Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Nauka -> Majowie nie przepowiedzieli końca świata?

Majowie nie przepowiedzieli końca świata?

2011-12-10 21:29:14

Spory o datę końca świata odżywają mniej co kilka miesięcy. Tym razem dyskusja toczy się na temat kalendarza Majów i 12 grudnia 2012 roku podanego jako data końca świata. Ekspert, który na nowo odczytał pismo Majów uważa, że to data przejścia do nowej ery.

Autorem nowej interpretacji tekstu był Sven Grönemeyer z uniwersytetu La Trobe w Australii. Swoje odkrycie ogłosił tuż po tym, jak Meksykański Instytut Archeologiczny znalazł kolejne odniesienie do roku 2012 w pismach Majów. Te dwa doniesienia wywołały ożywioną dyskusję wokół rzekomej daty końca świata.

Australijski badacz twierdzi, że 12 grudnia 2012 roku nie będzie dniem Apokalipsy, bo inskrypcja dotyczy powrotu tajemniczego boga Majów, Bolon Yokte pod koniec 13 cyklu 400 lat, zwanego Baktuns. Naukowiec twierdzi, że ponieważ dla Majów 13 to święty numer, to w samej dacie nie ma nic, co sugerowałoby koniec świata.

Sporne hieroglify to prawdopodobnie proroctwa ówczesnego władcy Bahlama Ajawa, który w zapisanych na kamieniu znakach starał się ustalić dokładny termin przyjścia bóstwa.

– 12.12.2012 to data symboliczna. Przez Majów postrzegana była jako odzwierciedlenie dnia stworzenia. Opisuje jakiegoś boga, a nie przełomowe wydarzenie dla całej ludzkości – twierdzi Grönemeyer.

Badana inskrypcja powstała 1300 lat temu. Kamień, na którym została wyryta, jest pęknięty, co dodatkowo utrudnia jej odczytanie; odnaleziono go na archeologicznym stanowisku Tortuguero w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeża stanu Tabasco. Odkrycie to, połączone z odszyfrowaniem pisma Majów, zapoczątkowało rozpowszechniane przez niektórych archeologów traktowanie roku 2012 jako daty końca świata. Warto jednak wspomnieć, że spośród około 15 tysięcy inskrypcji znalezionych na terenach należących niegdyś do imperium Majów, w zaledwie dwóch wspomniany jest rok 2012.,

 

http://goniec.com

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa