Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Prawo -> Nie wywóź dewiz

Nie wywóź dewiz

2008-11-12 22:12:57

Uwaga na mandaty za wywóz dewiz za granicę. Za granicę można wywieźć dewizy w gotówce tylko do wysokości 10 tys. euro. Jeśli celnicy odkryją więcej, skończy się mandatem.

Wydawałoby się, że jeśli Polska jest już w Unii, to każdy może zabrać ze sobą na zagraniczne wakacje lub zakupy tyle euro, ile tylko dusza zapragnie. I nic nikomu o tym nie mówić. Nic bardziej błędnego, o czym przekonał się ostatnio podróżny odlatujący z podkatowickiego lotniska Pyrzowice do Mediolanu. Jak podała PAP, przy sobie i w bagażu miał ponad 20 tys. euro, co odkryli celnicy. Został ukarany mandatem tysiąca złotych, ale mógł pieniądze zabrać ze sobą.

Reklama ogólnosieciowa

- Podróżny miał szczęście w nieszczęściu, ponieważ został ukarany tylko mandatem. Do niedawna w przypadku niezgłoszenia wywozu dewiz ich nadwyżka była zatrzymywana przez celników. Obecnie nie zgłoszenie lub podanie nieprawdy w zgłoszeniu karane jest grzywną za wykroczenie skarbowe - powiedział PAP Marek Góralczyk z Izby Celnej w Katowicach. Jeszcze kilka tygodni temu celnicy zgodnie z prawem odebraliby podróżnemu do Mediolanu nadwyżkę powyżej 10 tys. euro i skierowali sprawę do sądu, który mógł orzec przepadek pieniędzy. Teraz, po nowelizacji prawa dewizowego, jedyną sankcją był mandat.
Celnicy przypominają, że wywóz kwoty przekraczającej 10 tys. euro trzeba każdorazowo, bez wezwania, zgłaszać. Dokumenty uprawniające do wywozu pieniędzy (zaświadczenie wystawione przez bank lub pisemne potwierdzenie ich wcześniejszego przywozu do kraju) należy pokazać celnikom lub funkcjonariuszom straży granicznej.
- W przypadku braku takich dokumentów pieniądze można wywieźć tylko po ich pisemnym zgłoszeniu i przedstawieniu go służbie celnej lub straży granicznej. Stosowne formularze dostępne są na przejściach granicznych - wyjaśnia Góralczyk.
Kłopoty biorą się stąd, że mało który z podróżnych pamięta, że wywóz i przywóz dewiz podlega prawu dewizowemu. Zostało ono bardzo mocno zliberalizowane w 2002 r., bo takie były wymogi Unii. Nowe prawo dewizowe zniosło wszelkie ograniczenia w przepływie kapitału między Polską a państwami należącymi do Unii (m.in.: Niemcy, Francja, Wielka Brytania), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (poza Unią to Norwegia i Islandia) oraz najbardziej uprzemysłowionymi państwami zrzeszonymi w OECD (Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Japonia, Kanada). Można było wreszcie zakładać za granicą konta osobiste, zaciągać kredyty, kupować akcje na giełdach w Londynie i Nowym Jorku, obce obligacje.
Gotówka nadal podlegała obostrzeniom. Swobodnie można wywieźć "w walizce" z kraju równowartość do 10 tys. euro. Powyżej tej poprzeczki wymagane jest posiadanie zezwolenia dewizowego, chyba że mamy dowód z banku, że pieniądze pochodzą z naszego konta. Kwotę powyżej 10 tys. euro można bowiem bez problemu transferować za granicę, posługując się przelewem. Wymaganych zezwoleń dewizowych dla firm udziela minister finansów, a indywidualnych - prezes NBP.

za: gazeta.pl

 

Oceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa