Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Mama na wyspie -> Paszport dla dziecka

Paszport dla dziecka

2008-11-09 20:30:10

paszportpaszport, fot. paszport
Wybierasz się do Wielkiej Brytanii, a spodziewasz się dziecka. Przeczytaj jak wyrobić paszport maleństwu w Zjednoczonym Królestwie

Żeby wyrobić dziecku urodzonemu w Wielkiej Brytanii polski paszport, najpierw trzeba uzyskać polski akt urodzenia wydany przez angielski Register Office w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce. Jak to zrobić?

PROCEDURA UMIEJSCOWIENIA

Należy przeprowadzić procedurę umiejscowienia. Umiejscowić brytyjski akt urodzenia w polskich księgach stanu cywilnego można:

 • odwiedzając właściwy USC w Polsce; dokument należy najpierw przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego w Polsce
 • wysyłając oryginał aktu urodzenia oraz tłumaczenie Pocztą do właściwego USC w Polsce. Wcześniej trzeba Potwierdzić zgodność przekładu na język polski u konsula- Jeżeli nie ma możliwości podpisania oświadczenia przed konsulem, można to zrobić przed notariuszem miejscowym (Notary Public) który poświadczy podpis zgodnie z wymogami prawa brytyjskiego i opatrzy go swoją pieczęcią. Następnie tak sporządzony dokument powinien zostać poświadczony przez Foreign & commonwealth Office (Old Admiralty Building, Whitehall, London SW1A 2LG, tel.020 70081111)
 • za pośrednictwem pełnomocnika w Polsce, któremu należy wysłać oryginał aktu urodzenia i pełnomocnictwo. Tłumaczenie aktu pełnomocnik może zlecić tłumaczowi w Polsce
 •  za pośrednictwem konsulatu, któremu należy dostarczyć wniosek o umiejscowienie aktu urodzenia, oryginał aktu urodzenia, tłumaczenie aktu.

 

 

Reklama ogólnosieciowa


Po zakończeniu procedury umiejscawiania konsulat doręczy ci polski odpis aktu urodzenia. Średni okres oczekiwania na załatwienie sprawy za pośrednictwem konsulatu wynosi 3 miesiące. Za przygotowanie dokumentów, umiejscowienie i dostarczenie ich konsulat pobiera opłaty:

poświadczenie tłumaczenia (za każdą stronę - do odbioru za ok. 4 dni) - 22 funty

 • poświadczenie podpisu - 22 funty
 •  przygotowanie dokumentacji dotyczącej wpisania brytyjskiego aktu urodzenia do polskich ksiąg stanu cywilnego oraz doręczenie -34 funty
 • doręczenie dokumentu przekazanego przez polski urząd na wniosek osoby przebywającej za granicą - 22 lub 26 funtów - do odesłania pocztą).


Do wydania paszportu dla dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców. Wyjątkiem jest orzeczenie sądu, z którego wynika, że prawo decydowania w tej sprawie jednemu z rodziców nie przysługuje. Jeśli takiej zgody nie można uzyskać, postanowienie wydaje sąd opiekuńczy.

WYDANIE PASZPORTU

Żeby uzyskać paszport dla dziecka, należy dostarczyć do konsulatu:

 • 2 druki podania kwestionariusza paszportowego. Kwestionariusz wypełnia w imieniu dziecka jedno z rodziców
 • wniosek o nadanie numeru ewidencyjnego (PESEL) wraz z oryginałem polskiego odpisu skróconego aktu urodzenia
 •  dziecka (nie dotyczy dziecka, które ma już nadany numer PESEL). Wzór wniosku o nadanie numeru PESEL jest dostępny w konsulacie poprzedni paszport dziecka, a jeżeli jest to pierwszy paszport dziecka, oryginał polskiego skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka
 • polskie paszporty rodziców
 • 3 odbitki fotografii twarzy dziecka bez nakrycia głowy i okularów o minimalnych wymiarach 4,5 x 3,5 cm
 • pisemną zgodę obojga rodziców na wystawienie dziecku paszportu (dotyczy to również ponownego wydania paszportu dla dziecka).


Oboje rodzice powinni stawić się w konsulacie i złożyć podpisy przed urzędnikiem konsularnym, przedstawiając ważne paszporty lub dowody osobiste. Jeśli jedno z rodziców nie może odwiedzić konsulatu osobiście, jego podpis powinien zostać poświadczony notarialnie.
Opłata za wydanie paszportu dziecku do lat 16 wynosi 34 funty , powyżej 16 lat - 68 funtów. Jeśli dziecko się uczy przysługuje mu zniżka 50 proc (należy załączyć aktualne zaświadczenie ze szkoły). Opłaty są przyjmowane w gotówce, czekach lub Postał Order. Za odesłanie gotowego paszportu pocztą płaci się dodatkowo 4 funty.
Na wniosek rodziców konsulat może też wpisać dzieci do lat 16 do ważnego paszportu polskiego jednego z rodziców. W tym celu należy dostarczyć do konsulatu 2 druki podania-kwestionariusza paszportowego - oryginał polskiego odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka.

Łatwiej i taniej jest wyrobić dziecku paszport w Polsce. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość.

Magdalena Gignal

Artykuł pochodzi z:
„Praca i życie za granicą”

Oceń artykuł
(głosów: 8, średnia ocena: 2,9)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa