Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Nauka -> 70 proc. polskich internautów doświadczyło ataku

70 proc. polskich internautów doświadczyło ataku

2010-09-14 02:37:49

Z badań przeprowadzonych przez firmę F-Secure wynika, że większość Polaków spotkała się z próbami włamań lub wyłudzeń online. Jednocześnie okazało się, że Polacy należą do grupy internautów najgorzej dbających o bezpieczeństwo swoich danych.

Reklama ogólnosieciowa

Polska jest krajem najbardziej narażonym na zagrożenia płynące z internetu spośród siedmiu państw objętych badaniem. Aż 49 proc. wszystkich badanych przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło próby ataku na swój komputer. Polska przewodzi tej statystyce, odnotowując próby nadużyć u 70 proc. internautów.

Trochę lepiej jest w Finlandii - tam 60 proc. badanych doświadczyło internetowego ataku, z kolei w Malezji 54 proc. Polacy najrzadziej spośród wszystkich respondentów zabezpieczają swoje komputery - 14 proc. z zainfekowanych maszyn nie posiadało żadnej ochrony. Oprogramowanie ochronne częściej stosuje się w Malezji - tam 11 proc. komputerów pozostawało bez zabezpieczeń.

O bezpieczeństwo najczęściej dbają internauci w Niemczech, gdzie z próbami nadużycia, włamania, wyłudzenia lub kradzieży danych spotkało się "jedynie" 32 proc. badanych. Wynika to z faktu, że to właśnie Niemcy przywiązują największą wagę do ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych w internecie. Deklaruje to 77 proc. niemieckich internautów. Dużo bardziej beztroscy są internauci ze Szwecji i Finlandii - odpowiednio 42 proc. i 36 proc. badanych martwi się o ochronę swoich danych.

- Niemcy są jedną z najbardziej przezornych grup internautów. Dlatego też skutecznie unikają wielu potencjalnych ataków. Jednak istnieje również druga strona medalu - doświadczając nadużyć w sieci, uczymy się jednocześnie, jak ich unikać i jak sobie z nim radzić. Dzięki temu stajemy się znacznie bardziej pewni swoich działań w sieci. Stając się świadomymi użytkownikami internetu, możemy w pełni wykorzystywać jego stale rosnący potencjał - mówi Sean Sullivan, Doradca ds. Bezpieczeństwa F-Secure.

Polscy i Niemieccy internauci obawiają się najbardziej zagrożenia wynikającego z korzystania z wyszukiwarek, kierujących na szkodliwe strony (68 proc naszych rodaków i 62 proc zachodnich sąsiadów). Takie ryzyko wysoko oceniają również Brytyjczycy (41 proc.). Niemcy boją się także odwiedzania nieznanych stron internetowych, gdyż mogą one przemycać złośliwe oprogramowanie na ich komputery. W nieznacznie mniejszym stopniu niepokoją się tym również Malezyjczycy - 59 proc., podczas gdy dla Finów nie jest to tak istotne - tylko 22 proc. z nich omija nieznane witryny internetowe.

Z kolei w Polsce zanotowano najmniej przestępstw związanych z płatnościami kartami kredytowymi za pośrednictwem internetu. Z tego typu nadużyciami spotkało się 11 proc. badanych Polaków. Największe zagrożenie w prowadzeniu finansów online dotyczy USA, gdzie 32 proc. respondentów zostało w ten sposób oszukanych lub zna osoby, które to spotkało.

Interia.pl
zdjęcie: stock.xchng

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa