Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> archiwum -> Dlaczego frytki McDonald's są tak smaczne?

Dlaczego frytki McDonald's są tak smaczne?

2009-10-14 22:02:12

Wydrukuj ten tekst i daj do poczytania tym którzy nie maja dostępu do Internetu. Tego nigdy nie przeczytasz w Polskiej prasie pozostającej pod kontrola zachodnich korporacji, jak np. Gazeta Wyborcza Michnika.

Fragmenty książki amerykańskiego autora Erica Schlossera "Fast Food Nation" ("Naród fast foodów"). Artykuł ukazał się w bostońskim miesięczniku "The Atlantic Monthly", numerze ze stycznia 2001. Wkrótce po ukazaniu się, został on zdjęty z witryny internetowej miesięcznika. Książka była przez cały rok na liście bestsellerów gazety The New York Times.

Reklama ogólnosieciowa

Od tlumacza: Za smacznie i niewinnie wyglądającą żywnością McDonald's kryje sie zaawansowana do niewiarygodnego poziomu nauka, technologia, oraz marketing adresowany głównie do dzieci. Ci, którzy bezkrytycznie połykają korporacyjna propagandę McDonald's (przedstawiającą ich produkty jako dobre, a ich przybytki za wyśmienite miejsca spędzenia w gronie rodzinnym wolnego czasu), powinni zapiać pasy bezpieczeństwa. Mają oni tutaj unikalną okazję dowiedzenia się dużo więcej niż McDonald's chce swoim klientom ujawniać. Smacznego.

"Smażenie frytek było dla mnie prawie święte" - napisał w swojej autobiografii Ray Kroc, jeden z założycieli McDonald's. - "Przygotowanie było rygorystycznie powtarzanym rytuałem." Podczas wczesnych lat sieci McDonald's frytki były robione od zera każdego dnia. Ziemniaki typu Russet Burbanks były obierane, cięte na paski i smażone w kuchniach McDonald's. W połowie lat sześćdziesiątych, czyli kiedy sieć rozrosła się na całą Amerykę, postanowiono obniżyć koszta, zredukować ilość dostawców i sprawić, żeby frytki smakowały tak samo w każdym punkcie sieci.

McDonald's zaczął przerzucać się na mrożone frytki w 1966 roku i niewielu klientów zauważyło różnicę. Mimo to zmiana miała ogromny wpływ na rolnictwo i dietę Ameryki. Powszechna żywność została zamieniona na zaawansowany technicznie towar przemysłowy. Obecnie frytki McDonald's pochodzą z wielkich fabryk, które mogą obrać, pokroić, usmażyć i zamrozić milion kilogramów ziemniaków każdego dnia. Szybka ekspansja McDoanld's oraz popularność ich tanich, masowo produkowanych frytek zmieniła styl odżywiania się Amerykanów. W 1960 roku Amerykanie konsumowali średnio około 40 kg świeżych ziemniaków i 2 kg mrożonych frytek. W roku 2000 konsumowali oni średnio około 25 kg świeżych i 15 kg mrożonych frytek. Dzisiaj McDonald's jest największym kupcem ziemniaków w USA.

Smak frytek McDonald's odegrał ważną rolę w sukcesie tej sieci. Frytki przynoszą większy profit niż hamburgery i chwalone są przez klientów, konkurencję, a nawet krytyków. Ich wyróżniający się smak nie pochodzi jednak od rodzaju ziemniaków, które McDonald's kupuje, technologii, jakiej używa, czy urządzeń, które je smażą. Inne sieci również używają ziemniaków Russet Burbanks, kupują frytki od tych samych wielkich dostawców i mają podobne urządzenia w swoich kuchniach. Smak frytki jest w większości wyznaczony rodzajem używanego oleju. Przez dekady McDonald's smażył swoje frytki w mieszance oleju z nasion bawełny i 93% tłuszczu wołowego. Mieszanka dawała frytkom unikalny smak oraz więcej szkodliwego tłuszczu w każdym gramie produktu..

W roku 1990, pod ciężarem krytyki cholesterolu we frytkach, McDonald's przerzucił się na olej czysto warzywny. To jednak stworzyło kłopot: jak zrobić frytki, które smakują jak wołowina, ale bez smażenia ich w tłuszczu wołowym? Spojrzenie na składniki we frytkach McDonald's sugeruje, jak ten problem rozwiązano. Na końcu listy składników jest niepozorne, a mimo to wyglądające tajemniczo określenie: "smak naturalny" (natural flavor). Ten składnik pomaga wytłumaczyć nie tylko to, dlaczego frytki smakują tak dobrze, ale dlaczego większość szybkiej żywności (w rzeczy samej - większość żywności jaką je Ameryka) smakuje tak, jak smakuje.

Otwórz swoją lodówkę, zamrażalnik, spiżarnię - i spójrz na opakowania swojej żywności. Znajdziesz "naturalny smak" lub "sztuczny smak" na prawie każdej liście składników. Podobieństwa pomiędzy tymi dwiema szerokimi kategoriami są daleko bardziej znaczące niż różnice. Oba są dodatkami uzyskanymi przez człowieka, które nadają większości żywności określony smak. Ludzie na ogół kupują konkretną żywność po raz pierwszy ze względu na jej opakowanie lub wygląd. Smak na ogół decyduje o tym, czy kupią ją ponownie. Około 90% pieniędzy, jakie Amerykanie obecnie wydają na żywność przypada na żywność technologicznie przetwarzaną. Techniki puszkowania, mrożenia i odwadniania, używane przy przerabianiu, niszczą większość smaku żywności. W ten sposób w USA powstał wielki przemysł, mający na celu uczynienie żywności bardziej apetyczną. Bez tego przemysłu smakowego dzisiejsza szybka żywność po prostu nie istniałaby. Nazwy przodujących amerykańskich sieci szybkiej żywności, jak McDonald's czy Burger King, wrosły nie tylko w amerykańską rzeczywistość, ale stały się też niezwykle popularne na całym świecie. Mimo tego, niewielu jest w stanie wskazać przedsiębiorstwa, które produkują smaki dla szybkiej żywności.

Przemysł smakowy jest okryty wielką tajemnicą. Wiodące firmy nie chcą ujawnić dokładnych receptur składników smakowych, ani też wskazać swoich klientów. Tajemnica jest uznawana za sprawę fundamentalną, mającą chronić reputację lubianych marek. Ma to służyć temu, aby sieci szybkiej żywności mogły nadal utrzymywać społeczeństwo w przekonaniu, że smak żywności którą sprzedają pochodzi z ich własnych kuchni, a nie z odległych fabryk prowadzonych przez inne firmy. Frytki McDonald's są jednym z niezliczonych rodzajów żywności, których smak jest tylko częścią skomplikowanego procesu produkcji. W rzeczywistości wygląd i smak tego co dzisiaj jemy jest złudą, i to celowo.

Korytarz smakowy

Na trasie autostrady New Jersey Turnpike znajduje się serce przemysłu smakowego. Korytarz, w którym aż roi się od rafinerii i fabryk chemicznych. International Flavors & Fragrances (IFF), największa tego typu firma na świecie, ma fabrykę przy wyjeździe numer 8A w Dayton w New Jersey. Givaudan, druga największa na świecie firma smakowa, ma z kolei swoją fabrykę w położonym po sąsiedzku East Hanover. Haarmann & Reimer, największa niemiecka firma, posiada fabrykę w Teteboro - w cieniu Manhattanu, podobnie zresztą jak Tagasako, największa japońska firma smakowa. Flavor Dynamics posiada fabrykę w South Plainfield, a Frutarom zadomowiło się w North Bergen, na wysokości górnego Manhattanu. Elan Chemical jest zlokalizowany w Newark (w sąsiedztwie lądujących niedaleko samolotów z Polski - MK). Tuzin firm produkuje smaki w korytarzu pomiędzy Teaneck a South Brunswick. To właśnie w tym regionie wytwarzane jest około 2/3 dodatków smakowych sprzedawanych w USA.

Fabryka IFF w Dayton to wielki, jasnobłękitny budynek ze współczesnym kompleksem biur, dołączonym z przodu. Jest położona w rejonie fabrycznym, niedaleko fabryki plastików niemieckiego koncernu chemicznego BASF, a także fabryki Jolly French Toast i fabryki, która produkuje kosmetyki marki Liz Claiborne. Tuziny ciężarówek parkowały przy rampie IFF tego popołudnia kiedy złożyłem tam wizytę, a z otworów wentylacyjnych na dachu unosiła się cienka chmura pary. Przed wejściem do fabryki podpisałem formularz mówiący o zakazie ujawniania nazw marek żywności, w których wykorzystane są smaki produkowane przez IFF. Miejsce przypominało mi fabrykę czekolady. W korytarzach unosiły się cudowne zapachy. Mężczyźni i kobiety w schludnych, białych fartuchach entuzjastycznie zajmowali się swoimi zadaniami, a na laboratoryjnych stołach i półkach stały setki małych butelek. Butelki te zawierały silne, ale wrażliwe na światło chemikalia smakowe. Chroniły je przed światłem brązowe szkło i szczelne nakrętki. Długie nazwy chemiczne na małych, białych nalepkach były dla mnie tak tajemnicze jak średniowieczna łacina. Owe substancje o dziwnie brzmiących nazwach będą zmieszane i przelane, a następnie zamienione w nowe substancje, niczym magiczne eliksiry.

Nie zostałem zaproszony do części fabryki IFF, gdzie odbywa się proces produkcyjny. Obawiano się, że mógłbym odkryć tajemnice handlowe. W zamian zwiedziłem różne laboratoria i kuchnie, gdzie smaki dobrze znanych marek są testowane lub poprawiane, i gdzie od podstaw tworzone są zupełnie nowe smaki. "Laboratorium przekąsek" jest odpowiedzialne za smak płatków ziemniaczanych i kukurydzianych, chlebów, krakersów i żywności dla zwierząt. "Laboratorium konfekcyjne" wymyśla smaki lodów, ciastek, cukierków, past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej i leków żołądkowych. Wszędzie, gdziekolwiek się zwróciłem, widziałem znane i szeroko reklamowane produkty, leżące na biurkach i półkach laboratoryjnych. Laboratorium płynów było pełne jasnokolorowych cieczy w przejrzystych butelkach. Wychodzą stąd m.in. smaki dla popularnych napojów, herbat, win i napojów winopodobnych, naturalnych soków, organicznych napojów z soi i piw. W jednej z kuchni spotkałem schludnego technologa żywności, mężczyznę w średnim wieku z eleganckim krawatem pod czystym fartuchem, który uważnie przygotowywał partie ciastek z białą polewą i różowo-białymi kropkami. W innej kuchni widziałem piec do pizzy, grill, maszynę do robienia napojów mlecznych typu milk shake i maszynę do smażenia frytek - identyczne z tymi, które widziałem w niezliczonych barach szybkiej żywności (McDonald's etc.).

IFF, poza tym że jest najwększą na ?wiecie firmą smakową, produkuje także zapachy dla sześciu z dziesięciu najlepiej sprzedawanych w USA perfum, w tym: Estée Lauder - Beautiful, Clinique - Happy, Lancôme - Trésor oraz Calvin Klein - Eternity. Firma produkuje również zapachy dla produktów domowych (m.in. dezodoranty, płyny do naczyń, mydła, szampony, politury do mebli i podłóg). Tworzenie tych wszystkich aromatów opiera się w praktyce na tej samej zasadzie - odpowiedniej manipulacji lotnymi chemikaliami. Tajemnica kryjąca się za zapachami Twojego kremu do golenia jest dokładnie taka sama jak ta, która decyduje o smaku kolacji z zamrażarki supermarketu.

Naturalne i sztuczne

Naukowcy uważają, że ludzie nabyli zmysł smaku, aby mógł on chronić ich przed zatruciami. Jadalne rośliny na ogół smakują słodko, szkodliwe raczej cierpko.

Kubki smakowe na naszych językach mogą rozpoznać obecność paru podstawowych smaków, w tym słodkiego, kwaśnego, pikantnego, słonego, cierpkiego i umami - smaku odkrytego przez japońskich naukowców, który jest wyzwalany przez aminokwasy w żywności takiej, jak mięso, ryby, grzyby, ziemniaki i chwasty morskie. Jednak czujniki smaku na języku mają ograniczone możliwości w porównaniu ze systemem węchowym człowieka, który może wykryć tysiące różnych chemicznych aromatów. Czym jest odczuwany przez nas smak? - Jest głównie zapachem gazów, które są uwalniane przez substancje chemiczne, które właśnie włożyłeś do ust. To właśnie aromat żywności może w 90-ciu % być odpowiedzialny za jej smak.

Akt picia, ssania czy żucia substancji uwalnia gazy lotne. Przedostają się one z jamy ustnej i nosa (albo drogą z tyłu jamy ustnej) do cienkiej warstwy komórek nerwowych, nazywanych olfactory epithelium, zlokalizowanych u podstawy Twojego nosa, pomiędzy oczami. Twój mózg łączy złożone sygnały zapachu pochodzące z nabłonka węchowego (olfactory epithelium) z prostymi sygnałami smaku z Twojego języka, wyznacza smak dla tego co jest w Twojej jamie ustnej i decyduje dalej, czy jest to to, co nadaje się do jedzenia.

Preferencje żywieniowe człowieka, podobnie jak charakter, są formowane w paru pierwszych latach życia poprzez proces socjalizacji. Noworodki od urodzenia preferują słodkie smaki i odrzucają cierpkie. Starsze dzieci można nauczyć, aby polubiły żywność pikantną, zwyczajną zdrową żywność albo szybką żywność - w zależności od tego, co jedzą ludzie wokół nich. Ludzki zmysł zapachu nie jest jeszcze w pełni zbadany. Wiemy jednak, że jest on bardzo uzależniony od czynników psychologicznych i oczekiwań. Umysł celowo koncentruje się tylko na niektórych aromatach które nas otaczają, a odrzuca zdecydowaną większość. Ludzie mogą wychowywać się w przyzwyczajeniu do nieprzyjemnych albo miłych zapachów. Mogą też przestać zauważać co i kiedy im przeszkadzało. Zapach i pamięć są ze sobą połączone. Zapach może niespodziewanie wydobyć z naszej pamięci dawno zapomnianą sytuację. Zapachy żywności z dzieciństwa pozostawiają trwały ślad i dorośli często powracają do nich, nie zawsze wiedząc dlaczego tak się dzieje. Ta żywność, której wspomnienie do nas powraca, staje się źródłem zadowolenia i poczucia bezpieczeństwa. Jest to fakt, który sieci szybkiej żywności skrupulatnie wykorzystują. Wspomnienie Happy Meals z dzieciństwa, które są podawane z frytkami, może przekładać się na częste wizyty w McDonald's w dorosłości. Średnio, Amerykanie jedzą obecnie frytki około 4 razy w tygodniu.

Ludzkie pożądanie smaku było w większości przypadków nie docenianą i nie zbadaną siłą w historii. Przez milenia imperia były budowane, nieznane lądy podbijane, a wielkie religie i filozofie zmienione na zawsze - a wszystko to przez handel przyprawami. W 1492 roku Krzysztof Kolumb wyruszył na poszukiwanie przypraw. Dzisiaj wpływ smaku na rynki światowe jest nie mniej skuteczny. Wzrost i upadek korporacyjnych imperiów, czyli firm od napojów ?soft drink? (jak Coca Cola), suchych przekąsek (jak chipsy ziemniaczane) i sieci szybkiej żywności (jak McDonald's) są często wyznaczane tym, jak ich produkty smakują.

Historia

Przemysł smakowy pojawił się w połowie dziewiętnastego wieku, kiedy to przetwarzana technologicznie żywność zaczęła być produkowana na masową skalę. Uznając potrzebę stosowania dodatków smakowych, wcześni producenci przetwarzanej żywności zwrócili się do producentów perfum, którzy od dłuższego czasu mieli doświadczenie z esencjami i aromatami lotnymi. Wielkie domy perfum z Anglii, Francji i Holandii produkowały wiele z pierwszych środków smakowych. Na początku dwudziestego wieku, dzięki silnemu przemysłowi chemicznemu, Niemcy przejęły prowadzenie techniczne w produkcji smaków. [przypis tłumacza: pierwsze zastosowanie gazu bojowego do masowego mordowania żołnierzy podczas I wojny światowej jest przykładem zaawansowania niemieckiego przemysłu chemicznego w tym okresie.] Jak wieść niesie, to niemiecki naukowiec odkrył methyl anthranilate (jeden z pierwszych sztucznych smaków) przez przypadek, podczas mieszania środków chemicznych w swoim laboratorium. Niespodziewanie laboratorium wypełniło się słodkim zapachem winogron. Później methyl anthranilate stał sie głównym dodatkiem smakowym w winogronowym napoju marki Kool-Aid, obecnie jednym z najpopularniejszych w USA.

Po II wojnie światowej przemysł perfumeryjny przeniósł się z Europy do USA, osiadając w Nowym Jorku, w pobliżu rejonu odzieżowego i domów mody. Razem z nim przybył też przemysł smakowy, który w związku z rozbudową fabryk przeniósł się później do sąsiedniego stanu New Jersey. Wytwarzane przez człowieka dodatki smakowe były do lat pięćdziesiątych używane w większości wypadków w pieczonych wyrobach, cukierkach i wodach sodowych. Wtedy to sprzedaż przerabianej technicznie żywności zaczęła wzrastać. Wynalazek chromatografów i spektrometrów (maszyn, które mogą mierzyć gazy lotne w niewielkich ilościach) wielce zwiększył ilość smaków, które mogły być sztucznie uzyskiwane. Do lat sześćdziesiątych firmy smakowe dostarczały dodatki, dające smak dosłownie tysiącom nowych żywności.

Amerykański przemysł smakowy ma obecnie roczne dochody około 1,4 miliarda dolarów. Około 10 000 nowych technologicznie przerabianych produktów żywnościowych jest co roku wprowadzanych na rynek USA. Prawie wszystkie wymagają dodatków smakowych. Około dziewięć na dziesięć plajtuje. Najświeższe innowacje smakowe są ogłaszane w publikacjach takich, jak Chemical Market Reporter, Food Chemical News, Food Engineering i Food Product Design. Rozwój IFF odzwierciedla rozwój całego przemysłu. IFF powstało w 1958 r. na skutek połączenia dwóch mniejszych firm. Ich roczne dochody wzrosły prawie 15-krotnie od początku lat siedemdziesiątych i obecnie firma posiada fabryki w 20 krajach.

Precyzja w Big Makach

Dzisiejsze precyzyjne spektrometry, chromatografy gazowe i analizatory oparów dostarczają szczegółowej informacji na temat komponentów smaku żywności, wykrywając chemiczne aromaty obecne w tak niskich ilościach, jak jedna część na miliard. Jednak ludzki nos jest jeszcze bardziej czuły. Może on wykryć aromaty obecne w ilościach kilku części na biliard, czyli około 0,000000000003 procenta. Złożone aromaty, jak te w kawie czy w pieczonym mięsie, składają się z gazów lotnych, pochodzących z prawie tysiąca różnych chemikaliów. Zapach truskawek pochodzi ze skrzyżowania około 350 chemikaliów, które są obecne w mikroskopijnych ilościach. To, czego ludzie najbardziej poszukują w żywności, czyli smak, jest na ogół obecny w ilościach mikroskopijnych, więc zdecydowanie za małych, aby mierzyć go w tradycyjnych jednostkach kulinarnych, jak gramy czy łyżeczki. Substancja która nadaje dominujący smak pieprzowi może być wyczuwana w ilościach tak niskich, jak 0,02 części na miliard. Jedna kropla wystarcza dla zmiany smaku pięciu średnich rozmiarów basenów pływackich. Dodatek smakowy najczęściej widnieje jako przedostatni na liście dodatków żywności przerabianej technicznie i często kosztuje mniej niż opakowanie. Napoje typu soft drinks (jak Pepsi Cola) zawierają większą proporcję dodatków smakowych niż inna żywność. Smak w typowej puszce Coca Coli kosztuje około pół centa (2 grosze).

Nie tylko smak - kolor również

Dodatki kolorujące w przetwarzanej technologicznie żywności są obecne w o wiele mniejszych ilościach niż związki smakowe. Wiele z powyżej wspomnianych firm produkujących smaki, produkuje również te koloryzatory, które mają sprawić, żeby żywność wyglądała ?wieżo i apetycznie. Barwienie żywności służy wielu tym samym dekoracyjnym celom, co kobieca szminka do ust, cień do powiek, czy tusz do rzęs, i często jest wykonane z tych samych pigmentów. Dwutlenek tytanu, na przykład, okazał się być minerałem o szczególnie szerokim zastosowaniu. Daje on wielu cukierkom i lukrowi ich jasno biały kolor. Jest również popularnym składnikiem kobiecych kosmetyków. Jest także pigmentem używanym w wielu białych olejnych farbach artystycznych i farbach używanych do malowania ścian domowych. W Burger King, Wendy's i w McDonald's środki kolorujące zostały dodane do wielu napojów ?soft drink?, sosów do sałatek, ciastek, słodkich bułeczek i składników dań drobiowych.

Badania naukowe wykazały, że kolor żywności może mieć ogromny wpływ na to, jak jej smak jest odbierany. Jasnokolorowa żywność często wygląda na smakującą lepiej niż żywność wyglądająca zwyczajnie, nawet kiedy składniki smakowe są identyczne. Żywność, którą pozbawimy jej normalnego koloru, często wydaje się posiadać także i nienaturalny smak. Przez tysiące lat człowiek opierał się na wizualnych sugestiach dla dokonania wyboru co jest jadalne. Kolor owocu sugeruje, kiedy jest on dojrzały, a kolor mięsa - kiedy jest ono zepsute. Naukowcy od smaków czasami używają kolorowego oświetlenia dla poprawienia doznań smakowych konsumenta badanej żywności. Podczas jednego z takich eksperymentów na początku lat siedemdziesiątych badanym osobom podano nienaturalnie zabarwiony stek wołowy z frytkami, który wyglądał jednak normalnie przy kolorowym oświetleniu. Konsumenci tego dziwnego steku odbierali jego smak jako zupełnie normalny do momentu, kiedy zmieniono oświetlenie na właściwe. Kiedy okazało się, że stek był w rzeczywistości koloru niebieskiego, a frytki zielone, u części badanych osób pojawiły się objawy zatrucia pokarmowego.

O ile smaki na ogół powstają z mieszanki wielu różnych lotnych chemikaliów, to często jeden związek dostarcza dominującego aromatu. Taki środek chemiczny, wąchany pojedynczo jest odbierany przez nasze powonienie jako zapach prawdziwego pokarmu. Na przykład ethyl-2-methyl butyrate pachnie dokładnie jak jabłko. Daje to wręcz nieograniczone możliwości w procesie technologicznej przeróbki żywności po zastosowaniu odpowiedniego środka chemicznego można uzyskać absolutnie każdy pożądany smak. Dodajemy do przerabianej żywności methyl-2-pyridyl ketone i ma ona smak prażonej kukurydzy. Dodajemy ethyl-3-hydroxy butanoate  i otrzymujemy smak polewy czekoladowej. Można tak eksperymentować w nieskończoność. Bez wpływania na wygląd czy wartość odżywczą technologicznie przetwarzanej żywności można jej dać zapachy zupełnie nietypowe dla pokarmu np. po zastosowaniu hexanalu uzyska ona zapach świeżo ściętej trawy, a po użyciu 3-methyl butanoic acid - zapach odoru ciała ludzkiego.

Amerykańskie Ministerstwo Zdrowia (FDA) nie wymaga od firm ujawniania składników używanych przez nich barwników czy dodatków smakowych tak długo, jak wszystkie te chemikalia są uznawane przez urząd jako "generalnie bezpieczne". To pomaga firmom utrzymywać ich receptury w tajemnicy. Pomaga także ukryć fakt, że same związki smakowe często zawierają więcej składników niż żywność, której nadają smak. Określenie ?sztuczny smak truskawek? (artificial strawberry flavor) w niewielkim stopniu oddaje prawdziwe rozmiary chemicznego cudotwórstwa i zaawansowania, dzięki którym żywność poddana wysokiej obróbce technologicznej smakuje jak truskawki.

Typowy sztuczny smak truskawkowy, jak na przykład ten, który znajduje się w napoju ?strawberry milk shake? firmy Burger King, zawiera następujące składniki (nazwy angielskie):

1. amyl acetate,
2. amyl butyrate,
3. amyl valerate,
4. anethol,
5. anisyl formate,
6. benzyl acetate,
7. benzyl isobutyrate,
8. butyric acid,
9. cinnamyl isobutyrate,
10. cinnamyl valerate,
11. cognac essential oil,
12. diacetyl,
13. dipropyl ketone,
14. ethyl acetate,
15. ethyl amyl ketone,
16. ethyl butyrate,
17. ethyl cinnamate,
18. ethyl heptanoate,
19. ethyl heptylate,
20. ethyl lactate,
21. ethyl methylphenylglycidate,
22. ethyl nitrate,
23. ethyl propionate,
24. ethyl valerate,
25. heliotropin,
26. hydroxyphenyl-2-butanone (10% solution in alcohol),
27. a-ionone,
28. isobutyl anthranilate,
29. isobutyl butyrate,
30. lemon essential oil,
31. maltol,
32. 4-methylacetophenone,
33. methyl anthranilate,
34. methyl benzoate,
35. methyl cinnamate,
36. methyl heptine carbonate,
37. methyl naphthyl ketone,
38. methyl salicylate,
39. mint essential oil,
40. neroli essential oil,
41. nerolin,
42. neryl isobutyrate,
43. orris butter,
44. phenethyl alcohol,
45. rose,
46. rum ether,
47. g-undecalactone,
48. vanillin,
49. solvent

Lata sześćdziesiąte były złotymi latami dla producentów sztucznych smaków w USA. Sztuczne wersje środków smakowych nie były wprawdzie tak rozwinięte, ale i nie musiały takimi być, zważywszy na charakterystykę poddanej obróbce technologicznej żywności. Przez ostatnie dwadzieścia lat producenci żywności technologicznie przetwarzanej używali raczej tylko ?naturalnych smaków? w swoich produktach. Wg amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia muszą one pochodzić w całości z naturalnych źródeł: z ziół, przypraw, owoców, warzyw, wołowiny, kurczaków, drożdży, kory, korzeni, itp. Konsumenci preferują żywność która zawiera naturalne smaki, sądząc, że są one bardziej zdrowe. Różnice pomiędzy naturalnymi i sztucznymi smakami mogą być subiektywne i po części absurdalne. Wynikają one bowiem w większym stopniu z tego, w jaki sposób dany smak został uzyskany, niż z tego, co w rzeczywistości zawiera. ?Naturalny smak jest smakiem uzyskanym przy użyciu przestarzałej technologii? - twierdzi Terry Acree, profesor nauk żywnościowych na Cornell Univeristy. Naturalne smaki i sztuczne smaki czasami zawierają dokładnie takie same chemikalia, ale wyprodukowane innymi metodami. Np. amyl acetate daje dominujący smak bananów. Kiedy jest destylowany z bananów przy użyciu rozcieńczalnika - jest ?naturalnym smakiem?. Kiedy jednak jest produkowany poprzez mieszanie octu z alkoholem amylowym i dodanie kwasu siarkowego jako katalizatora, amyl acetate jest ?sztucznym smakiem?. Uzyskany obiema metodami pachnie tak samo. "Naturalny smak" jest obecnie podawany na listach dodatków we wszystkich popularnych produktach na rynku amerykańskim.

"Naturalny smak" wcale nie jest zdrowszy lub czystszy niż ?sztuczny smak?. Kiedy zapach migdałów (aldehyd benzylowy) jest otrzymywany z naturalnych źródeł takich jak pestki brzoskwiń i moreli, to zawiera on szczątkowe ilości cyjanowodoru - śmiertelnej trucizny (przypis tłumacza: Zyklon B używany w KL Aushwitz to nazwa handlowa właśnie cyjanowodoru). Ale aldehyd benzylowy uzyskany poprzez mieszanie olejku goździkowego i octanu amylowego nie zawiera już cyjanowodoru. Mimo to jest on uznawany za "sztuczny smak" i sprzedaje się po dużo niższej cenie. Naturalne i sztuczne smaki są teraz produkowane w tych samych fabrykach, które mało kto kojarzyłby z Matką Naturą.

Profesjonalny nos i poetyczne wyczucie

Mała, elitarna grupa naukowców, którzy tworzą większość smaków żywności obecnie konsumowanej w USA, nazywa się flavorists. W swojej pracy opierają się oni na wielu dyscyplinach: biologii, psychologii, fizjologii i chemii organicznej. Naukowiec taki jest chemikiem z wyszkolonym nosem i poetyckim wyczuciem. Smaki są tworzone poprzez mieszanie szeregu różnych chemikaliów w malutkich ilościach. Jest to proces rządzony pryncypiami naukowymi, ale wymagający dużej dozy prawdziwej sztuki. W czasach kiedy subtelne aromaty i kuchenki mikrofalowe nie są udanym połączeniem, praca naukowca od smaków polega na stworzeniu iluzji w przerabianej technologicznie żywności, oraz doprowadzeniu do tego, że konsumenci rzeczywiście polubią te produkty. Naukowcy, z którymi rozmawiałem byli dyskretni, zgodnie z wymaganiami swojego zawodu. Niezwykle mili, o kosmopolitycznym nastawieniu i z dużą dozą ironii, nie tylko uwielbiają dobre wina, ale potrafią nazwać chemikalia, które dają każdemu rodzajowi wina unikalny aromat. Jeden z nich porównał swoją pracę do komponowania muzyki - dobrze skomponowany związek smakowy będzie miał "wysoką nutę", po której często następuje "osuszenie" i "wyrównanie" z różnymi chemikaliami, odpowiedzialnymi za każdy stopień. Smak żywności może być radykalnie zmieniony przez mikroskopijne zmiany w smakowej kombinacji. "Drobny odór zajdzie daleko" - powiedział mi jeden z naukowców.

W celu nadania żywności przerabianej technologicznie smaku jaki konsumenci preferują, naukowiec musi zawsze brać pod uwagę ?doznania smakowe?, czyli unikalną kombinację budowy i chemicznych interakcji, które wpływają na to, w jaki sposób smak jest odbierany. Odczucie w jamie ustnej może być poprawione poprzez użycie różnych tłuszczy, gum, skrobi, emulsji i stabilizatorów. Aromatyczne chemikalia w żywności mogą być dokładnie analizowane, ale elementy, które składają się na odczuwanie smaku w jamie ustnej są dużo trudniejsze do zmierzenia. Jak można zmierzyć twardość precla albo chrupkość frytki? Technologowie żywności prowadzą obecnie podstawowe badania w reologii, dziale fizyki, który bada przepływ płynów i deformacje materiałów. Wiele firm sprzedaje zaawansowane urządzenia, które próbują mierzyć odczucia w jamie ustnej. TA.XT2 i Texture Analyzer, produkowany przez Texture Technologies Corporation ze Scarsdale w stanie Nowy Jork, dokonuje kalkulacji, opierając się na danych uzyskanych aż z 250 różnych czujników. Praktycznie jest to mechaniczna buzia. Mierzy ona najważniejsze parametry fizyczne żywności jak: odbicie, deformacja, punkt pęknięcia, masa, chrupkość, żucie, rozciągliwość, wymiar, kleistość, sprężystość, śliskość, gładkość, miękkość, nawilżenie, soczystość, smarowanie, zwijanie i lepkość.

Niektóre z najważniejszych osiągnięć w produkcji smaków mają obecnie miejsce na polu biotechnologii. Złożone smaki powstają w wyniku reakcji enzymatycznych, procesów fermentacyjnych i pleśnienia. Wszystkie smaki tworzone tymi metodami (włączając te, do otrzymania których niezbędna jest pleśń) są przez Amerykańskie Ministerstwo Zdrowia uznawane za smaki naturalne. Nowe, bazujące na enzymach procesy technologiczne umożliwiają stworzenie w laboratorium smaków do złudzenia przypominających smaki prawdziwego nabiału. Jedna z firm oferuje obecnie nie tylko smak masła, ale również smak masła kremowego, serowego, mlecznego, topionego i super skoncentrowane masło w wersji płynnej i proszkowej. Rozwój nowych technologii fermentacyjnych połączony z nowymi technologiami podgrzewania mieszanek cukrów i aminokwasów doprowadził do stworzenia jeszcze bardziej realistycznych smaków mięsa.

McDonald's najprawdopodobniej wykorzystał ten postęp, kiedy wyeliminował tłuszcz wołowy ze swoich frytek. Firma nie chce ujawnić dokładnego pochodzenia naturalnego smaku dodawanego do swoich frytek. Jednak w odpowiedzi na zapytanie redakcji Vegetarian Journal McDonald's przyznał, że ich frytki otrzymują część charakterystycznego smaku ze źródeł zwierzęcych. Bardzo prawdopodobnym źródłem jest wołowina, choć nie można tu wykluczyć innego rodzaju mięsa. We Francji, na przykład, frytki McDonald's są czasami smażone w tłuszczu kaczym lub końskim.

Inne popularne sieci szybkiej żywności uzyskują swój smak z zaskakujących czasami źródeł. Chicken McNuggets McDonalds'a zawierają ekstrakt z wołowiny, podobnie zresztą jak Grilled Chicken Sandwich sieci Wendy's. BK Broiler Chicken Breast Patty sieci Burger King zawiera "naturalny wędzony smak". Przedsiębiorstwo o nazwie Red Arrow Products specjalizuje się w wędzonych smakach, jakie są dodawane do sosów barbecue, suchych przekąsek i przerabianych technicznie mięs. Red Arrow produkuje "naturalny smak wędzony" poprzez spalanie trocin i wyłapywanie chemikaliów aromatycznych, jakie wydostają się podczas procesu spalania do powietrza. Dym jest wyłapywany w wodzie, a następnie butelkowany. Dzięki temu inne przedsiębiorstwa mogą sprzedawać swoją żywność, wyglądającą i pachnącą tak, jakby rzeczywiście była wędzona nad ogniem.

Niedawno organizacja społeczna Vegetarian Legal Action Network wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia o wydanie nowych przepisów oznakowania żywności zawierającej ?naturalne smaki?. Grupa ta chce żeby firmy przetwarzające żywność ujawniały na opakowaniach podstawowe pochodzenie swoich smaków. Obecnie wegetarianie często nie mają możliwości dowiedzenia się, czy dodatki smakowe przez nich używane nie zawierają wołowiny, wieprzowiny, drobiu lub ryb. Koszenila, jeden z najszerzej używanych naturalnych barwników spożywczych, którego obecność jest często ukryta pod określeniem "kolor dodany", narusza wiele religijnych ograniczeń dietetycznych. Może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych. i pochodzi z nietypowego źródła. Ekstrakt koszenili (znany również jako karmin) jest robiony z wysuszonych odwłoków Dactylopius Coccus Costa, małych insektów rodzaju żeńskiego zbieranych w Peru i na Wyspach Kanaryjskich. Insekty te żywią się głównie czerwonymi owocami kaktusa i ten kolor z jagód zbiera się w ich odwłokach i niewyklutych larwach. Insekty są zbierane, suszone i mielone na proszek. Potrzeba ich około 70 000 dla wyprodukowania pół kilograma pigmentu karminu, który jest później używany do barwienia żywności przetwarzanej technologicznie na kolor różowy, czerwony lub fioletowy. Jogurt truskawkowy firmy Dannon (w Polsce znanej jako Danone) bierze swój kolor z karminu, podobnie jak wiele mrożonych lizaków owocowych, cukierków, owocowych farszów do ciast, oraz popularny napój grejpfrutowy o kolorze różowym marki Ocean Spray.

W pokoju narad przedsiębiorstwa smakowego IFF, pan Brian Grainger pozwolił mi na przetestowanie niektórych smaków firmy. Było to nietypowe testowanie, ponieważ nie było tam żadnych próbek żywności. Graingera, naukowca z ogromnym doświadczeniem i wiedzą na temat smaków, mówiącego z angielskim akcentem, można raczej zaliczyć do przedstawicieli starego, europejskiego stylu. Zasugerowałem mu, że zasada tajemnicy handlowej, której tak uparcie trzyma się firma IFF, odstaje od zasad współczesnej strategii masowego rynku. Zamiast wzbraniać się przed ujawnieniem marek niezliczonych produktów, zawierających dodatki smakowe IFF i przed dalszą ich promocją (na czym niewątpliwie bardzo korzystają inne firmy, przebojem zdobywające rynek i konsumenta), firma powinna umieścić własne logo na wszystkich produktach z ich smakami. Pan Grainger uprzejmie nie zgodził się ze mną, zapewniając, że taka rzecz nigdy nie będzie miała miejsca.

Brać chemików smakowych jest środowiskiem bardzo hermetycznym. Z powodu braku uznania publicznego są zmuszeni w swoim własnym, niewielkim gronie chwalić wzajemnie swoje osiągnięcia. Dokonując analizy receptury smaku danego produktu, pan Grainger bardzo często może powiedzieć, który z jego kolegów po fachu w konkurencyjnej firmie stworzył dany smak. Zawsze też zadowoleniem napełnia go widok półek w supermarketach wypełnionych produktami znanych marek, a zawierającymi smaki przez niego skomponowane.

Pan Grainger przyniósł z laboratorium tuzin małych szklanych butelek. Po otworzeniu, w każdej z nich zanurzyłem testujący sączek - długi biały pasek papieru, mający wchłaniać aromat chemikaliów bez zniekształcania zapachu. Przed każdym testem zamykałem oczy. Wtedy, głęboko wciągałem powietrze i? przed oczyma mojej wyobraźni pojawiały się jedna po drugiej przeróżne potrawy, wyłaniające się ze szklanych butelek. Wąchałem świeże wiśnie, czarne oliwki, smażoną cebulę i krewetki. Jednak całkowicie zaskoczyła mnie najciekawsza kreacja p.Graingera. Po zamknięciu oczu poczułem zapach smażonego hamburgera. Aromat był nadzwyczajny i tak realistyczny, jakby kto? w pokoju przewracał hamburgery na gorącym grillu. Kiedy jednak otworzyłem oczy, przede mną był cienki pasek białego papieru i uśmiechający się z zadowoleniem chemik.

źródło tajnedokumenty.com .

Oceń artykuł
(głosów: 8, średnia ocena: 4,4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (45)
Wstrząsające naprawdę aż trudno uwierzyć.
 • 2010-06-03 20:55
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
niezła ciekawostka
 • 2010-06-04 14:29
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Szczerze, to właściwie ja nie jadam w Mcdonalds.
Wiem ze nic dobrego nie przynosi odżywianie się w tego typu barach czy restauracjach. Widziałem ostatnio film na temat tycia ze względu na posilanie się ludzi w różnych rodzajach fast food ów.
Tragedia, tego się nie da opisać co tam zobaczyłem i usłyszałem.
 • 2010-06-12 16:09
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
fastfoody omijam szerokim łukiem, nawet udało mi się do tego przekonać moje dzieci, dla mnie to jest po prostu śmieciowe żarcie.
 • 2010-06-12 20:07
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 1
gosc gosc
No coz, widac po komentarzach ze zadzialala sugestia pierwszego akapitu i BRAK UMIEJETNOSCI CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM, mcdonalds nie jest tu zadnym diablem rogatym godnym unikania, czy przeklinania, TE SKLADNIKI ZNAJDUJA SIE WE WSZYSTKIM CO JEMY.
Co do strategii "fastfudu" - jest to zarcie ktore doslownie i w przenosni gra nam na nosie ZAPACHEM i smakiem wylaczjac wszelkie hamulce i powoduje u wiekszosci osobnikow rodzaju ludzkiego niepochamowana chec napychania sie ZARCIEM i jest to bezwstydnie wykorzystywane przez wielkie korporacje.
Mcdonalds jest tylko trybikiem w maszynie zadzonej przez panow w garniturach ktorych osrodek zadowolenia pobudzany jest przez slupki i linie w wykresach zyskow.
Kiedys widzialem eksperyment - szczurowi podlaczono w ukladzie nerwowym do osrodka odpowiedzialnego za orgazm przelacznik elektryczny po dotnieciu ktorego uwalniany byl impuls powodujacy orgazm. Szczur nie jadl nie pil i tak dlugo naduszal przycisk az "zdechl z nadmiaru orgazmu".
Podobna rzecz dzieje sie z "grubasami" w barach fastfud, nie maja hamulcow i poprostu napychaja sie do oporu ktory wyznacza tylko pojemnosc ich zoladka.
Chemicy pracujacy w IFF zdaja sie dobrze bawic sterujac reakcjami tlumu przy pomocy zapachow, klania sie lektura ksiazki ALCHEMIK.
 • 2010-06-17 11:45
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Gościu, czy chciałeś mnie tu pouczyć że źle rozumuje treść artykułu?
Odniosłem się do mcdonalds ponieważ artykuł częściowo też nawiązywał do tego.
Moja wypowiedź była raczej luźna, nie mająca na celu krytykowania jedynie mcdonalds.
A to czy ja będę unikał np w.w to akurat moja sprawa i nie muszę znać Twojej opinii na ten temat.
 • 2010-06-17 12:48
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
gosc gosc
Chodzilo oczywiscie o ksiazke PACHNIDLO
Do "cenzor" - wyluzuj czlowieku!
Nie chcesz to nie czytaj, skoro pofatygowales sie odpowiedziec to musi byc ze zadales sobie trud aby ja (opinie) poznac.
Temat rzeka.
 • 2010-06-17 14:20
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
gosc napisał(a):

Do "cenzor" - wyluzuj czlowieku!
Nie chcesz to nie czytaj, skoro pofatygowales sie odpowiedziec to musi byc ze zadales sobie trud aby ja (opinie) poznac.
Temat rzeka.


Ale czemu mam wyluzować, skoro jestem wyluzowany.
Moja wypowiedź (wcześniejsza) miała na celu tylko zauważenie faktu, że to moja sprawa czy uważam mcdonalds za "diabła rogatego" czy nie.
Nie nie łapię na nic ciśnienia.
Źle to zrozumiałeś.
I chodziło mi że w swoim pierwszym poście pod art. odniosłem sie luźno do tego tematu, a mcdonalds przyszedł mi do głowy gdyż niedawno oglądałem program na ten temat, i nie było to uwarunkowane nagłówkiem artykułu..
 • 2010-06-17 15:11
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Ciekawy artykul,ale obecnie zywnosc jest tak modyfikowana-za tym stoja korporacje i duze,duze naprawde pieniadze.Wiemy,ze ludzie zyja o wiele krocej niz 20-30 lat temu-odpowiedz jest prosta-ludzie sami sa winni,a raczej t, co z nami robia duze korporacje spozywcze,medyczne itd.
 • 2010-11-24 14:07
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Ja_tylko_skomentuje Ja_tylko_skomentuje
Tekst został przetłumaczony i pochodzi stąd:
http://www.rense.com/general7/whyy.htm
 • 2011-01-15 22:33
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Konwalia napisał(a):
Ciekawy artykul,ale obecnie zywnosc jest tak modyfikowana-za tym stoja korporacje i duze,duze naprawde pieniadze.Wiemy,ze ludzie zyja o wiele krocej niz 20-30 lat temu-odpowiedz jest prosta-ludzie sami sa winni,a raczej t, co z nami robia duze korporacje spozywcze,medyczne itd.

Żywność jest nie tylkomodyfikowana ale tez musi być odpowiednio konserwowana. Zwykle to co trafia na sklepowe półki musi byc zakonserwowane tylko po to aby nie uległo zepsuciu w czasie transportu, magazynowania a potem oczekiwania na rzeczonej półce na klienta.
A wszystko nie tylko dlatego aby firmy mogły zarabiać(w końcu po to zakłada sie business) ale również dlatego aby żywność była tańsza.
Modyfikacja pewnego rodzaju żywności ma też na celu szybszy zwrot inwestycji. Obecnie uprawiane jabłonie są tak zmodyfikowane aby zacząć owocowanie już w pierwszym lub 2 roku od posadzenia. Osobiście widziałem takie młode jabłonki gdzie pień był nie wiele grubszy od mojego kciuka a na cieniutkich gałązkach wisiały piękne jabłka. To jednak pociąga za sobą inne problemy. takie drzewa są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju choroby. W jednym z instytutów sadowniczych na południu Polski,który miałem możliwość odwiedzić wykonano doświadczenie: posadzono 2 rzędy jabłoni po 10 drzew tej samej odmiany w rzędzie oddzielone specjalnym pasem zieleni. Na jednym z nich wykonywano wszelkie wymagane opryski natomiast na drugim nic nie robiono.
Kiedy przyszło do zbiorów z "opryskiwanego" rzędu zebrano kilka skrzynek pięknych, dorodnych i wspaniale wybarwionych jabłek, natomiast z drugiego rzędu, który był można powiedzieć chemicznie "czysty" zebrano dosłownie 4 (cztery) jabłka: małe i z wyglądu nie apetyczne.
Czasem zastanawiam się do czego nas doprowadzi ten pęd do taniej żywności.
 • 2011-01-16 07:18
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Nemo, jest jeszcze jeden aspekt tego problemu.
W laboratoriach stale są prowadzone badania na temat zwiększenia wydajności na np. metr kwadratowy czy wydajniejsze zboże, jest tu kwestia pieniędzy ale również fakt że musi się tak dziać.
Na świecie stale więcej osób się jednak rodzi niż umiera, tym samym codziennie jest nas więcej, trzeba nas wyżywić, dlatego również z tego powodu tak się dzieje.
Ludzie to jak jeden wielki wirus na tej planecie, skończą się złoża i zapasy, przeniesiemy niszczyć inne planety w wszechświecie. Coś sobie już znajdziemy.
 • 2011-01-16 11:50
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
ewilded ewilded
Z tym cyjanowodorem akurat to nieprawda, substancja ta owszem, jest śmiertelną trucizną, ale nie jest składnikiem brzoskwini i migdałów. Ich składnkikiem jest amygdalina (witamina b17), która jest dla naszego organizmu bezpieczna, a jedynie w połączeniu z  glukozydazą (enzymem  wytwarzanym w potężnym stężeniu przez komórki nowotworowe) zamienia się w cyjanowodór i zabija w ten sposób komórki nowotworowe, będąc skuteczną i bezpieczną, naturalną chemioterapią (polecam poczytać na ten temat). Brednia o tym, jakoby pestki moreli zawierały cyjanowodór i były w ten sposób groźne dla zdrowia jest głównym argumentem FDA i innych marionetek w rękach przemysłu chemicznego, farmaceutycznego i żywieniowego przeciwko stosowaniu amygdaliny, na przemian z twierdzeniem, że owa nie działa. Artykuł fajny. Pozdrawiam.
 • 2011-01-16 14:20
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
A to bardzo pożyteczna informacja.
Serdeczne dzięki za podzielenie się nią z nami.
 • 2011-01-16 17:40
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Cenzor napisał(a):
Nemo, jest jeszcze jeden aspekt tego problemu.
W laboratoriach stale są prowadzone badania na temat zwiększenia wydajności na np. metr kwadratowy czy wydajniejsze zboże, jest tu kwestia pieniędzy ale również fakt że musi się tak dziać.

W zupełności się z toba zgadzam. Cały czas sa prowadzone prace nad wydłużeniem kłosa (więcej ziaren) oraz skróceniem źdźbła co powoduje zmniejszenie ilości wymaganego nawożenia. Czasy kiedy można było brodzić w łanach zboża po pas niestety minęły, teraz to najwyżej po kolana
 • 2011-01-17 00:08
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
nemo-nemo napisał(a):
Cenzor napisał(a):
Nemo, jest jeszcze jeden aspekt tego problemu.
W laboratoriach stale są prowadzone badania na temat zwiększenia wydajności na np. metr kwadratowy czy wydajniejsze zboże, jest tu kwestia pieniędzy ale również fakt że musi się tak dziać.

W zupełności się z toba zgadzam. Cały czas sa prowadzone prace nad wydłużeniem kłosa (więcej ziaren) oraz skróceniem źdźbła co powoduje zmniejszenie ilości wymaganego nawożenia. Czasy kiedy można było brodzić w łanach zboża po pas niestety minęły, teraz to najwyżej po kolana

Oczywiście nie zgadzasz się z moją wizją o której napisałem w drugiej części tego postu?
Oczywiście to tylko taka moja, bardzo przesadzona celowo i wyimaginowana myśl, ale chyba przyznasz, że coś w niej jest?
 • 2011-01-17 02:42
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Cenzor napisał(a):
Na świecie stale więcej osób się jednak rodzi niż umiera, tym samym codziennie jest nas więcej, trzeba nas wyżywić, dlatego również z tego powodu tak się dzieje.

Stwierdzenie "na swiecie" to troszke generalizowanie, bo patrząc indywidualnie na kraje to okazuje się, że te najbogatsze mają przyrost ujemny a statystyczna rodzina to 2+1 za to te najbiedniejsze dosyć mocno na plus a statystyczna rodzina to 2+10.
Niektore kraje jak na przykład Chiny próbują sobie jakoś z tym radzić wprowadzająć odgórne regulacje. Wiem, że to drastyczne posunięcie ale ten kraj juz kiedyś przeżył klęskę głodu. W przeciwieństwie do krajów afrykańskich, gdzie ludzie "kocą sie jak króliki" i tylko wyciągają ręce o darmowe dostawy żywności.

Cenzor napisał(a):
Ludzie to jak jeden wielki wirus na tej planecie, skończą się złoża i zapasy, przeniesiemy niszczyć inne planety w wszechświecie. Coś sobie już znajdziemy.

Z tym też się zgadzam. Dodałbym jeszcze, że takie snobistyczne, zapatrzone w siebie wirusy, które nie przejmuja się tym co będzie. Obysmy tylko znaleźli jakieś nowe miejsce do spustoszenia
 • 2011-01-17 04:55
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
nemo-nemo napisał(a):
Cenzor napisał(a):
Na świecie stale więcej osób się jednak rodzi niż umiera, tym samym codziennie jest nas więcej, trzeba nas wyżywić, dlatego również z tego powodu tak się dzieje.

Stwierdzenie "na swiecie" to troszke generalizowanie, bo patrząc indywidualnie na kraje to okazuje się, że te najbogatsze mają przyrost ujemny a statystyczna rodzina to 2+1 za to te najbiedniejsze dosyć mocno na plus a statystyczna rodzina to 2+10.
Niektore kraje jak na przykład Chiny próbują sobie jakoś z tym radzić wprowadzająć odgórne regulacje. Wiem, że to drastyczne posunięcie ale ten kraj juz kiedyś przeżył klęskę głodu. W przeciwieństwie do krajów afrykańskich, gdzie ludzie "kocą sie jak króliki" i tylko wyciągają ręce o darmowe dostawy żywności.

Tak, tak, oczywiście masz racje, pisząc o "Świecie" miałem na myśli przyrost w skali globalnej, nie poszczególnych kontynentów, krajów, nacji itd.
Oczywiście występują przy tej okazji, tego wzrostu urodzeń np, jak we wspomnianych przez Ciebie krajach afrykańskich, czy np. muzułmańskich inne aspekty ewolucji, ale to już odrębny temat - myślę.
Wystarczy sobie spojrzeć właśnie w statystyki urodzeń, zobaczyć jak to wygląda w europie i .... gdzie indziej, a można tylko wyobrazić sobie co się stanie za kilkadziesiąt (może nawet nie) lat.
Tego się nie da zatrzymać.
 • 2011-01-17 16:07
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
W zeszłym roku czytałem o wynikach badań nad zmianami populacji w Anglii. Okazuje się, że w ciągu iluś tam lat (o ile dobrze pamiętam 50-ciu) karnacja statystycznego mieszkańca UK pociemniała. Jeszcze 10 lat i cała europa będzie śniada lub czarna
 • 2011-01-17 22:14
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Jaki z tego morał?
My już wiemy jaki - co Nemo?
 • 2011-01-17 22:41
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
nemo-nemo napisał(a):
Jeszcze 10 lat i cała europa będzie śniada lub czarna


a to ci ciekawostka , nie chcę ciemnieć, wystarczy, że zżółkłam swego czasu
 • 2011-01-18 02:49
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
anieliczka napisał(a):
nemo-nemo napisał(a):
Jeszcze 10 lat i cała europa będzie śniada lub czarna

....... nie chcę ciemnieć,......

I chwała Ci za to, nie tylko zresztą za to.
 • 2011-01-18 03:34
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Cenzor napisał(a):
Jaki z tego morał?
My już wiemy jaki - co Nemo?

Ja po prostu czarno to widzę
 • 2011-01-18 10:27
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
No ja również, i to wcale nie jest śmieszne.
 • 2011-01-18 11:25
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
ano nie jest śmieszne.

tzn., że frytki też ściemnieją?
 • 2011-01-18 15:49
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
a nie ciemnieją jak wrzucasz je do oleju?
 • 2011-01-18 20:39
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
nemo-nemo napisał(a):
a nie ciemnieją jak wrzucasz je do oleju?


no, ale nie aż tak! lekuchno brązowieją jak kobiece ciało na słońcu ]:->
 • 2011-01-18 22:24
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
anieliczka napisał(a):
nemo-nemo napisał(a):
a nie ciemnieją jak wrzucasz je do oleju?


no, ale nie aż tak! lekuchno brązowieją jak kobiece ciało na słońcu ]:->

no tak ale w zalezności od karnacji nawet kobieta na słońcu ciemnieje mniej lub bardziej
 • 2011-01-18 23:50
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
nemo-nemo napisał(a):
anieliczka napisał(a):
nemo-nemo napisał(a):
a nie ciemnieją jak wrzucasz je do oleju?


no, ale nie aż tak! lekuchno brązowieją jak kobiece ciało na słońcu ]:->

no tak ale w zalezności od karnacji nawet kobieta na słońcu ciemnieje mniej lub bardziej

Czy mam przez to rozumieć, że te badania o których była mowa, dotyczyły opalenizny?
 • 2011-01-19 03:38
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
no cóż.. nie każda interpretacja może zaskakiwać
 • 2011-01-19 11:48
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Anieliczko wcześniejsza moja wypowiedź, to był sarkazm.
 • 2011-01-20 13:10
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Cenzorze, a moja wypowiedź była reakcją na Twój sarkazm
 • 2011-01-21 15:22
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Tym razem jak widać, ja nie zabłysłem inteligencją.
Jestem przemęczony - definitywnie.
 • 2011-01-21 15:49
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Cenzor napisał(a):
Tym razem jak widać, ja nie zabłysłem inteligencją.
Jestem przemęczony - definitywnie.


tamzarazniezabłysłem
och, ja Cię świetnie rozumiem! Codziennie rano wstaję bardziej zmęczona niż się kładę poprzedniego dnia i strasznie mnie to irytuje :/

[ Dodano: Sro Sty 26, 2011 10:24 am ][/size:65432253f4]
nemo-nemo napisał(a):
W zeszłym roku czytałem o wynikach badań nad zmianami populacji w Anglii. Okazuje się, że w ciągu iluś tam lat (o ile dobrze pamiętam 50-ciu) karnacja statystycznego mieszkańca UK pociemniała. Jeszcze 10 lat i cała europa będzie śniada lub czarna


takie coś ostatnio znalazłam w temacie:
http://wiadomosci...egion-wiadomosc.html
 • 2011-01-22 03:39
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
anieliczka napisał(a):


takie coś ostatnio znalazłam w temacie:
http://wiadomosci...egion-wiadomosc.html

Ale to nie tylko Birmingham, w tym kraju jest o wiele więcej takich miejsc.
Inna sprawa że dla mnie Onet, jest bardzo mało wiarygodnym źródłem, aczkolwiek w tym temacie obawiam że napisali rzetelnie.
 • 2011-02-07 19:12
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
i niebawem okaże sie, że biali sa w UK mniejszością etniczną
 • 2011-02-11 07:24
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
nemo-nemo napisał(a):
i niebawem okaże sie, że biali sa w UK mniejszością etniczną

W Bradford już są.
 • 2011-02-11 18:01
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
oj czarno to widzę...
 • 2011-02-11 23:25
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
nemo-nemo napisał(a):
oj czarno to widzę...


ojtamojtam, Polki już zadbają o wybielenie
 • 2011-02-15 04:52
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
anieliczka napisał(a):
nemo-nemo napisał(a):
oj czarno to widzę...


ojtamojtam, Polki już zadbają o wybielenie

z tym, że nie napewno
 • 2011-02-15 05:10
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
nemo-nemo napisał(a):
z tym, że nie napewno


pobożne życzenie?
 • 2011-02-15 05:28
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
anieliczka napisał(a):
nemo-nemo napisał(a):
z tym, że nie napewno


pobożne życzenie?

raczej obawa
 • 2011-02-15 06:12
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
nemo-nemo napisał(a):
anieliczka napisał(a):
nemo-nemo napisał(a):
z tym, że nie napewno


pobożne życzenie?

raczej obawa

Dokładnie.
"Aby świat zapadł w chaos wystarczy dać kobietom władzę." - ktoś tak kiedyś powiedział.
Trochę szowinistyczne podejście, ale oczywiście szowinistą nie jestem, jedynie wydaje mi się że wszystko i każdy na tym świecie ma swoje określone zadanie i miejsce, nic ani nikt tego nie zmieni.
Teraz na siłę stara się właśnie walczyć (dziwnie) z porządkiem świata. - moim zdaniem.
 • 2011-02-15 13:13
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Cenzor napisał(a):
"Aby świat zapadł w chaos wystarczy dać kobietom władzę." - ktoś tak kiedyś powiedział.


ee, no bez przesady, w końcu do sprzątania najlepiej nadają się kobiety
 • 2011-02-15 13:47
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
anieliczka napisał(a):
Cenzor napisał(a):
"Aby świat zapadł w chaos wystarczy dać kobietom władzę." - ktoś tak kiedyś powiedział.


ee, no bez przesady, w końcu do sprzątania najlepiej nadają się kobiety

Oczywiście że to przesadne pewnie powiedziane przez jakiegoś szowinistę, ale trochę prawdy w tym jest.
To samo zresztą tyczy się drugiej brzydkiej płci.
Aby ład był utrzymany musi moim zdaniem być wszystko podzielone, a co do sprzątanie to pewnie że kobiety potrafią to zrobić najdokładniej.
Faceci na ogół nie mają do tego talentu, i zapewne również są bardziej leniwi.
Kobiety mają cechy opiekuńcze, są bardziej emocjonalne itd.
Chodzi mi o to że każdy powinien robić w życiu to co najlepiej lubi i umie robić.
Teraz się z tym toczy boje. I na siłę są struktury które starają się z tym walczyć - cholera wie po co.
Bez sensu.
 • 2011-02-15 14:11
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa