Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Prasa Polonijna -> Nie mówisz po polsku? Nie dostaniesz pracy

Nie mówisz po polsku? Nie dostaniesz pracy

2010-03-15 13:00:55

Firma Forza AW ze wschodniej Anglii, będąca dostawcą sieci handlowej Asda, została oskarżona o dyskryminowanie Brytyjczyków w polityce zatrudnienia, ponieważ od ubiegających się o pracę wymagała znajomości polskiego.

Reklama ogólnosieciowa

Według rzecznika rządowej Komisji Równości i Praw Człowieka (EHRC), taka praktyka może być nielegalna w świetle ustawy z 1976 roku, zakazującej dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na język.

Wchodząca w skład grupy Wal-Mart Asda należy do czwórki największych sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii. Forza AW dostarcza sklepom Asdy głównie przetworzone produkty mięsne.

Forza ściągnęła na siebie uwagę napisanym po polsku ogłoszeniem stwierdzającym, iż nieznajomość angielskiego nie jest przeszkodą w uzyskaniu pracy na 10-godzinnych zmianach, dostępnej od zaraz na okres 4-5 miesięcy. Ogłoszenie trafiło do agencji pośrednictwa pracy OSR Recruitment we wschodniej Anglii.

Reporterów tygodnika podających się za poszukujących pracy Anglików w pierwszej kolejności pytano w agencji, czy są Polakami. Powiedziano im, iż muszą biegle znać polski, ponieważ instrukcje BHP są po polsku. Innym mówiono, że wprawdzie nie muszą być Polakami, ale jeśli są, to mają większe szanse na zatrudnienie, bo w pracy mówi się głównie po polsku.

Szef Forzy Max Hilliard twierdzi, że jego intencją nie było dyskryminowanie lokalnych, bezrobotnych Anglików. Ogłoszenie nazwał pomyłką, którą wytłumaczył nieporozumieniami z agencją. Asda wyraziła zadowolenie, że pomyłka została szybko zauważona i usunięta.

Opublikowany w sobotę raport EHRC stwierdza, iż przemysł przetwórstwa mięsnego w coraz większym stopniu uzależnia się od pracy imigrantów, zatrudnianych pośrednio przez agencje. Dokument opisuje ciężkie warunki pracy oraz złe, a nawet poniżające traktowanie pracowników.

Niedawny program BBC wykazał, iż bezrobotni Anglicy, którym zaoferowano wykonywane przez imigrantów prace na farmach, budowach, magazynach i w restauracjach nie radzą sobie z nimi, są mniej wydajni i z punktu widzenia pracodawców, ich zatrudnianie się nie opłaca.

Źródło: Cooltura

Artykuł pochodzi z:
Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 1)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa