Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Świat -> Czy Wielka Brytania opuści Unię Europejską?

Czy Wielka Brytania opuści Unię Europejską?

2011-12-17 10:15:55

W Niemczech nie milkną spekulacje na temat znaczenia sprzeciwu brytyjskiego premiera wobec planów konsolidacji Unii Europejskiej. Idea ratowania euro, kluczowa dla Angeli Merkel, okazała się niewystarczająca, by uzasadnić unię fiskalną.

Obawy o przyszłość Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza o możliwość jej wyjścia z Unii Europejskiej wyraża były szef niemieckiej dyplomacji, socjaldemokrata Frank-Walter Steinmeier:

- Obawiam się, że decydujący krok w kierunku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE został zrobiony - powiedział niemiecki polityk w wywiadzie dla dziennika „Rheinische Post”.

Steinmeier już w środę podczas dyskusji w Bundestagu skrytykował pozostawienie w izolacji Zjednoczonego Królestwa. Wskazał, że umowa międzyrządowa o unii fiskalnej wyłącznie w obrębie 26 państw Unii to prosta droga do wyobcowania, izolacji, a wreszcie – oderwania od Wspólnoty Wielkiej Brytanii.

Efekt izolacji częściowo miała złagodzić środowa wypowiedź Angeli Merkel, również na forum Bundestagu, podkreślająca, że Londyn jest ważnym partnerem Niemiec. Kanclerz wyraziła żal z powodu decyzji Camerona, ale równocześnie wskazała, że nie przekreśla ona współpracy z UK w ramach Unii:

- Bardzo żałuję, że Wielka Brytania nie poszła z nami tą drogą. Bardzo żałuję, że już przed 20 laty Wielka Brytania podjęła decyzję przeciw euro. Ale nie mam żadnych wątpliwości, że Wielka Brytania także w przyszłości pozostanie ważnym partnerem w Unii Europejskiej - powiedziała Merkel.

Jednak jej wypowiedź została odebrana przede wszystkim jako krytyka działań Camerona. Wydaje się zatem, że po szczycie Unia znajduje się na prawdziwym politycznym zakręcie. Oby w wyniku zbyt gwałtownych działań jeden z najważniejszych jej „pasażerów” nie znalazł się poza głównym nurtem prac, bo to z pewnością – co widać już dziś – tylko wzmocni eurosceptyczne nastroje w społeczeństwie na Wyspach, już dziś manifestowane również w Izbie Gmin.

 

 

 

http://goniec.com

 

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa