Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> O mieście -> Kilka słów o mieście

Kilka słów o mieście

2008-12-18 13:16:44

Sheffield – miasto w północnej Anglii w obszarze metropolitarnym South Yorkshire. Liczba ludności sięga ponad pół miliona, co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.

Około 1/3 część miasta znajduje się w obrębie parku narodowego (Peak District), przez co Sheffield postrzegane jest jako jedno z zazielenionych miast Anglii (150 lesistych terenów i 50 parków).

Reklama ogólnosieciowa

Sheffield położone jest w naturalnym półkolu otoczonym 7 wzgórzami i u zbiegu 5 rzek (Don, Sheaf, Rivelin, Loxley i Porter).

Sheffield posiada dwa uniwersytety: University of Sheffield i Sheffield Hallam University. W obu łącznie studiuje około 45 tys. studentów, w tym wielu z Dalekiego Wschodu.

W 1857 założony został w Sheffield pierwszy klub piłkarski na świecie, a obecnie najstarszy ciągle istniejący klub piłkarski Sheffield F.C.. Dziś w angielskiej lidze grają 2 kluby z tego miasta Sheffield United F.C. (w Premiership – 1 liga) i Sheffield Wednesday (w Championship – 2 liga).

Od 1977 odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Snookerze (888.com World Championships).

Zamieszkiwane przez znaczną liczbę Polaków, znajduje się tu Konsulat Honorowy RP, polski klub (ex-servicemen club), a w każdą niedzielę można pójść na mszę odbywającą się w języku polskim w jednym z kościołów położonych w centrum .

Sławne osoby związane z Sheffield: Sean Bean, Joe Cocker, zespół Def Leppard, Michael Palin, Roisin Murphy i Mark Brydon z Moloko, zespół Arctic Monkeys.

źródło wikipedia

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa