Reklama ogólnosieciowa
W Wielkiej Brytanii weszło w życie prawo zezwalające urzędowi podatkowemu na publikowanie czarnej listy osób uchylających się od zobowiązań podatkowych. Rozwiązaniu temu, stosowanemu również w Republice Irlandii, przyświeca założenie, iż indywidualny podatnik, lub firma, z obawy przed utratą reputacji i publicznym napiętnowaniem, uregulują swoje zobowiązania wobec fiskusa.
Reklama ogólnosieciowa
Począwszy od najbliższego roku obrachunkowego, rozpoczynającego się 1 kwietnia, urzędowi podatkowemu będzie wolno publikować taką czarną listę z nazwiskami i adresami osób prywatnych, a także firm, jeśli w wyniku dochodzenia ustalono, że świadomie uchylali się od płacenia podatku, a ich zobowiązania podatkowe przekraczają 25 tys. funtów.
Czarna lista uzupełnia inne środki, które mają do dyspozycji władze podatkowe wobec opornych. Obok obowiązku uiszczenia zaległego podatku, podatnik musi zapłacić odsetki od niego, a także karę do 100 proc. wysokości zaległego podatku. Oszustwa podatkowe są także przestępstwem ściganym na drodze sądowej.
W ostatnich dwóch latach urząd podatkowy intensywnie tropił konta Brytyjczyków w tzw. rajach podatkowych, uzyskując dane z ok. 300 banków działających w Wielkiej Brytanii. Odkupił też od rządu Niemiec listę obcokrajowców, którzy zdeponowali pieniądze w Lichtensteinie.
Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Wybór opcji:
Publikuj bez rejestracji (akceptuje regulamin)
Nowy użytkownik - załóż konto (rejestracja w 20 sekund!)
Zarejestrowany użytkownik - zaloguj się