Ogłoszenie 
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi serwisami Klany, Randka oraz Wspólna podróż

Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeszki solone
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Czw Sty 13, 2011 11:55 pm   Orzeszki solone

Mam 41 lat i od pół roku pochłaniam znaczne ilośći orzeszków solonych, czy to normalne ? Może to być związane z jakąś chorobą, czy to zwykłe uzależnienie ? :)
 
 
Gość

Wysłany: Pią Sty 14, 2011 12:02 am   Re: Orzeszki solone

Anonymous napisał/a:
Mam 41 lat i od pół roku pochłaniam znaczne ilośći orzeszków solonych, czy to normalne ? Może to być związane z jakąś chorobą, czy to zwykłe uzależnienie ? :)


pytanie kieruje do Pani Izabeli Gładkowskiej
Technik Farmaceuta

:)
 
 
Cenzor 
Walka z głupotą ludzką, daje siłe do walki z nią..



Wiek: 43
Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 1683
Wysłany: Pią Sty 14, 2011 3:10 pm   

Powiem Ci, że ja również miałem podobną jazdę z orzeszkami, przez około 6 miesięcy zjadałem dziennie około 500g tych pyszności.
Od jakiegoś czasu, przestałem je tak zajadać, skończyło mi się łaknienie na nie.
Osobiście nie uważam że był to jakiś symptom chorobotwórczy, ale nie jestem tu oczywiście w roli specjalisty.
Sam jestem ciekawy wypowiedzi eksperta w tej sprawie.
_________________
"JUTRO TO DZIŚ - TYLE ŻE JUTRO"
"Różnica między Polską, a Stanami polega jednak na tym, że oni swoich Czerwonych przechowują w rezerwatach, a my w parlamentach." - Janusz Korwin Mikke
 
 
Polopiryna 
Ekspert w Infolinia.org


Dołączyła: 07 Mar 2010
Posty: 12
Skąd: Oxford (Anglia)
Wysłany: Nie Sty 16, 2011 6:47 pm   

Witam serdecznie !

Nie znam zadnej choroby ktora by sie w ten sposob objawiala, wiec sadze ze to jest raczej zwiazane z przyzwyczajeniem (jak np. pestki slonecznika). Moze to byc forma odreagowywania stresu, to wszystko zalezy w jakich okolicznosciach Pan/Pani zjada orzeszki. Ostrzegam jednak ze spozywanie znacznych ilosci orzeszkow solonych powoduje zatrzymywanie wody w organizmie i wzrost cisnienia krwi, co nie jest zdrowe wiec radzilabym zamienic je na suszone owoce np sliwki badz jablka. Polecam ! Samo zdrowie !

[ Dodano: Nie Sty 16, 2011 7:33 pm ]
A oto wypowiedz pewnego lekarza na ten temat, ktora tez moze byc pomocna w tej sprawie. Milej lektury !

Jeżeli chodzi o przyczynę szczególnego apetytu na sól i słone potrawy, to na pierwszym miejscu przychodzi mi na myśl choroba Addisona, czyli pierwotna niedoczynność kory nadnerczy.Jest to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której dochodzi do zaniku tkanki kory nadnerczy i niedoboru hormonów: korytyzolu i aldosteronu. Jednym z objawów jest szczególny apetyt na słone potrawy. Ale nigdy nie jest to objaw izolowany, zawsze występują inne: zasłabnięcia, omdlenia, osłabienie siły mięśniowej, przebarwiona, śniada skóra (zwłaszcza w okolicy łokci i kolan oraz części eksponowanych na słońce), a w badaniach laboratoryjnych stwierdza się niskie stężenie sodu oraz podwyższone stężenie potasu. Jeżeli nie występują ww objawy to nie mamy podstaw, by podejrzewać tę chorobę.

Należałoby przeprowadzić rowniez badania, ponownie na diecie nisko-solnej. Należałoby rozszerzyć diagnostykę o zbadanie wydalania sodu z moczem. Możliwe, że szczególny apetyt na sól jest wyrazem kompensacji czyli utraty sodu drogą nerek.

Ostatnia możliwość, chyba najbardziej prawdopodobna, to osobnicza skłonność do szczególnych smaków. Wrodzony apetyt na te specyficzne smaki: slony, slodki, kwasny itp.
 
 
 
Gość

Wysłany: Pon Sty 17, 2011 4:16 pm   

Cytat:

bardzo dziękuję za odpowiedź, myślę że to jednak preferencje smakowe i przyzwyczajenie, lecz chyba faktycznie trzeba będzie się przerzucić na owoce.
Pozdrawiam :) )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
0

Maximus-O�wietlenie |
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 21
Reklama