Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Jak się dobrać do węgla brunatnego na Dolnym Śląsku

Jak się dobrać do węgla brunatnego na Dolnym Śląsku

2008-12-03 22:30:53

 

 

 

 

 

 

Na Dolnym Śląsku zalegają największe w Europie, a być może i na świecie pokłady węgla brunatnego - pisze "Gazeta Wyborcza". Problem w tym, że rząd nie może się zdecydować, co z nimi zrobić - zaznacza dziennik.

Reklama ogólnosieciowa

Wielkość odkrytych w latach 50-tych złóż ocenia się na około 35 miliardów ton, z czego około 15 może być eksploatowanych. Dla porównania, pokłady bełchatowskie to około 2 miliardy ton. Legnicki węgiel jest przy tym lepszy jakościowo.

Specjaliści uważają, że wydobycie go jest ekonomicznie opłacalne i wykonalne technicznie. Problem polega jednak na tym, że przez lata nikt nie zabezpieczył złóż i powstało tam kilka wsi. Teraz ich mieszkańców trzeba by przesiedlić.

Mimo, że rząd nie podjął jeszcze decyzji o przyszłości legnickich złóż, jego eksploatacją są już zainteresowane koncerny energetyczne. W grę wchodzą szwedzki Vattenfall oraz polskie Tauron i PGE- pisze "Wyborcza".

Obecnie wykorzystywane pokłady węgla kamiennego wyczerpią się do roku 2030, oceniają specjaliści. Utrzymanie dotychczasowego poziomu wydobycia będzie więc niemożliwe.

Więcej o legnickich złożach węgla w "Gazecie Wyborczej".

"GW"//adb/jurczynski

Oceń artykuł
(głosów: 3, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa