Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Wielka Brytania -> Policjant zginął w zamachu bombowym

Policjant zginął w zamachu bombowym

2011-04-03 21:23:13

25-letni katolicki policjant Północnoirlandzkiej Służby Policyjnej (PSNI) zginął w miejscowości Omagh (hrabstwo Tyrone) od wybuchu bomby umieszczonej pod jego samochodem.Jest to drugi w historii PSNI policjant zabity w zamachu.Do wybuchu doszło w sobotę na krótko przed godziną 16 czasu lokalnego, przed domem, w którym policjant mieszkał.Od 2007 roku rozłamowcy z Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) próbowali dokonać kilku zamachów umieszczając http://elondyn.co.uk

bomby pod prywatnymi samochodami policjantów. Większość nie wybuchła. W zamachach z maja 2008 r. i stycznia 2010 r. dwóch policjantów straciło nogi.W marcu 2008 r. policjant na służbie został wciągnięty w zasadzkę pod fałszywym pozorem i zastrzelony. Do odpowiedzialności przyznała się rozłamowa grupa CIRA (tzw. Continuity IRA).W ocenie komentatorów także podejrzenie o dokonanie sobotniego zamachu spadnie na rozłamowe, republikańskie ugrupowanie paramilitarne, stawiające sobie za cel storpedowanie procesu pokojowego w Irlandii Płn. i zniechęcenie katolików do wstępowania do północnoirlandzkiej policji.PSNI zastąpiła działającą wcześniej RUC (Royal Ulster Constabulary), oskarżaną przez republikanów o sprzyjanie protestantom. PSNI jest formacją policyjną zbudowaną od podstaw na mocy porozumień irlandzkiego okrągłego stołu (tzw. Porozumień z Belfastu, lub Wielkopiątkowych z 10 kwietnia 1998 r.) torujących drogę procesowi pokojowemu.Pod obecną nazwą działa od 2001 r. Składa się po połowie z katolików i protestantów i jest formacją apolityczną. W ubiegłym roku północnoirlandzki parlament formalnie przejął za nią odpowiedzialność, leżącą przedtem w gestii Londynu.15 sierpnia 1998 r. w Omagh doszło do głośnego zamachu dokonanego przez rozłamowe ugrupowanie RIRA (tzw. Prawdziwa IRA) przeciwne Porozumieniom z Belfastu. 29 osób zginęło, zaś 220 odniosło rany.Sobotni zamach potępili premier Irlandii Enda Kenny i poseł do parlamentu w Dublinie, lider partii Sinn Fein Gerry Adams."Był to odrażający i bezsensowny akt terroru. Jego sprawcy chcą nas znów wciągnąć w ponurą i bolesną przeszłość. Nigdy jednak nie uda im się zatriumfować nad demokratycznie wyrażoną wolą społeczeństwa" - oświadczył Kenny.Sinn Fein, uchodząca za polityczne skrzydło IRA, opowiada się obecnie za pokojowym zjednoczeniem obu Irlandii.

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa