Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Różne -> Exmoor National Park

Exmoor National Park

2009-06-23 14:49:49

Jest jednym z 14 parków narodowych w Wielkiej Brytanii. Powierzchnia parku to ok 692 kilometrów kwadratowych (2/3 powierzchni znajduje się w Somerset a 1/3 w Devon). Miłośnikom wędrówek Exmoor oferuje około 1000 km ścieżek...

Reklama ogólnosieciowa

i urozmaiconą, miejscami groźną scenerię, natomiast obrzeża parku są znacznie łagodniejsze i bogate w obiekty warte odwiedzenia – od tradycyjnych nadmorskich kurortów po malownicze wioski i stare kościoły. Do niewątpliwych atrakcji parku należy linia brzegowa z przepięknymi wysokimi w niektórych miejscach na ponad 300 metrów klifami.

PrzyrodaExmoor zadziwia bogactwem fauny i flory, możemy tam spotkać między innymi myszołowy oraz jelenia szlachetnego, który jest juz jednak rzadkością. Najsłynniejszymi dzikimi mieszkańcami są żyjące tu  od tysięcy lat dzikie kuce (wild ponies). Pupulacja tych zwierząt wynosi ok 1200 sztuk z czego tylko 200 żyje na wolności.

Transport


Najwygodniejszą formą transportu po za naszymi nogami  jest oczywiście samochód, można też skorzystać z lokalnych linii autobusowych jest ich kilka: 285, 295, 398, 300, 38 (bez sobót i niedziel !!!) kursuja jednak niezbyt często, dlatego planujac piesze kilkudniowe wycieczki nie powinniśmy brać tego środka transportu pod uwagę.
Jeżeli zamierzamy podróżować małą 2,3 osobową grupą lepszą alternatywą wydaje sie autostop ( co sprawdziliśmy z kolegą osobiście).
Piękno odludnych rejonów Exmoor możemy podziwiać także konno ( stadniny rozsiane są po całej okolicy)


Noclegi
Na terenie parku jest wiele kampingów i schronisk młodzieżowych oddalonych od siebie w odległości od kilku do kilkunastu mil, oferujących niedrogie noclegi od ok 5 F na kempingu do ok 12 F w schronisku. Należy także pamiętać o ogromnej ilości BB (bad and breakfast).
W sytuacjach awaryjnych zawsze możemy zapytać właściciela ziemi o mozliwość postawienia namiotu i nie powinno z tym być problemu.
 

Warte zobaczenia


Godne zobaczenia są na pewno miejscowości Dulverton  (doskonała baza wypadowa), Exford (niedaleko do najwyzszego wzniesienia Dunkery Beacon 510 mn.p.m.), Winsford (Winsford Hill z widokiem na kurchany z epoki brązu Wambarrows), malowniczo położone na wybrzezu Lynton i Lynmouth, Valley of Rocks – dolina o stromych zboczach i wspaniałych formach skalnych ( scieżka prowadzi z Lynton), wąwóz Glen Lynn,  Porlock i Porlock Weir (przystań), Dunster Castle.
Exmoor jest urozmaicone na tyle że każdy z odwiedzających znajdzie w nim coś co zmusi żeby tu powrócić jeszcze raz....
 

Pożyteczne informacje


Należy pamiętać o tym że ok 80 % terenów parku jest własnością prywatną i nie powinno się zbaczać z wytyczonych ścieżeki dróg publicznych (przynajmniej teoretycznie). Jeśli chcemy rozbić namiot, popływać kajakiem czy połowic ryby zawsze należy zapytac o zgodę właściciele terenu !!!.
Cały teren parku objęty jest całkowitym zakazem rozniecania ognia !!!
 

 

Linki i telefony
www.nationalparks.gov.uk
www.exmoor-nationalpark.gov.uk
tel do dyrekcji parku : 01398 323665
schronisko młodzieżowe w Exford : 01643 831288
schronisko młodzieżowe w Alcombe : 01643 702595
Westermill Farm www.exmoorcamping.co.uk tel :01643 831238
informacja turystyczna w Lynmouth tel 01598 752225, 0845 4583775, 01598 752 509
Telefon alarmowy 112

M.


Bestia z Exmoor i inne zagadkowe koty Brytanii
Wiosną 1983 r. rozniosła się wieść o nieznanym drapieżniku, który zabija owce na farmie Erica Leya w South Molton na bagnach Exmoor. Jednocześnie mieszkańcy tych okolic opowiadali o spotkaniach z czarnym kotem, podobnym do pantery. Uznano więc, że właśnie to zwierzę zabija owce. Królewska Marynarka zorganizowała bezskuteczną obławę na drapieżnika. Przyrodnicy, którzy oglądali martwe owce zauważyli jednak, że zwierzę, które je zabiło, bardziej przypominało psa niż kota, a bezpańskie psy włóczące się po bagnach bardzo często napadały na stada bydła.
Nie wiadomo, czy owce padły ofiarą tajemniczej pantery, ale zagadka z Exmoor okazała się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy okazało się, że nie jest to przypadekodosobniony.
W Exmoor i położonym dalej na południe Dartmoor zaobserwowano nie tylko czarne koty, podobne do panter, lecz także zwierzęta przypominające pumy i inne kotowate, o krótkich ogonach i uszach z pędzelkami sierści, podobne do rysi. W styczniu 1986 r. zdjęto odlew ze śladów znalezionych w Muddiford, na zachód od Exmoor. Bez wątpienia pozostawił je wielki kot, prawdopodobnie ryś, o czym świadczy ich średnica
75 mm i owalny kształt.
 Zwierzęta niewątpliwie uciekły z niewoli, przeważnie z prywatnych zwierzyńców i rezydencji, w których trzymano je dla zabawy. Często wypuszczali je na wolność sami właściciele, którzy nie chcieli lub nie mogli zapewnić im opieki.

W 1988 r. przez wiele miesięcy mieszkańcy Ludlow w hrabstwie Shropshire opowiadali o wielkim kocie podobnym do rysia, włóczącym się po okolicznych polach. Nie dawano im jednak wiary, sądząc, że w rzeczywistości widzieli psy, koty domowe lub lisy. Jednak 3 lutego 1989r. Norman Evans znalazł osobliwe martwe zwierzę w pobliżu swojej farmy w Richard's Castle w Ludlow. Rany zwierzęcia wskazywały na to, że przejechał je samochód. Okazało się, że jest to kot z azjatyckiej dżungli, Felis chaus, drapieżnik wielkości rysia, o spiczastych uszach, brązowej sierści, pasiastej na kończynach, który nie żyje na wolności ani w Wielkiej Brytanii, ani na kontynencie europejskim. Zwierzę z pewnością uciekło z niewoli i żyło w rejonie Ludlow przez dłuższy czas. Obecnie zręcznie wypchany kot jest eksponatem dobitnie świadczącym o tym, że dzikie egzotyczne drapieżniki żyją w Wielkiej Brytanii.

Inne potwierdzone przykłady ich występowania na terenie kraju: puma w Szkocji (schwytana w październiku 1980), lamparciątko w Manchesterze (schwytane w sierpniu 1975), lampart w hrabstwie Kent (zastrzelony w marcu 1976), lwica w Lancashire (znaleziona martwa w jeziorze, maj 1980), pięć panter azjatyckich (wyspa Wight, Cheshire, Dartmoor i dwie w Szkocji), co najmniej jeden kot z dżungli (przejechany przez samochód na wyspie Hayling, Hampshire, lipiec 1988).

Zwierzęta (lub zwierzę) z rejonu Exmoor pozostają jednak tajemnicą. Nadal widuje się tu pantery, pumy i rysie, ale nikomu jeszcze nie udało się ich schwytać ani zabić.

Wielkie koty podobne do panter, żyjące na wolności, widuje się także w kontynentalnej części Europy, w Ameryce Północnej i w Australii. Na przykład czarną panterę grasującą po Rzymie w styczniu 1990 r. widziało wielu zdumionych ludzi. Sfilmowała ją nawet ekipa telewizyjna. Policji nie udało się schwytać zwierzęcia.

Tajemnicze wielkie drapieżniki, przemierzające pustkowia Wysp Brytyjskich są równie nieuchwytne, jak rzymska pantera!

Autor: Karl P. N. Shuker
Tłumaczenie: Dorota Gostyńska
Źródło: Świat Tajemnic

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa