Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Służba zdrowia -> Opieka zdrowotna dla sezonowiczów

Opieka zdrowotna dla sezonowiczów

2008-11-11 15:42:16

Najlepiej uważać na zdrowie i nie korzystać z pomocy medycznej, ale w razie nieszczęścia dobrze wiedzieć, gdzie i do kogo się udać

Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Dlatego nasi rodacy mogą swobodnie poruszać się po wszystkich unijnych krajach, osiedlać się i studiować. Wszędzie powinni być traktowani tak samo, jak pozostali obywatele Unii. Mają prawo do ochrony pracowniczej, emerytur i rent, świadczeń rodzinnych i chorobowych czy opieki lekarskiej.
Opieka medyczna za granicą przysługuje pracownikom, osobom samozatrudnionym oraz ich rodzinom, emerytom i rencistom oraz ich rodzinom, studentom i ich rodzinom, bezrobotnym i ich rodzinom oraz turystom. Żeby jednak mieć prawo do opieki zdrowotnej, musisz być ubezpieczony w Polsce lub w kraju, w którym pracujesz.
Wyjeżdżając, należy zaopatrzyć się też w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją dostać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (www.ekuz.gov.pl).

Uwaga, studenci!
Wyjazd na uczelnię w charakterze wolnego słuchacza lub podjęcie nauki w szkole językowej nie uprawnia do opieki zdrowotnej.

Bezrobotni
Jeśli jesteś bezrobotnym szukającym pracy, tobie i twojej rodzinie należą się świadczenia z kraju, gdzie szukasz pracy.
Pamiętaj jednak, że musisz:

Reklama ogólnosieciowa

  • podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu
  • być zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy w Polsce przez co najmniej 4 tygodnie
  • pobierać zasiłek dla bezrobotnych

Uwaga! Prawo do opieki medycznej z tytułu poszukiwania pracy poza krajem stałego zamieszkania przysługuje tylko przez 3 miesiące!

Składki i refundacja
Jeśli pracujesz legalnie lub prowadzisz firmę w kraju UE, musisz opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeżeli twój pracodawca lub ty sam nie dopełnisz tego obowiązku, nie będziesz mógł się starać o emeryturę, rentę, świadczenia chorobowe, zasiłek dla bezrobotnych ani korzystać z opieki medycznej.
Jeżeli jesteś ubezpieczony i z własnej kieszeni pokryłeś koszty leczenia w państwie Unii, masz prawo do ich zwrotu. By go otrzymać, musisz we właściwym oddziale NFZ złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia poniesionych za granicą. Do wniosku dołącz koniecznie dokumenty, które otrzymałeś od świadczeniodawcy.

Artykuł pochodzi z:
Praca i życie za granicą

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa