Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Polska reklama na brytyjskim rynku

Polska reklama na brytyjskim rynku

2010-07-01 22:49:28

Polskie firmy mnożą się w Wielkiej Brytanii. Najczęściej są to jednoosobowe działalności, nie brakuje jednak wielkich firm zatrudniających wieloosobowe zespoły.

Każdy przedsiębiorca, duży czy mały, prowadząc firmę w jakiś sposób zabiega o jej reklamę. Brak doświadczenia w tej dziedzinie sprawia, iż większość polskich przedsiębiorców posługuje się narzędziem reklamy niesprawnie i nieskutecznie. Nie możemy się temu jednak dziwić, przepisy w Wielkiej Brytanii sprzyjają rozwojowi biznesu dając szanse dla każdego, zatem wiele osób bez doświadczenia w dziedzinie reklamy podejmuje się własnej działalności.

W skrócie podstawowe błędy popełniane przez naszych rodaków prowadzących działalność na wyspach, a także nieco o działaniach, które poprawią wizerunek Twojej firmy i zwiększą skuteczność reklamy.

Reklama ogólnosieciowa

1. Podstawowym błędem jeśli chodzi o reklamę jest brak reklamy.

Dotyczy to wielu firm, które kompletnie nie dbają o reklamę lub robią to w sposób niewystarczający stawiając ją na końcu listy wartości.

Rodzaj reklamy zależy od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości firmy, grupy odbiorców i wielu innych czynników. Każda działalność powinna znaleźć sposób na przyciągniecie klientów, którzy utrzymują firmę przy życiu. Reklama jest najskuteczniejszym tego sposobem.

W świecie wielkiej konkurencji to reklama najczęściej przesądza z jakiej firmy klienci skorzystają. Jakość produktów i usług stała się elementem podrzędnym w stosunku do tego, co i jak często klient o nich słyszy.

Reklama jest jednak droga, co też zniechęca nas często ogranicza nasze chęci i działania. Niechęć ta jest spotęgowana mentalnością, jaką przywieźliśmy z kraju, do wyjazdu z którego to właśnie niedostatek (w większości przypadkach) skłania ludzi. Płacenie za coś czego nie widać, a co przynosi rezultaty dopiero  w czasie jest dla wielu nie do przyjęcia.

Ze względu na wysoką cenę reklamy powinno się wybierać najbardziej skuteczne rozwiązania. Najdroższa reklama nie znaczy najlepsza. Reklama powinna być trafiona i co nie rzadko się zdarza może być zrealizowana niewielkim kosztem, na który może sobie pozwolić każdy przedsiębiorąca. O sposobach reklamy nieco niżej.

Podsumowując - reklama powinna mieć miejsce zawsze a sposób reklamy wybrany rozsądnie. Codziennie wydajemy na rzeczy, które nie zawsze okazują się być przydatne, a czasami lepiej przeznaczyć te środki na reklamę, która nie tylko nie zbiera kurzu na półkach, ale pracuje dla nas.

  

2. Drugim najczęściej popełnianym błędem jest lekceważenie znaczenia wizerunku naszej firmy.

Mowa tu o tym wszystkim co reprezentuje firmę, a łączy się to nie tylko ze stroną wizualną.

Strona wizualna niewątpliwie jest pierwszym i najczęstszym czynnikiem, który decyduje o tym, z jakiej firmy usług klient skorzysta, jeśli ma do wyboru kilka z nich. Do takich elementów wizualnych należą między innymi: wszystkie materiały reklamowe firmy (ulotki, plakaty, wizytówki itd.), strona internetowa, opakowania produktów, wystrój pomieszczeń usługowych itp. (Wybierając produkt na półce spośród nieznanych producentów sięgamy po ten co wizualnie lepiej się prezentuje).

Opracowanie wizerunku firmy, przygotowanie podstawowych materiałów reklamowych nie zawsze musi być wielkim wydatkiem. Im mniejsza firma tym mniejsze są jej potrzeby. Raz (porządnie) przygotowane materiały firmy (jej reklama) zamieniają się w narzędzie, które przyciąga klienta wykonując już część pracy za Ciebie.

Inną rzeczą, która nierozerwalnie kojarzy się z wizerunkiem firmy, a jaka również wpływa na decyzje potencjalnych klientów, którzy właśnie przyglądają się usługom/produktom naszej firmy, jest treść (tekstowa) oferty. Niejednokrotnie spotkałem się z sytuacjami, gdy przedsiębiorcy lekceważąc pomijali ten element. Klienci tracą jednak zaufanie do kogoś, kto w swoim działaniu jest na tyle niedokładny, że element językowy uznał za mało znaczący. Jest to głównie błąd nowych niedoświadczonych przedsiębiorców. Błędy gramatyczne, stylistyczne, brak polskich znaków - niezależnie od naszego podejścia do tego tematu, nie mogą mieć miejsca. Zwrócić się z tym można do polskich firm zajmujących się Copywriting'iem po prostu do osób odpowiednim doświadczeniem językowym (np. osób po filologii polskiej).

Sposoby reklamy

Wyodrębnijmy na początek podstawowe sposoby reklamy (jakie ma do dyspozycji polski przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii).

1. Ogólnie wizerunek firmy pełniący również rolę reklamy (materiały promocyjne, strona internetowa, wystrój pomieszczeń usługowych itp.)

2. Reklama poprzez bezpośredni kontakt z klientem (poprzez dystrybucję ulotek, kuponów rabatowych lub innych materiałów reklamowych, indywidualne spotkania itd.)

3. Reklama prasowa lub internetowa.

4 Reklama podczas imprez i spotkań skierowana do grupy odbiorców


1. Wizerunek firmy. Składają się na niego wszystkie elementy wizualne i tekstowe przedstawiające i promujące nasza firmę.

Opracowanie wizerunku firmy zaczyna się od przygotowania loga/logotypu firmy. To właśnie ten element zadecyduje o tym jak będzie wyglądać reszta materiałów reklamowych naszej firmy (o stylu, kolorystyce, formie itd.). Aby zapewnić jakość tym materiałom dobrze jeśli przygotowanie ich zostało polecone specjalistom. Zajmują się tym agencje reklamowe, studia reklamy itp. lub samodzielni graficy.

Logo, wizytówki, ulotki, plakaty, papier firmowy, strona internetowa, szyldy - są to podstawowe narzędzie reklamy i kontaktu z klientem, stanowiące zatem całość wizerunku firmy.

2. Dystrybucja ulotek i innych materiałów reklamowych (kuponów rabatowych, wizytówek, cenników, katalogów itd.) jest najbardziej powszechnym sposobem reklamy firmy i, jeśli została odpowiednio zorganizowana, efektywnym i tanim. W tym wypadku to my docieramy bezpośrednio do klienta z naszą ofertą.

Koszta z jakimi trzeba liczyć się planując druk i dystrybucję ulotek to:

- ok. 20-60 funtów za przygotowanie projektu (wiadomo im bardziej dopracowany tym wyższa cena; raz przygotowany projekt pozostaje naszą własnością i może być wykorzystywany tyle razy ile będzie potrzeba, dlatego niech nie straszą Cię ceny grafiki.)

- 100-150 funtów za druk 5000 ulotek w formacie A5 (w kolorze, papier kredowy/gładki)

- ok. 30 funtów za dystrybucje 1000 szt. ulotek (jeśli są dostarczane bezpośrednio do domu angielskiego klienta)

- kierując swoje usługi/produkty do polskiego klienta, musielibyśmy zorganizować dystrybucję w punktach odwiedzanych przez Polonię: polskie sklepy, koła, polskie kościoły itp.

Jakie ulotki wybrać?

Najczęściej używane formaty ulotek to A5 oraz A6. Jeśli decydujemy na dystrybucję naszych ulotek „do ręki" na ulicy, polecany jest format A6 (pod warunkiem, że nasza oferta zmieści się na ulotce i jest dobrze czytelna). Natomiast dostarczając ulotki do domów lub zostawiając je w miejscach odwiedzanych przez klienta bardziej sprawdza się format A5.
Jeśli oferta firmy jest bardzo rozbudowana możemy użyć całej kartki A4 złożonej w trzy lub na połowę.   

3. Reklama w prasie oraz w Internecie. Jest to zarazem najdroższy i najtańszy sposób reklamy.

Najdroższy - ponieważ łączy się najczęściej z miesięcznymi opłatami dla gazet, magazynów czy serwisów online, których głównym źródłem dochodu (nie zależnie od tego pracuje w firmie 2 czy 20 osób) są właśnie pobierane opłaty za reklamę.

Druk w dobie obecnej jest bardzo kosztowny, stąd również reklama w prasie drukowanej jest dość droga. Za pół strony reklamy graficznej możemy zapłacić nawet do kilkuset funtów. O cenie decyduje jakość, nakład publikacji oraz miejsce rozmieszczenia reklamy w publikacji.

Musimy być ostrożni w stosunku do magazynów, które oferują tanią reklamę i przy tym twierdzą, że mają wysoki nakład. Nie można sprzedawać reklamy za 50-70 funtów za pół strony i przy tym mieć 10-15 tys. sztuk nakładu.

Serwisy online ze względu na dużo mniejsze koszta prowadzenia działalności oferują one reklamę za niższą cenę, również nie ustępując pod względem efektywności prasie drukowanej, a nawet nierzadko ją przewyższając.   

Prasa drukowana i serwisy online mają swoje plusy i minusy, a każde z nich ma swoich czytelników. Zdecydowanie jednak stwierdzimy, że reklama internetowa jest tańsza.

Dobrze jeśli przedsiębiorca przynajmniej od czasu do czasu reklamuje się i tu i tam. Jeśli jednak ma bardzo ograniczone środki na reklamę, zalecana jest częstsza reklama w Internecie.

Możliwości Internetu jest ogromne, co dnia dociera on do coraz to większej ilości ludzi. Dla wielu z nich stał się nieodłączną częścią rzeczywistości. Z tego między innymi powodu reklama w Internecie jest również najtańszym sposobem reklamy firmy: istnieje tu mnóstwo serwisów (ogłoszeniowych), na których jesteśmy w stanie zareklamować się całkowicie za darmo.

4. Kolejny rodzaj reklamy to reklama skierowana do mas podczas imprez i różnego rodzaju spotkań.

W szczególności jeśli oferta naszej firmy jest skierowana do Polonii, to impreza polonijna jest szczególną okazją dla nas, gdyż w jednym miejscu skupia wielką ilość naszych potencjalnych klientów, co jest nie możliwe w żadnych innych okolicznościach. Stąd też odpowiednio zorganizowana reklama przyniesie pokaźne plony.

 
Andrzej Sinkiewicz

Oceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa