Mieszkanie Praca Ogloszenia Katalog Polspec Logo: Infolinia.org Poradnik Zapytaj eksperta mapa galeria czat Forum



Rejestracja Rejestracja  Zaloguj Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyjazd na stałe
Autor Wiadomość
Greg
Niemowa


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 5
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 1:34 pm   Wyjazd na stałe

Witam
Chce wyjechac na stale do UK i chcialem sie zapytac czy trzeba miec jakies pozwolenie czy cos ze wyjezdza sie na stale do UK pracowac i starac sie o obywatelstwo? Czy musze tu w Polsce cos zalatwic zeby dac znac ze sie wyjezdza na stale?I jesli bym wyjechal i pozostal w UK na stale to chyba nie maja mnie prawa stamtad mnie jakos sciągać?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
partizant 
Zaawansowany forumowicz



Wiek: 28
Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 193
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Tychy/Caerphilly
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 1:57 pm   

:) . Z tym ściąganiem to zależy od tego czy czegoś w Polsce nie przeskrobałeś :D . Pozwoleń tutaj żadnych nie potrzebujesz. Powinieneś się tylko zarejestrować w kilku miejscach, ale to już po przyjeździe i będziesz miał na to trochę czasu.
A jeśli chodzi o Polskę, to możesz się wymeldować z aktualnego miejsca zamieszkania i to właściwie tylko wtedy, gdy mieszkasz np. z rodzicami, którzy płacą czynsz za mieszkanie. Przez Twoje wymeldowanie zmniejszy im się wtedy kwota takiego czynszu (choć niewiele to jednak). Jeszcze do niedawna pomagało to w uniakaniu obowiązku rozliczania się z fisusem z dochodów osiąganych w UK. Teraz zmieniły się przepisy i nie musisz się rozliczać tak czy inaczej. No i rachunki wszystkie pozapłacaj (bo może i rzeczywiście by Cię ściągnęli :) ).
Tak więc jedyne co musisz zrobić to się do tego przygotować. I to potraktuj poważnie, bo wiele osób wraca dlatego, że przed wyjazdem myśleli, że tu pracę i wszystko wogóle rozdają na ulicach wraz z ulotkami Pizza Hut. :laugh:

P.S. Angielski byłby mile widziany. Może i oczywista rada, ale jak zapytałeś o to ściąganie to pomyślałem, że i taka informacja może Ci się przydać ;) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Greg
Niemowa


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 5
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 4:09 pm   

Z tym sciaganiem to chodzilo mi o wojsko bo niedlugo pewnie przyjdzie wezwanie do mnie na komisje, czy gdybym wyjechal to chyba by mnie nie sciagali dlatego ze nie wypelnilem szkolenia wojskowego? Bo gdzies czytalem ze jak sie jest za granica to nie maja prawa. A tak to nic nie przeskrobalem ani nie mam zadnych rachunkow do zaplacenia. Noi angielski znam calkiem dobrze. A jesli juz bede na miejscu to co z moim dowodem osobistym? Jak go mam wymienic na brytyjski i czy wogole mozna bez obywatelstwa? Jak nie to co mam przez 5 lat z polskim dowodem chodzic do czasu wyrobienia obywatelstwa? A co do np. pracy w firmie ochroniarskiej to zeby dac im zaswiadczenie o niekaralnosci to moge dac polskie? Czy mozna takie cos dostac za granica w jezyku danego kraju? Takze z numerem NIP co wtedy bedzie jesli musialbym podac zeby pracowac? Podac moje polskie? Jesli jest cos co bedzie potrzebne to prosze napiszcie mi wogole co jest wazne jesli chodzi o te rejestrowania, papiery itd. i gdzie to trzeba zalatwiac.
Jeszcze jedno pytanie. Czy jest mozliwosc wyjazdu do USA i zamieszkania tam na stale dostajac prace nie majac tam zadnej rodziny ani nic...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
partizant 
Zaawansowany forumowicz



Wiek: 28
Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 193
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Tychy/Caerphilly
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 4:44 pm   

Nie wiem jak wygląda sprawa 'nieuregulowanego stosunku do służby wojskowej'. W UK używasz polskich dokumentów. Nawet gdybyś chciał wymienić dowód lub paszport na angielskie, to i tak ich nie dostaniesz. Przynajmniej nie na początku. Do tego potrzeba obywatelstwa, a to trwa z tego co się orientuję minimum 5 lat i nie jest przyznawane za sam pobyt w UK - trzeba jeszcze spełnić trochę dodatkowych warunków (i zdać kilka testów? poprawcie mnie jeśli się mylę). W każdym razie angielskich dokumentów na początku nie dostaniesz (chyba że prawo jazdy albo właśnie coś ala NIP). Zaświadczenie o niekaralności musisz sobie załatwić jeszcze w Polsce i przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego. Jeśli chodzi o NIP, to po przyjeździe i znalezieniu pierwszej pracy będziesz miał miesiąc czasu na zarejestrowanie się w Home Office. Wysyłasz im jakiś dokument tożsamości i umowę o pracę, a oni odsyłają Ci kartę pracownika. Do tego dojdzie rejestracja w Inland Revenue. To wystarczy na początek. Ale tak jak wcześniej napisałem - będziesz miał na to czas. Nie musisz się nigdzie rejestrować zanim znajdziesz pracę. Jak pracodawca będzie pytał o te dane to nie dawaj mu polskich odpowiedników, bo i tak na nic mu się one nie przydadzą. Po prostu powiedz, że jesteś w trakcie wyrabiania. Home Office załatwiasz przez pocztę (wysyłasz dokumenty). Adres znajdziesz w każdym JobCentre albo na stronie. Zresztą, wszystko dokładnie wyjaśnią Ci w każdym JobCentre (placówka jest w każdym małym nawet miasteczku), a nawet podzwonią za Ciebie i poumawiają na odpowiednie spotkania. Proponuje nie zaprzątać sobie tym głowy przed wyjazdem, a raczej zająć się organizacją noclegów, przygotowaniem dokumentów (tłumaczenia itp) i przemyśleniem gdzie pojechać i jak i jakiej pracy szukać. Jak znajdziesz pracę wtedy przyjdzie czas na papiery.
Odonśnie USA - nie wiem bo się nigdy nie starałem, ale ponoć nie jest to takie proste. Nawet jak dadzą Ci wizę, to zwykle tylko turystyczną. I tym trudniej będzie Ci dostać nawet najprostszą wizę im mniej masz do pozostawienia w Polsce - tyle wiem na ten temat.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
megus77 
Uzależniony
errare humanum est



Wiek: 23
Dołączyła: 11 Wrz 2006
Posty: 291
Skąd: Pila/cardiff
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 5:53 pm   

wlasnie partizant jak to jest dokladnie z rezydentura, wiesz cos o tym ile trwa dokladnie wyrabianie? bo slyszalam rozne zdania i nie wiem czy sa sprawdzone?
_________________
pomoge w formalnosciach- zainteresowani pytajcie na GG :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
partizant 
Zaawansowany forumowicz



Wiek: 28
Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 193
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Tychy/Caerphilly
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 6:57 pm   

Nie wiem. Na razie się o nią nie starałem. Po tym jak zniesiono podwójne opodatkowanie zastanawiam się, czy jest mi to do czegokolwiek potrzebne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
megus77 
Uzależniony
errare humanum est



Wiek: 23
Dołączyła: 11 Wrz 2006
Posty: 291
Skąd: Pila/cardiff
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 7:08 pm   

heh no tak, ale ponoc jesli ktos starac sie bedzie o obywatelstwo to jest to pierwszy krok do jego zdobycia przynajmniej tak kilka razy slyszalam, stad to wlasnie pytanie.

a co do tematu, ja rowniez pierwsze co zrobilam na miejscu jeszcze w Polsce to 'wyrejestrowalam' sie z urzedu skarbowego (znaczy zglosilam wyjazd za granice i przeniesienie interesow zyciowych do UK, tak to nazwijmy) i wymeldowalam sie z mieszkania rodzicow. No i zalatwilam z sluzby zdrowia ubezpieczenie na okres 30dni pobytu w UK, kiedys jeszcze nie bylo tylu informacji co do rozliczen podatkowych stad te czynnosci (nie liczac tej ostatniej) mieszkanie udalo mi sie zalatwic jeszcze z Polski wiec jedyne co mnie na poczatek czekalo w Cardiff to znalezienie mieszkania i kontakt z wlascicielka. Pozniej szukanie pracy, po znalezieniu NIN, Home Office, KOnto w banku, wiec w sumie wszystko to co napisal PARTIZANT...
_________________
pomoge w formalnosciach- zainteresowani pytajcie na GG :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
kameleon
Niemowa


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 2
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 7:19 pm   

Witam Was!
Czytając tego posta zastanawiam sie nad; po co komu rezydent skoro jestesmy czlonkami Unii,mamy takie same prawa co anglicy mozemy jezdzic tam i spowrotem i nikt nas z tad niewyzuci.Jezeli chodzi o wojsko to niejest to taka prosta sprawa bo predzej czy póżniej bedziesz chcial odwiedzic rodzine.Niestety to ciebie nie ominie chyba ze przekroczysz 28-lat.Warto zastanowic sie nad sprawa aby to jakos zalatwic i miec spokoj.Pozdrawiam :okii:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
megus77 
Uzależniony
errare humanum est



Wiek: 23
Dołączyła: 11 Wrz 2006
Posty: 291
Skąd: Pila/cardiff
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 7:21 pm   

przeczytaj uwaznie co napisalam, chyba ze sie myle :)
_________________
pomoge w formalnosciach- zainteresowani pytajcie na GG :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
grzyb 
Nieśmiały


Wiek: 25
Dołączył: 28 Kwi 2007
Posty: 15
Skąd: Cardiff
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 8:10 pm   

co do woja to wystarczy sie wymeldowac i po krzyku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Greg
Niemowa


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 5
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 8:44 pm   

Wiec gdzie mozna znalesc tego tlumacza przysieglego zeby przetlumaczyc zaswiadczenie o niekaralnosci?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Chipsa
Rozkręca się



Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 23
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 8:55 pm   

kameleon napisał/a:
ezeli chodzi o wojsko to niejest to taka prosta sprawa bo predzej czy póżniej bedziesz chcial odwiedzic rodzine.Niestety to ciebie nie ominie chyba ze przekroczysz 28-lat.


To prawo dotyczące "28 lat" zostało już zmienione, teraz do woja mogą wziąć w każdym wieku. Przykro mi...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Chipsa
Rozkręca się



Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 23
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 8:57 pm   

Greg napisał/a:
Wiec gdzie mozna znalesc tego tlumacza przysieglego zeby przetlumaczyc zaswiadczenie o niekaralnosci?


Poszukaj w książce telefonicznej swojego miasta lub w gazecie lub w necie na google. Dużo jest ogłoszeń o tłumaczach przysięgłych.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Greg
Niemowa


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 5
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 9:35 pm   

grzyb napisał/a:
co do woja to wystarczy sie wymeldowac i po krzyku


Wymeldowac? Na czym to dokladniej polega?

A co to jak ja przyjade na 1 dzien tutaj to jakos lotnisko zainformuje wojsko ze sie pojawilem w Polsce i zaraz mnie beda scigac? Zreszta chyba jak bede mial obywatelstwo UK to chyba juz nie moga mnie do wojska polskiego wziasc
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Renya



Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 401
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 10:10 pm   

Greg napisał/a:
Wiec gdzie mozna znalesc tego tlumacza przysieglego zeby przetlumaczyc zaswiadczenie o niekaralnosci?


Tego - nie wiem, moj jest w Poznaniu na os. Rozany Potok :) Ksiazka telefoniczna, google, miejsc do szukania troche jest.
Co do samego oswiadczenia o niekaralnosci - ja wiem, ze polskie, nawet przetlumaczone na angielski, glownie przyda ci sie do... niewazne. W UK jesli starasz sie o prace w instutycjach typu szkola, dom opieki, ochrona robione jest tzw. CRB check, ktore kosztuje 35 funtow badajze, zwykle placi za nie pracodawca. Odpowiednia instytucja dociera do twoich polskich dokumentow, trwa to minumum 4 tygodnie i od tego zalezy twoja kariera.


--
Renya
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Renya



Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 401
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 10:13 pm   

Greg napisał/a:
grzyb napisał/a:
co do woja to wystarczy sie wymeldowac i po krzyku



A co to jak ja przyjade na 1 dzien tutaj to jakos lotnisko zainformuje wojsko ze sie pojawilem w Polsce i zaraz mnie beda scigac? Zreszta chyba jak bede mial obywatelstwo UK to chyba juz nie moga mnie do wojska polskiego wziasc


Kolega przybyl tu z nieuregulowanym stosunkiem do sluzby wojskowej i z tego co sie dowiadywal, nowe prawa UE pozwalaja na sciganie takich ludzi na terenie Unii. Na ile te prawa sa przestrzegane, nie wiem, ale jesli zamierzasz czasem odwiedzac rodzine, lepiej z WKU nie zadzierac.

--
Renya
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
grzyb 
Nieśmiały


Wiek: 25
Dołączył: 28 Kwi 2007
Posty: 15
Skąd: Cardiff
Wysłany: Nie Maj 06, 2007 5:48 am   

co do woja to wystarczy sie wymeldowac i po krzyku - o tej sprawie dowiadywalem sie w WKU i poczytalem troche na jakims forum. z tego co mi wiadomo to wystarcza zeby dali spokoj :smile:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Greg
Niemowa


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 5
Wysłany: Nie Maj 06, 2007 12:46 pm   

wymeldowac czyli dokladnie o co chodzi? Powiedziec tym z WKU ze wyjezdzam Polski na zawsze i dadza mi spokoj?
A ten CRB check to co to jest dokladnie i gdzie to mozna zalatwic?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gozdziu 
Stały bywalec
MIS



Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 75
Skąd: Grangetown
Wysłany: Nie Maj 06, 2007 12:54 pm   

po prostu idziesz do Urzedu Miasta czy tam gminy odpowiedniego do miejsca zamieszkania i sie wymeldowujesz z adresu pod ktorym do tej pory byles zameldowany. Czyli adres ktory masz w dowodzie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Ewa
Stały bywalec


Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 90
Wysłany: Czw Maj 10, 2007 3:38 pm   

Greg napisał/a:
Zreszta chyba jak bede mial obywatelstwo UK to chyba juz nie moga mnie do wojska polskiego wziasc


Drobiazg taki: obywatelstwo mozesz uzyskac najwczesniej po 5 latach stalego pobytu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,45 sekundy. Zapytań do SQL: 16
Reklama