Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Finanse -> Co z Twoją emeryturą?

Co z Twoją emeryturą?

2010-12-18 11:10:23

Co z Twoją emeryturą?Co z Twoją emeryturą?

Brak wiedzy Polaków na temat systemu emerytalnego w UK powoduje powstawanie wielu mitów na ten temat, a w szczególności wysokości emerytury lub lat pracy potrzebnych do osiągnięcia uprawnień emerytalnych. Dlatego dziś przedstawiamy kilka najważniejszych informacji na ten temat.

 

Reklama ogólnosieciowa

 

Pomyśl o swojej starości

Jednym z mitów jest informacja krążąca wśród rodaków, że po pięciu latach pracy w Wielkiej Brytanii uzyskuje się prawo do emerytury oraz emeryturę w wysokości 100 funtów tygodniowo. Utarło się, co niejednokrotnie słyszymy od naszych klientów, wsród naszej społeczności, że skoro w Wielkiej Brytanii jest tak rozwinięty system pomocowy, zasiłki są wysokie to i emerytura też będzie na dobrym poziomie. Nic bardziej błędnego.

Podstawowa emerytura państwowa, tzw. State Pension to na dzień dzisiejszy 97,65 funtów tygodniowo. Jaki poziom życia czeka nas w okresie emerytalnym mając do dyspozycji taką kwotę? Myślę, że każdy potrafi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. W tej kwesti rząd brytyjski jest bardzo sprawiedliwy. Wysokość emerytury dla wszystkich jest taka sama, nie jest ona uzależniona od wysokości zarobków.

Brytyjczycy wiedzą, że na państwową emeryturę nie mogą liczyć, dlatego też każdy posiada prywatny fundusz emerytalny. W Polakach świadomość prywatnego funduszu emerytalnego dopiero dojrzewa. Większość młodych ludzi nie chce mysleć o odległej emeryturze. A prawda jest taka, że im wcześniej coś z tym zrobimy, tym więcej zyskamy.

W momencie przejścia na emeryturę poziom naszych dochodów spada o około 70%. Tworzy się luka, którą należy czymś wypełnić, aby móc chociaż utrzymać ten sam poziom dochodów, co wcześniej. Niestety po przejściu na emeryturę nasze wydatki wcale nie maleją. Posłużę się tutaj przykładem. Pewnego dnia przychodzę do pracy do pracy, a mój szef mówi mi: Panie Krystianie jestem zmuszony obniżyć Pana pensję o 70%. Mam nadzieję, że nie wpłynie to źle na naszą współpracę i będzie ona trwała nadal. Wiadomo, że w takiej sytuacji szukam innej, lepiej płatnej pracy, bo mam taką możliwość, alternatywę. W momencie przejścia na emeryturę już jej mieć nie będę. Dlatego muszę pomysleć o swoich dochodach już teraz...

State Pension

State Pension to inaczej renta państwowa w Anglii i Walii. Szkocja ma trochę inne prawo. State Pension należy do grupy zasiłków (benefits) i przyznawana jest na podstawie składek National Insurance Contribution, tzw. contribution benefit.

Warunki otrzymania State Pension:

  1. Składki na National Insurance Contribution,

  2. Wiek emerytalny. W chwili obecnej wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Zgodnie z reformą wiek emerytalny zostanie wydłużony. W fazie początkowej wiek mężczyzn i kobiet zostanie wyrównany, a następnie zostanie podwyższony do 68 roku życia.

  3. O rentę emerytalną należy się starać, nie jest przyznawana automatycznie.

  4. Od 6 kwietnia 2010 roku trzeba mieć już tylko 30 przepracowanych lat (dla kobiet i mężczyzn tyle samo), aby starać się o emeryturę w UK.

Etapy podwyższenia wieku emerytalnego:

- Wiek emerytalny dla kobiet urodzonych po 6 kwietnia 1950, ale przed 6 kwietnia 1955 jest podwyższony z 60 do 65 - przejście na emeryturę między 2010 a 2020.

- Wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet wzrośnie z 65 do 68 w latach przejścia na emeryturę między 2024 a 2046.

Nowe prawo emerytalne

W lipcu 2007 roku weszło w życie nowe prawo emerytalne (Pension Act, July 2007). Główne zmiany, które ono wprowadza:

  • Zmniejszono wymóg przepracownaych lat na 30 lat. Wszystkie osoby, które pójdą na emeryturę po 6 kwietnia 2010 roku, będą musiały mieć przepracowane minimum 30 lat, bez wględu na płeć. Do tej pory mężczyżni musieli przepracować 44 lata, a kobiety 39, aby móc starać się o emeryturę,

  • Nie ma obowiązku pracy. Wystarczy płacić przez 30 lat składki na National Insurance Contributions (patrz niżej,)

  • Szkoła po 16 roku życia również liczy się do emerytury. Oczywiście tylko nauka w UK. Podobnie, jeśli matki zostają z dzieckiem w domu do 12 roku życia. Ważne, aby Child Benefit płacony był na matkę,

  • Aby zakwalifikować się na minimalną płatność emerytury wystarczy przepracować rok. Otrzyma się wtedy 1/30 podstawowej emerytury, która w roku 2010/2011 wynosi £97.65 na tydzień,

  • Emeryturę można otrzymać dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tak więc można przepracować wymagane 30 lat już np. mając 50 lat, ale emeryturę otrzyma się dopiero po osiągnięciu wieku emerytlanego, czyli 68 lat.

 

National Insurance Contributions- NIC-

  • Class 1 to podstawowa forma opłaty National Insurance Contributions. Pracodawca w naszym imieniu odprowadza 11,5% z naszej pensji - podobnie jak składki ZUS w Polsce,

  • Class 2 – płacą ludzie, którzy są Self-Employed. Składki wynoszą £2.40 na tydzień,

  • Class 3 – voluntary contribution, £12.05 na tydzień. Często podatnicy otrzymują listy z informacją o niedopłacie NIC i zapraszające do wyrównania braków w składkach, aby dany rok został zaliczony do emertury,

  • Class 4 – ludzie posiadający swoja własną działalność gospodardzą (Self-Employed), płacą 8% NIC z wyrobionych zysków. Jest to po prostu dodatkowy podatek. Nie ma wpływu na wysokość emerytury w przyszłości

Warto pamiętać, że State Pension jest opodatkowana i niezależna od wysokości zarobków oraz od składek National Insurance Contribution. Oznacza to, że jeśli ktoś zarabia £110.00 na tydzień, to po osiągnięciu wieku emerytalnego, dostanie taką samą State Pension jak osoba, która zarabiała £1,100.00 tygodniowo.

Ale...

Nie wszystkie zarobki kwalifikują nas do otrzymania emerytury. Zarobki poniżej £95.00 tygodniowo nie są zaliczane do lat przepracowanych do emerytury. Należy więc tygodniowo zarabiać minimum £95.00, aby nasze zarobki liczyły się do emerytury. Jeśli tygodniowe zarobki wynoszą od £95.00 do £110.00 czyli mieszczą się w tzw. Lower Earnings Level to wprawdzie nie płacimy NIC, ale nasze zarobki liczą się do emerytury. Jeśli w roku podatkowym twoje zarobki nie przekroczyły £6,745 to nie płacisz składek na NIC.

Po osiągnięciu 16 roku życia można zażyczyć sobie kalkulacji prawdopodobnej wysokości emerytury czyli tzw. Pension Forecast. Dzięki temu możemy się dowiedzieć czy pracodawca odprowadzał za nas składki na National Insurance Contribution. Wysokość State Pension nie zależy od wysokości składek NIC.

Istnieje jeszcze coś takiego jak Second State Pension, czyli maksimum £57.00 wypłacane dodatkowo do emerytury. Wysokość SERPS (state earnings related pension scheme) obliczana jest w momencie przejścia na emeryturę. Do 2002 roku na podstawie wysokości składek National Insurance Contribution oraz wysokości zarobków. Dla ludzi, którzy przejdą na emeryturę po 2030 roku na Additional State Pension będzie składać się jedynie tzw „flat rate” – stały dodatek do emerytury. W razie śmierci partner może przejąć jedynie 50% Second State Pension swego małżonka. Osoby, które są Self-Employed nie mają możliwości otrzymania Second State Pension.

Chociaż sprawa emerytury to odległa dla młodych ludzi kwestia, to jednak warto wiedzieć co i jak, aby nie obudzić się zbyt późno. Wszyscy chcemy przecież nawet na starość żyć godnie w UK.

Krystian Zawistowski

Best Accountant

www.ksiegowyuk.co.uk

Załączone zdjęcia:

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa