Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Edukacja -> Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

2008-11-03 15:12:15

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA W WIELKIEJ BRYTANII?

Studia w Zjednoczonym Królestwie są dwustopniowe. Pierwszy stopień to porównywalne do polskich studiów licencjackich trzy- lub czteroletnie kursy, zakończone uzyskaniem dyplomu Bachelor, nazywane kursami "first degree" (pierwszy stopień) lub "undergraduate" (przed dyplomem). Szczegółowe informacje na temat kursów pierwszego stopnia można uzyskać od The University and Colleges Admission Service (UCAS): www.ucas.com.

Drugi stopień to kursy zakończone uzyskaniem dyplomu Master, czyli postgraduate. Kursy te trwają rok lub dwa lata. Wymagają pracy naukowo-badawczej i są nazywane Research Courses. Roczne studia postgraduate to inaczej Taught Courses. Więcej informacji o kursach magisterskich znajdziesz na stronach:

Reklama ogólnosieciowa

 • www.educationuk.org 
 • www.prospects.ac.uk
 • www.postgrad.hobsons.com
 • www.hero.ac.uk

JAKIE WYMAGANIA NALEŻY SPEŁNIĆ, ŻEBY MÓC STUDIOWAĆ NA WYSPACH?

Polska matura pozwala studiować w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo trzeba wykazać się doskonałą znajomością języka angielskiego. Większość uczelni brytyjskich wymaga egzaminu Certificate in Advanced English ESOL, niektóre mogą wymagać Certificate of Proficiency in English lub International English Language Testing System (IELTS). Szczegółowe informacje o egzaminach językowych znajdziesz na stronie www.britishcouncil.org/pl/poland-examinations.htm.

JAK PRZEBIEGA REKRUTACJA NA STUDIA?

Rekrutacją na pierwszy rok studiów first degree zajmuje się University and Colleges Admission Service (UCAS). Aplikację można wysłać do UCAS tylko przez Internet, korzystając ze strony www.ucas.com/apply/index.html.
Najlepiej zrobić to między 1 września a 15 stycznia roku, w którym planujesz rozpoczęcie studiów. Osoby, które chcą podjąć studia jesienią 2007 r., powinny złożyć dokumenty do 15 stycznia 2007 r. Rekrutacja na studia magisterskie jest prowadzona bezpośrednio przez uniwersytety i również zaczyna się na rok przed rozpoczęciem studiów. W zależności od wybranego kierunku studiów i uczelni mogą obowiązywać różne terminy składania aplikacji. Do 15 października 2006 r. powinny złożyć podania osoby zainteresowane rozpoczęciem w 2007 r. studiów na kierunkach: medycyna, stomatologia, weterynaria oraz studiów w Cambridge lub w Oksfordzie. Jednak spóźnialscy, którzy chcieliby zacząć studia już tej jesieni, też mają jeszcze szansę. Jeśli złożą aplikację przed 20 września, zostanie ona rozpatrzona w trybie Extra lub Clearing. Informacje o rozpatrywaniu aplikacji w tych trybach są dostępne na stronie:

 • www.ucas.com/students/track


CZY ZA REJESTRACJĘ W UCAS TRZEBA ZAPŁACIĆ?

Koszt zgłoszenia się do UCAS wynosi 5 funtów (30 zł), jeśli ubiegasz się o przyjęcie tylko na jeden kurs w jednym college'u. Jeśli kursów jest więcej, koszt rejestracji wzrasta do 15 funtów. UCAS przyjmuje płatności dokonane wyłącznie kartą kredytową.

CZY BRYTYJSKIE UCZELNIE ORGANIZUJĄ EGZAMINY WSTĘPNE?

Większość uczelni w Wielkiej Brytanii nie organizuje egzaminów wstępnych. Może się jednak zdarzyć, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Decyzja o przyjęciu na studia zależy od ocen na świadectwie maturalnym. Liczą się też praktyki i dodatkowe kwalifikacje. Osoby, które chcą studiować na kierunkach artystycznych, muszą przygotować portfolio. Kandydaci na kierunki medyczne zdają BioMedical Admissions Test, a od kandydatów na prawo wymagany jest National Admissions Test for Law. Więcej informacji i przykładowe testy znajdziesz na stronach:

 • www.bmat.org.uk
 • www.lnat.ac.uk

GDZIE SZUKAĆ WYKAZU KIERUNKÓW STUDIÓW I UCZELNI W WIELKIEJ BRYTANII?

Witryna www.scit.wlv.ac.uk/ukinfo zawiera przewodnik po uczelniach brytyjskich. Szczegółowe informacje o brytyjskim systemie edukacji znajdziesz na stronach:

 • www.britishcouncil.org/poland-study-in-the-uk-.htm
 • www.britishcouncil.org/learning-study-in-the-uk.htm
 • www.educationuk.org
 • www.hero.ac.uk
 • www.ucas.com
 • www.prospects.ac.uk
 • www.postgrad.hobsons.com

CZY W ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE SĄ PROWADZONE RANKINGI UCZELNI?

W Wielkiej Brytanii są dwa rodzaje rankingów uczelni - oficjalne i nieoficjalne. Te pierwsze powstają na zlecenie ministerstwa edukacji, drugie są prowadzone przez niezależne organizacje, gazety czy serwisy internetowe. Ranking dla kandydatów na kursy first degree, prowadzony przez The Quality Assurance Agency, znajdziesz na stronie www.qaa.ac.uk/reviews/default.asp. Ranking kursów podyplomowych obejmujących pracę badawczo-naukową prowadzi Research Assessment Exercise: www.hefce.ac.uk/research/assessment. Nieoficjalne rankingi brytyjskich uczelni znajdziesz na stronach:

ILE KOSZTUJĄ STUDIA NA WYSPACH?

Studenci, którzy rozpoczęli studia first degree w Anglii i Walii najpóźniej jesienią 2005 r., płacą ok. 1,2 tys. funtów (7 tys. zł) za rok nauki. Kurs postgraduate to koszt rzędu 3 tys. funtów (18 tys. zł). Od roku 2006/2007 uczelnie w Anglii i Walii mogą same ustalać wysokość czesnego. Opłaty będą się wahać od 1,2 do 3 tys. funtów rocznie. Większość uczelni zadeklarowała, że będzie pobierać opłaty bliskie górnej granicy limitu cen.

NA JAKĄ POMOC FINANSOWĄ MOŻE LICZYĆ STUDENT W WIELKIEJ BRYTANII?

Student z Unii Europejskiej, który zacznie studia jesienią 2006 r. lub później, będzie mógł wziąć pożyczkę na opłacenie studiów. Pieniądze trafią bezpośrednio na konto uczelni. Pożyczkę zaczniesz spłacać po skończeniu studiów, ale dopiero wtedy, kiedy twoje zarobki sięgną 15 tys. funtów (88 tys. zł) rocznie. Wysokość spłat będzie zależała od zarobków. Np. jeśli twoja pensja będzie wynosić 20 tys. funtów (117 tys. zł) rocznie, będziesz oddawać państwu 37,5 funta (220 zł) miesięcznie. Pożyczkę udzielaną na podobnych zasadach w wysokości maksymalnie 6170 funtów (36 tys. zł) na rok można uzyskać również na pokrycie kosztów utrzymania w czasie studiów. Studenci pochodzący z rodzin o niskim dochodzie mogą się ubiegać o bezzwrotne formy pomocy: Maintenance Grant i Bursaries. Pierwsza z nich to zasiłek przeznaczony dla osób pochodzących z rodzin o dochodzie nieprzekraczającym 17,5 tys. funtów (102 tys. zł) rocznie. Wysokość tego świadczenia wynosi 2,7 tys. funtów (16 tys. zł) rocznie. Jeśli dochód rodziny jest niższy niż 37 425 funtów (220 tys. zł) na rok, student może się ubiegać o zasiłek częściowy. Do świadczenia drugiej formy pomocy są zobligowane uniwersytety. Jeśli opłata za kurs wynosi więcej niż 2,7 tys. funtów rocznie, uczelnia musi wspomóc najbiedniejszych studentów. Bursaries pokrywają zwykle różnicę pomiędzy zasiłkiem Maintenance Grant a opłatą za studia. Szczegółowe informacje o wszystkich formach pomocy finansowej dla studentów zawiera strona www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/ Brytyjskie uczelnie często oferują studentom różnego rodzaju stypendia. Informacje na ten temat znajdziesz w witrynach:

 • www.britishcouncil.org
 • www.educationuk.org/scholarships
 • www.scholarship-search.org.uk

CZY W WIELKIEJ BRYTANII MOŻNA NOSTRYFIKOWAĆ DYPLOM POLSKIEJ UCZELNI?

Nostryfikacją dyplomów zajmuje się organizacja National Academic Recognition Information Centre (NARIC): www.naric.org.uk. NARIC porównuje kwalifikacje zagraniczne z brytyjskimi. Opłata za nostryfikację dyplomu wynosi ok. 42 funtów.

Magdalena Gignal

Artykuł pochodzi z:
Praca i życie za granicą

Oceń artykuł
(głosów: 10, średnia ocena: 4,6)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa