Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Edukacja -> Secondary school - Szkoła dla starszaków

Secondary school - Szkoła dla starszaków

2008-11-04 18:27:00

Co roku ponad 60 tysięcy dzieci zaczyna naukę w londyńskich szkołach średnich. Już dwanaście miesięcy wcześniej rodzice dziesięciolatków muszą wybrać placówkę, do której chcieliby posłać swoje dziecko, co może przyprawić o ból głowy nawet najlepiej zorganizowane matki i ojców. Czym się kierować przy wyborze Secondary School? Jak zadbać o zapewnienie dziecku miejsca w wybranej szkole? Przede wszystkim szybko! Termin składania podań mija 20 października.

Dzieci, które urodziły się pomiędzy 1 września 1995 roku a 31 sierpnia 1996 roku powinny zacząć naukę w szkole średniej we wrześniu 2007 roku. Zanim jednak dostaną świadectwo ukończenia podstawówki, przed nimi cały rok obfitujący w ważne dla ich dalszej edukacji wydarzenia.
Po sześciu latach nauki w Primary School, wszystkich jedenastolatków czeka letni egzamin SAT (Standard Assessment Test), który pozwoli ocenić, czy dziecko jest dobrze przygotowane do szkoły średniej. Rok szósty - ostatni rok szkoły podstawowej - kończy Key Stage 2 of the National Curriculum - Postępy dziecka zostaną sprawdzone na wiele sposobów. Rezultatem końcowym będą wyniki egzaminu i ocena wydana przez nauczyciela. Narodowe testy SAT odbywają się zawsze w trzecim tygodniu maja. W ich ramach sprawdzane są umiejętności czytania i pisania, znajomość ortografii, matematyki, rachunku pamięciowego i wybranych zagadnień z innych dziedzin nauki. Cały egzamin trwa kilka dni i zajmuje w sumie 5-6 godzin. Większość dzieci powinno osiągnąć poziom 4. Nauczyciel, który zajmował się edukacją Twojego dziecka przez ostatnie lata również wyda oficjalną ocenę jego umiejętności opartą na obserwacji ucznia oraz na wynikach, jakie dziecko osiągało w ciągu ostatniego roku w szkolnych testach i naukowych eksperymentach.

Reklama ogólnosieciowa

Ocena nauczyciela jest niezwykle ważna. Podczas gdy testy SAT sprawdzają tylko, jak Twoje dziecko przedstawia się na tle innych uczniów (wszystkie dzieci dostają te same pytania), opis umiejętności dziecka przygotowany przez nauczyciela uwzględnia jego indywidualne zdolności, osiągnięcia i postępy w ciągu dłuższego okresu. Ocena nauczyciela obejmuje język angielski, matematykę i przedmioty ścisłe. Wyniki egzaminu i ocena nauczyciela mogą się istotnie różnić, chociaż oba rezultaty są równie ważne. Na przykład może zdarzyć się, że nauczyciel będzie uważał, że Twoje dziecko lepiej opanowało ogólną wiedzę z zakresu danego przedmiotu niż wyrywkowe zagadnienie poruszone w narodowym teście. Szkoła wyśle Ci raport zawierający informacje o tym, jakie poziomy w poszczególnych przedmiotach osiągnęło Twoje dziecko w testach i w ocenie nauczyciela.

Osiołkowi w żłoby dano...
Na długo przed tym, zanim Twoje dziecko przystąpi do narodowego testu sprawdzającego jego umiejętności, musisz złożyć aplikację do szkoły średniej (Secondary School). A w Wielkiej Brytanii jest w czym wybierać. Mnogość szkół publicznych, prywatnych, wyznaniowych, specjalistycznych, sportowych przyprawia o ból głowy. Dlatego warto dużo wcześniej zorientować się zarówno w rodzajach dostępnych placówek, jak i w wynikach, jakie osiągają dzieci do nich uczęszczające. Tym razem, inaczej niż w przypadku podstawówki, decyzja o wyborze szkoły będzie kompromisem pomiędzy preferencjami Twoimi i dziecka. Jedenastolatek ma już swoje zdanie, które powinno być wzięte pod uwagę. Najczęściej dziecko wybiera szkołę, do której idą jego przyjaciele. Postaraj się jednak przekonać swoją pociechę do odwiedzenia kilku placówek i rozmowy z uczęszczającymi do nich uczniami. Wizyty to najważniejszy etap w procesie wyboru szkoły. Osobiste odczucia są nie do przecenienia. Jeśli spodoba Ci się to, co zobaczysz w czasie dni otwartych szkoły, nie wahaj się umówić na dodatkową wizytę już podczas normalnych zajęć. Przygotuj listę kwestii, które chcesz sprawdzić i pytań, które chcesz zadać.

Na co warto zwrócić uwagę odwiedzając szkołę?
Przede wszystkim na panującą w niej atmosferę. Nie oceniaj szkoły po budynku - często smutny beton kryje w środku nowoczesne pracownie i doskonałych nauczycieli. Jednak już graffiti, walające się na podwórku śmieci lub ogólne zaniedbanie powinny zwrócić Twoją uwagę. Postaraj się nie skreślać od razu szkoły, jeśli w oko wpadnie Ci grupka uczniów zachowujących się niepoprawnie - nawet uczniowie najbardziej ekskluzywnych szkół lubią rozrabiać. Szukaj szkoły tętniącej życiem i wypełnionej atmosferą kreatywnej pracy. Zawsze odwiedzając szkołę, porozmawiaj z jej kierownikiem. Stosunek osoby zarządzającej placówką do różnych zagadnień ma ogromny wpływ na nauczanie i wychowanie dzieci. Czy dyrektor wybranej przez Ciebie szkoły jest ostry, otwarty na nowości czy może wyjątkowo konserwatywny? Prawdopodobnie taką samą politykę obierze większość nauczycieli w szkole. Pytaj o to, jakie przedmioty może Twoje dziecko wybrać na małej maturze (egzaminy GCSE, zdawane na zakończenie Secondary Schooł, w wieku 16 lat). Dowiedz się, w jaki sposób szkoła zaspokoi specjalne potrzeby Twojej pociechy łub zadba o rozwój jego talentów. Jeśli Twoje dziecko jest dyslektykiem, nie wierzy w siebie albo doskonale gra na gitarze, czy nauczyciele wydają się zainteresowani jego problemami lub uzdolnieniami? Jeśli to możliwe, poproś też o rozmowę z uczniami 11 klasy. Ich opinia da Ci spojrzenie od drugiej strony. Posłuchaj też, co mają do powiedzenia inni rodzice, ale nie uzależniaj swojej decyzji o wyborze szkoły od ich opinii. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, a każdy rodzic ma inne oczekiwania.

Szkoły do raportu
Chociaż wybór szkół średnich w Wielkiej Brytanii jest olbrzymi, co utrudnia podjęcie właściwej decyzji, na szczęście dużo jest również źródeł informacji ułatwiających wybór. Szkołę średnią najlepiej wybrać dopiero po zapoznaniu się z tymi informacjami oraz po odwiedzeniu szkoły.

Gdzie szukać pomocy?
Zacznij od wizyty w biurze swojego councilu. Tam, w departamencie edukacji, dostaniesz listę szkół w rejonie oraz broszurę informacyjną. Jeśli Twoje dziecko ma wyjątkowe zdolności do języków obcych lub matematyki, zapytaj o szkoły specjalistyczne w okolicy (rząd planuje uruchomienie większej liczby szkół tego typu od następnego roku). Co roku we wrześniu publikowane są ogólnodostępne tabele rankingowe szkół, z których możesz dowiedzieć się, ilu wychowanków każdej z branych przez Ciebie pod uwagę szkół zdało pięć lub więcej egzaminów GCSE z wynikiem A. B lub C. Tabele rankingowe przydają się jako źródło służące do szybkiego porównania osiągnięć akademickich szkół, jednak mogą też zaprowadzić Cię w ślepą uliczkę. Wynik 70 procent zdanych egzaminów wygląda imponująco, ale jeśli szkoła przyjmuje tylko zdolnych, starannie wyselekcjonowanych podopiecznych, prawdopodobnie mógłby być on dużo lepszy. Z drugiej strony wynik 40 procent zaliczonych testów nie wygląda dobrze w rankingu, a szkoła może mieć doskonałych nauczycieli, ale przyjmuje wszystkich uczniów, niezależnie od wyników, jakie osiągnęli w szkole podstawowej. Wiele zdolnych dzieci doskonale rozwija się w szkołach przyjmujących dzieci na zróżnicowanym poziomie. Jeśli wyniki rankingu budzą Twoje wątpliwości, zapytaj czy szkoła stawia wszystkim dzieciom jednakowe wymagania i czy grupuje uczniów według ich zdolności.

Kolejnym źródłem przydatnej i wiarygodnej informacji są raporty Ofsted (Office for Standards in Educaticm - organizacja rządowa, zajmująca się kontrolą placówek edukacyjnych w Wielkiej Brytanii). Możesz dotrzeć do nich przez internet lub poprosić o ich przedstawienie w szkole. Najlepiej zapoznać się z raportem Ofsted przed wizytą w szkole, a podczas odwiedzin zapytać, w jaki sposób szkoła poradziła sobie z zaleceniami inspektorów. Wystrzegaj się szkół, które otrzymały kiepskie oceny w raportach Ofsted, ale przed odrzuceniem placówki zwróć uwagę na datę inspekcji,  od jej przeprowadzenia wiele się mogło zmienić. W internecie znajdziesz też rankingi i raporty przeprowadzone przez niezależne instytucje.

Walka o miejsce
20 października mija termin składania aplikacji do szkól średnich na rok 2007. Jeśli Twoje dziecko jest w szóstej klasie podstawówki, jest to ostatnia chwila, żeby zadbać o jego dalszą edukację. Zanim złożysz podanie do wybranej szkoły sprawdź, jakimi zasadami kieruje się ona przy przyjmowaniu uczniów. Bowiem pomimo tego. że każde dziecko poniżej 16 roku życia ma zapewnione miejsce w szkole publicznej, ilość miejsc w każdej szkole jest ograniczona. Naturalnym jest, że dobre szkoły dostają więcej podań niż mają miejsc i muszą część z nich odrzucić. Każda szkoła może ustalać własne zasady przyjęć, jednak brytyjskie prawo wymaga, żeby były one jasne, sprawiedliwe i obiektywne. Przykładowe, często przyjmowane przez szkoły kryteria to:

 • pierwszeństwo dla dzieci, które mają rodzeństwo w tej samej szkole,
 • przyjmowanie dzieci mieszkających w najbliższej okolicy szkoły,
 • w szkołach religijnych pierwszeństwo mają dzieci z rodzin wyznających i praktykujących tę religię,
 • szkoły średnie czasami są powiązane ze szkołami podstawowymi i przyjmują najpierw dzieci do nich uczęszczające.

W pewnych szczególnych przypadkach szkoły ustanawiają specjalne kryteria:

 • szkoły przykościelne lub wyznaniowe żądają potwierdzenia, że dziecko i cała rodzina regularnie odwiedza miejsce kultu religijnego.
 • szkoły ogólnokształcące i inne szkoły specjalistyczne organizują egzaminy wstępne, żeby sprawdzić, czy dziecko ma predyspozycje do nauki w konkretnej placówce.
 • szkoły oferujące część miejsc dzieciom specjalnie uzdolnionym organizują rozmowy kwalifikacyjne.
 • szkoły z internatem przeprowadzają spotkania w obecności psychologa, który ocenia czy dziecko jest gotowe, by zamieszkać poza domem rodzinnym.

Jeśli wybierzesz dla swojego dziecka kilka szkół, zostanie Ci zaoferowane miejsce w pierwszej szkole z listy, do której dziecko zostanie przyjęte. Jeśli Twoje dziecko nie spełni kryteriów przyjęć żadnej z wybranych szkół, otrzyma miejsce w innej placówce, zaproponowanej przez lokalne władze.
Podanie o przyjęcie do publicznej szkoły średniej w Wielkiej Brytanii można złożyć za pośrednictwem internetu lub wypełniając formularz w lokalnym departamencie edukacji. Zostaniesz poproszony o wskazanie trzech szkół średnich, które wybrałeś dla swojego dziecka i określenie preferencji. Odpowiedź otrzymasz na początku marca 2007 roku. Szkoły prywatne wymagają najpierw zarejestrowania dziecka (za opłatą rejestracyjną), następnie organizowane są egzaminy i rozmowy kwalifikacyjne, które odbywają się zwykle na tyle wcześnie, żebyś zdążył jeszcze, w razie niepowodzenia, zapisać dziecko do publicznej szkoły.

Jeśli Twoje dziecko nie dostało miejsca w wybranej przez Ciebie szkole, a Ty nie zgadzasz się z decyzją władz, możesz się od niej odwołać. Informacje o tym, jak to zrobić, powinny być dołączone do listu informującego o odrzuceniu aplikacji. Odwołanie będzie rozpatrywane przez niezależną komisję Nawet jeśli komisja też odrzuci podanie, możesz jeszcze umieścić dziecko na liście oczekujących. Gdyby zwolniło się jakieś miejsce, szkoła się z Tobą skontaktuje.

Przydatne strony

Adresy urzędów miejskich: www.direct.gov.uk
Raporty Ofsted: www.ofsted.gov.uk
Ranking BBC:news.bbc.co.uk/1/hi/education
Raporty Guardiana: education.guardian.co.uk
Brytyjskie Ministerstwo Edukacji: www.dfes.gov.uk
Składanie aplikacji przez internet: www.yourlondon.gov.uk/eadmissions
Szkoły prywatne: www.isc.co.uk


Rodzaje szkół średnich w Wielkiej Brytanii

 1. Szkoły państwowe (State schools):
  Uczęszcza do nich większość dzieci w Wielkiej Brytanii (ponad 90%). Szkoły te są całkowicie lub częściowo opłacane przez lokalne władze. Znajdują się na terenie całego kraju, są bezpłatne i dostępne dla wszystkich dzieci. Większość szkół państwowych jest koedukacyjna. Istnieją trzy rodzaje szkół państwowych:
  • Community schools - są utrzymywane przez lokalne władze, które zatrudniają pracowników szkoły, są właścicielem terenu oraz budynków szkoły i odpowiadają za przyjęcia do niej;
  • Foundation schoołs - utrzymywane przez różne fundacje, które zatrudniają pracowników szkoły i decydują o warunkach przyjęcia;
  • Voluntary aided/controlled schools - te wolontaryjnie wspierane/zarządzane szkoły mają przeważnie religijny charakter. Szkoły wspierane wolontaryjnie ustalają swoje własne kryteria przyjęć, natomiast szkoły zarządzane wolontaryjnie są kierowane przez lokalne władze i to one są odpowiedzialne za przyjęcia.
 2. Szkoły specjalistyczne (Specialist schools):

  W Wielkiej Brytanii istnieją również szkoły specjalizujące się w różnych dziedzinach. Muszą jednak spełniać podstawowe wymagania National Curriculum i gwarantować kompleksową edukację.

 3. Szkoły niezależne/prywatne (Independent/private schools):

Szkoły pobierające czesne. Opłaty są bardzo różne w różnych placówkach, najlepiej więc kontaktować się z konkretnymi szkołami.


Magadalena Gignal

Artykuł pochodzi z:
Goniec Polski

Oceń artykuł
(głosów: 8, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa