Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Prasa Polonijna -> Śmierci Polaka można było zapobiec

Śmierci Polaka można było zapobiec

2010-04-06 16:28:11

Śmierci polskiego pracownika na budowie w Dundee "można było z pewnością zapobiec" orzekł sąd rozpatrujący sprawę śmiertelnego wypadku, który miał miejsce w maju 2008 roku – pisze "The Fourier".

Reklama ogólnosieciowa

Przypadek polskiego pracownika stał się też pretekstem do podniesienia kwestii dotyczącej instytucji kontrolującej przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zdaniem sędziego Richarda Davidsona Health and Safety Executive (HSE) ma niewystarczających środków, aby zapewnić adekwatną liczbę inspekcji na szkockich budowach.

Andrzej Freitag, lat 55, zmarł w wyniku upadku z niezabezpieczonego szybu odprowadzającego dym na budowie Tay Spinners, w maju 2008 roku. Sędzia ostro skrytykował przedsiębiorcę budowlanego, firmę Discovery Homes, oraz jej dyrektora, Richarda Pratta.

"Pan Freitag zmarł w wyniku wypadku, który można było przewidzieć oraz, któremu można było zapobiec. To jest publiczny skandal, i ci, którzy są odpowiedzialni, szczególnie pan Pratt, powinni się wstydzić swoich zaniedbań. Nie ma wątpliwości, że szyb odprowadzający nie był zabezpieczony, i stanowił oczywiste zagrożenie, które powinno być wyeliminowane."

Pan Freitag zmarł na oddziale intensywnej terapii w Ninewells Hospital w wyniku uszkodzenia mózgu po upadku z wysokości trzech metrów na podłoże z betonu. W zeszłym roku firma została obarczona karą w wysokości 9000 funtów. Sędzia Davidson powiedział, że Richard Pratt ma szczęście, iż uniknął dalszych procesów dotyczących nieprawdziwych informacji, które podał inspektorowi w miejscu wypadku.

Pan Pratt założył zabezpieczenia zaraz po wypadku i upierał się, że były one tam już wcześniej. Przyznał się do kłamstwa w momencie, gdy zdał sobie sprawę z powagi sytuacji. Takie zachowanie wymaga "stanowczej krytyki" – powiedział sędzia Davidson.

Skrytykował także tryb pracy HSE. "Nie ma adekwatnej liczby inspektorów w HSE, aby zapewnić odpowiedni system niezależnych kontroli na budowach, które doprowadziłyby do odpowiednich standardów". Skrytykował też praktykę nie wprowadzania dodatkowych wizyt w miejsca, gdzie wcześniej zdarzały się niedopatrzenia.

Źródło: Goniec

Artykuł pochodzi z:
Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (1)
Jak widać niedopatrzenia zdarzają się wszędzie.
Powinno być więcej kontroli, i kontrole moim zdaniem powinny być częstsze i niezapowiedziane.
  • 2010-04-14 13:39
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 1

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa