzenie dzialalnosci to uwazam ze nie wazne jak pozyska Pani srodki na dzialalnosc, wazne aby je Pani w ogole dostala. Co nie jest wcale takie proste. Z kredytem moze byc problem bo banki teraz znacznie bardziej skrupulatnie podchodza do udzielania pozyczek wiec moze leasing?

Pozdrawiam

w razie dalszych pytani prosze o kontakt.

Pawel
Polpen
 
 
olaboga 
Rozkręca się


Dołączył: 21 Gru 2010
Posty: 24
Skąd: Swansea (Walia)
Wysłany: Sro Sty 12, 2011 10:20 pm   

Witam
Prosze mi powiedziec jakie sa koszty zalozenia i obslugi firmy np.ksiegowosc?
jezeli chodzi o maszyny to zastanawiam sie nad tym, zeby sprobowac podobne maszyny zakupic np. na ebay oczywiscie z faktura, sa one troche tansze niz od dealera.
Wowczas zmniejszylbym ryzyko ewentualnego niepowodzenia.
bez wzgledu czy to firma czy samozatrudnienie, gdzie moge dostac <formularze> ktore sluza do wystawiania rachunkow lub faktur?
A wlasciwie kiedy wystawia sie rachunek a kiedy fakture? jaka jest roznica?

Ps dziekuje za informacje, pozdrawiam
 
 
Zbyszek
Gość
Wysłany: Sro Sty 12, 2011 11:32 pm   biznes

Klient sam wybiera czy chce fakture czy po prostu zwykly rachunek, wystarczy go zapytac. A standardowo powazna firma powinna wystawiac fakture. Rachunek mozna sobie wypisac na zwyklej kartce papieru podajac swoje dane, rodzaj uslugi i jej koszt.
ps.
Tak czytam i pozwole sobie jeszcze wtracic, ze jesli pojawiaja sie pytania typu gdzie zakupic "formularze" do rachunkow lub faktur... to chyba nie ma co sie brac za prowadzenie biznesu, troche wiecej samodzielnosci, dobry przedsiebiorca potrafi sie sam zorientowac co gdzie jak i kiedy.
 
 
olaboga 
Rozkręca się


Dołączył: 21 Gru 2010
Posty: 24
Skąd: Swansea (Walia)
Wysłany: Czw Sty 13, 2011 7:12 pm   

Zbyszek dzieki za info i pomoc ale ja nie chce kupowac faktur.
Poza tym nie jestem przedsiebiorca, jeszcze ... a forum to jedno z miejsc gdzie mozna sie dowiedziec co gdzie jak i kiedy.
 
 
Cenzor 
Walka z głupotą ludzką, daje siłe do walki z nią..



Wiek: 43
Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 1683
Wysłany: Pią Sty 14, 2011 3:15 pm   

olaboga napisał/a:
Zbyszek dzieki za info i pomoc ale ja nie chce kupowac faktur.
Poza tym nie jestem przedsiebiorca, jeszcze ... a forum to jedno z miejsc gdzie mozna sie dowiedziec co gdzie jak i kiedy.

Oczywiście moim zdaniem masz słuszną rację.
Od tego służą fora aby na nich dzielić się swoimi spostrzeżeniami, szukać pomocy itd.
W innym wypadku po co to wszystko?
_________________
"JUTRO TO DZIŚ - TYLE ŻE JUTRO"
"Różnica między Polską, a Stanami polega jednak na tym, że oni swoich Czerwonych przechowują w rezerwatach, a my w parlamentach." - Janusz Korwin Mikke
 
 
polpen 
Ekspert w Infolinia.org


Dołączył: 20 Cze 2008
Posty: 77
Skąd: Middlesbrough (Anglia)
Wysłany: Pią Sty 14, 2011 11:29 pm   

olaboga napisał/a:
Witam
Prosze mi powiedziec jakie sa koszty zalozenia i obslugi firmy np.ksiegowosc?
jezeli chodzi o maszyny to zastanawiam sie nad tym, zeby sprobowac podobne maszyny zakupic np. na ebay oczywiscie z faktura, sa one troche tansze niz od dealera.
Wowczas zmniejszylbym ryzyko ewentualnego niepowodzenia.
bez wzgledu czy to firma czy samozatrudnienie, gdzie moge dostac <formularze> ktore sluza do wystawiania rachunkow lub faktur?
A wlasciwie kiedy wystawia sie rachunek a kiedy fakture? jaka jest roznica?

Ps dziekuje za informacje, pozdrawiam


Witam,

1. Tak naprade ksiegowosc moze sobie Pani prowadzic sama. Nie jest wymagane "wynajmowanie kogos". Szczegolnie na poczatku jezeli obroty sa male nie potrzebna zadnej filozowi. Wystarczy prowadzic zeszyt lub uzywac programu komputerowego typu Excel gdzie zapisuje Pani wszystkie przychody i wydatki poniesione na firme i pozniej rozlicza sie z urzedem skarbowym raz do roku.
2. Oczywiscie, ze maszyny nalezy zakupic jak najtaniej, najlepiej uzywane. Prosze zachowac rachunek za zakup (moze byc elektroniczny). Bedzie mozna pozniej kwote zakupu odliczyc o przychodu i zaoszczedzic na podatku dochodowym.
3. Formularze faktur i rachunkow moze pani rzeczywiscie zrobic sama lub zakupic w sklepie papierniczym. Nie sa to wielkie kwoty - kilka, kilkanascie funtow za bloczek.
4. Faktura a rachunek:
Faktura to typ rachunku wymagany przez niektorych klientow w celu odpisania sobie pozniej Pani uslug od podatku. Aby wystawiac faktury trzeba byc zarejestrowanym jako platnik VAT. Rejestracja jest obowiazkowa dla firm i osob samozatrudnionych, ktorych obroty dzialalnosci przekraczaja kwote 60000funtow rocznie. Jezeli sa nizsze NIE MA obowiazku rejestracji ale nie mozna tez wystawiac faktur jako takich a tylko zwykle rachunki. Wydaje mi sie jednak ze na poczatku dzialalnosci nie martwilbym sie o rejestracje jako platnik VAT. Prosze pamietac, ze rejestracja oznacza ze do ceny uslugi musi Pani doliczac stawke VAT, ktora wynosi od 4 stycznia tego roku 20%. Sprawi, to ze Pani uslugi stana sie drozsze i bedzie pani mniej konkurencyjna. Tak naprawde prosze zaczac sie martwic fakturami jak Pani roczne obroty zbliza sie do kwoty 60000funtow rocznie lub klienci beda naciskac na wystaiwanie faktur VAT.

PS. Prosze sie na prawde nie przejmowac sprawami formalnymi na tym etapie. Radze skupic sie na zakupie maszyn i jak najszybszym rozpoczeciu swiadczenia uslug. Na rejestracje formalna dzialalnosci ma Pani 3 miesiace od momenu jej rozpoczecia.

Pozdrawiam i zycze powodzenia

Pawel
Polpen
 
 
olaboga 
Rozkręca się


Dołączył: 21 Gru 2010
Posty: 24
Skąd: Swansea (Walia)
Wysłany: Nie Sty 16, 2011 9:43 pm   

Witam
Kwestia faktur i rachunkow jest o tyle dla mnie wazna, gdyz do swojej dzialalnosci moge potrzebowac troche miejsca. A jak sadze wynajem bedzie sie z tym wiazal np. zeby otrzymac zwrot podatku.
Zgadzam sie, ze najwazniejsze teraz to zakup maszyn. Moglbym zakupic interesujace mnie maszyny na korzystnych warunkach leasingu lub na raty w Polsce.
Pytanie jest czy moglbym pozniej otrzymac zwrot pieniedzy na podstawie polskiej faktury?
 
 
nemo-nemo 


Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 989
Skąd: Bristol (Anglia)
Wysłany: Nie Sty 16, 2011 11:03 pm   

a co ma miejsce do papierów czyli faktur? Papierki w segregator i na półke :mrgreen:
Ja bym się z zakupem czy lizingiem z Polski nie bawił chyba, że chcesz mieć dodatkowego "strupa" na głowie od zastanawiania się po jakim kursie przeliczyć fakturę z Polski wystawiona w złotówkach na funty żeby rozliczyć z angielskim urzędem podatkowym.
Co do maszyn, to dowiedz sie kto je produkuje. Jeśli producentem są Chiny, jak to mam miejsce w 80% przypadków, to mogę pomóc ci zakupić go bezpośrednio u producenta jednak w takim przypadku wchodziłaby w rachubę jedynie gotówka.
 
 
 
olaboga 
Rozkręca się


Dołączył: 21 Gru 2010
Posty: 24
Skąd: Swansea (Walia)
Wysłany: Pon Sty 17, 2011 11:33 pm   

Miejsce tak sie ma do papierkow, ze chociazby koszt wynajmu moge odliczyc sobie od podatku. Co do rat i leasingu to sie zastanawiam?
Niestety nie jestem krezusem finansowym zeby wydac ok 5 tys funtow na same maszyny plus reszte kosztow na <rozruch>.
Leasing to koszt ok 100 funtow * 48 rat i ewentualny wykup 25% raty wygladaly troche mniej korzystnie w zaleznosci na jak dlugi okres.
Jednym z producentow jest koreanska firma, ma dealera w UK ale dopiera startuja jak sadze, pisalem maile, a na odp o leasing i raty czekam 2 tydzien.
Postaram dowiedziec sie cos wiecej...

Dzieki nemo-nemo za pomoc pozdro

[ Dodano: Pon Sty 17, 2011 11:36 pm ]
Aha jeszcze jedno nemo-nemo czy mam rozumiec, ze jest opcja rozliczenia polskiej faktury w UK?
 
 
nemo-nemo 


Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 989
Skąd: Bristol (Anglia)
Wysłany: Wto Sty 18, 2011 9:31 am   

I tak na starcie będziesz się "pchać" w koszty wynajmu? Podobo nie jesteś krezusem finansowym. Spokojnie możesz mieć biuro w domu i odliczać % opłat jakie ponosisz za cały dom.
 
 
 
olaboga 
Rozkręca się


Dołączył: 21 Gru 2010
Posty: 24
Skąd: Swansea (Walia)
Wysłany: Wto Sty 18, 2011 10:22 am   

To akurat jest konieczne z dzialanoscia ktora chce podjac, a biuro oczywiscie w domowym zaciszu.
 
 
ulenka1983
Gość
Wysłany: Pon Lut 07, 2011 5:02 pm   mieszkanie w anglii a książeczka mieszkaniowa

Chciałabym zakupić mieszkanie w Anglii. Posiadam książeczkę mieszkaniową. Dziś dzowniłam do PKO, Pani poinformowałą mnie,że nie ma problemu,co do wykorzystania książeczki przy zakupie mieszkania za granicą. Czy wszytskie angielskie banki to zaakceptują??
 
 
nemo-nemo 


Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 989
Skąd: Bristol (Anglia)
Wysłany: Pią Lut 11, 2011 5:36 am   

Ulenka to, że pani w PKO powiedziała, że nie ma problemu to tylko połowa prawdy (chyba, że masz grubo ponad 100.000 funtów uzbierane wtedy nie musisz brac kredytu na zakup domu w UK). Z pieniędzmi na pierwsza wpłatę może być ci łatwiej dostac kredyt ale gwarancji nie masz.
W UK oprócz dochodów brany jest także pod uwagę "credit score" czyli twoja historia kredytowa w UK, czy masz karty kredytowe, czy brałas coś na raty i bez problemów spłacilaś to wszystko składa sie na twój "credit score". Znam wiele przypadków gdzie ludzie mieli bardzo wysokie dochody i byli w UK 10-15 lat i odmówiono im kredytu na dom.
 
 
 
Cenzor 
Walka z głupotą ludzką, daje siłe do walki z nią..



Wiek: 43
Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 1683
Wysłany: Pią Lut 11, 2011 5:15 pm   

nemo-nemo napisał/a:
Ulenka to, że pani w PKO powiedziała, że nie ma problemu to tylko połowa prawdy (chyba, że masz grubo ponad 100.000 funtów uzbierane wtedy nie musisz brac kredytu na zakup domu w UK). Z pieniędzmi na pierwsza wpłatę może być ci łatwiej dostac kredyt ale gwarancji nie masz.
W UK oprócz dochodów brany jest także pod uwagę "credit score" czyli twoja historia kredytowa w UK, czy masz karty kredytowe, czy brałas coś na raty i bez problemów spłacilaś to wszystko składa sie na twój "credit score". Znam wiele przypadków gdzie ludzie mieli bardzo wysokie dochody i byli w UK 10-15 lat i odmówiono im kredytu na dom.

Ja też znam takie przypadki.
_________________
"JUTRO TO DZIŚ - TYLE ŻE JUTRO"
"Różnica między Polską, a Stanami polega jednak na tym, że oni swoich Czerwonych przechowują w rezerwatach, a my w parlamentach." - Janusz Korwin Mikke
 
 
Sabcia
Gość
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 2:32 pm   

Witam!!!
Staram sie o mieszkanie counsilowskie - dostalam juz punktacje i przydzial na 3 sypialnie, dzisiaj dostalam list ze mam doniesc zaswiadczenie o posiadaniu nieruchomosci w pl jesli nadal te mieszkanie posiadam to nie moga mi pomoc - mam mieszkanie komunalne gdzie jestem najemca i nie jest to mieszkanie na wlasnosc dodam ze jestem tam zameldowana tylko ja i syn, maz i corka sa zameldowaniu u tesciowej. Czy w takim razie bedac tylko najemca moga odmowic mi starania sie o mieszkanie czy jestem zmuszona pozbyc sie tego mieszkania w pl? Drugie pytanie jakie dokumenty mam doniesc umowe wynajmu z pl czy jak ? Z gory dziekuje za odpowiedz :) Pozdrawiam
 
 
Cenzor 
Walka z głupotą ludzką, daje siłe do walki z nią..



Wiek: 43
Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 1683
Wysłany: Pią Mar 02, 2012 6:38 am   

Odpisałem na Twoje pytanie w innym wątku, w którym napisałaś to samo, proszę do niego zajrzeć.
_________________
"JUTRO TO DZIŚ - TYLE ŻE JUTRO"
"Różnica między Polską, a Stanami polega jednak na tym, że oni swoich Czerwonych przechowują w rezerwatach, a my w parlamentach." - Janusz Korwin Mikke
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
0

Maximus-O�wietlenie |
Strona wygenerowana w 1,49 sekundy. Zapytań do SQL: 22
Reklama